Hei oikeesti kun kaikki sanoo, että sikainfluenssa on virus, joten mitä voi päätellä...? Ala-astelainenkin tietää ettei viruksiin auta antibiootit, lääkkeet tai rokotteet, joten miten tämä voi auttaa ja vielä 2 viikossa? "Possulenssuun" ei täten voisi olla toimivaa lääkettä mutta tämä toimii? Eilen oli sitä ja toisena tätä. VIRUKSIIN EI OLE LÄÄKETTÄ! Pitäkää ihmiset hygieniasta huolta, se auttaa.
"Possulenssu"
possulenssu
13427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
yksi monista.."VIRUKSIIN EI OLE LÄÄKETTÄ! " Ei pidä paikkaansa.
...
jos ei saa Tamifluuta ja kovat oireet päällä.
Torinon tytönkin ollut hyvä saada sitä "haitallista" tamifluta! Saattaisi olla vielä hengissä.
Kas kun niitä haitallisuuden asteita on monia. Ennemmin otan pikkuisen "haitallista" lääkettä kuin kuolen. Sinä saat kyllä kuolla aivan vapaasti - Suomen keskimääräinen älykkyystaso ja tiedon taso siitä nousee!
ilmapiiri. :D
"Sinä saat kyllä kuolla aivan vapaasti - Suomen keskimääräinen älykkyystaso ja tiedon taso siitä nousee!"
sinun joka palstalla levitellä salaliittouskomuksiasi. Tyhmät ja täysin perusteettomat väitteesi eivät sen parempaa kohtelua ansaitse.
Vai onko Collier kertonut tuonkin???
Onpas sivistymätön ala-astelainen. Millähän isorokkovirus hävitettiin, ellei rokotuksilla? Kausi-influenssoja on vuosia lääkitty viruslääkkeillä, myös oseltamiviirillä.
- Lääkettä on nyt ainakin parin viikon ajan kerrottu tulleen 200.000 rokotusannosta viikossa. Maassa lienee siis luokkaa puoli miljoonaa rokoteannosta ? Onko ne levitetty jo, ja MIKSI EI ??
- Paljonko ihmisiä on tällä hetkellä rokotettuna ? Montako ihmistä rokotetaan päivässä ?
- Miksi rokotuksia tehdään laikuittain siellä täällä kun tiedetään että se tulee pohjoisesta etelään ? Kun tiedetään, että on tärkeää että saataisiin rokotesuojaa menemään edellä. Ja että alueellisesti tartuntaa pitäisi tukahduttaa rokottamalla mahdollisimman paljon ihmisiä ? Miksi toisessa kunnassa tai taajamassa rokotetaan ja toisessa samaan aikaan ei ?
- Kun tiedetään että suoja on valmis vasta kolmannella viikolla, niin jos nyt on varastoissa käyttämätöntä rokotetta niin MIKSI EI LÄÄKINTÖHENKILÖKUNTA ARMEIJAN LÄÄKINTÄMIEHIÄ JA KAIKKIA HOITAJAOPPILAITA MYÖTEN KIERRÄ PARTIOT JAKAMASSA NIITÄ ROKOTTEITA IHMISILLE, SEN SIJAAN ETTÄ TAVARAA SEISOO HYLLYISSÄ ?? - JA LISÄÄ TULEE 28.000 ANNOSTA PÄIVÄSSÄ ???
- Miksi ihmisiä ei rokoteta aakkosjärjestyksessä vaan seisotetaan kilometrien jonoissa ?
- MITÄ TAMPIOITA SIELLÄ THL:SSÄ ON TÄTÄ ASIAA JÄRJESTÄMÄSSÄ - VAI ONKO KETÄÄN MUNALLISTA JOKA OSAA JÄRJESTÄÄ ??
Jos tämä homma on näin VEKS LAPASESTA kuin se näyttää olevan, niin olisi parempi että PUOLUSTUSVOIMAT PISTETÄÄN VETÄMÄÄN TÄTÄ HOMMAA !!
Rokotettuja on nyt noin puoli miljoonaa. Käytännössä kaikki rokotteet on annettu ja nyt mennään kädestä suuhun sitä mukaa kun uutta saadaan.
Rokotukset tehdään riskiryhmittäin painottuen siihen suuntaan, missä riskit sairastua ovat suurimmat. Lisätietoa löytyy thl.fi sivustolta.
Tavaraa ei seiso hyllyssä. Päin vastoin, tavara on loppu. Rokotussuoja (vasta-ainetaso) lähtee nousuun rokotuksen jälkeen ja on viimeistään kahden viikon kuluttua rokotuksesta suojaavalla tasolla. Sitä ennenkin se lieventää taudin oireita ja nopeuttaa elimistön immuunireaktion muodostusta jos virus iskee aikaisemmin.
Ihmisiä rokotetaan siinä järjestyksessä, missä he saapuvat rokotuspisteisiin riskiryhmittäin. Rokottajilla ei voi olla tietoa etukäteen, milloin kukakin tulee paikalle jos tulee.
Siis puoli miljoonaa suomalaista eli karkeasti 1/10 - 1/12 on rokotettu ?
Laskettiin muijan kanssa yhtäkkiä että niistä noin 25 25 eri ihmisestä, jotka kummatkin meistä erikseen tuntee ja tapaa vähintään viikottain tai jonka asiat muuten tiedetään, niin näissä yhteensä noin 50 ihmisessä on YKSI sellainen, joka tiettävästi on saanut rokotuksen tähän päivään mennessä. Eli meidän havaintojen mukaan rokotuksia on 1/50..
Aika lailla tuntuu vaihtelevan tuo rokotustiheys, tai sitten todellisuus ei vastaa todellisuutta...eiku virallista totuutta..
Miksi kausiflunssasta, eikä sen rokotuksista puhuta mitään, vaikka sen tiedetään tappavan paljon enemmän ihmisiä kuin tämä niin paljon mainostettu sikaflunssa konsanaan?
No tietysti se vaihtelee, kun terveydenhuollon henkilöstö ja raskaana olevat rokotetaan ensin. Olen itse terveydenhuollon nuori opiskelija, joten minun päivittäin kohtaamistani ihmisistä huomattavasti suurempi osuus on rokotettu.
Ja seuraavalle kirjoittajalle: kausi-influenssan rokotuksista puhutaan joka vuosi, etkö lue uutisia. Kuolemista ei niinkään, koska se tappaa lähinnä vanhuksia, eikä uhkaa terveiden nuorten henkeä.
"Ala-astelainenkin tietää ettei viruksiin auta antibiootit, lääkkeet tai rokotteet, "
olet saanut tuollaista "tietoa"?
Antibiootit eivät auta viruksia vastaan, mutta rokotukset (virusten kuoriosia, joiden avulla elimistön puolustussysteemi opetetaan tunnistamaan virus ja kehittämään sitä vastaan immuniteetti) sekä tietyt lääkkeet auttavat. Rokotuksilla saadaan suoja niitä vastaan ja lääkkeillä voidaan lievittää oireita tai jopa parantaa (riippuen taudista ja viruksesta).
Mistä syystä kaikkein tietämättömimmillä on niin kova into levittää tietoa tietämättömyydestään?