MOT:n ohjelma Kylmää vettä kasvihuoneeseen, esitetty TV1 29.9.2008. Uusi päivitetty versio ohjelmasta tulossa ilmeisesti marraskuussa 2009.
Ohjelman esittely:
Kasvihuonekaasujen lisääntymisestä huolimatta ei maapallon ilmasto viimeisen vuosikymmenen aikana olekaan lämmennyt odotetusti. MOT selvitti, mihin lämpö on kadonnut.
Voimakkaan ilmastonmuutosrummutuksen alta on ollut vaikea havaita, että maapallon ilmasto ei tosiasiassa ole lämmennyt 10 vuoteen. Silti ilmaston lämpenemisen aiheuttajana pidettyjen kasvihuonekaasujen päästöt ovat kasvaneet samaan aikaan jopa pelättyä enemmän. Mihin lämpö on kadonnut?
MOT selvitti arvoitusta haastattelemalla kahta amerikkalaista skeptistä ilmastotieteilijää, Alabaman yliopiston tutkijoita John Christyä ja Roy Spenceriä. Eturivin ilmastotutkijoihin kuuluvat Christy ja Spencer tutkivat ilmastonmuutosta satelliitteihin sijoitettujen mittausinstrumenttien avulla avaruudesta.
http://yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=4&ag=28&t=501&a=6215
Ihminen ei aiheuta ilmastonmuutosta
3
682
Vastaukset
- Käytä aivojasi
tuosta linkistä jonka tonne loppuun laitoin
http://yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=4&ag=28&t=501&a=6215 Kannattaa suhtautua kaikkiin kreationistiksi tunnustautuviin ihmisiin skeptisesti, sillä heillä on tapana valehdella. Mikäli vielä on tutustunut kreationistien väitteisiin, eikä ole huomannut heidän läpimätäisyyttään, täytyy kaverissa olla jotain hämärää. Lainaus Spenceriltä (wiki):
"Twenty years ago, as a PhD scientist, I intensely studied the evolution versus intelligent design controversy for about two years. And finally, despite my previous acceptance of evolutionary theory as 'fact,' I came to the realization that intelligent design, as a theory of origins, is no more religious, and no less scientific, than evolutionism"
Ilmastokysymyksessä pitää toki katsoa miehen argumentteja, eikä itse henkilöä. Dokumentti oli ihan ok kamaa.- osavastuu on meillä
Kaukana takanapäin ovat ne ajat jolloin ihmisen toiminnalla ei ollut mainittavaa vaikutusta maapalloon. Olemme lisääntyneet ja täyttäneet maan, saasteilla. Toki sekin vaikuttaa ympäristöömme mitä me teemme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1892704Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 94989
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait241826Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies90785Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718