VÄHÄKALORISTA RUOKAA?

äliali

Missä ruuassa on vähän kaloreita! Ja jos syö salaattia onko siinä paljon kalareita? Jos syön vaikka tomaattia ja salaatinlehtiä pari ni voiko niin laihtua nopeasti! Ja huomattavasti? :P

1

847

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Panhandle

      Kasviksissa yleensä on vähän energiaa eli kaloreita, ja niitä suositellaankin syötäväksi vähintään puoli kiloa päivässä (ml. hedelmät ja marjat). Niistä saat mukavasti kuituja, vitamiineja ja suojaravintoaineita. Pelkillä kasviksilla ei tosin nälkä pysy kauankaan poissa, vaan niiden lisäksi täytyy syödä jotain proteiinipitoista kuten lihaa, kalaa, munia, maitotuotteita, palkokasviksia tai pähkinöitä.

      Muista, että ruoka ei ole pelkästään lihottavia kaloreita, vaan ennen kaikkea elimistösi polttoainetta. Jos vähennät ruokamäärää liikaa tai syöt liian yksipuolisesti (esimerkiksi pelkkää salaattia), et jaksa tehdä kaikkea sitä, mitä sinun normaalielämässäsi pitää tai mitä haluat tehdä.

      Järkevin tapa pudottaa painoa on lisätä kasvisten määrää ja vähentää tukevampia ruoka-aineita ja herkkuja. Älä kuitenkaan jätä rasvaa pois kokonaan, se on elimistölle täysin välttämätöntä. Pienet, vähittäiset muutokset johtavat yleensä pysyvämpään tulokseen kuin kitukuurit. Nopea ja pysyvä ovat yleensä toisensa poissulkevia ominaisuuksia tässä asiassa. Nopeasti pudotetut kilot tulevat yleensä nopeasti takaisin, usko kokenutta!

      Suosittelen, että tutustut asiaan vaikkapa seuraavien kirjojen avulla:

      Patrik Borg: Rentoa painonhallintaa
      Mikael Fogelholm: Syö ja liiku mielelläsi
      Pentti Mustajoki-Ulla Leino: Laihdu pysyvästi, hallitse painoasi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      47
      2192
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      191
      2009
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      835
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      736
    Aihe