Kajaanin linnassa vangittuna ollut Messenius kirjoitti että Odin valloitti Suomen aikoinaan, mikäs juttu tämä on?
Miksi Troija halutaan niin usein kansan alkukodiksi näissä myyteissä?
Odin ja Suomi
12
1276
Vastaukset
- Vaka Vanha
Wiipurin linna on muinaisgermaaniksi pyhälinna, miksi?
Kun Viipurin linna aikoinaan perustettiin, annettiin sille nimeksi "Pyhälinna" , eli "Viburg". "Vi"=keskiajan ruotsia, tarkoittaa "pyhä". Keskiajalla oli yleinen käytäntö nimetä linnoja uskonnollisin nimin, esim. Olavinlinnan nimi oli alunperin Pyhän Olavin Linna.
Koska Viipurin linna toimi tukikohtana pyhässä sodassa pakanallisia venäläisiä vastaan, nimen "pyhälinna" ajateltiin sopivan sille.
Messeniuksen aikana, siis 1500-1600-lukujen vaihteessa, lähdekritiikkiä ei tunnutte. Oli myös yleistä, että historioitsijat lisäilivät teoksiinsa keksimiään juttuja lukijoiden mielenkiinnon ylläpitämiseksi. Messeniuksen kertomus Odinin sotaretkestä on joko täysin keksitty tai sitten kirjailija vain luotti virheellisiin lähteisiin/ymmärsi lähdetekstin väärin. Tuon ajan Suomessa luotettavia historiallisia lähteitä oli aika hankala saada käsiinsä.
Se, että Troijaa väitetään kansan alkukodiksi, johtuu siitä, että 1500-1700-luvuilla historialla haluttiin kuvata oman kansan mahtavuutta. Kaikkialla Euroopassa historioitsijat todistelivat kuinka juuri heidän kansansa polveutui troijalaisista/heprealaisista/roomalaisista yms. Hyvä esimerkki tällaisista historiateoksesta on suomalaisen Daniel Jusleniuksen 1700-luvun alussa julkaisema "Vanha ja Uusi Turku"-niminen kirja, jossa mm. kerrotaan kuinka suomalaiset polveutuvat kadonnestaa heprealaisheimosta, kuinka suomalaiset opettivat muinaisille kreikkalaisille heidän sivistyksensä jne.- Ruiskauttaja
Ukkini, joka oli argeologi, ja perehtynyt kreikan ja lähi-idän historiaan, oli kesällä -39 linnoitustöissä karjalan kannaksella työnjohtajana. Eräänä päivänä työmiehet tulivat hakemaan ukkiani, koska he juoksuhautoja kaivaessaan olivat törmänneet selvästikin ihmisten tekemiin kivipaaseihin. Ukkini johdolla paadet kaivettiin esiin, ja ukkini pääsi tutkimaan niitä lähemmin. Hämmennys oli suuri. Tulkittuaan kivistä löytyneet muinais-kreikkalaiset ja heprealaiset kirjoitusmerkit, ei hän voinut tulla kuin yhteen tulokseen: Kyseessä oli merkkien mukaan Odinin linnoituksen perustukset.
Kaivauksia jatkettiin koko kesä ja syksy, vaikka samalla piti jatkaa linnoitustöitä. Valitettavasti talvisodan syttyminen keskeytti työt, ja löytyneet muinais-esineet jäivät kiireessä evakoimatta. Kesällä -41 ukkini palasi kaivauksille, mutta alue oli täysin tuhoutunut valtavien tykistökeskitysten ja pommitusten vuoksi.
Jäljellä ei enää ole muuta, kuin ukkini piirtämät luonnokset raunioista ja muutamista esineistä, sekä jokunen aika epäselvä valokuva.- Simeoni I
missähän näitä voisi ihmetellä?
Onnistuisiko vaikka skannata ja laittaa näytille??? - Ruiskauttaja
Simeoni I kirjoitti:
missähän näitä voisi ihmetellä?
Onnistuisiko vaikka skannata ja laittaa näytille???No sitähän minäkin olen ajatellut, että nämä luonnokset pitäisi saada jonnekin näytille. Nyt kun pengoin vielä ukkini kirstua, niin sieltä löytyi vielä semmoinen rasia, jonka kannessa teksti: Kangas, kesä -39. Siellä sisällä oli koruja, pari sormusta ja riipusta. Kultaa, koska ei ollut himmentynyt yhtään, vaikka tuota rasiaa ei ole avattu ainakaan 30 vuoteen. Ilmeisesti sieltä kaivaukselta, sen verran tiedän minäkin, että vanhoja ovat.
- Myö ollaan apinoita
Ruiskauttaja kirjoitti:
No sitähän minäkin olen ajatellut, että nämä luonnokset pitäisi saada jonnekin näytille. Nyt kun pengoin vielä ukkini kirstua, niin sieltä löytyi vielä semmoinen rasia, jonka kannessa teksti: Kangas, kesä -39. Siellä sisällä oli koruja, pari sormusta ja riipusta. Kultaa, koska ei ollut himmentynyt yhtään, vaikka tuota rasiaa ei ole avattu ainakaan 30 vuoteen. Ilmeisesti sieltä kaivaukselta, sen verran tiedän minäkin, että vanhoja ovat.
Johan aloit ssuoltaa sitä ihteään toisten silmille,haisookin aika ärmäkältä.
- Ruiskauttaja
Myö ollaan apinoita kirjoitti:
Johan aloit ssuoltaa sitä ihteään toisten silmille,haisookin aika ärmäkältä.
Ymmärrän kyllä että epäilyttää, mutta voin vakuuttaa, että kertomani on totta. Voisin ottaa kuvia esineistä ja piirroksista ja lähettää niitä todisteeksi sähköpostiisi. Sopiiko?
- Myö ollaan apinoita
Ruiskauttaja kirjoitti:
Ymmärrän kyllä että epäilyttää, mutta voin vakuuttaa, että kertomani on totta. Voisin ottaa kuvia esineistä ja piirroksista ja lähettää niitä todisteeksi sähköpostiisi. Sopiiko?
Ei tarvihe lähettää kun ei ole totta ja jos olisi voisit tupata kuvat jonnehin vaikka foorumille kytättäväksi.Ihan mille tahansa foorulille niin kyllä ne sieltä löytävät tiensä tännekin.
- Pelastakaa löydöt
Myö ollaan apinoita kirjoitti:
Ei tarvihe lähettää kun ei ole totta ja jos olisi voisit tupata kuvat jonnehin vaikka foorumille kytättäväksi.Ihan mille tahansa foorulille niin kyllä ne sieltä löytävät tiensä tännekin.
Voisitko ottaa yhteyttä Hermeetikko-lehteen tuon ukkisi löydön suhteen, kiitos.
info(miukumauku)hermeetikko.net - Ruiskauttaja
Pelastakaa löydöt kirjoitti:
Voisitko ottaa yhteyttä Hermeetikko-lehteen tuon ukkisi löydön suhteen, kiitos.
info(miukumauku)hermeetikko.netHyvä että tämä asia etenee. Onkin jo korkea aika saada löydökset tutkijoille, jotka varmasti ymmärtävät niistä enemmän kuin minä. Varmaan ukkinikin saa tästä kunniaa?
- Kiinnostunut mies
Ruiskauttaja kirjoitti:
Hyvä että tämä asia etenee. Onkin jo korkea aika saada löydökset tutkijoille, jotka varmasti ymmärtävät niistä enemmän kuin minä. Varmaan ukkinikin saa tästä kunniaa?
Vaikka annat kenelle tutkittavaksi sinun pitää kuvata ne myös itsellesi eikä luottaa kenenkään sanaan missään sillä lupaajia ja lupauksia tulee satelemaan.
Kun saat kohteet kuvatuiksi laita niitä vaikka tänne kaikiien kiinnostuneiden nähtäväksi,joku voi osata kertoakin niistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst19314007Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i494818Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58674409Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2233742PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1053534Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1113433Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.742034Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161375Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1561099Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun2881068