Tuon tapaisen otsikon näin parin päivän sisään jonkin iltapäivälehden lööpissä, mutta jäi ostamatta.
Mistä ruuasta tai millaisista oli kyse? Kuvassa taisi olla juustoja tms...Lukiko kukaan? Kyse oli kai ruokaryhmistä mitä pitäisi syödä eikä ole rajoituksiakaan? Jos joku linkittää niin siitäkin kiitän? En löytänyt googlaamalla enää. Kiitos:)
Mistä ruuasta tai millaisista oli kyse? Kuvassa taisi olla juustoja tms...Lukiko kukaan? Kyse oli kai ruokaryhmistä mitä pitäisi syödä eikä ole rajoituksiakaan? Jos joku linkittää niin siitäkin kiitän? En löytänyt googlaamalla enää. Kiitos:)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Josta on ylituotantoa, tai josta on tehty tuottajan toimesta tutkimus.
Viimeisin epäterveellinen ruoka-aines on tutkimuksen mukaan tähän asti terveellisenä pidetty kevytmargariini. Kanamuna oli kauhea kolesterolin lisääjä, kunnes huomattiin uudessa tutkimuksessa että sitä voi turvallisesti syödä runsaastikin, eikä se kohota juuri lainkaan kolesteroliarvoja.
Maatalouspolitiikka määrännee hyvin pitkälti, mikä milloinkin on terveellistä ruokaa, tällaiseen johtopäätökseen olen kohdaltani päätynyt pitkän seurantani tuloksena.
Mielenkiintoista nähdä, mikä onkaan seuraava suositeltava ruoka-aines ja mikä on epäterveellinen.
Ihmiset elävät nykyään vanhoiksi, ja lähtö tulee, kun heikoin lenkki alkaa reistailla ja pettää. Monella se on sydän, toisilla lihavuus, kolmannellamahahaava, neljännellä diabetes, viidennellä munuaiset, kuudennella haima-maksa-sappi .... jne loputtomiin. Sellaista ravitsemusmallia, joka olisi kaikille se ainoa oikea, ei ole. Yhdelle hyvä ruokavalio voi olla toiselle haitallinen. Heikointa lenkkiämme emme useinkaan tiedä, ennen kuin on myöhäistä. Siksi jokin hyvinkin perusteltu tiettyä terveyden osa-aluetta edistävä dieetti voikin olla itselle just se pahin mahdollinen vaihtoehto.
Kohtuus kaikessa on hyvä muistaa. Ei saa syödä liikaa, eikä kuormittaa elimistöä jollain tietyllä ruoka-aineella tai ruoka-aineryhmällä. Yleisä hyviä neuvoja ovat ainakin, että sokeria ja valkoista viljaa ei kannata käyttää, ja tyydyttymättömät rasvat ovat elimistölle välttämättömiä. Valkuainen on solujen rakennusaine, ei energian lähde. Suojaravinteita, eli vitamiineja, antioksidantteja ja kivennäisä pitää saada riittävästi ja oikeassa suhteessa, eli pitää syödä monipuolisesti. Ne kun hoituu, niin ei ole hakoteillä. Iltapäivälehtien lööppien varaan ei kannata ihan hirveesti panostaa.
Oli sitä mieltä, että pitkän iän salaisuus on "Kohtuus kaikessa", eläkää yhtä vanhoiksi kuin hän, niin teilläkin on kompetenssia sanoa noin!
Isäni isä eli 90 vuotiaaksi poltettuaan tupakkaa 80 vuotta oikein urakalla. Isän äiti taisi mennä jo 80 vuotiaana. Isäni eli 86 vuotiaaksi, vaikka eli aika passiivisena ja söi epäterveellisesti. Äitini äiti eli 85 vuotiaaksi reuman ja sydänvian kanssa. Miehensä kuoli tapaturmaisesti. Äitini on 88 vuotias. Hän pilkkasi terveellistä ruokaa siihen asti, kunnes sai 2 tyypin diabeteksen. Minä pidän mielessä sukuni mahdolliset periytyvät sairaudet, enkä härnää niitä esiin. Yritän myös olla tekemättä samoja virheitä kuin he. Toivottavasti pysyn terveenä mahdollisimman pitkään ja elän vanhaksi virkeänä.