Sähkövaraus vs Gravitaatio

Verratkaapa Coulombin lakia http://fi.wikipedia.org/wiki/Coulombin_laki

sekä Painovoiman kaavaa http://fi.wikipedia.org/wiki/Painovoima

Tähän kun ymppää vielä keplerin päätelmät http://fi.wikipedia.org/wiki/Keplerin_lait

Päästään Einsteinin loppuelämää kaakertaneeseen sekamelskaan..

Miten Gravitaatiovakio ja Coulombin vakio kietoutuvat yhteen ?
2284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Varauksia voi olla samanmerkkisiä tai erimerkkisiä. Massavoimat vain 'samanmerkkisiä', massat vetävät toisiaan puoleensa. Etäisyystekijöissä on suuruusluokkaero, eli sähkövoimat vaikuttavat yleisimmin, voisi sanoa, mikrokosmoksessa ja gravitaatiovoimat makrokosmoksessa. Ilmeisesti myös mikrokosmoksessa on gravitaatiovoimiakin, mutta sekaantuvat helposti toisiin voimiin, mm. jännite-erot ja pintajännitys tms. vaikuttavat.

Äänestä
  • Tuota asiaa mietiskeli jo Michael Faraday 1800-luvulla. Näiden voimien täytyy jotenkin liittyä toisiinsa, koska niiden muoto on niin samanlainen, pohdiskeli Faraday. Vaan, ei ole löytynyt vielä yhdistävää tekijää.
    Eräs probleema on vakio G ja mistä se oikeastaan tulee. Eräät luonnonvakiot ovat suoraan ennustettavissa ja laskettavissa, kuten valon nopeus c. Esimerkiksi Coulombin vakio sisältää vakion e0, joka on tyhjön permittiivisyys, (valon nopeus sisältää saman vakion).
    Se oli Clerk Maxwell, joka yhtälöissään laski valo nopeuden arvon. Koska Maxwellin yhtälöiden tulee toimia, huolimatta siitä onko kohde liikkeessä vai ei, päädyttiin suhteellisuusteoriaan. Teoria ei ole peräisin mistään mystiikasta, kuten populistisia kirjoituksia lukemalla voisi luulla.
    Vakion G olemuksesta on alempana aloitus "Kysymys pohdittavaksi"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Skomy kirjoitti:

Verratkaapa Coulombin lakia http://fi.wikipedia.org/wiki/Coulombin_laki

sekä Painovoiman kaavaa http://fi.wikipedia.org/wiki/Painovoima

Tähän kun ymppää vielä keplerin päätelmät http://fi.wikipedia.org/wiki/Keplerin_lait

Päästään Einsteinin loppuelämää kaakertaneeseen sekamelskaan..

Miten Gravitaatiovakio ja Coulombin vakio kietoutuvat yhteen ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu