Olis hakusessa todella hyvä ankanrinta ohje, ken osaisi kertoa.
JOULUKSI
3
949
Vastaukset
Ankanrintaa, omenaa ja hunajakastike
Ohessa oikein perinteinen ranskalaistyylinen resepti. Tässä ankanrintaa kypsennetään vähän kauemmin kuin jos sille tehtäisiin punaviini- tai riistakastike, jolloin liha saa jäädä aivan roseeksi sisältä. Tässä yhdistellään makeaa, suolaista ja hapokasta melko taitavasti.
2 ankanrintaa
2 kiinteää omenaa – hapokasta
4 dl omenasiideriä – kuivaa
2 dl kanalientä – fondista jatkettuna vedellä
nokare voita
1 iso ruokalusikallinen hunajaa – juoksevaa
suolaa ja pippuria
Kuumenna paistinpannu melko kuumaksi ja paista ankanrinnat siinä ilman rasvaa – ensin rasvapuoli 10 minuuttia ja sitten lihapuoli 5 minuuttia. Suolaa ja pippuroi.
Lohko omenat, mutta älä kuori niitä – poista kara ja siemenet. Paista 10 minuuttia ankasta jääneessä rasvassa paistinpannulla. Kääntele usein kunnes muuttuvat kauniin ruskeiksi pinnalta.
Kaada rasva pois pannulta ja kaada pannuun siideri ja kanaliemi. Suolaa ja pippuroi. Lisää hunaja ja keitä kokoon 10 minuuttia. Lisää lopuksi voi pieninä nokareina vispaten kastiketta kunnolla.
Leikkaa ankanrinnat viipaleiksi, aseta lämpöiselle tarjoiluvadille, omenat viereen ja kaada kastiketta päälle. Tarjoa heti, koska ruoka on parasta aivan kuumana. Lisäkkeenä vaikka ihan vihreä salaatti.
On tällä nimikin: vaikka – Blancs de canard au miel- lintua jouluksi
Vesi herahti kielelle, vaikuttaa tosi hyvältä. KIITTI
Kokeilen tänä juoluna tuota ohjetta. lintua jouluksi kirjoitti:
Vesi herahti kielelle, vaikuttaa tosi hyvältä. KIITTI
Kokeilen tänä juoluna tuota ohjetta.Kiitos kiitoksista - katsoin tuolla ranskalaisella nimellä piruuttani ja sieltähän niitä löytyy - reseptejä, toinen toistaan nerokkaampia.
Häpeään jää tämä taritsemani, mutta onhan se melko yksinkertainen ja klassinen - ja uskoakseni myös hyvä.
Jos kieli taittuu englantiin tahi ranskaan, niin noita muitakin reseptejä voi toki koettaa soveltaa. Niissä näyttää olevan paljon yrttejä mukana, joita tässä nyt ei ollut yhtään. Muta vaikkapa timjami ti rosmariini sopivat tosi hienosti tuohon hunajasoossiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 262524
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo772316Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv602302Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m191999- 841749
En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71489Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍301378Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä151251- 41093
Se on siinä
Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna32937