Kevyt nakin maku

nalkainen nakkimies

Voisiko joku kivasti ystävällisesti kertoa minulle miltä kevyt nakit maistuu että kannattaako niitä syödä/ostaa?

Voisiko joku myös kertoa mikä kevyt nakeista maistuu parhaalle?

7

1021

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nalkainen nakkimies

      voisiko joku ystävällisesti kertoa jooko? on niin nälkä...riudun täällä.

      • tyhmä olet

        ystävällisesti kävellä kauppaan ja ostaa niitä kevytnakkeja.


    • Kevyttä nakin makua

      Kevytnakissa saattaa olla tuollainen otsikossasikin mainittu kevyt nakin maku.

    • Panhandle

      Minä en tietenkään voi tietää, mikä juuri SINUN suussasi maistuisi parhaalta, voin vain kertoa omista valinnoistani. Minä katson rasvaprosentin lisäksi myös lihapitoisuutta, koska usein keveys on saatu lihaa vähentämällä, eikä sellainen ole enää makkaraa/nakkia. Lihapitoisuuden pitäisi olla vähintään 70 %.

      Oma suosikkini on Wigrenin kevyt-herkkunakki. Rasvaa on muistaakseni 9 %, lihapitoisuus 72 %.

      Kokeile ja maistele! Ja muista, että jos nyt et nakkeja ihan alvariinsa popsi, voit käyttää myös normaalirasvaisia tuotteita. Niissäkin tosin tuo lihapitoisuus on hyvä tarkistaa, ettei tule syöneeksi pelkkää jauhoa.

    • Mitä tarkoittaa kevytnakki. Pouttu valmistaa tällaista. En suosittele syömään vaikka sokeria on lisätty perunatärkkelyksen ja glukoosin muodossa. Aromivahvenne on myös myrkkyä joten sitäkään ei pitäisi makkarassa olla. Miten sokerivahvistettu makkara voi olla kevyttä?

      Ainekset:
      sianliha, vesi, kamara, koneellisesti erotettu sianliha, perunatärkkelys, suola (1,8 %), mausteet ( paprika, chili, sinapinsiemen, curry, kumina, muskotti, pippurit, korianteri, inkivääri), glukoosi, arominvahvenne E621,happamuudensäätö-aine E331, stabilointiaineet E450,E452, hapettumisenestoaine E300, säilöntäaine E250.

      On vaihtoehtojakin. Kevyttä ja hyvää makkaraa löytyy Maalaistuote Vatajalta. Vatajan nakit ja grillimakkara ovat jauhottomia, nitriitittömiä, lisäaineettomia, soijattomia ja sokerittomia.

      http://www.maalaistuotevataja.fi/

      • lenkki.....

        Vatajan nitriititön lenkki on kohtalaisen hyvä makkarakeitossa. Aivan kuten mainitsit.


      • pittää..

        Jääpi vatajan ynnä muun runsas kaloriset makkarat kauaksi taa, kun puhutaan HKn aidosta kevyt nakista. On maultaan parempaa kuin esikuvansa HKn aito nakki. Monet kevytjuustot ovat myös maukkaampia kuin runsas kaloriset esikuvansa. Puhumattakaan rasvattomasta maidosta, paljon parempaa kuin täysmaito ja mikä parasta ei tuki suonia kun rasva puuttuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      275
      7580
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      65
      4287
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      277
      3614
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      52
      2299
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      1767
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1412
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1277
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      105
      1251
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1172
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1151
    Aihe