Hajuaisti kadonnut

Hajuton

Onko kenelläkään kokemusta miten tehdään viipalekuvaus kun tutkitaan nenää? Tarvitseeko varjoaineita tai mitään? Polyyppeja ei ole ja haju- sekä makuaistit meni flunssan yhteydessä. Mietin jo että menenkö koko kuvaukseen kun ilmeisesti syy on tuossa flunssassa mutta tulisipahan katsottua ettei ole kasvaimia.

10

3436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaislakerttu

      Nyt 10-vuotiaalla tyttärelläni ei ole hajuaistia. Syytä moiseen on tutkittu jos jonkinlaisella menetelmällä, mm. magneettikuvauksella, joka tosin on eri juttu kuin viipalekuvaus... Magneettikuvauksella kuitenkin saatiin tarkat kuvat ilman varjoainetta ja röntgensäteitä.

    • Itselläni samasta syystä, elikkä ihan tavallisen flunssan jälkeen meni haju ja makuaisti. Tutkimuksia tehtiin ja mangneettikuvattiin pää ilman tulosta. Suosittelen tutkimista jolloin ainakin pois suljetaan mahdolliset kasvaimet yms. muut. Hoitokeinoa ei ole jos hajureseptorit on vioittuneet, koska ne eivät uusiudu. Pienen pieni mahdollisuus on että joskus jollain hajuaisti on osittain palautunut, mutta en menis itse liikoja odottamaan kun aikaa on vierähtänyt jo sen verran kauan.

    • luulisin

      Hei: Miehelläni ei ole hajuaistia juuri laisinkaan, hänellä on krooninen poskiontelotulehdus, ja joskus harvoin , kun ontelot aukeavat hän jopa haistaa jotain.
      astma lääkkeitä tiputtelee nenään ja syö pillereitä. Käsittääkseni viipalekuvauksessa tuokin asia selviää, miten se tehdään, sitä en tiedä.

      • Xyz...

        Tyypillinen syy, jossa hajuaisti häviää, on flunssan yhteydessä nenän tukkoisuuden hoitoon käytetty suihke. Hyvin monissa tapauksissa aisti palautuu oraalisesti otetulla kortisonikuurilla (Prednison).
        Viipalekuvaus on eri asia kuin magneettikuvaus. Viipalekuvauksessa otetaan röntgenkuvia kerroksittain, jopa kymmeniä. Niiden avulla voidaan luotettavasti saada kolmiulotteinen käsitys nenäontelon rakenteesta jos potilaalle tehdään ns avarrusleikkaus. Tämän leikkauksen yhteydessä poistetaan polyypit (jotka ovat limakalvon hyvälaatuisia liikakasvaimia) sekä tarvittaessa avarretaan muitakin osia. Leikkaus tehdään polikliinisesti paikallispuudutuksessa ja on täysin kivuton. Epämiellyttävältä voi tuntua kun kuuluu ääntä kun luuta käsitellään. Leikkaus edellyttää hyvin suurta huolellisuutta, koska liikutaan hyvin lähellä eräitä hermoratoja. Potilas lähtee leikkauksesta tupot nenässä ja edellyttää noutajaa. Lyhyt toipumisloma on yleensä paikallaan leikkauksen jälkeen koska nenästä voi edelleen vuotaa verta.
        Leikkaus ei ole lopullinen ratkaisu henkilöille, joilla on taipumusta limakalvojen liikakasvuun. Uusi leikkaus, joka kuitenkin on luonteeltaan 'kevyempi' voidaan joutua tekemään 10-20 vuoden kuluttua.


    • Wally River
      • Aminohappoa ajatteleva

        Aivon pohjilla tarvitaan ehjiä histidiinejä jotta niistä voi muokkautua signaalisubstansseja -Telenkefalonin histidiinejä. Nykyajan ihminen tuskin saa kovinkaan paljon puhtaita histidiinejä, mutta karnosiinista käsin niitä voi saada, sillä se perustuu histidiinirakenteeseen.
        Toinen keino vahvistaa omaa histidiinin saantiaan on vältt'ää liian paljoja biogeenisia amineja ravinnossaan ja pyrkiä käyttämään ehjiä aminohappoja antavaa ravintoa( tuorejuusto, siemenravinto, kasvisvalkuainen, jota ei ole muokattu käristämällä, ym valkuainen jota ei ole kärvennetty, fermentoitu. aromisoitu, paistettu, denaturoitu liikaa).
        Histidiini (His, H) on eräillä essentielli aminohappo ( lapsilla, uremikoilla ym) . Se voi olla sitäpaitsi nykyajan ihmisillä muutenkin essentielli.


      • hajuton
        Aminohappoa ajatteleva kirjoitti:

        Aivon pohjilla tarvitaan ehjiä histidiinejä jotta niistä voi muokkautua signaalisubstansseja -Telenkefalonin histidiinejä. Nykyajan ihminen tuskin saa kovinkaan paljon puhtaita histidiinejä, mutta karnosiinista käsin niitä voi saada, sillä se perustuu histidiinirakenteeseen.
        Toinen keino vahvistaa omaa histidiinin saantiaan on vältt'ää liian paljoja biogeenisia amineja ravinnossaan ja pyrkiä käyttämään ehjiä aminohappoja antavaa ravintoa( tuorejuusto, siemenravinto, kasvisvalkuainen, jota ei ole muokattu käristämällä, ym valkuainen jota ei ole kärvennetty, fermentoitu. aromisoitu, paistettu, denaturoitu liikaa).
        Histidiini (His, H) on eräillä essentielli aminohappo ( lapsilla, uremikoilla ym) . Se voi olla sitäpaitsi nykyajan ihmisillä muutenkin essentielli.

        Kiitos vastauksista! 2 viikon päästä pääsen kuviin ja olikin viipalekuvaus muuttunut nimeltään poskiontelo-tutkimukseksi. No, saa nähdä mitä selviää vai selviääkö mitään. Muutamalla on palautunut muutaman vuoden jälkeen.


    • menii

      haju aisti. kun kaaduin pääni ,, 6 vuotta sitten,. ja jos kaatumisen seurkauksena menee niin sitä ei ainakaan voi koskaan palauttaa.. noista nuha jutuista en tiiä.

      • Ei kai enään palaa

        Suuren leikkauksen jälkitilana hajuaisti ensi herkistyi ja viikkojen/ kuukausien aikana häipyi lähes olemattomiin. On sitä vähän jäljellä. Makuaisti on normaali.

        Joillekin lääkäreille olen maininnut muiden vaivojen yhteydessä, muttei hajuttomuus ole heitä kiinnnostanut. Olen kasvanut siihen uskoon , ettei aisti palaa. Ilmankin olen pärjännyt, mutta olishan tuo ihme, jos siihen löytyisi hoito.


    • Heiskanen HT

      Itsellä oli kolme vuotta haju-/makuaisti kadoksissa. Juoksin lääkäristä lääkäriin ja apua ei tuntunut saavan mistään. Kunnes yksi lääkäri sanoi ettei enää keksi mitään, mutta neuvoi ottamaan yhteyttä Henrik Malmbergiin. Hän operoi nenäontelon, siitä n2 vk ja tuoksut että maut taasen täytti elämäin...
      henrik.malmbergATdextra.fi • Puhelin: 09-560 160

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      72
      2698
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2672
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      107
      2322
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      34
      1619
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      239
      1553
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1537
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      40
      1475
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1270
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1216
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1181
    Aihe