Ensimmäinen on riisimauste. Kaupoissa oli joitakin aikoja sitten myynnissä Indian Rice-maustesekoitus, joka sitten katosi hyllyiltä. Ei nyt ihan sitä samaa kuin Intiassa, jossa jokainen mausteseos on sen kertaisen kokin oma sekoitus ja resepti 'salainen', mutta kuitenkin aivan käyttökelpoinen versio ja 'upposi' meidän huushollissa. Nyt anelenkin apua, tietääkö joku mistä voisi löytää valmiin riisimausteseoksen tai haluaisiko joku kertoa oman reseptinsä?
Toinen kysymykseni koskee ns. leipämaustetta. Ostin sitä aikoinani Jordaniasta. Mauste laitetaan lautaselle, toiselle lautaselle laitetaan oliiviöljyä ja leipä kastetaan öljyssä ja sen jälkeen pyöräytetään mausteseoksessa. Kuulostaako kenestäkään tutulta? Muistan, että seoksessa maistui ainakin oregano ja sesam. Olen löytänyt egyptiläisen leipämausteen, mutta siinä on makeahko perusmaku, jota vierastan.
Pari mausteseosta hakusessa
3
504
Vastaukset
- Hakijatar
ZA'ATAR
Za'atar is an important Middle Eastern spice blend that is used on bread, rice, vegetables and meats. The blend is made with sumac, thyme, roasted sesame seeds, marjoram, oregano and salt.
DUKKAN
Dukkan is an Egyptian spice blend that is typically served with olive oil basted pita bread. When served in that manner, the bread is dipped into the mixture (in much the same way as one would do with any dip.) It can also be used on meat, vegetables and rice. The blend is made with roasted chick peas, hazelnuts, whole coriander seeds, cumin seeds, salt, peppercorns and sesame seeds.- Spicegal
Itse asiassa kaikkia noita yksittäisiä ykkösvaihtoehdon mausteita löytyy kaapista - ei muuta kuin sesamin siemeniä paahtamaan ja hakemaan sopivaa sekoitussuhdetta.
Egyptiläistä versiota mulla onkin kotona, mutta se ei juuri makeutensa takia oikein nappaa.
Kiitos Sinulle, Hakijatar - kokkas
Spicegal kirjoitti:
Itse asiassa kaikkia noita yksittäisiä ykkösvaihtoehdon mausteita löytyy kaapista - ei muuta kuin sesamin siemeniä paahtamaan ja hakemaan sopivaa sekoitussuhdetta.
Egyptiläistä versiota mulla onkin kotona, mutta se ei juuri makeutensa takia oikein nappaa.
Kiitos Sinulle, Hakijatareli mun lemppari ruokaohje-sivusto http://snoobar.vuodatus.net -Hän kertoilee suomeksi kokemiaan keitoksia.
http://snoobar.vuodatus.net/blog/category/kasvisruuat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?944182- 272285
- 2002136
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1011952PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3941744- 1431337
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1001249Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.321045Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72956Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?78815