Mantelinen uunilohi!

Voisiko joku kertoa minulle, kuinka kauan tällaisella ohjeella valmistettu lohi pitää paistaa (typerä lause, mutta koittakaa ymmärtää:)

Kuorrute:

voita 110 g
maitoa n.5 dl
kermaa n. 5 dl
vehnäjauhoja 30 g
korppujauhoja 110 g
sitruunamehua 3/4 dl
paprikajauhetta 3 g
juustoraasteseosta 110 g


Lohti leikataan n. 5 cm viipaleiksi
lohen päälle:
1 dl sitruunamehua
3 g sitruunapippuria
3 g suolaa

Lohen päälle laitetaan tasaiseksi kerrokseksi kastike ja sen päälle ripotellaan mantelilastuja.

Ohje on muuten hyvin selkeä. Kuorrute kuumennetaan 100 asteeseen ja valmistetaan siitä sakea seos. kuorrutetta laitetaan GN 1/1-65 mm vuokaan 1,5 l ja koko paska työnnetään yhdistelmäpaistoon 200astetta. Mutta missään ei kerrota kauanko se on siellä!!!!

Apua!
31131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

sitä lohta tähän tulee, kokonainen filekkö ? Siinä tapauksessa noin 30-40 minuuttia.
Henkkilökohtasesti jättäsin tuosta juuston kokonaan pois.
Se mantelikala mitä ite joskus teen, yleensä ihan pakastekalasta ja hyvää on:

kuorruttteeseen:

pussi valmista katkarapukeittojauhetta
-tee paksumpi versio, nestettä vähemmän kun keittoon
curryä
mantelilastuja
sitruunapippuria, suolaa

mausteet kalan pinnalle, sen päälle levitetään kastike ja päälle ripotellaan
mantelilastut, 200 asteiseen uuniin reiluksi puoleksi tunniksi . Namia !

Äänestä

Nestettä ja koko "paskan " työnnät uuniin ? No mitäkö tästä ajattelen minä ja moni muu,aineet sinänsä ihan hyviä mutta pitäähän sinulla olla kalaakin 2-3 kg, ja kuinka tuon nestepaljouksen keität kokoon? ja tuo maustemäärä on aika onneton paitsi sitruunaa kyllä löytyy liiankin kanssa,ei lienet kaikkien makukielelle. no mikäpä sinun estää kokeilemasta vaikka helppoja ja simppelempiäkin ohjeita mantelikalalle löytynee.Paisto aika, sitähän kysyit ehkä uunissa kun keitoksesi alkaa kiehua niin 20min. mutta kokeilepa kattilassa liedellä ja "heitä" perunoita sekaan koko "seokseen" bon apetit !

Äänestä

Vähän on kuuma tuo uunisi ja paljon on myös nestettä kalaan nähden vaan onhan tästä monta reseptiä olemassa - kastike ainakin tulee tuossa riittämään. Itse pitäisin uunissa noin puoli tuntia ja uunin lämpö 175 astetta. Ihan oikein - unohda se juusto!

Tässä yksi mantelikalan resepti - vähän erilainen:

1 kala fileoituina, ruodottomina paloina - lohi, kuha tahi pakasteseiti
sitruunamehua - puoli sitruunaa
suolaa
valkopippuria
2 dl kermaa
1 tl currya
1/2 rl Dijon-sinappia
1 tl jauhettua inkivääriä
1 rl hunajaa
1dl mantelilastuja

Kala uunivuoan pohjalle, maustetaan suolalla, pippurilla ja sitruunamehulla.

Sekoita erikseen kerma, curry, inkivääri ja hunaja. Kaada maustettu kerma kalan päälle. Kala uuniin - 175 astetta. Ota uunista noin vartin päästä, valele uunivuoan liemellä ja sirottele mantelilastut kalan päälle. Vielä vartti-parikymmentä minuuttia uunissa kunnes lastut saavat vähän väriä.

Tässä on tarkoitus saada tuosta liemestä aikaiseksi kastike ja manteleista kuorrutus. Siihen ei tarvita mitään hirveitä tohkäkerroksia kalan päälle kuten joissakin ohjeissa todella näkee. Kalaa "haudutetaan" lisäksi uunissa vähintään siihen asti, että raukka sulaa ja hajoaa täysin soossin joukkoon. Aivan yhtä hyvin tämän tekisikin sitten tuossa kattilassa perunoitten kanssa - saisi aikaan perunaisen kalakastikkeen.

Tuo katkarapupussin sisältö on kyllä ihan hyvä homma, mutta vain siten, että kerman joukkoon lisätään ehkä vain pari ruokalusikallista jauhetta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiitos jo etukäteen kirjoitti:

Voisiko joku kertoa minulle, kuinka kauan tällaisella ohjeella valmistettu lohi pitää paistaa (typerä lause, mutta koittakaa ymmärtää:)

Kuorrute:

voita 110 g
maitoa n.5 dl
kermaa n. 5 dl
vehnäjauhoja 30 g
korppujauhoja 110 g
sitruunamehua 3/4 dl
paprikajauhetta 3 g
juustoraasteseosta 110 g


Lohti leikataan n. 5 cm viipaleiksi
lohen päälle:
1 dl sitruunamehua
3 g sitruunapippuria
3 g suolaa

Lohen päälle laitetaan tasaiseksi kerrokseksi kastike ja sen päälle ripotellaan mantelilastuja.

Ohje on muuten hyvin selkeä. Kuorrute kuumennetaan 100 asteeseen ja valmistetaan siitä sakea seos. kuorrutetta laitetaan GN 1/1-65 mm vuokaan 1,5 l ja koko paska työnnetään yhdistelmäpaistoon 200astetta. Mutta missään ei kerrota kauanko se on siellä!!!!

Apua!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu