Ihmisen profiloinnista

sadfrsdafdgdhfghfhgd

Mitä muita tälläisiä tiedätte kun katsoin telkkaria jos ihmiseltä kysyy jotain ja hän katsoo vasemmalle, hän valehtelee. Jos oikealle, hän muistelee.

Ja sitten esimerkkinä miestä kuulustellaan, koska ei tiedetä mistä maasta hän on.
Hänelle puhutaan:
Ruotsia (hän ei reagoi)
Saksaa (hän ei reagoi)
Englantia (hän ei reagoi)
Suomea ((hän ei reagoi tai saattaa nauraa)
Ranskaa (hän ei reagoi)
Venäjää (katsoo alaspäin, eikä vastaa)

Mies on venäläinen.

10

1098

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KRP-menetelmä

      Yleensä ihmiset katsovat ylöspäin silloin jos he eivät jotakin kysymyksen vastausta tiedä.

      Jos ihmiselle esittää monta hiukan erilaista kysymystä tai väitettä nopeasti peräkkäin, niin että niihin jokaiseen ei ehdi vastata erikseen, voi ehkä vetää hyödyllisiä johtopäätöksiä siitä mihin noista kysymyksistä ja väitteistä hän reagoi ja mihin ei.

      • 547657ughghjkghjk

        Tulkitaanko vasemmalle alas katsominen kuulustelijan näkemisestä (oikealle) vai epäillyn katsomisesta (vasemmalle)


      • variksen poikia
        547657ughghjkghjk kirjoitti:

        Tulkitaanko vasemmalle alas katsominen kuulustelijan näkemisestä (oikealle) vai epäillyn katsomisesta (vasemmalle)

        Eiköhän tässä tarkoitettane vasenta ja oikeaa "ajosuunnassa" eli ko. henkilön omaa vasenta ja oikeaa. Jotakin tekemistä aivopuoliskojen kanssa. Ihmisellähän on aivoja kaksin kappalein vaikka yksikin riittäisi. Vasemmalla ja oikealla aivopuoliskolla on hiukan erilaiset roolit ihmisen toiminnassa ja tämä ilmenee eri suuntien valitsemisena. Tietyntyyppiset ihmiset esim. mieluiten istuvat linja-autossa vasemmalla puolella ja toisentyyppiset istuvat mieluiten oikealla puolella - nimittäin jos voivat vapaasti valita sijoittumisensa eikä muita häiritseviä tekijöitä ole.

        Vähän kylläkin epäilen tuon pään kääntämisen yleispätevyyttä. Minulta on poistettu kasvain kaulasta eikä minulle ole fyysisesti samantekevää käännänkö päätä vasemmalle vaiko oikealle, joten enpä usko että minun päänkääntelyni välttämättä voisi olla mikään neutraali indikaattori jostakin psyykkisestä tilasta. Jos päätä on leikkauksen vuoksi helpompi kääntää oikealle niin eipä sitä pahemmin tule vasemmalle käänneltyä vaikka mielikin tekisi.


    • hyvä vai paha

      Taitava kuulustelija voi ehkä kysyä vihjailevia kysymyksiä ja seurata millä sanoilla kuulusteltava vastaa. Jotkut sanat voivat tietyssä asiayhteydessä olla kuulusteltavalle vaikeita. Asiasta voidaan puhua erikoisin sanavalinnoin ikäänkuin samalla vihjaten jotakin muuta kuin mitä kysymys varsinaisesti "objektiivisesti" tarkoittaa. Kuulustelija voi antaa ymmärtää tietävänsä asiasta enemmän kuin tietääkään. Kuulusteltavan mennessä tähän ansaan kuulustelija saa hänestä uutta tietoa. Kysymysten ei aina kannata olla kovin täsmällisiä ja yksiselitteisiä. Monasti ihmisestä saa parasta tietoa siten että hän joutuu itse tekemään valintoja koska on epävarma kysymysten merkityksestä. Horjutettuna ja epävarmana kuulusteltava kertoo juuri siitä mistä hänen oikeasti halutaan kertovan. On vain edullista jos kuulusteltava pitää kuulustelijaa tyhmänä.

    • ihquvittu

      Henkilöprofiloinnista voin kertoa sen, että mitkään yleispätevät säännöt ei tuota tuloksia, lukuunottamatta henkilöitä jotka ovat kehitysasteeltaan jollaintapaa keskivertoa jäljessä.. Eli ronskisti... Pikkasen tyhmiä.. Tyhmyyttäkin on monenlaista, voit olla papereiden perusteella hyvinkin fiksu, mutta todellisuudessa taas et, tästä lukuisia esimerkkejä mm. eduskunnassa.. Itsekkin olen tyhmä monessakin suhteessa, esim kuten kieliasusta ja oikeinkirjoituksesta huomaa niin ei äidinkieli juuri kiinnostanut, se kuului "ei niin olennaisten" asioiden joukkoon.. Mutta tyhmien valintojen ja tekojen johdosta kuljinkin sitten erittäin kivisen tien, tämä tie kuitenkin opetti sen miten ihmisiä profiloidaan, ja kai siinäkin voi olla lahjakas, kuten vaikkapa urheilussa.. Asia mistä on hyvä aloittaa on kuuntelemisen taito, kuuntelee sekavia, kuuntelee selviä, fiksuja, tyhmiä jne.. pääasia että kuuntelee, sitä kuuntelua tosiaan kun aikansa harjoittaa niin huomaa tiettyjä kaavoja samantyyppisten ihmisten kesken, vaikka he olisivatkin täysin eri tyylisiä katukuvassa, tai arvoisia yhteiskunnallisessa asemassa. .. Siinä on tosiaan vasta ensimmäinen missio.. Vaatii aikalailla omistautumista asialle jos haluaa tosiaan olla hyvä.. en näe montaakaan syytä omistaa operaatioon älyttömästi aikaa.. omalla kohdalla se oli vain pakollista. Ja tutkimalla omia puheita ja miettimällä mitä itse on milloinkin tehnyt ja minkä takia.. hyödyttyäsi? vaiko ihan vaan vilpittömästi? ja vaikka pahalta tuntuukin niin aloita se profilointi itsestäsi ja unohda varsinkin itsesi kusettaminen, siitä ei ole mitään hyötyä.. sitten kun tiedät että kuka itse olet, voit alkaa perehtymään asiaan syvemmin.

    • åJ M+w3j

      Valehtelijat katsovat usein silmiin, koska he haluavat tietää upposiko valhe vai ei.

      Usein luullaan, että valehtelijat välttelesivät katsekontaktia, mutta se ei pidä paikkaansa... tai niin ainakin yksi rikospoliisi mulle sanoi.

      • ihmekös tuo

        minua onaina ärsyttänyt silmiin toljottelu. Ei lapsetkaan katsele puhuessaan jatkuvasti silmiin vaan selittää samalla kun tekee.


    • 17+30

      En ole kyllä kuullut sellasesta että kun kattoo telkkaria ja kysyy ihmiseltä jotain niin pystyisi paljoa päättelemään. Eli toisin sanoen, kannattaa jäsennellä asiansa paremmin niin saa asiansa paremmin esille.

      Toisekseen lapsentasoiset poliisisarjat kuten CSI ja muut vastaavat eivät ole kovin realistisia, lapsellisia lähinnä.

    • Kaikkitietäväinen

      Käytös merkitsee yleensä paljon.

    • Taitaa olla vähän kuin keskiaikaista noidanmerkkien etsintää mokomat profiloinnit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      206
      15046
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      126
      10500
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      115
      10060
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9331
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      52
      9152
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      16
      7018
    7. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      56
      6925
    8. 181
      6497
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      163
      6157
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5588
    Aihe