OLEMMEKO SOKEITA..

..kaupan hinnoittelulle?

Hämmästyttää ja kummastuttaa Prisman tuotevalikoimaan kuuluvan KEIJU -laktoosittoman 70% kasvirasvapohjaisen levitteen hinnoitteessa tapahtunut muutos eri pakkauskokojen kilohinnassa. Ennen oli 600gr paketin kilohinta edullisempi 400gr pakettiin nähden. Tänään 15.08 satuin vertaamaan voimassa-olevaa kilohintaa pakkauskokojen kesken ja yllätys oli järkyttävä. 600gr pakkauksen kilohinta on 3,72€. Vastaavan 400gr pakkauksen kilohinta on 2,48€. Onko kysymyksessä isomman pakkauksen sisäänheittohinnan edullisuudesta johtuva ns. paljousalennuksen mielikuvan hyväksikäyttö hamaan tulevaisuuteen tarkoituksellista. Samaan ilmiöön olen havahtunut mm. pienen hienon merisuolapussin hinnassa. Onko vastaavia havaintoja? Tarkkailkaa vastaavaa ilmiötä muiden tuotteiden osalta. Kuitenkin vanha sanonta pitää edelleen paikkansa "Ei se ole hullu joka pyytää, vaan se joka maksaa"

4

497

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sen lisäksi olemme

      Idiootteja, imbesillejä, vaippapaviaaneja, apinoita, pellejä ja ameeboita, vain luetellakseni muutamia nimityksiä joilla hän kuluttajia kutsuu, näin ainakin kauppiaiden tulisieluisen puolustelijan Wetabixin mielestä.
      Mielenkiintoista, miten kaupan alan ammattilainen nimittelee asiakkaitaan, jotka kuitenkin mahdollistavat ehkä hänenkin toimeentulonsa.
      Sillä ellei hän ole kauppias, en mitenkään voi ymmärtää hänen kummallista puolusteluaan kaupan toiminnasta.

      • >>Mielenkiintoista, miten kaupan alan ammattilainen nimittelee asiakkaitaan, jotka kuitenkin mahdollistavat ehkä hänenkin toimeentulonsa.>Sillä ellei hän ole kauppias, en mitenkään voi ymmärtää hänen kummallista puolusteluaan kaupan toiminnasta.


      • viestiä ei ymmärretty...

        Mikähän on Sinun ajatuksesi viestin aloittajalle. Ei hän ole kauppias, vaan asiakas joka haluaa valppautta hintaseurantaan. Ota kantaa aiheeseen.


      • Kaiken aikaa ja
        viestiä ei ymmärretty... kirjoitti:

        Mikähän on Sinun ajatuksesi viestin aloittajalle. Ei hän ole kauppias, vaan asiakas joka haluaa valppautta hintaseurantaan. Ota kantaa aiheeseen.

        Pikkuhiljaa, jos ei muuten niin pienentämällä pakkauskokoja alentamatta silti hintaa, ymmärtäähän tuon nyt saappaankin tasolla mietiskelevä Wetabixikin, mutta kun ei puupäisenä pysty sitä myöntämään!
        Marakatti olikin taas virkistävä uutuus hänen faunaansa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      131
      7182
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2569
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      264
      1230
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1019
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      161
      947
    6. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      910
    7. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      71
      897
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      774
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      743
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      721
    Aihe