Kristittyjen jumala sen, että lapsen voi tehdä kenen tahansa kanssa joka vastaan kävelee?
Salliiko?
9
203
Vastaukset
Ei kai vaa kehottaa... jo Moos 22:28 suosittaa:
28 Jos joku tapaa neitsyen, joka ei ole kihlattu, ja ottaa hänet kiinni ja makaa hänen kanssaan ja heidät siitä tavataan,
29 niin mies, joka makasi hänen kanssaan, antakoon tytön isälle viisikymmentä hopeasekeliä, ja tyttö tulkoon hänen vaimokseen, koska hän raiskasi hänet; hän älköön hyljätkö häntä koko elinaikanansa.
Eli jos mies haluaa neitsyen itselleen niin makaa jossain lukisella paikallaan väkisin tämän ja sitten vain maksaa 50 hopeasekeliä tytön isälle ja tytön on pakko tulla vaimoksi. Ei siinä friidulta mitään kysellä. Näppärä peli tämä Raamattu.Ihmisoikeudet ei maksanu paljoa siihen aikaan. Sekeli oli 10-16 grammaa. Neitsyen hintalaskelma: 0,016 kg x 50 x 320 eur/kg = 256 euroa. Hopean hinta on maaliskuulta 2009.
weccu kirjoitti:
Ensimmäinen aikakirja 3: 1-9
Saatko laitettua suoraa linkkiä tekstiin? Katsoin varmaan väärästä käännöksestä, kun sain vain Daavidin poikia listan verran.
KeljuKooKojootti kirjoitti:
Ihmisoikeudet ei maksanu paljoa siihen aikaan. Sekeli oli 10-16 grammaa. Neitsyen hintalaskelma: 0,016 kg x 50 x 320 eur/kg = 256 euroa. Hopean hinta on maaliskuulta 2009.
Aika halvalla on silloin mennyt.
MetaTenkka kirjoitti:
Saatko laitettua suoraa linkkiä tekstiin? Katsoin varmaan väärästä käännöksestä, kun sain vain Daavidin poikia listan verran.
Raamatusta lukaisin.
Jippo oli siinä että melkein kaikilla oli eri äiti..- Kössönöm
MetaTenkka kirjoitti:
Saatko laitettua suoraa linkkiä tekstiin? Katsoin varmaan väärästä käännöksestä, kun sain vain Daavidin poikia listan verran.
- puusilimä
MetaTenkka kirjoitti:
Aika halvalla on silloin mennyt.
ja tuossa ei edes huomioitu mitään indeksikorotuksia tms.
weccu kirjoitti:
Raamatusta lukaisin.
Jippo oli siinä että melkein kaikilla oli eri äiti..Äh, en tuota ollut huomannut. On sitä uistinta kaislikoissa uitettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a505729Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,444372Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�1483949Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K913640Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii702864Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1052507Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut401829Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan561826Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2261666Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä331441
