Mummolan vintillä on pitkällä seinähyllyllä kamalasti vanhoja koulukirjoja. Laskiskelin että ensimmäinen lapsi siinä talossa on lähtenyt koulutielle vuonna 1952 ja viimeinen lopetti koulun vuonna 1973. Siltä väliltä kirjat ovat, eivät kylläkään kovin vanhoja, mutta ikää keränneitä kumminkin. Kunnosta en osaa kovinkaan hyvin sanoa, sillä ei ole tullut niitä sen tarkemmin käsiteltyä, mutta sivutummumaa ja vintinhajua ainakin luulis olevan.. Onko näin "uusilla" kirkoilla minkälainen arvo, vaikkei luopumaan aiotakkaan?
Asiallisista vastauksista etukäteen kiittäen!!
Vanhoja koulukirjoja hyllyllinen..
LainaMartta H.
2
381
Vastaukset
Eipä niillä taida hirveästi arvoa olla, jos tunnearvoa ei lasketa. 1900-luvulla painetut koulukirjat liikkuvat muutaman euron kappalehinnoissa. Niitä on painettu niin suuria määriä, että ne ovat hyvin yleisiä ja toisaalta niitä ei osteta, joten niistä on ylitarjontaa.
Vasta 1800-luvun puolivälin paikkeilla ja sitä varhemmin painetuilla oppikirjoilla on jonkinlaista rahallista arvoa.- LailaMartta H.
En kyllä ajatellutkaan niillä suurta arvoa olevan. Laitoinpahan ihan huvikseen tänne, sillä joskushan justiinsa sillä millä luulee olevan vähän aroo onkin arvokas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945198Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325976SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16410791Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369481Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!309383Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858468Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476