Psykologeilla ongelmia

Amerikkalaisten tekemässä tutkimuksesta kävi ilmi että 80 pros. psykologiaa opiskelemaan pyrkineillä oli tai oli ollut lähiaikana psyykkistä oireilua. Eli voimmeko tehdä sen johtopäätöksen että suurin osa psykologeista on henkisesti epätasapainossa. Lähtevät siis opiskelemaan alaa joka kiinnostaa (omien ongelmien ratkaisun halu).
5382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eihän heissä kovin normaaleja maalaisjärjellä varustettuja ihmisiä ole. Mutta kiinnostava ala varmaankin.

Äänestä
  • oman analyysin läpikäyminen. Siinä luulisi pahimpien ongelmien oikenevan ennen
    kuin pääsee toisia terapoimaan.

    Äänestä

  • koulutuksessaan kirjoitti:

    oman analyysin läpikäyminen. Siinä luulisi pahimpien ongelmien oikenevan ennen
    kuin pääsee toisia terapoimaan.

    heitä analysoivat, lopputuloksen arvaa.

    Äänestä

Ihan vain muistutukseksi.

Äänestä

opiskelemaan pyrkivä on eri asia kuin psykologi. Psyykkinen oireilu on eri asia kuin henkinen epätasapaino.

Amerikkalaisissa tutkimuksissa on myös saatu tuloksia, joiden perusteella on arvioitu, että yli puolet ihmisistä sairastaisivat mielenterveyden häiriötä. Jos tämä tulos on luotettava, niin varmaan kaikilla ihmisillä voisi ajatella olevan jonkilaista psyykkistä oireilua. Näin ollen saatettaisiin saada tuo sama 80 prosenttia tutkittaessa mitä tahansa alaa opiskelemaan pyrkivien joukkoa.

Yleensä ottaen yksittäinen tutkimus ei välttämättä kerro vielä paljoakaan, vaikka se olisikin luotettava.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


itsensä kanssa kirjoitti:

Amerikkalaisten tekemässä tutkimuksesta kävi ilmi että 80 pros. psykologiaa opiskelemaan pyrkineillä oli tai oli ollut lähiaikana psyykkistä oireilua. Eli voimmeko tehdä sen johtopäätöksen että suurin osa psykologeista on henkisesti epätasapainossa. Lähtevät siis opiskelemaan alaa joka kiinnostaa (omien ongelmien ratkaisun halu).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu