Eilen taivaalla n.kello 6 kohdalla kuusta katsottuna. Tosi kirkas ja seurasi kuuta koko yön. Joku satelliitti?
kirkas valo eilen taivaalla
kukko123
151183
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Lienee vielä jonkun aikaa kuun lähellä tuo ilmeinen planeetta.
Se oli Jupiter, planeetta.
http://www.ursa.fi/extra/taivaalla/tahtikartta/
seikka on salaatti.
Sori, oli pakko.. Ja niin kuin tuossa jo joku toinen totesi, Jupiter on se kirkas valo.
http://www.ursa.fi/extra/taivaalla/tahtikartta/tahtikartta.php4?PAIVA=7&KUUKAUSI=8&VUOSI=2009&TUNNIT=2&MINUUTIT=04&SEKUNNIT=30&TAHTIAIKA=&JD=&MANUAALINEN_AIKAVYOHYKE=&AIKAVYOHYKE=&KESAAIKA=&VAKIOPAIKKAKUNTA=Helsinki&PAIKKAKUNTA=&LEVEYSASTE=&PALLONPUOLISKO=&PITUUSASTE=&ITAAN_VAI_LANTEEN=&SINISYYS=&VALKOINEN_TAUSTA=&TAHTIEN_NIMET=&TAHTIEN_NIMIMAGNITUDI=&TAHDISTORAJAT=&AUTOMAATTINEN_RAJAMAGNITUDI=&RAJAMAGNITUDI=&LAMPOTILA=&ILMANPAINE=&PROJEKTIO=&EKVATORIAALINEN_KOORDINAATISTO=&EKLIPTIKAALINEN_KOORDINAATISTO=&HORISONTAALINEN_KOORDINAATISTO=&KIELI=suomi&MAA=Suomi&TAHTIKUVIOT=&TAHDISTONIMET=&TAHDISTONIMIEN_KIELI=&TEKSTIN_KIERTO=&
vai onko koska tossahan näkyy jupiter yhtä isona ku kuu?
Itse asiassa taitaa olla Jupiterin pallukka Kuun pallukkaa isompi.. Jos tuossa kartassa olisi Kuukin magnitudiaan vastaavan täplän kokoinen, niin sehän peittäisi puoli kartaa :D
Minäkin ihmettelin sitä. Osaako kukaan selittää miten planeetta voi loistaa niin kirkkaana?
Ei se minusta vain näyttänyt erityisen kirkkaalta. Ainakaan jos vertaa siihen miten Venus toisinaan loistaa...
Olikohan muuten Mars vai Venus se vastapäisellä taivaanpuoliskolla loistanut pallo?
Aurignon loistama valo loistaa planeetaa päin ja valaisee sen.Todelisuudessa kaikki planeetat ovat pimeitä mutta aurinko valaisee niitä.
kaukoputkella yllättävän hyvin näkyi täällä pohjoisessakin.
Helposti kiikarilla. Jupiter on toki melko kirkas, mutta vaikkapa Venus varmaan 10 kertaa kirkkaampi.
Minä näin eilen Kiimingistä Ouluunpäin autolla ajaessamme kirkkaan valon taivaalla, joka näytti liikkuvan suht nopeaa vauhtia eteenpäin. Välähti ensin erään liikkeen/tehtaan yllä ja ihmettelin, että mikä se on ja sitten se välähti uudestaan vähän kauempana ja taas vähän kauempana ja taas vähän kauempana jne., kunnes en enää sitä autosta käsin pystynyt näkemään. Valo oli todella kirkas (valkoinen valo). Niin ja kello oli tuolloin viiden paikkeilla.. Lienekö sama ilmiö? Koskaan en ole nähnyt vastaavaa aiemmin.
saattoi olla joku tähti tai kuu tai voi olla joku planeetta esim. neputus, se kuulemma liikkuu aika haipakkaa vauhtia..tai en tiiä..vaikkapa andramodon galaksi?
Minäkin olen toisinaan katsellut taivaan valoja liikkuvasta autosta. Tunnen tähtitaivaan mielestäni aika hyvin, mutta liikkuvasta autosta kohteiden tunnistaminen on aika toivotonta puuhaa. Kannattaa pysähtyä vaikka olisi millainen tähtitaivas-fakiiri-know-it-all-wannabe. Taivaan kohteen liikettä ei pysty luotettavasti toteamaan liikkuvasta autosta.