Onko kimalaisella pistimessään myrkkyä (kuten mehiläisellä) vai muurahaishappoa ( kuten ampiaisella)?
...Kävelin kimalaisen yli ja se pisti, mehiläiselle olen yliherkkä mutten ampiaiselle... veikkaisin happoa kun ei kurkkua vieläkään (15min) ahdista...
Onko kellään tietoa, en kuukkelilla löytäny.
Kimalaisen pisto
5
3590
Vastaukset
- rekisteröitymätön**
Kimalaisilla on myrkkyä.
Voi olla, ettet saanut kuin "kuivapiston", eli ihan pinnallisen tökkäisyn: kimalaisella, kuten mehiläiselläkin piikki on väkäsekäs ja se jää kiinni ihoon, jos pisto on kunnollinen, ja tämä taas merkitsee eläimen kuolemaa, joten ne eivät välttämättä pistä kunnolla vaan antavat eräänlaisia varoituspistoja. Ja jos se liiskaantuu jalan alle, se ei välttämättä ehdi pistää kunnolla.
Ja vaikka myrkkyä olisi pistoon mennytkin, se ei ole samanlaista kuin mehiläisillä tai ampiaisilla ( eikä niidenkään myrkyt ole keskenään samanlaisia). Riippuu ihan siitä, mille myrkyn kymmenistä proteiineista olet herkistynyt, että saatko oireita kaikkien vai vain muutamien pistiäisten myrkystä. Sama juttu kuin vaikka koivuallergian kanssa - ristiallergioita saa sen mukaan, mikä koivun siitepölyn proteiini on sattunut herkistyttämään.- pistimessä
Ei ole väkäsiä eikä se tartu kiinni niinkuin mehiläisen pistin. Testattu sekä omaan nahkaan että nahkahanskaan. Kimalainen saa pistimensä aina irti. Mehiläisen pistin tarttuu ja myrkkyrauhaset repeävät irti ja jatkavat myrkyn pumppausta.
- Neulatyyny
Moro.
Tuossa reilu viikko sitten pisti mehiläinen kun tiputin reilun 50 pörriäisen pesän. Pisto oli useamman tunnin toki kipee, mutta ei varsinaisia reaktioita tuonut.
No tänään sitten kylppärin lattialla hääräsi kimalainen, en sitä huomnnut ja pisti varpaaseen. Outoa sinänsä mutta kipu lähti kohtuu nopeasti pois, mutta sydän alkoi tykyttää aika villisti ja tuntui ettei nähnyt kunnolla. Oireet kesti noin 2h ja ei mitään.
Hassua sinänsä koska olen aina luullut että kimalaisen pistos (kyllä, tunnistan mehiläisen ja kimalaisen sekä ampiaisen toisistaan) olisi ”miedompi”? Tää oli eka kerta kun kimalainen pääsi pistämään.
- ainakin_yhden
Ampiaisen pisto tappoi Suomessa viime v. ainakin yhden ihmisen.
Kyllä varmaan on kimalaisella myrkkyä. Lapsena pisti kimalainen ja tuntui paljon pahemmalta kuin ampiaisen pisto. Kimalainen kun on paljon isompikin. Isompi, siis enemmän myrkkyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3762396IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk641854- 1541433
Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten131247Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021201Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu48945- 90884
- 71842
Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla43815- 28813