Kuka osaa vastata ,jos...

Mummi 63

kaikki maapallon ihmiset laitettais yhteen paikkaan ,miten suuri ala n. täyttyisi,ja jos kaikki ihmiset on kerääntynyt yhteen paikkaan,vaikuttaako se painovoimaan jotenkin?

6

636

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastauksenantaja

      No lasketaanpa. Tällä hetkellä meitä on täällä sellaiset reilu 6,7 miljardia. Jos yhdelle ihmiselle varataan tilaa yksi neliö, niin tilaa tarvitaan 6 700 000 000 neliömetriä. yhteen neliökilometriin menee miljoona neliömetriä, joten voimme muuttaa luvun kivempaan muotoon jakamalla sen miljoonalla:

      6 700 000 000 / 1 000 000 = 6700

      Kas noin. Eli tilaa menisi 6700 neliökilometriä. Jos ei ole tottunut käsittelemään pinta-alayksikköjä saattaa tämäkin luku vaikuttaa hieman epämääräiseltä. Voimme ottaa luvusta neliöjuuren, joka kertoo että kuinka pitkä on alueen yksi sivu. neliöjuuri 6700:sta on noin 81,85.

      Eli ihmisiä olisi vieri vieressä neliön muotoisella alueella jonka koko olisi 81,85 * 81,85 kilometriä. Aika iso alue, vai mitä?

      Sitten se painovoimajuttu. Heti suoraan voin sanoa että ei vaikuttaisi yhtään mitenkään pallomme liikkumiseen ihmisten kerääntyminen johonkin paikkaan. Tai vaikuttaisi mutta niin vähän että sitä ei voisi havaita. Jos oletetaan että me ihmiset painamme keskimäärin 50 kiloa (lapsia kun on paljon ja he ovat keveitä) niin silloin ihmiskunta painaa 6,7 miljardia kertaa 50 kiloa = 335 miljardia kiloa eli 335 miljoonaa tonnia. Onhan se aika paljon, mutta maapallon mittakaavassa kevyttä kamaa. Maapallo painaa nimittäin noin 6000 triljoonaa tonnia.

      Harjoitustehtäväksi jätetään laskea kuinka monta prosenttia ihmisten paino on maapallon painosta. Itse en uskalla laskea, nollia on niin paljon että pelkään meneväni sekaisin niiden kanssa. Sitä paitsi minulla on krapula eikä silloin laskutehtävien suorittaminen tahdo oikein onnistua.

    • reiska tietää

      Maapallon kaikki ihmiset sopisivat seisomaan Helsingin kokoiselle alueelle.
      Eli jos otat karttapallosi, niin kaikki maapallon ihmiset sopisivat seisomaan lyijykynällä tekemäsi pisteen sisälle.
      Eli ollaan pieniä mutta pahoja!

      • HUlluja

        Pinta-ala Helsinki (maa) 213 km2
        Ei millään, jos ei lado päällekkäin


      • mihin tarttee?
        HUlluja kirjoitti:

        Pinta-ala Helsinki (maa) 213 km2
        Ei millään, jos ei lado päällekkäin

        Meillä kokeiltiin, ja 7-henkinen perheemme sopi hyvin neliömetrin alalle seisomaan. Vielä olisi ollut tilaa muutamalle naapurin kakarallekin.


      • sillä ensimmäisen
        HUlluja kirjoitti:

        Pinta-ala Helsinki (maa) 213 km2
        Ei millään, jos ei lado päällekkäin

        vastaajan laskemlma oli 1 ihminen per m2.

        Se on perin harvaa seisomista, kahden ihmisen ruutu ollsi 2 x 1 m
        jossa pariskunta mahtuu selälleen vierekkäin väljästi nukkumaankin.

        Seisomaan mahtuu hyvin 6..8 ihmistä per m2.


      • Helmitaulu/
        sillä ensimmäisen kirjoitti:

        vastaajan laskemlma oli 1 ihminen per m2.

        Se on perin harvaa seisomista, kahden ihmisen ruutu ollsi 2 x 1 m
        jossa pariskunta mahtuu selälleen vierekkäin väljästi nukkumaankin.

        Seisomaan mahtuu hyvin 6..8 ihmistä per m2.

        Laskin avuksi ja laskemaan montako ihmistä
        neliömetriä kohden tulisi Helsingin alueelle...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      320
      1398
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      336
      1325
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      106
      1112
    4. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      1008
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      105
      991
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      940
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      792
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      787
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      70
      643
    10. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      101
      643
    Aihe