Kysymys kaasugrillistä

Gaas man

Ne polttimesta tulevat putket jotka sitten menevät säätöpanelissa oleviin "natsoihin", niin kuuluvatko olla sellaiset "väljät" jotka vaan laitetaan sinne ilman mitään sen suurempaa tiivistystä tuossa kohdassa?
Poltin (puhki ruostunut :\ ) kyllä toimi mutta se polttimesta säätöpaneliin menevä putkikin kuumeni todella paljon.
Onko ok?

Kiitos vastauksista :)

3

619

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • weberimies

      ei mitään horoja joista tulee mahdollisia kaasuvuotoja ja sitä kautta räjähdys.

    • Hyvin on toiminut!

      Eikös se kaasu tule suuttimesta pienellä paineella ja neulan ohuena sinne polttimen putkeen? Käsittääkseni putkien päissä olevista isommista reiästä kaasu ottaa vielä palamisilmaa alipaineella mukaan kun kaasuseos menee sinne polttimen reikiin jossa se sitten palaa. Yleensäkkään nuo kaasulaitteet polttimien osalta ole kauhean tiiviitä, ei edes ne weeberit, puhumattakaan kaasulieden polttimista.
      Varaosa polttimia ja yleismallisia löytyy grillivaraosia myyvistä liikkeistä. Itse ostin sellaisen yleispolttimen honkkarista.

      • Gaas mään

        Purin tuon grillin ja ne päät omat tosi horot, ja putkien sivussa aukot eli tiivistys olisi mahdotonta, ja näkee ettei niitä ole tiiviiksi edes tarkoitettu.

        Kiitos vastauksesta ja mukavaa grillaus-syksyä :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6215
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5318
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3555
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe