Elikkäs, himottais päästä maistamaan mahdollisimman aidonmakuista pizzaa, mutta lähtö Italiaan ei oikein nappaa.
Onkos missään pääkaupunkiseudulla sellaista pizzeriaa, jossa pizzat tehdään mukaillen mahdollisimman paljon ruoan emämaasta löydettäviä pizzoja? Pizzan panostus on siis erittäin maukkaassa, ohuessa ja rapeassa taikinassa, ja pizzaa paistetaan vain muutama minuutti kovassa lämmössä, mieluiten puu-uunissa. Varsinkin Pizza Margheritaa haluaisin maistella.
Muistan lukeneeni Hesarista muutama vuosi sitten jostain tämän kaltaisesta paikasta Suomessa, jossa pizzakokki oli hankittu Italiasta, ja hänellä oli erittäin tarkat vaatimukset ruoan raaka-aineille ja valmistusmenetelmille. Muistan hämärästi pizzerian sijainneen Helsingissä, mutta siitäkään en ole satavarma.
Eli jos joku tietää jonkin paikan pääkaupunkiseudulta, tai jostain muualta Suomesta, mistä tällaista pizzaa saisi, arvostan jos voisit laittaa siitä tänne infoa ja katuosoitteen.
Aito italialainen pizzeria pääkaupunkiseudulla?
5
1406
Vastaukset
- Kampissa
Suosittelen sinulle "Il Duetto" -nimistä ravintolaa, joka sijaitsee Helsingissä Kampissa.
Ravintola on italialaisten omistuksessa. Pizzataikinan teossa he käyttävät sitä ainoaa oikeaa jauhoa, "Seminole-00:aa" ja pizzat ovat muutenkin italialaiseen tapaan tehtyjä - pizzoja ei kuorruteta valtavalla määrällä täytteitä.
http://www.ilduetto.fi/index.php?ID=9386
Hyvä pizzeria on myös "Villetta" Helsingissä Töölössä. Siellä on pizzalistakin jaettu kahteen kategoriaan: suomalaisten suosimiin peruspizzoihin ja italialaistyylisiin pizzoihin.
http://www.villetta.fi/fi/index.php?section=3- meikä vaan
Suurkiitokset vastauksistasi. Linkittämäsi ravintolat ovat juuri sellaisia paikkoja, joita etsiskelin. Täytyypä varmaan käydä kopaisemassa Margheritat molemmissa :)
- Kampissa
meikä vaan kirjoitti:
Suurkiitokset vastauksistasi. Linkittämäsi ravintolat ovat juuri sellaisia paikkoja, joita etsiskelin. Täytyypä varmaan käydä kopaisemassa Margheritat molemmissa :)
Tulethan sitten myöhemmin kertomaan mitä mieltä olit pizzoista :)
- pizzaaa
Aito pitsa/pizza tehään kotona ruuantähteistä.
- pitserian pyörittäjä.
Useimmiten noita kotona tehtyjä "äiitipitsoja" pitäisi edes pizzoikai kutsua. Pellillinen paksua pullataikinaa jonka päälle sitten laitetaan mitä kummallisimpia ruoka-artikkeleja ja perinteisesti juuri jauhelihan jämiä. Koko komeus sitten kuorrutetaan -ah niin perinteisen ankealla suomalaiseen makuun juurtuneella - Edam-juustolla. Tomaattikastikkeen asiaa ajaa ketsuppi. : D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt434723Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.532564Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391034Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611015Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh71954- 118911
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok70874- 137835
- 48810
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,51778