Ovat hävinneet, kun ei kukaan kirjoittele mitään, ei grillikausi rajoitu vain kesään.
Kokeilin tehdä naudan sisäfilettä grillissä ilman kosketusta ritilään. Paahdoin sen kanavartaassa, lopputuloksena todella suussa sulavaa, sisältä sopivan punaista ja osittain roseeta, syöjien toiveiden mukaisesti.
Laitoin kuvia toimenpiteestä kuvablogiini.
Kuvablogi.fi (hae elmeri1941)" Vanhan kokin grilliltä".
Hei! Mihinkäs grillaajat
3
886
Vastaukset
Eihän me minnekään kadottu olla, mutta kun kotikasvatus ei anna myöten puhua suu täynnä grilliruokaa :>)
Tunari mikä tunari - siis minä. En ole koskaan osannut tehdä kunnon liha-kasvisvartaita. Kasvikset kypsyvät ennen lihaa ja putoavat kuin syksyn lehdet vartaista hiilille. Näin ollen olen päätynyt tekemään lihavartaat erikseen ja kasvikset omalla vuorollaan. Nätimpiähän sekavartaat olisivat, mutta, kuten laulussa sanotaan:"Mikä on kun ei taidot riitä, mikä on kun ei onnistu"
Eräs grillausmaneerini: Kun grillaan naudanlihaa jätän yhden lihapaloista reilun nyrkin kokoiseksi möhkäleeksi, jota pyöritän muun grillauksen ohessa grillissä. Kun Möhkön pinta on kauttaaltaan kypsynyt nostan sen leikkuulaudalle ja leikkaan kypsyneen pinnan pois. Jä möhkö taas grilliin kierimään. Kypsät suikaleet nautitaan soijan, valkosipulimurskan tms. kera dipaten. Nämä ovat mukavaa naposteltavaa grillaajalle ruuan kypsymistä odotellessa. Arvatkaa vaan, että kun selkäni käännän on leikkuulauta usein tyhjennetty, ja kaikki läsnäolijat vakuuttavat valkosipulin ja soijantuoksuista viattomuuttaan ;>)- Vanha kokki
Tuo lihamöhkäle jonka erillisestä grillailusta kertoilit, on eräs hyvin läheinen tapa valmistaa kebapia. Sen dippailuun sopii myös erinomaiseti cacik, tutummin tsatsiki.
Tulen syksyn aikana, kunhan muilta touhuiltani ehdin, liittämään grilliini vielä yhden lisälaitteen, jolla aion valmistaa cag kebapia aidolla avohiilloksella.
Sepä vasta herkkua sellaiselle joka lihasta pitää. Koska en ole muslimi,aion koota tuon mainion vartaan lampaan ja sianlihasta. Cag kebap on tavallaan kuin döner, mutta siinä ei koskaan käytetä jauhettua lihaa, kuten dönerissä useinmiten tehdään, ainakin osaksi. Cag kebap nimittäin paahdetaan vaakasuorassa, ja leikataan ohuina siivuina eräänlaiseen piikkiin, eli kädensijalliseen pikkuvartaaseen. Se voidaan nauttia suoraan siitä pikkuvartaasta suuhun. On sitten todellista herkkua!
Nuo liha kasvisvartaat ovat kyllä lähinnä kotitalousopettajien keksintöä, tosin niitä valmistetaan joissain määrin myös ulkomaillakin, mutta jos aikoo sellaisen vartaan rakentaa niin silloin täytyy valita grillattavat siten että kypsyminen tapahtuu samaan aikaan kaikilla aineksilla. - Meniskö näin?
Vanha kokki kirjoitti:
Tuo lihamöhkäle jonka erillisestä grillailusta kertoilit, on eräs hyvin läheinen tapa valmistaa kebapia. Sen dippailuun sopii myös erinomaiseti cacik, tutummin tsatsiki.
Tulen syksyn aikana, kunhan muilta touhuiltani ehdin, liittämään grilliini vielä yhden lisälaitteen, jolla aion valmistaa cag kebapia aidolla avohiilloksella.
Sepä vasta herkkua sellaiselle joka lihasta pitää. Koska en ole muslimi,aion koota tuon mainion vartaan lampaan ja sianlihasta. Cag kebap on tavallaan kuin döner, mutta siinä ei koskaan käytetä jauhettua lihaa, kuten dönerissä useinmiten tehdään, ainakin osaksi. Cag kebap nimittäin paahdetaan vaakasuorassa, ja leikataan ohuina siivuina eräänlaiseen piikkiin, eli kädensijalliseen pikkuvartaaseen. Se voidaan nauttia suoraan siitä pikkuvartaasta suuhun. On sitten todellista herkkua!
Nuo liha kasvisvartaat ovat kyllä lähinnä kotitalousopettajien keksintöä, tosin niitä valmistetaan joissain määrin myös ulkomaillakin, mutta jos aikoo sellaisen vartaan rakentaa niin silloin täytyy valita grillattavat siten että kypsyminen tapahtuu samaan aikaan kaikilla aineksilla.Kypsennetään kukin aines sopivaksi ja siirretään sivuun (lämpimään) odottamaan. Kun kaikki mitä vartaaseen haluat, ovat valmiita, kasataan varras. Sipaistaan vaikka Barbeque-soossit pintaan ja käväytetään vielä nopeasti grillissä ja tarjoillaan.
Nimim. Varras makujen mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1373546Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville553121Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122584Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1152141- 1711786
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa311346- 541172
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16953Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois110923Polvinen hylkäsi Persut
Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.158922