Haluaisin parantaa älykkyyttäni aivovoimistelun avulla. Millaisista harjoituksista kannattaa alottaa? Myös linkkivinkit ovat tervetulleita!
Miten vois opetella älykkääksi?
Kirsi45
8634
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kaikenlainen aivojumppa parantaa älykkyyttä, mutta kaikkein tehokkainta se on silloin kun tekeminen on intohimoista, eli on rakkaus esimerkiksi johonkin harrastukseen. Intohimo on avainsana :)
oikeasti älyykkys ei siitä kasva yhtään mihinkään, opit vain tekemään älykkyystestejä paremmin, oikeata älykkyyttä ei voi opetella
Aivoja voi harjoittaa monella eri tavalla. Lihasten harjoittamisen ja aivojen harjoittamisen välille voi vetää tiettyjä yhtäläisyyksiä, mutta erot ovat (toki) huomattavia.
- Se ettei älykkyyttä voi parantaa on paska puhetta - tietämättömien panettelua.
"Mieltä voi notkistaa". (kyse on aivotoiminnan jalostamisesta.)
Mitkä tekijät estävät yksilöä parantamasta omien aivojensa toimintaa?
- Yleensä : Laiskuus.
Monet saavat hyötyä ravinnosta. Nyrkkisääntö on se että aivot tarvitsevat paljon öljyä ja rasvaa. Toisaalta, aivot tarvitsevat paljon valkuaisaineita.
Liikuntakin auttaa aivoja toiminnallisesta näkökulmasta.
Tietyt liikuntamuodot aktivoivat aivoja tehokkaammin kuin toiset.
Voit etsiä sanalla "Braingym" ohjeistusta oveliin liikkeisiin, jotka toimivat aktivoimalla aivopuoliskojen välisiä tietoliikenneyhteyksiä. Tämä parantaa aivojen tietojenkäsittely tehoja, mistä älykkyydessä on pitkälle kyse.
Kannattaa myös lukea paljon, siitä ei ole haittaa. Pikkuhiljaa opit yhdistämään omat näkemyksesi muiden näkemyksiin, ja pääset ihmettelemään omaa filosofista kyvykkyyttäsi.
Kannattaa muistaa ettei muutos tapahdu hetkessä. Siihen voi mennä vuosia tai vuosikymmeniä. Pidä kiinni ajatuksesta, että muutosta tapahtuu kun jaksat harjoitella.
- Einstein sanoi aikoinaan: "..mikäli harjoittelee joka päivä 15min jotain tiettyä osa-aluetta, niin n.7v kuluttua on alan asiantuntija."
Tämä on tietyllä tasolla totta.
PS. Meillä kaikilla on myös perinnölliset rajoituksemme.
jos aivojaan ei käytä ei kehitykkään, esim. lapsi jota pidetään yhdessä huoneessa syntymästään asti eikä hänelle puhuta eikä hänellä ole mitään virikkeitä, ei äo ole varmaan paljoa järvisimpukkaa isompi. Eli ei muuta kuin vaikka kirjastoon ja jotain matemaattisia kirjoja lainaan siinä kun aikansa kuluksi alkaa niitä ratkomaan, niin ei voi pysyä tyhmänä ja tosiasiahan on, että koko maailma pyörii tietyllä kaavalla.
mutta voit kehittää älykkyyttäsi monin tavoin: tekemällä ristisanoja, sudokuja, lukemalla, kirjoittamalla, analysoimalla asioita, kohentamalla muistiasi. Aivot kehittyvät, kun niitä käyttää joka päivä. Uusien, ennestään tuntemattomien asioiden omaksuminen tapahtuu kuitenkin juuri sillä nopeudella, mikä on sinulle tyypillistä.
huippu-urheilu, olemme kaikki melkein yhtä älykkäitä osaamme puhua joillain on ärrävika -pienijuttu- osammme kävellä paremmin kuin robotit-joillain on lättäjalat- pienivika- muisti toimii jne...Ja joku on todella hyvä bolt, einstein.
Pelkkä älykkyyspyrintö voi siis tuhota ihmisyyden!
Ei kait nyt sentään. Voi se paska nousta hattuun muutenkin. Älykkäät ihmiset ovat monesti "kylmiä", eikä se johdu siitä että he ovat älykkäitä tai siitä että pyrkivät älykkäiksi. Valitettavasti epäinhimmillinen ihminen voi olla älykäs - kuten Hitler, Mao jne.
Pelkkä älykkyyspyrintö ei siis tuhoa mitään, vaan aivoissa tapahtuvien muutoksien lopputulos. Mikäli yksilö eksyy alueelle, mitä ei osaa hallita niin lopputulos voi olla karmivaa....