koska velliä vauvalle?

minävain...,,

Eli kyselisin että kuinka vanhana olette ruvenneet antamaan velliä,kun maito ei ole enää täyttänyt?Itselläni on kohta 2kk ikäinen vauva,hyvin ollaan korvikemaidolla pärjätty.
Mutta yksi tuttavani sanoi että on alkanut 2kk iässä antamaan vain iltaisin velliä niin nukkuu yön paremmin kun on masu täynnä????? Ei kai nyt vielä kannata antaa velliä?

5

711

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nuin pienelle

      kannattaa koklata sitten aikasintaan 3kk iässä esim maissivelliä yms. niillä alotettiin meillä ja kaikki ok.

    • jaettavassa

      imeväisen ruoka -oppaassa sanotaan, että teollisia vellejä ei suositella alle 6 kk:n ikäiselle. Kasvissoseet voi alkaa 4 kk:n iässä ja lihan viljatuotteet 5 kk:n iässä.

      • tääl

        neuvolasta sanottiin et velliä ei kannata ollenkaan ottaa käyttöö et sit 6kk jälkeen suoraan vaan puuroa..


    • itsekästä

      rasittaa noin pienen suolistoa sinne sopimattomalla aineella, vain jotta itse saa ehjemmän yöunen. Tuon ikäisen kuuluu vielä herätä yöllä syömään MAITOA monta kertaa!

    • Ei väkisin

      2-3kk iässä pikkuhiljaa maidon kanssa. Nukkui paremmin yönsä. Vauvan ei "tarvitse" herätä yöllä ja jos vauvan vatsa kestää sen maissivellin niin miksei.
      Parempi sekin kuin vähän väliä kitistä nälkäänsä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      109
      4275
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      57
      2458
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      78
      1650
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      6
      1113
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      854
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      823
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      118
      813
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      39
      792
    9. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      779
    10. Tiedät sen

      Esitän välinpitämätöntä, mutta en ole sitä oikeasti.
      Ikävä
      62
      768
    Aihe