Ihminen ei aiheuta ilmastonmuutosta

Käytä aivojasi

MOT:n ohjelma Kylmää vettä kasvihuoneeseen, esitetty TV1 29.9.2008. Uusi päivitetty versio ohjelmasta tulossa ilmeisesti marraskuussa 2009.

Ohjelman esittely:

Kasvihuonekaasujen lisääntymisestä huolimatta ei maapallon ilmasto viimeisen vuosikymmenen aikana olekaan lämmennyt odotetusti. MOT selvitti, mihin lämpö on kadonnut.

Voimakkaan ilmastonmuutosrummutuksen alta on ollut vaikea havaita, että maapallon ilmasto ei tosiasiassa ole lämmennyt 10 vuoteen. Silti ilmaston lämpenemisen aiheuttajana pidettyjen kasvihuonekaasujen päästöt ovat kasvaneet samaan aikaan jopa pelättyä enemmän. Mihin lämpö on kadonnut?

MOT selvitti arvoitusta haastattelemalla kahta amerikkalaista skeptistä ilmastotieteilijää, Alabaman yliopiston tutkijoita John Christyä ja Roy Spenceriä. Eturivin ilmastotutkijoihin kuuluvat Christy ja Spencer tutkivat ilmastonmuutosta satelliitteihin sijoitettujen mittausinstrumenttien avulla avaruudesta.

http://yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=4&ag=28&t=501&a=6215

3

688

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käytä aivojasi
    • Kannattaa suhtautua kaikkiin kreationistiksi tunnustautuviin ihmisiin skeptisesti, sillä heillä on tapana valehdella. Mikäli vielä on tutustunut kreationistien väitteisiin, eikä ole huomannut heidän läpimätäisyyttään, täytyy kaverissa olla jotain hämärää. Lainaus Spenceriltä (wiki):

      "Twenty years ago, as a PhD scientist, I intensely studied the evolution versus intelligent design controversy for about two years. And finally, despite my previous acceptance of evolutionary theory as 'fact,' I came to the realization that intelligent design, as a theory of origins, is no more religious, and no less scientific, than evolutionism"

      Ilmastokysymyksessä pitää toki katsoa miehen argumentteja, eikä itse henkilöä. Dokumentti oli ihan ok kamaa.

    • osavastuu on meillä

      Kaukana takanapäin ovat ne ajat jolloin ihmisen toiminnalla ei ollut mainittavaa vaikutusta maapalloon. Olemme lisääntyneet ja täyttäneet maan, saasteilla. Toki sekin vaikuttaa ympäristöömme mitä me teemme.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      89
      2411
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      137
      2157
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2028
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      168
      1521
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1257
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      878
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      876
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      846
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      449
      786
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      50
      635
    Aihe