Löytyykö mistään ohjeita??
Miten teen vähäsokerista ja
vähärasvaista jäätelöä?
1628
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Aika pahan laitoit. Rasvattomammaksi jäätelön saat helposti vaihtamalla kerman maitoon. No periaatteessa jäätelön sokerimäärääkin voi vähentää.
Tässä on vaniljajäätelöohje, jolla olen tehnyt jäätelöä perusjäätelökoneella
700 g kerma
300 g maito
200 g sokeri
100 g glukoosi
8 kpl keltuainen
1 kpl vaniljatanko
Laita nesteet, sokerit ja halkaistu raaputettu vaniljatanko kattilaan, kiehauta. Anna vetäytyä 1h mieluiten kelmun alla, jotta saat hyvän vaniljan maun. Kaada neste varovasti keltuaisten päälle koko ajan sekoittaen. Kaada jäätelömassa takaisin kattilaan ja kypsennä koko ajan sekoittaen kunnes massa on 84c. Älä kiehauta tai saat munakokkelia. Sitten siivilöi. Jäähdytä ja pyöräytä jäätelökoneella jäätelöksi.
Glukoosi on tärkkelyssokeria, jolla saat jäätelöllä paremman rakenteen. Se tuo venyvyyttä suutuntumaan. Kuulemma saa ostaa apteekista. Se ei kuitenkaan ole välttämätöntä jos jäätelö syödään heti
Helpommalla pääset kun ostat pacojet-laitteen. Sitä käytetään ravintoloissa jäätelöiden ja sorbettien tekemiseen.
Toivottavasti auttoi edes hieman.