Pari mausteseosta hakusessa

Spicegal

Ensimmäinen on riisimauste. Kaupoissa oli joitakin aikoja sitten myynnissä Indian Rice-maustesekoitus, joka sitten katosi hyllyiltä. Ei nyt ihan sitä samaa kuin Intiassa, jossa jokainen mausteseos on sen kertaisen kokin oma sekoitus ja resepti 'salainen', mutta kuitenkin aivan käyttökelpoinen versio ja 'upposi' meidän huushollissa. Nyt anelenkin apua, tietääkö joku mistä voisi löytää valmiin riisimausteseoksen tai haluaisiko joku kertoa oman reseptinsä?

Toinen kysymykseni koskee ns. leipämaustetta. Ostin sitä aikoinani Jordaniasta. Mauste laitetaan lautaselle, toiselle lautaselle laitetaan oliiviöljyä ja leipä kastetaan öljyssä ja sen jälkeen pyöräytetään mausteseoksessa. Kuulostaako kenestäkään tutulta? Muistan, että seoksessa maistui ainakin oregano ja sesam. Olen löytänyt egyptiläisen leipämausteen, mutta siinä on makeahko perusmaku, jota vierastan.

3

651

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hakijatar

      ZA'ATAR
      Za'atar is an important Middle Eastern spice blend that is used on bread, rice, vegetables and meats. The blend is made with sumac, thyme, roasted sesame seeds, marjoram, oregano and salt.

      DUKKAN
      Dukkan is an Egyptian spice blend that is typically served with olive oil basted pita bread. When served in that manner, the bread is dipped into the mixture (in much the same way as one would do with any dip.) It can also be used on meat, vegetables and rice. The blend is made with roasted chick peas, hazelnuts, whole coriander seeds, cumin seeds, salt, peppercorns and sesame seeds.

      • Spicegal

        Itse asiassa kaikkia noita yksittäisiä ykkösvaihtoehdon mausteita löytyy kaapista - ei muuta kuin sesamin siemeniä paahtamaan ja hakemaan sopivaa sekoitussuhdetta.

        Egyptiläistä versiota mulla onkin kotona, mutta se ei juuri makeutensa takia oikein nappaa.

        Kiitos Sinulle, Hakijatar


      • kokkas
        Spicegal kirjoitti:

        Itse asiassa kaikkia noita yksittäisiä ykkösvaihtoehdon mausteita löytyy kaapista - ei muuta kuin sesamin siemeniä paahtamaan ja hakemaan sopivaa sekoitussuhdetta.

        Egyptiläistä versiota mulla onkin kotona, mutta se ei juuri makeutensa takia oikein nappaa.

        Kiitos Sinulle, Hakijatar

        eli mun lemppari ruokaohje-sivusto http://snoobar.vuodatus.net -Hän kertoilee suomeksi kokemiaan keitoksia.
        http://snoobar.vuodatus.net/blog/category/kasvisruuat


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1621
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1031
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      912
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      61
      906
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      790
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      782
    8. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      727
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      61
      722
    10. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      342
      721
    Aihe