hiukkaskiihdyttimien kiihdyttäjät kiihdyksissä:
http://www.spiegel.de/video/video-39837.html
Se että ilmaisimessa näkyy hiukkasia, ei välttämättä tarkoita sitä, että niiden taustalla olisi hiukkasia - sama kuin se että jos näkee tähtiä, kun on lyönyt päänsä, ei välttämättä tarkoita, että sellaisia olisi juuri silloin taivaalla.
http://www.spiegel.de/video/video-39837.html
Se että ilmaisimessa näkyy hiukkasia, ei välttämättä tarkoita sitä, että niiden taustalla olisi hiukkasia - sama kuin se että jos näkee tähtiä, kun on lyönyt päänsä, ei välttämättä tarkoita, että sellaisia olisi juuri silloin taivaalla.
Vastaukset 13
Vanhimmat
teippirullan avaamisesta syntyy röntgensäteilyä, jolla voi kuvata vaikka sormen luun.
http://www.spiegel.de/video/video-38804.html
Tässä nyt jokapojalle oma röntgensäteilylähde halvalla.
...ennen ei tarvii tehdä muuta, ku luoda tyhjiö! Se onnistuu varmaan helposti, esim. pölynimurilta!?!
Kyllä tyhjön saa aikaiseksi ilman viron tyttöjäkin mm pitkällä putkella jossa vettä tai mielummin elohopeaa jos jostain saatte tuota hassua ainetta.
teipin käsittely siellä tyhjiössä on vissiin kanssa aika helppoa!?!
Oletko kuullut sellaisesta oudosta keksinnöstä kuin tiiviste?
Kuka sitä teippiä käskee käsin repiä kun homman voi hoitaa näpsäkästi kammella ja tosihemmot voivat laittaa sähkömoottorin vetämään teippiä rullalta!
Et tainnut keksiä ruutia oletan?
...millä sä sen sormen sinne laitat (mistä piti ottaa se röntgenkuva)???
Kyllä pitää olla yksinkertaista porukkaa liikenteessä!
Kai sitä nyt jumalauta säteet saadaan lasin läpi tulemaan!
mistä vitusta sä nyt alat jotain saatanan laseja vetämään mukaan tähän keskusteluun!?!
Tunge se vitun kampi perseeseesi ja sormi nenään ja sitte alat snadisti sudittelemaan handuus... nii kyllä se siittä suttaantuu (lakanat nimittäin)! ;p
Sulla taitaa se kampi jo olla siellä aanuksessa kun noin avaudut paremallesi tyhmäpääpässinmunanpurija!
...menee vielä Piltit näppikselle!
Jossakin oli kirjoitus, kuinka esineet liikkuvat oudosti Cernin alueen ympärillä. Lieneekö jollain kirjoitus tallessa!?
Hiukkaskiihdytin on mainio vempele, mutta sen tulokset ovat ristiriitaisia. En tiedä onko em. väittämä totta vai ei, mutta ei olisi mikään ihme mikäli se olisi totta.
Hiukkaskiihdyttimen mielekkyyttä on arvosteltu. Mikäli olettaa että atomeja törmäyttämällä saa selville uusia "totuuksia" niin antaa mennä vaan...
Itse olen arvellut, kuten moni muukin, että törmäyttimestä saadut tulokset ovat keinotekoisia. Mene ja tiedä, odottelen kuitenkin innolla LHC:n tuloksia.
Vuoden vanhoja juttuja jo. Ei kiinnosta ketään.