Raamatun ensilehdiltä saakka me voimme huomata, kolmiyhteinen Jumala. (1moos1:2) kertoo meille Jumalan olemuksesta… Jumalan henki liikkui vetten yllä. Jumalan Henki on erillään Jumalasta, mutta kuitenkin Hänen. Seuraava, eli kolmas jae osoittaa meille, että Jumalan Sana ei olekaan pelkkää puhetta, siis ääniaaltoja, vaan se on jotain enemmän. Jumala sanoi: "Tulkoon valo!" Ja valo tuli. Tämä sana pystyy luomaan. Tässä sanassa itsessään on voima. UT :ssa me saamme lisävaloa tähän asiaan. Kol. 1:16 Kaikki on luotu hänen (Jeesuksen) kauttaan ja häntä varten. Tässä siis puhutaan Kristuksesta, jota varten ja jonka välityksellä kaikki on luotu. Raamattu nimittää Jeesusta Johanneksen evankeliumissa Jumalan Sanaksi. Joh 1:1 Alussa oli Sana. Sana oli Jumalan luona, ja Sana oli Jumala. Tämän tiedon valossa onkin sitten hyvin luonnollista huomata Raamatusta kohta, jossa Jumala puhuu Sanalle ja Hengelle: Jumala sanoi: "Tehkäämme ihminen, tehkäämme hänet kuvaksemme ja kaltaiseksemme..." (1 Moos.1:26) Huomamme, että Jumala puhuu monikossa: Tehkäämme ihminen. Eikö ole selvää tekstiä. Ei tässä ole kysymys mistään yksin puhelusta, vaan siitä, että joku kuulee ja ymmärtää. Muutenhan puhe on täysin turhaa. Tässä myös huomaamme sen tärkeän eron, jota jotkut yrittävät esittää, että Jumalan Sana olisi vain puhetta, siis vain sanoja. Tässähän Jumala puhuu ja Sanalle ja Hengelle.
Ehdotan sinulle, että teet niin kuin minäkin. Usko se mitä Raamattuun on kirjoitettu. Raamattu sanoo, että uskon avulla me ymmärrämme, että maailmat on luotu Jumalan sanalla. Näin Raamattu meitä opettaa.
Jo Raamatun ensimmäiseltä sivulta ja ensimmäisistä jakeista huomaamme kolmiyhteisen Jumalan ja koko muu Raamattu tukee ja vahvistaa tätä selkeää totuutta. Jeesuksen Jumaluudesta löytyy Raamatusta opetusta aivan valtavan paljon.
Kun VT:SSÄ kerrotaan syntiin lankeemuksesta, niin silloin ilmenee Raamatussa ensimmäinen ennustus Jeesuksesta... vaimon siemen polkee rikki käärmeen pään. Israelin kansa odotti Vanhan liiton aikana Jeesuksen syntymistä n. 4000 vuotta. Jumala uudisti antamansa lupauksen Jeesuksen syntymisestä kymmeniä kertoja ihmisille eri aikakausina, ja häneen viitataan sadoissa eri kohdissa Vanhassa testamentissa. Kirjeessään Galatalaisille apostoli Paavali toteaa: "Mutta kun aika oli täytetty, lähetti Jumala Poikansa" (Gal.4:4).
Ensimmäinen Jumalasta kertova sana Raamatussa on Elohim, joka esiintyy n. 2249 kertaa Raamatussa. Tämä Elohim loi taivaan ja maan niin kuin tiedämme niin Isä ja Poika loivat maailman. Raamattu käyttää Isästä ja Jeesuksesta nimitystä Elohim eli Jumala. Seuraavaksi Raamatussa on nimi JHWH, joka esiintyy Raamatussa n. 5521 kertaa. Nimitystä Jhwh käytetään myös Isästä ja Pojasta. Raamatussa on muitakin nimiä, jotka voivat kuvata Jumalaa, mutta niitä voidaan käyttää myös enkeleistä, kuten EL, joka esiintyy n. 235 kertaa Raamatussa.
Jes 40:1-9; "Lohduttakaa, lohduttakaa minun kansaani", sanoo teidän Jumalanne. "Puhukaa suloisesti Jerusalemille ja julistakaa sille, että sen vaivanaika on päättynyt, että sen velka on sovitettu, sillä se on saanut Herran kädestä kaksinkertaisesti kaikista synneistänsä." Huutavan ääni kuuluu: "Valmistakaa Herralle(JHWH) tie erämaahan, tehkää arolle tasaiset polut meidän Jumalallemme. Tuo huutavan ääni oli Johannes kastaja ja Raamattu kertoo meille selvästi että, Johannes kastaja valmisti tietä Jeesukselle.
Jes 43:11 Minä, minä olen Herra(JHWH), eikä ole muuta pelastajaa, kuin minä… Apt 4:12 Eikä ole pelastusta yhdessäkään toisessa; sillä ei ole taivaan alla muuta nimeä ihmisille annettu, jossa meidän pitäisi pelastuman.".
Jer 23:5-6 Katso, päivät tulevat, sanoo Herra, jolloin minä herätän Daavidille vanhurskaan vesan; hän on hallitseva kuninkaana ja menestyvä, ja hän on tekevä oikeuden ja vanhurskauden maassa. 6 Hänen päivinänsä pelastetaan Juuda ja Israel asuu turvassa. Ja tämä on hänen nimensä, jolla häntä kutsutaan: ’Herra on meidän vanhurskautemme’. Herra sana on JHWH. Jeesus on meidän vanhurskautemme. Herra on VT:n pelastaja ja UT:n pelastaja.
Tällä tavalla Jeesus meidän pelastajamme ja vapahtajamme löytyy useista VT:n ennustuksista.
Jatkoa tulee
Jeesus on Jumala
143
645
Vastaukset
Entäs UT: Matteuksen ja Luukkaan evankeliumeissa Jeesus todistaa olevansa Herra JHWH, kun perkele kiusasi erämaassa Jeesusta. Luuk 4:9-12 Niin hän vei hänet Jerusalemiin ja asetti hänet pyhäkön harjalle ja sanoi hänelle: "Jos sinä olet Jumalan Poika, niin heittäydy tästä alas;10 sillä kirjoitettu on: ’Hän antaa enkeleilleen käskyn sinusta, että he varjelevat sinua’, 11 ja: ’He kantavat sinua käsillänsä, ettet jalkaasi kiveen loukkaisi’." 12 Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Sanottu on: ’Älä kiusaa Herraa, sinun Jumalaasi’." Vielä toisenkin kerran Jeesus sano.. Jeesus sanoi hänelle: "Taas on kirjoitettu: ’Älä kiusaa Herraa, sinun Jumalaasi’."
Jeesus siteeraa erämaassa: 5 Moos 6:16 Älkää kiusatko Herraa, teidän Jumalaanne, niin kuin kiusasitte häntä Massassa. Jeesus vetosi Jumalan sanaan joka löytyy 5:sta Mooseksen kirjasta. Tuossa kohdassa oleva sana Herra JHWH ja Jumala on ELOHIM. Miksi Jeesus sanoi hänelle: Älä kiusaa Herraa sinun Jumalaasi? Siksi, koska Raamatun todistus on, että Jeesus on Jumala!
Monet muutkin VT:N tekstit, joissa puhutaan ADONAISTA ja JHVH:sta, liitetään Jeesukseen, mal 3:1,(vrt. Mark 1:2-4) jooel 2:32 (vrt.Room 10:13) ,Ps102:26 (Hebr 1:10-12) ,Ps 110:1 (Matt 22:41) ,Jes 45:23 (vrt. Fil 2:9-11) UT:ssa esiintyy lähes 20 sellaista viittausta Psalmiin 110, jotka koskevat Jeesuksen persoonaa, asemaa ja työtä. Paavali käyttää säännöllisesti sanontaa Herra Jeesus ja niissä 265 kohdassa, joissa hän puhuu Herrasta (5-6 poikkeusta lukuun ottamatta), hän tarkoittaa Jeesusta.
Huomaamme nyt yhä selkeämmin tämän jo alussa selväksi tulleen asian, että Jeesus todella on Jumala. Hän on yksi kolmiyhteisen Jumalan persoonista. Uskotaan se mitä Raamattu meille opettaa, vai oletko sitä mieltä, että nämä kaikki todisteet Jeesuksen Jumaluudesta voidaan vain ohittaa olan kohautuksella?
Nyt etenemme kohtaan, jossa Raamattu puhuu Jeesuksen syntymästä ja olemuksesta lisää. Huomamme, että ne ennustukset, joita tuossa olen esiin tuonut saavat nyt täyttymyksensä Jeesuksessa. Lukekaa!
1 Alussa oli Sana. Sana oli Jumalan luona, ja Sana oli Jumala.
2 Jo alussa Sana oli Jumalan luona.
3 Kaikki syntyi Sanan voimalla. Mikään, mikä on syntynyt, ei ole syntynyt ilman häntä
4 Hänessä oli elämä, ja elämä oli ihmisten valo.
5 Valo loistaa pimeydessä, pimeys ei ole saanut sitä valtaansa.
Sana on siis Jumala, niin kuin jo olemme todenneet ja tämä Sana on Jeesus. Tästä meidän tulisi jo olla yhtä mieltä, jos lukea osaamme. Jeesuksesta on kaikki saanut alkunsa, eikä mitään ole luotu ilman Jeesusta, joka on Jumalan Sana, joka on Jumala. Tässä Sanassa on myös elämä, joten huomaamme, että Sana elää ja voi antaa elämää. Se ei ole kirjain, ei ääni, vaan elämä ja tuossa elämässä on myös todellinen valo. Mikä on tämä valo? Onko se saatua valoa? Ei, vaan se on valoa, jota pimeys ei ole saanut valtaansa. Tässä Sanassa on itsessään valo ja elämä. Huomaat, että puhutaan täysin itsenäisestä persoonasta.
9 Todellinen valo, joka valaisee jokaisen ihmisen, oli tulossa maailmaan.
10 Maailmassa hän oli, ja hänen kauttaan maailma oli saanut syntynsä, mutta se ei tuntenut häntä.
11 Hän tuli omaan maailmaansa, mutta hänen omansa eivät ottaneet häntä vastaan.
12 Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi oikeuden tulla Jumalan lapsiksi, kaikille, jotka uskovat häneen.
Tämä todellinen valo oli tulossa maailmaan ja maailma on saanut syntynsä Hänen kauttaan. Elävän itsenäisen persoonan kautta, jota puhutellaan sanomalla ”Hänen”. Hän tuli OMAAN maailmaansa. Ajatelkaa nyt miten selvästi UT selventää Jeesuksen olemusta. Tämähän on aivan yksinkertaista selkokieltä, jota tuntuu täysin tyhmältä edes selittää. Jeesus ELÄMÄ, VALO, SANA, LUOJA, JUMALA, tuli OMAAN maailmaansa ja kaikille, jotka ottivat HÄNET vastaan HÄN, JUMALA, antoi oikeuden tulla JUMALAN lapsiksi.2 Hän kasvoi Herran edessä kuin vähäinen verso, kuin vesa kuivasta maasta. Ei hänellä ollut vartta, ei kauneutta, jota olisimme ihaillen katselleet, ei hahmoa, johon olisimme mieltyneet.
3 Hyljeksitty hän oli, ihmisten torjuma, kipujen mies, sairauden tuttava, josta kaikki käänsivät katseensa pois. Halveksittu hän oli, me emme häntä minään pitäneet.
Jeesus alentui ja antoi alentaa itsensä, Hän itse suostui tähän. Hänen Jumaluutensa ei kuitenkaan kadonnut, eikä lakannut olemasta, vaikka Hän siitä väliaikaisesti luopuikin. Raamatussa sanotaan, että Hänet havaittiin olevan ihmisen kaltainen. Tämä toteamus kertoo myös sen, että joku, joka oli ollut jotain muuta, havaitaan nyt muuttuneen olemukseltaan erilaiseksi.
Filippiläiskirje 2 :7 vaan tyhjensi itsensä ja otti orjan muodon, tuli ihmisten kaltaiseksi, ja hänet havaittiin olennaltaan sellaiseksi kuin ihminen. Tästä alkaa Jeesuksen alennus tila. Kaikki Raamatussa esiintyvät viittaukset siihen, että Jeesus on ihminen, Jeesuksella on Isä, Jeesus on alempi kuin Jumala, Jeesus rukoilee Isää, Jeesus ei tiedä kaikkea ja se että Jeesus ei suoraan sano itseään Jumalaksi johtuu yksinkertaisesti siitä, että Hän on riisunut itsensä Jumaluudesta kokonaan, Hän on tyhjentänyt itsensä kokonaan ja ottanut orjan muodon. Ei Hän elänyt edes ihmisenä, niin kuin jokin suuri, vaan niin kuin orja, joka ei mitään ole. Tämän tiedon valossa sinun tulisi lukea kaikki ne kohdat, jotka näennäisesti puhuvat Jeesuksen Jumaluutta vastaan.
Johannes 17 :5 Isä, kirkasta sinä nyt minut, ota minut luoksesi ja anna minulle se kirkkaus, joka minulla oli sinun luonasi jo ennen maailman syntyä.
Kuinka kukaan voi olla niin sokea, ettei osaa lukea Raamatusta näitä jakeita. Tässä Jeesus pyytää (vielä ihmisenä) takaisin Jumalalta sitä kirkkautta, joka Hänellä on ollutkin. Loppuun saakka Jeesus toimii Sanan mukaan. Hän ei ole itse ottamassa takaisin Jumaluuttaan, vaikka sen olisikin voinut tehdä ihan milloin vaan. Hän olisi voinut muuttaa kivet leiviksi ja Hän olisi voinut olla antamatta henkeään. Ei sitä kukaan Häneltä riistänyt, vaan Hän antoi sen. Nyt Hän nöyränä pyytää Isää antamaan Hänelle takaisin sen minkä Hän itsekin olisi voinut ottaa, Jumaluutensa.
Lue mitä taivaassa tapahtuu kaiken tämän jälkeen:
Johanneksen ilmestys 5
12 ja he lausuivat kovalla äänellä: -- Karitsa, joka on teurastettu, on arvollinen saamaan vallan, rikkauden, viisauden ja voiman, kunnian, kirkkauden ja ylistyksen.
13 Ja minä kuulin, kuinka kaikki luodut taivaassa, maan päällä, maan alla ja meressä, kaikki mitä niissä on, lausuivat: -- Hänen, joka istuu valtaistuimella, hänen ja Karitsan on ylistys, kunnia, kirkkaus ja mahti aina ja ikuisesti.
Jeesukselle kuuluu kunnia, kirkkaus ja ylistys. Tälläkin palstalla on monesti saanut lukea, kuinka Jeesuksen ylistäminen ja palvominen on mitä hirveintä syntiä ja epäjumalanpalvomista. Joku sanoo sen johtavan jopa kadotukseen. Miksi tässä sitten sanotaan, että kaikki luodut taivaassa ja maan päällä ylistävät myös karitsaa ja kannattaa kiinnittää myös huomiota valtaistuimeen, josta sanotaan, että se on yhteinen Jumalalla ja Karitsalla.
1 Ja hän näytti minulle elämän veden virran, joka kirkkaana kuin kristalli juoksi Jumalan ja Karitsan valtaistuimesta.
Lopuksi ja sinetiksi tälle kirjoitukselleni haluan jättää Raamatusta ilmoituksen, jossa Jeesus sanoo: "Minä olen A ja O, alku ja loppu"*, sanoo Herra Jumala, hän, joka on, joka oli ja joka on tuleva, Kaikkivaltias.
Kuka on A ja O? Vastaus: Herra Jumala. Kuka on tämä Herra Jumala? Vastaus=
12 Käännyin nähdäkseni, mikä ääni minulle puhui, ja kun käännyin, näin seitsemän kultajalkaista lamppua
13 ja lamppujen keskellä hahmon, joka oli ihmisen kaltainen. Hänellä oli yllään pitkä viitta ja rinnan ympärillä kultainen vyö.
14 Hänen päänsä ja hiuksensa hohtivat valkoisina kuin valkoinen villa, kuin lumi, ja hänen silmänsä olivat kuin tulen liekit
15 Hänen jalkansa välkehtivät kuin sulatusuunissa hehkuva pronssi, ja hänen äänensä oli kuin suurten vesien pauhu
16 Hänellä oli oikeassa kädessään seitsemän tähteä, hänen suustaan pisti esiin kaksiteräinen, terävä miekka, ja hänen kasvonsa olivat kuin loistava keskipäivän aurinko.
17 Hänet nähdessäni minä vaivuin hänen jalkoihinsa kuin kuollut. Mutta hän laski oikean kätensä päälleni ja sanoi: "Älä pelkää. Minä olen ENSIMMÄINEN JA VIIMEINEN (A ja O)
18 iäti elävä. Minä olin kuollut, mutta nyt minä elän, elän aina ja ikuisesti. Minulla on kuoleman ja tuonelan avaimet.
Jeesus on tämä A ja O, josta Raamattu todistaa, että Hän on Kaikkivaltias, Herra ja Jumala. Hänen on kunnia, kirkkaus, valta ja voima. Hän on minun Herrani ja Jumalani.
Kun nyt olet lukenut tämän kirjoituksen, niin kysyn sinulta, että voitko sanoa tämän kirjoituksen luettuasi, että aaaamen!- Iso Lapis
Psalmi50.15 kirjoitti:
2 Hän kasvoi Herran edessä kuin vähäinen verso, kuin vesa kuivasta maasta. Ei hänellä ollut vartta, ei kauneutta, jota olisimme ihaillen katselleet, ei hahmoa, johon olisimme mieltyneet.
3 Hyljeksitty hän oli, ihmisten torjuma, kipujen mies, sairauden tuttava, josta kaikki käänsivät katseensa pois. Halveksittu hän oli, me emme häntä minään pitäneet.
Jeesus alentui ja antoi alentaa itsensä, Hän itse suostui tähän. Hänen Jumaluutensa ei kuitenkaan kadonnut, eikä lakannut olemasta, vaikka Hän siitä väliaikaisesti luopuikin. Raamatussa sanotaan, että Hänet havaittiin olevan ihmisen kaltainen. Tämä toteamus kertoo myös sen, että joku, joka oli ollut jotain muuta, havaitaan nyt muuttuneen olemukseltaan erilaiseksi.
Filippiläiskirje 2 :7 vaan tyhjensi itsensä ja otti orjan muodon, tuli ihmisten kaltaiseksi, ja hänet havaittiin olennaltaan sellaiseksi kuin ihminen. Tästä alkaa Jeesuksen alennus tila. Kaikki Raamatussa esiintyvät viittaukset siihen, että Jeesus on ihminen, Jeesuksella on Isä, Jeesus on alempi kuin Jumala, Jeesus rukoilee Isää, Jeesus ei tiedä kaikkea ja se että Jeesus ei suoraan sano itseään Jumalaksi johtuu yksinkertaisesti siitä, että Hän on riisunut itsensä Jumaluudesta kokonaan, Hän on tyhjentänyt itsensä kokonaan ja ottanut orjan muodon. Ei Hän elänyt edes ihmisenä, niin kuin jokin suuri, vaan niin kuin orja, joka ei mitään ole. Tämän tiedon valossa sinun tulisi lukea kaikki ne kohdat, jotka näennäisesti puhuvat Jeesuksen Jumaluutta vastaan.
Johannes 17 :5 Isä, kirkasta sinä nyt minut, ota minut luoksesi ja anna minulle se kirkkaus, joka minulla oli sinun luonasi jo ennen maailman syntyä.
Kuinka kukaan voi olla niin sokea, ettei osaa lukea Raamatusta näitä jakeita. Tässä Jeesus pyytää (vielä ihmisenä) takaisin Jumalalta sitä kirkkautta, joka Hänellä on ollutkin. Loppuun saakka Jeesus toimii Sanan mukaan. Hän ei ole itse ottamassa takaisin Jumaluuttaan, vaikka sen olisikin voinut tehdä ihan milloin vaan. Hän olisi voinut muuttaa kivet leiviksi ja Hän olisi voinut olla antamatta henkeään. Ei sitä kukaan Häneltä riistänyt, vaan Hän antoi sen. Nyt Hän nöyränä pyytää Isää antamaan Hänelle takaisin sen minkä Hän itsekin olisi voinut ottaa, Jumaluutensa.
Lue mitä taivaassa tapahtuu kaiken tämän jälkeen:
Johanneksen ilmestys 5
12 ja he lausuivat kovalla äänellä: -- Karitsa, joka on teurastettu, on arvollinen saamaan vallan, rikkauden, viisauden ja voiman, kunnian, kirkkauden ja ylistyksen.
13 Ja minä kuulin, kuinka kaikki luodut taivaassa, maan päällä, maan alla ja meressä, kaikki mitä niissä on, lausuivat: -- Hänen, joka istuu valtaistuimella, hänen ja Karitsan on ylistys, kunnia, kirkkaus ja mahti aina ja ikuisesti.
Jeesukselle kuuluu kunnia, kirkkaus ja ylistys. Tälläkin palstalla on monesti saanut lukea, kuinka Jeesuksen ylistäminen ja palvominen on mitä hirveintä syntiä ja epäjumalanpalvomista. Joku sanoo sen johtavan jopa kadotukseen. Miksi tässä sitten sanotaan, että kaikki luodut taivaassa ja maan päällä ylistävät myös karitsaa ja kannattaa kiinnittää myös huomiota valtaistuimeen, josta sanotaan, että se on yhteinen Jumalalla ja Karitsalla.
1 Ja hän näytti minulle elämän veden virran, joka kirkkaana kuin kristalli juoksi Jumalan ja Karitsan valtaistuimesta.
Lopuksi ja sinetiksi tälle kirjoitukselleni haluan jättää Raamatusta ilmoituksen, jossa Jeesus sanoo: "Minä olen A ja O, alku ja loppu"*, sanoo Herra Jumala, hän, joka on, joka oli ja joka on tuleva, Kaikkivaltias.
Kuka on A ja O? Vastaus: Herra Jumala. Kuka on tämä Herra Jumala? Vastaus=
12 Käännyin nähdäkseni, mikä ääni minulle puhui, ja kun käännyin, näin seitsemän kultajalkaista lamppua
13 ja lamppujen keskellä hahmon, joka oli ihmisen kaltainen. Hänellä oli yllään pitkä viitta ja rinnan ympärillä kultainen vyö.
14 Hänen päänsä ja hiuksensa hohtivat valkoisina kuin valkoinen villa, kuin lumi, ja hänen silmänsä olivat kuin tulen liekit
15 Hänen jalkansa välkehtivät kuin sulatusuunissa hehkuva pronssi, ja hänen äänensä oli kuin suurten vesien pauhu
16 Hänellä oli oikeassa kädessään seitsemän tähteä, hänen suustaan pisti esiin kaksiteräinen, terävä miekka, ja hänen kasvonsa olivat kuin loistava keskipäivän aurinko.
17 Hänet nähdessäni minä vaivuin hänen jalkoihinsa kuin kuollut. Mutta hän laski oikean kätensä päälleni ja sanoi: "Älä pelkää. Minä olen ENSIMMÄINEN JA VIIMEINEN (A ja O)
18 iäti elävä. Minä olin kuollut, mutta nyt minä elän, elän aina ja ikuisesti. Minulla on kuoleman ja tuonelan avaimet.
Jeesus on tämä A ja O, josta Raamattu todistaa, että Hän on Kaikkivaltias, Herra ja Jumala. Hänen on kunnia, kirkkaus, valta ja voima. Hän on minun Herrani ja Jumalani.
Kun nyt olet lukenut tämän kirjoituksen, niin kysyn sinulta, että voitko sanoa tämän kirjoituksen luettuasi, että aaaamen!Sinun opetuksellasi ei kukaan pelastu, vaan kaikki ovat sillä Helvettiin menossa, AAMEN.
Koska sinä väännät Jumalan sanan kieroon!!!!! 13 He eivät ole syntyneet verestä, eivät ruumiin halusta, eivät miehen tahdosta, vaan Jumalasta. Mistä he syntyivät??? Lukekaa nyt kolminaisuuden vastustajat. Mistä me synnymme? 1. Piet. 1:23 Olettehan te syntyneet uudesti, ette katoavasta siemenestä, vaan katoamattomasta, Jumalan elävästä ja pysyvästä SANASTA. Mistä me synnymme?? Me synnymme JUMALASTA (SANASTA). Voiko tätä enää selvemmin Raamattu ilmoittaa. Uskotko sinä sen mitä Raamattu sanoo?
Johannes jatkaa: 18 Jumalaa ei kukaan ole koskaan nähnyt. Ainoa Poika, joka itse on Jumala ja joka aina on Isän vierellä, on opettanut meidät tuntemaan hänet.
Kiitos Jumalalle, että Sana on kaikilta osin selkeää ja sopusointuista. Koko Raamattu julistaa tätä samaa totuutta, Jeesus on Jumala.
Näiden kohtien jälkeen me huomaamme Raamatusta myös toisenlaisen ilmoituksen Jeesuksesta. Hän itse vapaaehtoisesti riisuutuu Jumaluudestaan ja ottaa orjan muodon. Hän tulee ihmiseksi, niin kuin mekin. Heikoksi ja vajavaiseksi. Jes 53 kertoo tästä jo VT:ssä.Iso Lapis kirjoitti:
Sinun opetuksellasi ei kukaan pelastu, vaan kaikki ovat sillä Helvettiin menossa, AAMEN.
Koska sinä väännät Jumalan sanan kieroon!!!!!eikö olekkin hyvä, että Psalmi50.15 tuo puhdasta Raamatullista sanomaa täällä esille, jotta sinäkin saat ottaa oppia, ettei sinun tarvitse pimeydessä vaeltaa? :)
Joten tee Iso Lapis parannus ja ota sana vastaan!- Iso Lapis
Il-Mari kirjoitti:
eikö olekkin hyvä, että Psalmi50.15 tuo puhdasta Raamatullista sanomaa täällä esille, jotta sinäkin saat ottaa oppia, ettei sinun tarvitse pimeydessä vaeltaa? :)
Joten tee Iso Lapis parannus ja ota sana vastaan!Kun ihminenen ei totuutta ymmärrä niin Jumalan viha pysyy hänen päällänsä.
Onko Jumalan viha sinun Päälläsi II-MARI ja aloituksen tekijän myös???????????
35. Isä rakastaa Poikaa ja on antanut kaikki hänen käteensä.
36. Joka uskoo Poikaan, sillä on iankaikkinen elämä; mutta joka ei ole kuuliainen Pojalle, se ei ole elämää näkevä, vaan Jumalan viha pysyy hänen päällänsä." Iso Lapis kirjoitti:
Kun ihminenen ei totuutta ymmärrä niin Jumalan viha pysyy hänen päällänsä.
Onko Jumalan viha sinun Päälläsi II-MARI ja aloituksen tekijän myös???????????
35. Isä rakastaa Poikaa ja on antanut kaikki hänen käteensä.
36. Joka uskoo Poikaan, sillä on iankaikkinen elämä; mutta joka ei ole kuuliainen Pojalle, se ei ole elämää näkevä, vaan Jumalan viha pysyy hänen päällänsä.">>>Kun ihminenen ei totuutta ymmärrä niin Jumalan viha pysyy hänen päällänsä.
Onko Jumalan viha sinun Päälläsi II-MARI ja aloituksen tekijän myös???????????>Jeesus alentui ja antoi alentaa itsensä, Hän itse suostui tähän. Hänen Jumaluutensa ei kuitenkaan kadonnut, eikä lakannut olemasta, vaikka Hän siitä väliaikaisesti luopuikin. Raamatussa sanotaan, että Hänet havaittiin olevan ihmisen kaltainen. Tämä toteamus kertoo myös sen, että joku, joka oli ollut jotain muuta, havaitaan nyt muuttuneen olemukseltaan erilaiseksi.
Filippiläiskirje 2 :7 vaan tyhjensi itsensä ja otti orjan muodon, tuli ihmisten kaltaiseksi, ja hänet havaittiin olennaltaan sellaiseksi kuin ihminen. Tästä alkaa Jeesuksen alennus tila. Kaikki Raamatussa esiintyvät viittaukset siihen, että Jeesus on ihminen, Jeesuksella on Isä, Jeesus on alempi kuin Jumala, Jeesus rukoilee Isää, Jeesus ei tiedä kaikkea ja se että Jeesus ei suoraan sano itseään Jumalaksi johtuu yksinkertaisesti siitä, että Hän on riisunut itsensä Jumaluudesta kokonaan, Hän on tyhjentänyt itsensä kokonaan ja ottanut orjan muodon. Ei Hän elänyt edes ihmisenä, niin kuin jokin suuri, vaan niin kuin orja, joka ei mitään ole. Tämän tiedon valossa sinun tulisi lukea kaikki ne kohdat, jotka näennäisesti puhuvat Jeesuksen Jumaluutta vastaan.- Iso Lapis
jaikal kirjoitti:
>>>Kun ihminenen ei totuutta ymmärrä niin Jumalan viha pysyy hänen päällänsä.
Onko Jumalan viha sinun Päälläsi II-MARI ja aloituksen tekijän myös???????????>Jeesus alentui ja antoi alentaa itsensä, Hän itse suostui tähän. Hänen Jumaluutensa ei kuitenkaan kadonnut, eikä lakannut olemasta, vaikka Hän siitä väliaikaisesti luopuikin. Raamatussa sanotaan, että Hänet havaittiin olevan ihmisen kaltainen. Tämä toteamus kertoo myös sen, että joku, joka oli ollut jotain muuta, havaitaan nyt muuttuneen olemukseltaan erilaiseksi.
Filippiläiskirje 2 :7 vaan tyhjensi itsensä ja otti orjan muodon, tuli ihmisten kaltaiseksi, ja hänet havaittiin olennaltaan sellaiseksi kuin ihminen. Tästä alkaa Jeesuksen alennus tila. Kaikki Raamatussa esiintyvät viittaukset siihen, että Jeesus on ihminen, Jeesuksella on Isä, Jeesus on alempi kuin Jumala, Jeesus rukoilee Isää, Jeesus ei tiedä kaikkea ja se että Jeesus ei suoraan sano itseään Jumalaksi johtuu yksinkertaisesti siitä, että Hän on riisunut itsensä Jumaluudesta kokonaan, Hän on tyhjentänyt itsensä kokonaan ja ottanut orjan muodon. Ei Hän elänyt edes ihmisenä, niin kuin jokin suuri, vaan niin kuin orja, joka ei mitään ole. Tämän tiedon valossa sinun tulisi lukea kaikki ne kohdat, jotka näennäisesti puhuvat Jeesuksen Jumaluutta vastaan.ihmisten puolesta ja myös sinunkin, eilen illalla kun rukoilin myös sinun puolesta, että oppisit totuutta julistamaan. Tuli Rukous ensin Suomen kielellä ja heti sen perään Pyhässä Hengessä
todella vöimakkaasti, kielillä rukoillen.
Lopeta ihmisoppien julistus ja turvaa Jeesukseen Kristukseen Jumalan Poikaan joka ei ole
Jumala vaan Poika, AAMEN. Iso Lapis kirjoitti:
ihmisten puolesta ja myös sinunkin, eilen illalla kun rukoilin myös sinun puolesta, että oppisit totuutta julistamaan. Tuli Rukous ensin Suomen kielellä ja heti sen perään Pyhässä Hengessä
todella vöimakkaasti, kielillä rukoillen.
Lopeta ihmisoppien julistus ja turvaa Jeesukseen Kristukseen Jumalan Poikaan joka ei ole
Jumala vaan Poika, AAMEN.kenestä näissä allaolevissa jakeissa kerrotaan, mielestäsi?
"Ilm. 1:7 Katso, hän tulee pilvissä, ja kaikki silmät saavat nähdä hänet, niidenkin, jotka hänet lävistivät, ja kaikki maan sukukunnat vaikeroitsevat hänen tullessansa. Totisesti, amen.
8. "Minä olen A ja O", sanoo Herra Jumala, joka on ja joka oli ja joka tuleva on, Kaikkivaltias.
Luuk. 1:47 Ja Maria sanoi: "Minun sieluni suuresti ylistää Herraa,
47. ja minun henkeni riemuitsee Jumalasta, vapahtajastani;
Luuk. 2:11. teille on tänä päivänä syntynyt Vapahtaja, joka on Kristus, Herra, Daavidin kaupungissa. "
Ps. Selittäisitkö tämän erityisesti, "8. "Minä olen A ja O", sanoo Herra Jumala, joka on ja joka oli ja joka tuleva on, Kaikkivaltias. " Kenestä on kyse? Sinun mielestäsi!Iso Lapis kirjoitti:
ihmisten puolesta ja myös sinunkin, eilen illalla kun rukoilin myös sinun puolesta, että oppisit totuutta julistamaan. Tuli Rukous ensin Suomen kielellä ja heti sen perään Pyhässä Hengessä
todella vöimakkaasti, kielillä rukoillen.
Lopeta ihmisoppien julistus ja turvaa Jeesukseen Kristukseen Jumalan Poikaan joka ei ole
Jumala vaan Poika, AAMEN.väität että olet uudestisyntynyt, olet täyttynyt Pyhällä Hengellä, puhut kielillä ja olet saanut muitakin armolahjoja. Lisäksi kerrot että Jeesus vaikuttaa kodissasi voimallisesti.
Nyt kerrot näin:
>>>joka ilta rukoilen ihmisten puolesta ja myös sinunkin, eilen illalla kun rukoilin myös sinun puolesta, että oppisit totuutta julistamaan. Tuli Rukous ensin Suomen kielellä ja heti sen perään Pyhässä Hengessä
todella vöimakkaasti, kielillä rukoillen.- ........
mm 1 0000 000 000 000 000 000 000 000 000 tähteä luuleeko tämä Jumala että korkealta paikalta voi nähdä kaikki maaPALLON valtakunnat tai houkuttaako häntä ruveta maapallon kunkuksi, eikö hän jo omista kaikkea? Tarina pyrkii sanomaan että Jeesus palvoi Jahvea eikä saatanaa, vaikka onkin lapsekas tarina ja unohtaa senkin että juutalainen ei voinut uskoa saatanaa itsenäiseksi hahmoksi, sehän on kristinuskon omaa oppia.
- Iso Lapis
Il-Mari kirjoitti:
kenestä näissä allaolevissa jakeissa kerrotaan, mielestäsi?
"Ilm. 1:7 Katso, hän tulee pilvissä, ja kaikki silmät saavat nähdä hänet, niidenkin, jotka hänet lävistivät, ja kaikki maan sukukunnat vaikeroitsevat hänen tullessansa. Totisesti, amen.
8. "Minä olen A ja O", sanoo Herra Jumala, joka on ja joka oli ja joka tuleva on, Kaikkivaltias.
Luuk. 1:47 Ja Maria sanoi: "Minun sieluni suuresti ylistää Herraa,
47. ja minun henkeni riemuitsee Jumalasta, vapahtajastani;
Luuk. 2:11. teille on tänä päivänä syntynyt Vapahtaja, joka on Kristus, Herra, Daavidin kaupungissa. "
Ps. Selittäisitkö tämän erityisesti, "8. "Minä olen A ja O", sanoo Herra Jumala, joka on ja joka oli ja joka tuleva on, Kaikkivaltias. " Kenestä on kyse? Sinun mielestäsi!Jeesus on ensimmäiseksi luotu ja viimeinen joka lain alla tuomittiin.
Jeesus oli täysin synnitön,Jeesus tuomittiin vaikka hän julisti totuutta. Jeesus täytti lain ja Profeetat.
64. Jeesus sanoi hänelle: "Sinäpä sen sanoit. Mutta minä sanon teille: tästedes te saatte nähdä Ihmisen Pojan istuvan Voiman oikealla puolella ja tulevan taivaan pilvien päällä."
65. Silloin ylimmäinen pappi repäisi vaatteensa ja sanoi: "Hän on pilkannut Jumalaa. Mitä me enää todistajia tarvitsemme? Katso, nyt kuulitte hänen pilkkaamisensa.
Tulkitse sinä tämä jae?
5. Joka voittaa, se näin puetaan valkeihin vaatteisiin, enkä minä pyyhi pois hänen nimeänsä elämän kirjasta, ja minä olen tunnustava hänen nimensä Isäni edessä ja hänen enkeliensä edessä.
Ja tämä Jae.
6. Ja minä näin, että valtaistuimen ja niiden neljän olennon ja vanhinten keskellä seisoi Karitsa, ikäänkuin teurastettu; sillä oli seitsemän sarvea ja seitsemän silmää, jotka ovat ne seitsemän Jumalan henkeä, lähetetyt kaikkeen maailmaan.
7. Ja se tuli ja otti kirjan valtaistuimella-istuvan oikeasta kädestä.
8. Ja kun se oli ottanut kirjan, niin ne neljä olentoa ja kaksikymmentä neljä vanhinta lankesivat Karitsan eteen, ja heillä oli kantele kullakin, ja heillä oli kultaiset maljat täynnä suitsutuksia, jotka ovat pyhien rukoukset,
Kerro kuka olisi Jumalan pystynyt ristille naulitsemaan????????????????
Sain rukoilla myös eilen sinun puolestasi II-Mari, Hengessä ja Totuudessa, että sinäkin
saisit voiman oppia totuuden tuntemaan. Herrani Jeesus Kristus Jumalan Poika sinua
Armahtakoon, AAMEN. - Raamatussa
Il-Mari kirjoitti:
kenestä näissä allaolevissa jakeissa kerrotaan, mielestäsi?
"Ilm. 1:7 Katso, hän tulee pilvissä, ja kaikki silmät saavat nähdä hänet, niidenkin, jotka hänet lävistivät, ja kaikki maan sukukunnat vaikeroitsevat hänen tullessansa. Totisesti, amen.
8. "Minä olen A ja O", sanoo Herra Jumala, joka on ja joka oli ja joka tuleva on, Kaikkivaltias.
Luuk. 1:47 Ja Maria sanoi: "Minun sieluni suuresti ylistää Herraa,
47. ja minun henkeni riemuitsee Jumalasta, vapahtajastani;
Luuk. 2:11. teille on tänä päivänä syntynyt Vapahtaja, joka on Kristus, Herra, Daavidin kaupungissa. "
Ps. Selittäisitkö tämän erityisesti, "8. "Minä olen A ja O", sanoo Herra Jumala, joka on ja joka oli ja joka tuleva on, Kaikkivaltias. " Kenestä on kyse? Sinun mielestäsi!Ilm. 1:8 "Minä olen A ja O", sanoo Herra Jumala, joka on ja joka oli ja joka tuleva on, Kaikkivaltias.
Kreikan kielen pantokrator (sana 3319 Novum) merkitsee Kaikkivaltias. Se, että Jumala on Kaikkivaltias, tarkoittaa, että hän on ainoa valtias, jolla ei ole ketään rinnallaan. Jumalan kaikkivalta merkitsee rajatonta kykyä tehdä kaikki mitä hän tahtoo ja saattaa päätökseen elämän ja historian kulkua koskeva iankaikkinen suunnitelmansa.
Kristus toteuttaa tämän Kaikkivaltiaan tahdon tuomalla Jumalan valtakunnan maan päälle. Uudessa testamentissa on Kristuksen ylösnousemus valtava todistus Jumalan voimasta.
Samalla tavoin kun Jumala osoittaa kaikkivaltansa luomisessa, kaiken alussa, ilmenee Jumalan kaikkivalta kaiken täyttymyksessä.
Edellä oleva teksti on Novumista.
Jumala Kaikkivaltiaana on siis ”oleva” tänä päivänä ja ”ollut” ennen luomista ja ”tuleva” kaiken täyttymyksessä. Ja Jumalan Poika Jeesus Kristus on Kaikkivaltiaan tahdon toteuttaja, ei kaikkivaltias.
Ilm. 11:17 sanoen: "Me kiitämme sinua, Herra Jumala, Kaikkivaltias, joka olet ja joka olit, siitä, että olet ottanut suuren voimasi ja ottanut hallituksen.
Tässä jakeessa Jumala on Kaikkivaltiaana ottanut hallituksen, joten ei enää sanota ”ja joka on tuleva”. - Iso Lapis
jaikal kirjoitti:
väität että olet uudestisyntynyt, olet täyttynyt Pyhällä Hengellä, puhut kielillä ja olet saanut muitakin armolahjoja. Lisäksi kerrot että Jeesus vaikuttaa kodissasi voimallisesti.
Nyt kerrot näin:
>>>joka ilta rukoilen ihmisten puolesta ja myös sinunkin, eilen illalla kun rukoilin myös sinun puolesta, että oppisit totuutta julistamaan. Tuli Rukous ensin Suomen kielellä ja heti sen perään Pyhässä Hengessä
todella vöimakkaasti, kielillä rukoillen.Ihminen joka tunnustaa että Jeesus on Jumala ei ole uudestisyntynyt ylhäältä, AAMEN.
Herrani Jeesus Kristus Jumalan Poika, rukoilen sinulta uskossa anoen sinun nimessäsi.
Avaa kolminaisuusoppia ja ihmisoppeja puolustavien sydämet tuntemaan totuus.
Anna heidän kokea Valtasi ja Voimasi jonka Isä Jumala on sinulle antanut maan päällä ja
taivaassa. Anna heidän kokea kuinka kaikki liha on sinun valtasi alla,AAMEN. - Ei mitään syytä
Iso Lapis kirjoitti:
Ihminen joka tunnustaa että Jeesus on Jumala ei ole uudestisyntynyt ylhäältä, AAMEN.
Herrani Jeesus Kristus Jumalan Poika, rukoilen sinulta uskossa anoen sinun nimessäsi.
Avaa kolminaisuusoppia ja ihmisoppeja puolustavien sydämet tuntemaan totuus.
Anna heidän kokea Valtasi ja Voimasi jonka Isä Jumala on sinulle antanut maan päällä ja
taivaassa. Anna heidän kokea kuinka kaikki liha on sinun valtasi alla,AAMEN.mennä vierailemaan ja olemaan osallinen uskoharjoittamiseen, mitä Lapis täällä esittelee. Tällaiset tapaukset on jätettävä Meidän Herramme varaan, Hän sotii puolestamme. Meidän aseemme on rukous.
Tunnen suurta murhetta heidän kuuden lastensa tähden. Siihenkin voi vain pyytää Jumalaa varjelemaan nämä pienet ja korvaisi heille sen pahan, mitä mahdollinen kodin ahdistava uskonnollinen ilmapiiri on voinut aiheuttaa
Harhaoppisia meidän on suorastaan velvollisuus varoittaa heidän tiestään, ettei meidän kädestä vaadittaisi heidän vertaan, jos he synnissä kuolevat.
Kun kohtaamme pahuuden voimia toimimassa ihmisten kautta on syytä muistaa Juudan kirje 9:
9 Mutta ei ylienkeli Miikaelkaan, kun riiteli ja väitteli perkeleen kanssa Mooseksen ruumiista, rohjennut lausua herjaavaa tuomiota, vaan sanoi: "Rangaiskoon sinua Herra!" Iso Lapis kirjoitti:
Ihminen joka tunnustaa että Jeesus on Jumala ei ole uudestisyntynyt ylhäältä, AAMEN.
Herrani Jeesus Kristus Jumalan Poika, rukoilen sinulta uskossa anoen sinun nimessäsi.
Avaa kolminaisuusoppia ja ihmisoppeja puolustavien sydämet tuntemaan totuus.
Anna heidän kokea Valtasi ja Voimasi jonka Isä Jumala on sinulle antanut maan päällä ja
taivaassa. Anna heidän kokea kuinka kaikki liha on sinun valtasi alla,AAMEN.Tämä sinun "vastauksesi" ei luo luottamusta välillemme. Et ole edes psykologisen taitava vastaamaan.
Jättämällä vastaamatta yhteenkään kysymykseeni, syvensit ennestään suurta epäluottamustani sinuun.
Jumalan Henki ei koskaan kiellä Jeesuksen jumaluutta. Tämän minä tiedän ja se on sinun muistettava.- Iso Lapis
jaikal kirjoitti:
Tämä sinun "vastauksesi" ei luo luottamusta välillemme. Et ole edes psykologisen taitava vastaamaan.
Jättämällä vastaamatta yhteenkään kysymykseeni, syvensit ennestään suurta epäluottamustani sinuun.
Jumalan Henki ei koskaan kiellä Jeesuksen jumaluutta. Tämän minä tiedän ja se on sinun muistettava.Sain Hengessä ja Totuudessa kirjoittaa aikoja sitten tämän;
. Profetia: POIKANI SOVITTI SYNTINNE. MINÄ ANNOIN POJALLENI JEESUKSELLE KRISTUKSELLE KAIKEN VALLAN MAAN PÄÄLLÄ JA TAIVAASSA, MUTTA SITÄ TE ETTE YMMÄRRÄ, KOSKA YRITÄTTE TULLA LUOKSENI POIKANI JEESUKSEN NIMESSÄ. ETTEKÖ KÄSITÄ, ETTÄ POJALLANI JEESUKSELLA KRISTUKSELLA ON KAIKKI VALTA, JOKAISEN IHMISEN ELÄMÄÄN MAAN PÄÄLLÄ. MINÄ, JUMALA KAIPAAN HENGESSÄ JA TOTUUDESSA RUKOILIJOITA. NIITÄ OVAT AINOASTAAN NE, JOTKA OVAT POJALLENI JEESUKSELLE KRISTUKSELLE KUULIAISIA JA PALVELEVAT POIKAANI JA JOTKA POIKANI JEESUS KRISTUS TUNNUSTAA OMIKSI OPETUSLAPSIKSEEN, MINUN, KAIKKI VALTIAAN JUMALAN JA MINUN ENKELIENI EDESSÄ!! AAMEN !
Kovaa totuutta,AAMEN. - Mikäs kiikastaa
Iso Lapis kirjoitti:
Sain Hengessä ja Totuudessa kirjoittaa aikoja sitten tämän;
. Profetia: POIKANI SOVITTI SYNTINNE. MINÄ ANNOIN POJALLENI JEESUKSELLE KRISTUKSELLE KAIKEN VALLAN MAAN PÄÄLLÄ JA TAIVAASSA, MUTTA SITÄ TE ETTE YMMÄRRÄ, KOSKA YRITÄTTE TULLA LUOKSENI POIKANI JEESUKSEN NIMESSÄ. ETTEKÖ KÄSITÄ, ETTÄ POJALLANI JEESUKSELLA KRISTUKSELLA ON KAIKKI VALTA, JOKAISEN IHMISEN ELÄMÄÄN MAAN PÄÄLLÄ. MINÄ, JUMALA KAIPAAN HENGESSÄ JA TOTUUDESSA RUKOILIJOITA. NIITÄ OVAT AINOASTAAN NE, JOTKA OVAT POJALLENI JEESUKSELLE KRISTUKSELLE KUULIAISIA JA PALVELEVAT POIKAANI JA JOTKA POIKANI JEESUS KRISTUS TUNNUSTAA OMIKSI OPETUSLAPSIKSEEN, MINUN, KAIKKI VALTIAAN JUMALAN JA MINUN ENKELIENI EDESSÄ!! AAMEN !
Kovaa totuutta,AAMEN.Lappiksella? Mistä tällaista "sisäistä sanaa" tulee?
Ensin todetaan (aivan Raamatun mukaisesti jopa), että Jeesuksella on kaikki valta maan päällä.
>>>MINÄ ANNOIN POJALLENI JEESUKSELLE KRISTUKSELLE KAIKEN VALLAN MAAN PÄÄLLÄ JA TAIVAASSA, MUTTA SITÄ TE ETTE YMMÄRRÄ, KOSKA YRITÄTTE TULLA LUOKSENI POIKANI JEESUKSEN NIMESSÄ. Iso Lapis kirjoitti:
Ihminen joka tunnustaa että Jeesus on Jumala ei ole uudestisyntynyt ylhäältä, AAMEN.
Herrani Jeesus Kristus Jumalan Poika, rukoilen sinulta uskossa anoen sinun nimessäsi.
Avaa kolminaisuusoppia ja ihmisoppeja puolustavien sydämet tuntemaan totuus.
Anna heidän kokea Valtasi ja Voimasi jonka Isä Jumala on sinulle antanut maan päällä ja
taivaassa. Anna heidän kokea kuinka kaikki liha on sinun valtasi alla,AAMEN.Että Hän on avannut minunkin sydämeni ymmärtämään Raamatun sanomaa. Minulla on ilo kertoa Ilosanomaa Herrastani Jeesuksesta Kristuksesta. Olisi suuri ilo, Iso Lapis kun sinäkin ottaisit Herramme Jeesuksen Kristuksen nöyrin mielin vastaan. Totuus löytyy Raamatun ilmoituksesta!
"Avaa kolminaisuusoppia ja ihmisoppeja puolustavien sydämet tuntemaan totuus."Iso Lapis kirjoitti:
Jeesus on ensimmäiseksi luotu ja viimeinen joka lain alla tuomittiin.
Jeesus oli täysin synnitön,Jeesus tuomittiin vaikka hän julisti totuutta. Jeesus täytti lain ja Profeetat.
64. Jeesus sanoi hänelle: "Sinäpä sen sanoit. Mutta minä sanon teille: tästedes te saatte nähdä Ihmisen Pojan istuvan Voiman oikealla puolella ja tulevan taivaan pilvien päällä."
65. Silloin ylimmäinen pappi repäisi vaatteensa ja sanoi: "Hän on pilkannut Jumalaa. Mitä me enää todistajia tarvitsemme? Katso, nyt kuulitte hänen pilkkaamisensa.
Tulkitse sinä tämä jae?
5. Joka voittaa, se näin puetaan valkeihin vaatteisiin, enkä minä pyyhi pois hänen nimeänsä elämän kirjasta, ja minä olen tunnustava hänen nimensä Isäni edessä ja hänen enkeliensä edessä.
Ja tämä Jae.
6. Ja minä näin, että valtaistuimen ja niiden neljän olennon ja vanhinten keskellä seisoi Karitsa, ikäänkuin teurastettu; sillä oli seitsemän sarvea ja seitsemän silmää, jotka ovat ne seitsemän Jumalan henkeä, lähetetyt kaikkeen maailmaan.
7. Ja se tuli ja otti kirjan valtaistuimella-istuvan oikeasta kädestä.
8. Ja kun se oli ottanut kirjan, niin ne neljä olentoa ja kaksikymmentä neljä vanhinta lankesivat Karitsan eteen, ja heillä oli kantele kullakin, ja heillä oli kultaiset maljat täynnä suitsutuksia, jotka ovat pyhien rukoukset,
Kerro kuka olisi Jumalan pystynyt ristille naulitsemaan????????????????
Sain rukoilla myös eilen sinun puolestasi II-Mari, Hengessä ja Totuudessa, että sinäkin
saisit voiman oppia totuuden tuntemaan. Herrani Jeesus Kristus Jumalan Poika sinua
Armahtakoon, AAMEN.mitä kysyin! Kyllä minäkin ihan itse, Raamatusta jakeita löydän, niitä sinun ei kannata laitella. Olisit vastannut mitä kysyin, mutta todennäköisesti esitin JÄLLEEN sinulle liian vaikean kysymyksen?
Iso Lapis kirjoitti:
Sain Hengessä ja Totuudessa kirjoittaa aikoja sitten tämän;
. Profetia: POIKANI SOVITTI SYNTINNE. MINÄ ANNOIN POJALLENI JEESUKSELLE KRISTUKSELLE KAIKEN VALLAN MAAN PÄÄLLÄ JA TAIVAASSA, MUTTA SITÄ TE ETTE YMMÄRRÄ, KOSKA YRITÄTTE TULLA LUOKSENI POIKANI JEESUKSEN NIMESSÄ. ETTEKÖ KÄSITÄ, ETTÄ POJALLANI JEESUKSELLA KRISTUKSELLA ON KAIKKI VALTA, JOKAISEN IHMISEN ELÄMÄÄN MAAN PÄÄLLÄ. MINÄ, JUMALA KAIPAAN HENGESSÄ JA TOTUUDESSA RUKOILIJOITA. NIITÄ OVAT AINOASTAAN NE, JOTKA OVAT POJALLENI JEESUKSELLE KRISTUKSELLE KUULIAISIA JA PALVELEVAT POIKAANI JA JOTKA POIKANI JEESUS KRISTUS TUNNUSTAA OMIKSI OPETUSLAPSIKSEEN, MINUN, KAIKKI VALTIAAN JUMALAN JA MINUN ENKELIENI EDESSÄ!! AAMEN !
Kovaa totuutta,AAMEN.kenenkä nimessä pitäisi sisälle tulla jollei Pojan Herran Jeesuksen?
"MINÄ ANNOIN POJALLENI JEESUKSELLE KRISTUKSELLE KAIKEN VALLAN MAAN PÄÄLLÄ JA TAIVAASSA, MUTTA SITÄ TE ETTE YMMÄRRÄ, KOSKA YRITÄTTE TULLA LUOKSENI POIKANI JEESUKSEN NIMESSÄ."- Iso Lapis
Mikäs kiikastaa kirjoitti:
Lappiksella? Mistä tällaista "sisäistä sanaa" tulee?
Ensin todetaan (aivan Raamatun mukaisesti jopa), että Jeesuksella on kaikki valta maan päällä.
>>>MINÄ ANNOIN POJALLENI JEESUKSELLE KRISTUKSELLE KAIKEN VALLAN MAAN PÄÄLLÄ JA TAIVAASSA, MUTTA SITÄ TE ETTE YMMÄRRÄ, KOSKA YRITÄTTE TULLA LUOKSENI POIKANI JEESUKSEN NIMESSÄ.Kokouksissa ja henkilökohtaisissa rukouksissa "uskovat" rukoilevat näin; Kiitos
taivaan Isä että sinä kuulet rukouksemme, Jeesuksen nimessä,Aamen.
"Uskovat" suuntaavat rukoukset Isä Jumalalle ja tekevät Isä Jumalan tahtoa vastaan.
Isä Jumala tahtoo että kunnioitamme Poikaa, niinkuin kunnioitamme Isää ja olemme
kuuliaisia Pojalle Jeesukselle Kristukselle. On kumma kun kukaan ei ymmärrä mitä
tarkoittaa olla kuuliainen Pojalle!
Jeesuksesta on tullut "uskoville" pelkkä nimi ja Jeesus on tullut monelle
kompastuskiveksi ja loukkauskallioksi.
"KOSKA YRITÄTTE TULLA LUOKSENI POIKANI JEESUKSEN NIMESSÄ"
On niin helppoa pilkata totuutta nimimerkin takaa vai MITÄ????????????? Iso Lapis kirjoitti:
Kun ihminenen ei totuutta ymmärrä niin Jumalan viha pysyy hänen päällänsä.
Onko Jumalan viha sinun Päälläsi II-MARI ja aloituksen tekijän myös???????????
35. Isä rakastaa Poikaa ja on antanut kaikki hänen käteensä.
36. Joka uskoo Poikaan, sillä on iankaikkinen elämä; mutta joka ei ole kuuliainen Pojalle, se ei ole elämää näkevä, vaan Jumalan viha pysyy hänen päällänsä."mistä minun pitäisi tehdä parannus? Pitäisikö minun luopua uskostani, Herraan Jeesukseen Kristukseen? Jos niin, siitä uskostani en luovu!
- Iso Lapis
Il-Mari kirjoitti:
Että Hän on avannut minunkin sydämeni ymmärtämään Raamatun sanomaa. Minulla on ilo kertoa Ilosanomaa Herrastani Jeesuksesta Kristuksesta. Olisi suuri ilo, Iso Lapis kun sinäkin ottaisit Herramme Jeesuksen Kristuksen nöyrin mielin vastaan. Totuus löytyy Raamatun ilmoituksesta!
"Avaa kolminaisuusoppia ja ihmisoppeja puolustavien sydämet tuntemaan totuus."Rakastan Isää Jumalaa ja Jeesusta Kristusta Jumalan Poikaa, olen Pojalle kuuliainen ja
uskollinen.
Herrani Jeesus Kristus Jumalan Poika on siunannut minua Armolahjoilla ja ihmisiä on parantunut rukouksen kautta, kun näin tapahtuu ihmeitä elämässäni niin olenko
eksynyt???????????????? - Iso Lapis
Il-Mari kirjoitti:
mistä minun pitäisi tehdä parannus? Pitäisikö minun luopua uskostani, Herraan Jeesukseen Kristukseen? Jos niin, siitä uskostani en luovu!
Palvele ja ole kuuliainen Jeesukselle Kristukselle Jumalan Pojalle, niin hän siunaa sinua ja Isä Jumala kunnioittaa sinua kun palvelet hänen Poikaansa.
Sain Pyhässä Hengessä sanat 15.4-2004 kello 19:00 jälkeen: Minä valmistan teitä tulevaa työtä
varten. Iso Lapis kirjoitti:
Rakastan Isää Jumalaa ja Jeesusta Kristusta Jumalan Poikaa, olen Pojalle kuuliainen ja
uskollinen.
Herrani Jeesus Kristus Jumalan Poika on siunannut minua Armolahjoilla ja ihmisiä on parantunut rukouksen kautta, kun näin tapahtuu ihmeitä elämässäni niin olenko
eksynyt????????????????kun sinä niin kovasti kerskaat armolahjoistasi. Koetko niin, etteivät ne muuten näy sinusta kuin kerskaamalla niistä?
"Herrani Jeesus Kristus Jumalan Poika on siunannut minua Armolahjoilla "
Jos minun kerskata täytyy, niin kerskaan Herrastani Jeesuksesta Kristuksesta. Oi, kuinka SUURI HERRA MINULLA ON, JEESUS KRISTUS! Aamen.- Iso Lapis
Il-Mari kirjoitti:
kun sinä niin kovasti kerskaat armolahjoistasi. Koetko niin, etteivät ne muuten näy sinusta kuin kerskaamalla niistä?
"Herrani Jeesus Kristus Jumalan Poika on siunannut minua Armolahjoilla "
Jos minun kerskata täytyy, niin kerskaan Herrastani Jeesuksesta Kristuksesta. Oi, kuinka SUURI HERRA MINULLA ON, JEESUS KRISTUS! Aamen.Jokainen Anova saa Etsivä löytää ja Kolkuttavalle avataan!
Saan elää uskoani todeksi ja kokea olen pelastunut, jokainen joka totuudessa kulkee ja anoo Herralta Jeesukselta Kristukselta Jumalan Pojalta ,saa varmasti
Armolahjoja.
Armolahjoja ei saa piilottaa vaan ne on tuotava julki, että muutkin uskovat niitä anoisivat ja saisivat.
Mitä Armolahjasta on seurakunnallekkaan rakennukseksi jos jokainen Armolahjan saanut ei siitä kertoisi.
Kateus laittaa armolahjoista osattomat sammuttamaan totuutta!
Minun kerskaukseni olkoon aina Isä Jumala ja Poika Jeesus Kristus,AAMEN.
Rukous sivulla; Menkäämme Joka Ilta Kello 20:00
Tule mukaan rukoilemaan! Iso Lapis kirjoitti:
Kokouksissa ja henkilökohtaisissa rukouksissa "uskovat" rukoilevat näin; Kiitos
taivaan Isä että sinä kuulet rukouksemme, Jeesuksen nimessä,Aamen.
"Uskovat" suuntaavat rukoukset Isä Jumalalle ja tekevät Isä Jumalan tahtoa vastaan.
Isä Jumala tahtoo että kunnioitamme Poikaa, niinkuin kunnioitamme Isää ja olemme
kuuliaisia Pojalle Jeesukselle Kristukselle. On kumma kun kukaan ei ymmärrä mitä
tarkoittaa olla kuuliainen Pojalle!
Jeesuksesta on tullut "uskoville" pelkkä nimi ja Jeesus on tullut monelle
kompastuskiveksi ja loukkauskallioksi.
"KOSKA YRITÄTTE TULLA LUOKSENI POIKANI JEESUKSEN NIMESSÄ"
On niin helppoa pilkata totuutta nimimerkin takaa vai MITÄ?????????????Kun Jumala ei anna kunniaansa kenellekään toiselle. Nyt kuitenkin väität että Jumala tahtoo että kunnioitamme Poikaa samalla kunnioituksella kuin Isä Jumalaa tulee kunnioittaa.
Ymmärrätkö että silloin Jeesus täytyy olla Jumala Isän rinnalla saman arvoinen Jumala.
Tämä on yhtäpitävää Raamatun Sanan kanssa. Jeesusta ylistetään Jumalan valtaistuimen, Jumalan edessä taivaassa (Ilm 5:8-14). Jeesus ja Isä ovat yhtä ts. yksi Jumala (Joh 14:7,18,23,26, Apt 2:1-4).
>>>Isä Jumala tahtoo että kunnioitamme Poikaa, niinkuin kunnioitamme Isää ja olemme
kuuliaisia Pojalle Jeesukselle Kristukselle.- Iso Lapis
jaikal kirjoitti:
Kun Jumala ei anna kunniaansa kenellekään toiselle. Nyt kuitenkin väität että Jumala tahtoo että kunnioitamme Poikaa samalla kunnioituksella kuin Isä Jumalaa tulee kunnioittaa.
Ymmärrätkö että silloin Jeesus täytyy olla Jumala Isän rinnalla saman arvoinen Jumala.
Tämä on yhtäpitävää Raamatun Sanan kanssa. Jeesusta ylistetään Jumalan valtaistuimen, Jumalan edessä taivaassa (Ilm 5:8-14). Jeesus ja Isä ovat yhtä ts. yksi Jumala (Joh 14:7,18,23,26, Apt 2:1-4).
>>>Isä Jumala tahtoo että kunnioitamme Poikaa, niinkuin kunnioitamme Isää ja olemme
kuuliaisia Pojalle Jeesukselle Kristukselle.Miksi haet vastauksia ja selityksiä vanhasta testamentista??????????????
Tutki vaikka Evankeliumi Matteuksen mukaan 33/38 käännös ja hae sieltä
totuutta koska nyt on uusuliitto voimassa, AAMEN. - veli.vapaa
Psalmi50.15 kirjoitti:
2 Hän kasvoi Herran edessä kuin vähäinen verso, kuin vesa kuivasta maasta. Ei hänellä ollut vartta, ei kauneutta, jota olisimme ihaillen katselleet, ei hahmoa, johon olisimme mieltyneet.
3 Hyljeksitty hän oli, ihmisten torjuma, kipujen mies, sairauden tuttava, josta kaikki käänsivät katseensa pois. Halveksittu hän oli, me emme häntä minään pitäneet.
Jeesus alentui ja antoi alentaa itsensä, Hän itse suostui tähän. Hänen Jumaluutensa ei kuitenkaan kadonnut, eikä lakannut olemasta, vaikka Hän siitä väliaikaisesti luopuikin. Raamatussa sanotaan, että Hänet havaittiin olevan ihmisen kaltainen. Tämä toteamus kertoo myös sen, että joku, joka oli ollut jotain muuta, havaitaan nyt muuttuneen olemukseltaan erilaiseksi.
Filippiläiskirje 2 :7 vaan tyhjensi itsensä ja otti orjan muodon, tuli ihmisten kaltaiseksi, ja hänet havaittiin olennaltaan sellaiseksi kuin ihminen. Tästä alkaa Jeesuksen alennus tila. Kaikki Raamatussa esiintyvät viittaukset siihen, että Jeesus on ihminen, Jeesuksella on Isä, Jeesus on alempi kuin Jumala, Jeesus rukoilee Isää, Jeesus ei tiedä kaikkea ja se että Jeesus ei suoraan sano itseään Jumalaksi johtuu yksinkertaisesti siitä, että Hän on riisunut itsensä Jumaluudesta kokonaan, Hän on tyhjentänyt itsensä kokonaan ja ottanut orjan muodon. Ei Hän elänyt edes ihmisenä, niin kuin jokin suuri, vaan niin kuin orja, joka ei mitään ole. Tämän tiedon valossa sinun tulisi lukea kaikki ne kohdat, jotka näennäisesti puhuvat Jeesuksen Jumaluutta vastaan.
Johannes 17 :5 Isä, kirkasta sinä nyt minut, ota minut luoksesi ja anna minulle se kirkkaus, joka minulla oli sinun luonasi jo ennen maailman syntyä.
Kuinka kukaan voi olla niin sokea, ettei osaa lukea Raamatusta näitä jakeita. Tässä Jeesus pyytää (vielä ihmisenä) takaisin Jumalalta sitä kirkkautta, joka Hänellä on ollutkin. Loppuun saakka Jeesus toimii Sanan mukaan. Hän ei ole itse ottamassa takaisin Jumaluuttaan, vaikka sen olisikin voinut tehdä ihan milloin vaan. Hän olisi voinut muuttaa kivet leiviksi ja Hän olisi voinut olla antamatta henkeään. Ei sitä kukaan Häneltä riistänyt, vaan Hän antoi sen. Nyt Hän nöyränä pyytää Isää antamaan Hänelle takaisin sen minkä Hän itsekin olisi voinut ottaa, Jumaluutensa.
Lue mitä taivaassa tapahtuu kaiken tämän jälkeen:
Johanneksen ilmestys 5
12 ja he lausuivat kovalla äänellä: -- Karitsa, joka on teurastettu, on arvollinen saamaan vallan, rikkauden, viisauden ja voiman, kunnian, kirkkauden ja ylistyksen.
13 Ja minä kuulin, kuinka kaikki luodut taivaassa, maan päällä, maan alla ja meressä, kaikki mitä niissä on, lausuivat: -- Hänen, joka istuu valtaistuimella, hänen ja Karitsan on ylistys, kunnia, kirkkaus ja mahti aina ja ikuisesti.
Jeesukselle kuuluu kunnia, kirkkaus ja ylistys. Tälläkin palstalla on monesti saanut lukea, kuinka Jeesuksen ylistäminen ja palvominen on mitä hirveintä syntiä ja epäjumalanpalvomista. Joku sanoo sen johtavan jopa kadotukseen. Miksi tässä sitten sanotaan, että kaikki luodut taivaassa ja maan päällä ylistävät myös karitsaa ja kannattaa kiinnittää myös huomiota valtaistuimeen, josta sanotaan, että se on yhteinen Jumalalla ja Karitsalla.
1 Ja hän näytti minulle elämän veden virran, joka kirkkaana kuin kristalli juoksi Jumalan ja Karitsan valtaistuimesta.
Lopuksi ja sinetiksi tälle kirjoitukselleni haluan jättää Raamatusta ilmoituksen, jossa Jeesus sanoo: "Minä olen A ja O, alku ja loppu"*, sanoo Herra Jumala, hän, joka on, joka oli ja joka on tuleva, Kaikkivaltias.
Kuka on A ja O? Vastaus: Herra Jumala. Kuka on tämä Herra Jumala? Vastaus=
12 Käännyin nähdäkseni, mikä ääni minulle puhui, ja kun käännyin, näin seitsemän kultajalkaista lamppua
13 ja lamppujen keskellä hahmon, joka oli ihmisen kaltainen. Hänellä oli yllään pitkä viitta ja rinnan ympärillä kultainen vyö.
14 Hänen päänsä ja hiuksensa hohtivat valkoisina kuin valkoinen villa, kuin lumi, ja hänen silmänsä olivat kuin tulen liekit
15 Hänen jalkansa välkehtivät kuin sulatusuunissa hehkuva pronssi, ja hänen äänensä oli kuin suurten vesien pauhu
16 Hänellä oli oikeassa kädessään seitsemän tähteä, hänen suustaan pisti esiin kaksiteräinen, terävä miekka, ja hänen kasvonsa olivat kuin loistava keskipäivän aurinko.
17 Hänet nähdessäni minä vaivuin hänen jalkoihinsa kuin kuollut. Mutta hän laski oikean kätensä päälleni ja sanoi: "Älä pelkää. Minä olen ENSIMMÄINEN JA VIIMEINEN (A ja O)
18 iäti elävä. Minä olin kuollut, mutta nyt minä elän, elän aina ja ikuisesti. Minulla on kuoleman ja tuonelan avaimet.
Jeesus on tämä A ja O, josta Raamattu todistaa, että Hän on Kaikkivaltias, Herra ja Jumala. Hänen on kunnia, kirkkaus, valta ja voima. Hän on minun Herrani ja Jumalani.
Kun nyt olet lukenut tämän kirjoituksen, niin kysyn sinulta, että voitko sanoa tämän kirjoituksen luettuasi, että aaaamen!kirjoitus on erään uskonnollisen järjestön jäsenyyteen kuuluvan henkilön oletus, joka on totuuden ja Raamatun vastainen. Hän kirjoitti näin:
* Tästä alkaa Jeesuksen alennus tila. Kaikki Raamatussa esiintyvät viittaukset siihen, että Jeesus on ihminen, Jeesuksella on Isä, Jeesus on alempi kuin Jumala, Jeesus rukoilee Isää, Jeesus ei tiedä kaikkea ja se että Jeesus ei suoraan sano itseään Jumalaksi johtuu yksinkertaisesti siitä, että Hän on RIISUNUT ITSENSÄ JUMALUUDESTA kokonaan,*
SANA=evankeliumi todistaa asia olevan toisin, joten Psalmi 50.15 puhuu aivan tavallista miehestä, jonka nimi oli Jeesus. Ihmiset, jotka eivät osaa erottaa jumaluutta ja Jumalaa (JHWH) osoittavat tietämättömyytensä evankeliumin sisällöstä. Mutta sellaisten kirjoituksia täällä päivittäin on, jotka vielä kehuvat olevansa "oikeaoppisia", kuten aloittajakin.
Lukekaa siis SANAN=evankeliumin todistus, joka kumoa täysin Psalmin 50.15. eskyttävän kirjoituksen.
Kol.2.
8 Katsokaa, ettei kukaan saa teitä saaliikseen järkeisopilla ja tyhjällä petoksella, pitäytyen ihmisten perinnäissääntöihin ja maailman alkeisvoimiin eikä Kristukseen.
9 Sillä HÄNESSÄ ASUU JUMALUUDEN koko täyteys ruumiillisesti,
10 ja te olette täytetyt hänessä, joka on kaiken hallituksen ja vallan pää,
11 ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan lihan ruumiin poisriisumisella, Kristuksen ympärileikkauksella:
Jeesus ei riisunut jumaluuttaan tullessaan maan päälle, kuten SANA todistaa, mutta jumaluus on aivan eri asia kuin olla itse JUMALA JHWH.
Varokaa siis helluntailaisten ja kaikkien muidenkin kolminaisuusopin harhoja levittäviä kirjoittelijoita. - Sivusta seurannut
veli.vapaa kirjoitti:
kirjoitus on erään uskonnollisen järjestön jäsenyyteen kuuluvan henkilön oletus, joka on totuuden ja Raamatun vastainen. Hän kirjoitti näin:
* Tästä alkaa Jeesuksen alennus tila. Kaikki Raamatussa esiintyvät viittaukset siihen, että Jeesus on ihminen, Jeesuksella on Isä, Jeesus on alempi kuin Jumala, Jeesus rukoilee Isää, Jeesus ei tiedä kaikkea ja se että Jeesus ei suoraan sano itseään Jumalaksi johtuu yksinkertaisesti siitä, että Hän on RIISUNUT ITSENSÄ JUMALUUDESTA kokonaan,*
SANA=evankeliumi todistaa asia olevan toisin, joten Psalmi 50.15 puhuu aivan tavallista miehestä, jonka nimi oli Jeesus. Ihmiset, jotka eivät osaa erottaa jumaluutta ja Jumalaa (JHWH) osoittavat tietämättömyytensä evankeliumin sisällöstä. Mutta sellaisten kirjoituksia täällä päivittäin on, jotka vielä kehuvat olevansa "oikeaoppisia", kuten aloittajakin.
Lukekaa siis SANAN=evankeliumin todistus, joka kumoa täysin Psalmin 50.15. eskyttävän kirjoituksen.
Kol.2.
8 Katsokaa, ettei kukaan saa teitä saaliikseen järkeisopilla ja tyhjällä petoksella, pitäytyen ihmisten perinnäissääntöihin ja maailman alkeisvoimiin eikä Kristukseen.
9 Sillä HÄNESSÄ ASUU JUMALUUDEN koko täyteys ruumiillisesti,
10 ja te olette täytetyt hänessä, joka on kaiken hallituksen ja vallan pää,
11 ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan lihan ruumiin poisriisumisella, Kristuksen ympärileikkauksella:
Jeesus ei riisunut jumaluuttaan tullessaan maan päälle, kuten SANA todistaa, mutta jumaluus on aivan eri asia kuin olla itse JUMALA JHWH.
Varokaa siis helluntailaisten ja kaikkien muidenkin kolminaisuusopin harhoja levittäviä kirjoittelijoita.tunnustat saman, kuin opettajasi ekivaari? Meinaan vaan sitä, että tulee aika, jolloin totuus sinustakin paljastuu!
"minä, ekivaari, en usko Mariasta syntyneeseen lihalliseen Jeesukseen vapahtajani," veli.vapaa kirjoitti:
kirjoitus on erään uskonnollisen järjestön jäsenyyteen kuuluvan henkilön oletus, joka on totuuden ja Raamatun vastainen. Hän kirjoitti näin:
* Tästä alkaa Jeesuksen alennus tila. Kaikki Raamatussa esiintyvät viittaukset siihen, että Jeesus on ihminen, Jeesuksella on Isä, Jeesus on alempi kuin Jumala, Jeesus rukoilee Isää, Jeesus ei tiedä kaikkea ja se että Jeesus ei suoraan sano itseään Jumalaksi johtuu yksinkertaisesti siitä, että Hän on RIISUNUT ITSENSÄ JUMALUUDESTA kokonaan,*
SANA=evankeliumi todistaa asia olevan toisin, joten Psalmi 50.15 puhuu aivan tavallista miehestä, jonka nimi oli Jeesus. Ihmiset, jotka eivät osaa erottaa jumaluutta ja Jumalaa (JHWH) osoittavat tietämättömyytensä evankeliumin sisällöstä. Mutta sellaisten kirjoituksia täällä päivittäin on, jotka vielä kehuvat olevansa "oikeaoppisia", kuten aloittajakin.
Lukekaa siis SANAN=evankeliumin todistus, joka kumoa täysin Psalmin 50.15. eskyttävän kirjoituksen.
Kol.2.
8 Katsokaa, ettei kukaan saa teitä saaliikseen järkeisopilla ja tyhjällä petoksella, pitäytyen ihmisten perinnäissääntöihin ja maailman alkeisvoimiin eikä Kristukseen.
9 Sillä HÄNESSÄ ASUU JUMALUUDEN koko täyteys ruumiillisesti,
10 ja te olette täytetyt hänessä, joka on kaiken hallituksen ja vallan pää,
11 ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan lihan ruumiin poisriisumisella, Kristuksen ympärileikkauksella:
Jeesus ei riisunut jumaluuttaan tullessaan maan päälle, kuten SANA todistaa, mutta jumaluus on aivan eri asia kuin olla itse JUMALA JHWH.
Varokaa siis helluntailaisten ja kaikkien muidenkin kolminaisuusopin harhoja levittäviä kirjoittelijoita.Miten sinä luet Raamattua?
5 Olkoon teillä se mieli, joka myös Kristuksella Jeesuksella oli,
6 joka ei, vaikka hänellä olikin Jumalan muoto, katsonut --saaliiksensa-- olla Jumalan kaltainen,
7 vaan TYHJENSI itsensä ja otti orjan muodon, tuli ihmisten kaltaiseksi, ja hänet havaittiin olennaltaan sellaiseksi kuin ihminen.
Osaatko sinä lukea?
Mistähän se Jeesus joutui itsensä tyhjentämään, ennen kuin tuli ihmiseksi ja lisäksi Hän OTTI orjan muodon ja tuli ihmisen kaltaiseksi. Hänen olemuksensa siis muuttui ja Hänet havaittiinkin nyt sellaiseksi kuin ihminen. Hän ei sitä aiemmin ollut.
Mitä tulee tuohon Jumaluus ja Jumala sana leikkiin, niin sen voit jo lopettaa. Raamattu sanoo, että Jeesus on JUMALA ja näitä kohtia on useita. Et vain halua tätä tunnustaa, koska et USKO.
Älä välitä "veli" "vapaa". Et sinä ole ainut joka ei usko. Raamattu sanoo, että se tie on kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.- benedi=siunattu
Iso Lapis kirjoitti:
Ihminen joka tunnustaa että Jeesus on Jumala ei ole uudestisyntynyt ylhäältä, AAMEN.
Herrani Jeesus Kristus Jumalan Poika, rukoilen sinulta uskossa anoen sinun nimessäsi.
Avaa kolminaisuusoppia ja ihmisoppeja puolustavien sydämet tuntemaan totuus.
Anna heidän kokea Valtasi ja Voimasi jonka Isä Jumala on sinulle antanut maan päällä ja
taivaassa. Anna heidän kokea kuinka kaikki liha on sinun valtasi alla,AAMEN.Jeesus Kristus on Herra Jumala!
Minä olen alfa ja Omeqa, Alku ja loppu!
A) Alku: " Alussa Jumala loi taivaan ja maan"
B) loppu: " Totiste minä tulen pian" Amen, tule Herra Jeesus! Ilm 22: 20-21
" Herran Jeesuksen armo olkoon kaikkien kanssa" Amen"
Näin se menee Jumala oli alussa...ja lopussa Hän oli Herra Jeesus,...koska Hänen piti vapahtaa kansansa heidän synneistään!!
Sama Herra - veli.vapaa
Psalmi50.15 kirjoitti:
13 He eivät ole syntyneet verestä, eivät ruumiin halusta, eivät miehen tahdosta, vaan Jumalasta. Mistä he syntyivät??? Lukekaa nyt kolminaisuuden vastustajat. Mistä me synnymme? 1. Piet. 1:23 Olettehan te syntyneet uudesti, ette katoavasta siemenestä, vaan katoamattomasta, Jumalan elävästä ja pysyvästä SANASTA. Mistä me synnymme?? Me synnymme JUMALASTA (SANASTA). Voiko tätä enää selvemmin Raamattu ilmoittaa. Uskotko sinä sen mitä Raamattu sanoo?
Johannes jatkaa: 18 Jumalaa ei kukaan ole koskaan nähnyt. Ainoa Poika, joka itse on Jumala ja joka aina on Isän vierellä, on opettanut meidät tuntemaan hänet.
Kiitos Jumalalle, että Sana on kaikilta osin selkeää ja sopusointuista. Koko Raamattu julistaa tätä samaa totuutta, Jeesus on Jumala.
Näiden kohtien jälkeen me huomaamme Raamatusta myös toisenlaisen ilmoituksen Jeesuksesta. Hän itse vapaaehtoisesti riisuutuu Jumaluudestaan ja ottaa orjan muodon. Hän tulee ihmiseksi, niin kuin mekin. Heikoksi ja vajavaiseksi. Jes 53 kertoo tästä jo VT:ssä.potaskaa kirjoittelet muut kuin ne, jotka eivät tunne totuutta.
- Asko T
veli.vapaa kirjoitti:
potaskaa kirjoittelet muut kuin ne, jotka eivät tunne totuutta.
joutui taipumaan totuuden edessä, ja tunnustamaan ettei olekkaan uskossa vaikka on niin väittänyt. Joten mitenkäs sun nyt sitten käy? Kun opettajasi usko on jo luhistunut, kun oli hiekalle rakennettu.
"minä, ekivaari, en usko Mariasta syntyneeseen lihalliseen Jeesukseen vapahtajani," veli.vapaa kirjoitti:
potaskaa kirjoittelet muut kuin ne, jotka eivät tunne totuutta.
alkavat muistuttaa jo kovasti lappiksen viestejä. Lyhyitä mitään sanomattomia kommentteja, vailla mitään perusteluja. Lue kirjoitukseni ajatuksella ja kerro mistä olet erimieltä ja miksi, niin keskutelua voi syntyä.
- =(`o´)=
Asko T kirjoitti:
joutui taipumaan totuuden edessä, ja tunnustamaan ettei olekkaan uskossa vaikka on niin väittänyt. Joten mitenkäs sun nyt sitten käy? Kun opettajasi usko on jo luhistunut, kun oli hiekalle rakennettu.
"minä, ekivaari, en usko Mariasta syntyneeseen lihalliseen Jeesukseen vapahtajani,""ja pyhyyden hengen puolesta kuolleistanousemisen kautta asetettu Jumalan Pojaksi voimassa - Jeesuksesta Kristuksesta, meidän Herrastamme, " Room.1:4
Mariasta syntyneeseen lihalliseen Jeesukseen, jota Jumala ei vielä ollut synnyttänyt Pojakseen, eikä kastanut Kristukseksi, ei Eki usko vapahtajakseen, vaan uskoo Vapahtajakseen Jeesuksen Kristuksen, Jumalan Pojan! Ettekö ymmärrä Jeesuksen ja Jeesuksen Kristuksen välistä eroa?
"Miksi pakanat pauhaatte ja turhia ajattelette? " - >>>><<<<
=(`o´)= kirjoitti:
"ja pyhyyden hengen puolesta kuolleistanousemisen kautta asetettu Jumalan Pojaksi voimassa - Jeesuksesta Kristuksesta, meidän Herrastamme, " Room.1:4
Mariasta syntyneeseen lihalliseen Jeesukseen, jota Jumala ei vielä ollut synnyttänyt Pojakseen, eikä kastanut Kristukseksi, ei Eki usko vapahtajakseen, vaan uskoo Vapahtajakseen Jeesuksen Kristuksen, Jumalan Pojan! Ettekö ymmärrä Jeesuksen ja Jeesuksen Kristuksen välistä eroa?
"Miksi pakanat pauhaatte ja turhia ajattelette? "tunne ekivaarin jeesusta!
- Iso Lapis
benedi=siunattu kirjoitti:
Jeesus Kristus on Herra Jumala!
Minä olen alfa ja Omeqa, Alku ja loppu!
A) Alku: " Alussa Jumala loi taivaan ja maan"
B) loppu: " Totiste minä tulen pian" Amen, tule Herra Jeesus! Ilm 22: 20-21
" Herran Jeesuksen armo olkoon kaikkien kanssa" Amen"
Näin se menee Jumala oli alussa...ja lopussa Hän oli Herra Jeesus,...koska Hänen piti vapahtaa kansansa heidän synneistään!!
Sama HerraNoin kirjoittaa ihminen joka ei ole uudestisyntynyt ylhäältä,AAMEN!
- jaikall
=(`o´)= kirjoitti:
"ja pyhyyden hengen puolesta kuolleistanousemisen kautta asetettu Jumalan Pojaksi voimassa - Jeesuksesta Kristuksesta, meidän Herrastamme, " Room.1:4
Mariasta syntyneeseen lihalliseen Jeesukseen, jota Jumala ei vielä ollut synnyttänyt Pojakseen, eikä kastanut Kristukseksi, ei Eki usko vapahtajakseen, vaan uskoo Vapahtajakseen Jeesuksen Kristuksen, Jumalan Pojan! Ettekö ymmärrä Jeesuksen ja Jeesuksen Kristuksen välistä eroa?
"Miksi pakanat pauhaatte ja turhia ajattelette? "Jumalan Pojaksi ja miksi? Eikö siksi koska Hän sikisi Pyhästä Hengestä?
Hän on Jumalan Poika syntymästään asti. Miten luet?
Matt 1:18-25 ja Luuk 1:35 - tetragrammiin-JHWH
mitä tämä sitten tarkoittaa kun sanotaan: " Sana oli Jumalan luona."
Sana=Jeesus=Jumala tekstisi mukaan. Kysisinkin sinulta, miksi sitten sanotaan Sanan olevan Jumalan LUONA.
Eihän siinä ole mitään järkeä. - tetragrammiin-JHWH
Psalmi50.15 kirjoitti:
2 Hän kasvoi Herran edessä kuin vähäinen verso, kuin vesa kuivasta maasta. Ei hänellä ollut vartta, ei kauneutta, jota olisimme ihaillen katselleet, ei hahmoa, johon olisimme mieltyneet.
3 Hyljeksitty hän oli, ihmisten torjuma, kipujen mies, sairauden tuttava, josta kaikki käänsivät katseensa pois. Halveksittu hän oli, me emme häntä minään pitäneet.
Jeesus alentui ja antoi alentaa itsensä, Hän itse suostui tähän. Hänen Jumaluutensa ei kuitenkaan kadonnut, eikä lakannut olemasta, vaikka Hän siitä väliaikaisesti luopuikin. Raamatussa sanotaan, että Hänet havaittiin olevan ihmisen kaltainen. Tämä toteamus kertoo myös sen, että joku, joka oli ollut jotain muuta, havaitaan nyt muuttuneen olemukseltaan erilaiseksi.
Filippiläiskirje 2 :7 vaan tyhjensi itsensä ja otti orjan muodon, tuli ihmisten kaltaiseksi, ja hänet havaittiin olennaltaan sellaiseksi kuin ihminen. Tästä alkaa Jeesuksen alennus tila. Kaikki Raamatussa esiintyvät viittaukset siihen, että Jeesus on ihminen, Jeesuksella on Isä, Jeesus on alempi kuin Jumala, Jeesus rukoilee Isää, Jeesus ei tiedä kaikkea ja se että Jeesus ei suoraan sano itseään Jumalaksi johtuu yksinkertaisesti siitä, että Hän on riisunut itsensä Jumaluudesta kokonaan, Hän on tyhjentänyt itsensä kokonaan ja ottanut orjan muodon. Ei Hän elänyt edes ihmisenä, niin kuin jokin suuri, vaan niin kuin orja, joka ei mitään ole. Tämän tiedon valossa sinun tulisi lukea kaikki ne kohdat, jotka näennäisesti puhuvat Jeesuksen Jumaluutta vastaan.
Johannes 17 :5 Isä, kirkasta sinä nyt minut, ota minut luoksesi ja anna minulle se kirkkaus, joka minulla oli sinun luonasi jo ennen maailman syntyä.
Kuinka kukaan voi olla niin sokea, ettei osaa lukea Raamatusta näitä jakeita. Tässä Jeesus pyytää (vielä ihmisenä) takaisin Jumalalta sitä kirkkautta, joka Hänellä on ollutkin. Loppuun saakka Jeesus toimii Sanan mukaan. Hän ei ole itse ottamassa takaisin Jumaluuttaan, vaikka sen olisikin voinut tehdä ihan milloin vaan. Hän olisi voinut muuttaa kivet leiviksi ja Hän olisi voinut olla antamatta henkeään. Ei sitä kukaan Häneltä riistänyt, vaan Hän antoi sen. Nyt Hän nöyränä pyytää Isää antamaan Hänelle takaisin sen minkä Hän itsekin olisi voinut ottaa, Jumaluutensa.
Lue mitä taivaassa tapahtuu kaiken tämän jälkeen:
Johanneksen ilmestys 5
12 ja he lausuivat kovalla äänellä: -- Karitsa, joka on teurastettu, on arvollinen saamaan vallan, rikkauden, viisauden ja voiman, kunnian, kirkkauden ja ylistyksen.
13 Ja minä kuulin, kuinka kaikki luodut taivaassa, maan päällä, maan alla ja meressä, kaikki mitä niissä on, lausuivat: -- Hänen, joka istuu valtaistuimella, hänen ja Karitsan on ylistys, kunnia, kirkkaus ja mahti aina ja ikuisesti.
Jeesukselle kuuluu kunnia, kirkkaus ja ylistys. Tälläkin palstalla on monesti saanut lukea, kuinka Jeesuksen ylistäminen ja palvominen on mitä hirveintä syntiä ja epäjumalanpalvomista. Joku sanoo sen johtavan jopa kadotukseen. Miksi tässä sitten sanotaan, että kaikki luodut taivaassa ja maan päällä ylistävät myös karitsaa ja kannattaa kiinnittää myös huomiota valtaistuimeen, josta sanotaan, että se on yhteinen Jumalalla ja Karitsalla.
1 Ja hän näytti minulle elämän veden virran, joka kirkkaana kuin kristalli juoksi Jumalan ja Karitsan valtaistuimesta.
Lopuksi ja sinetiksi tälle kirjoitukselleni haluan jättää Raamatusta ilmoituksen, jossa Jeesus sanoo: "Minä olen A ja O, alku ja loppu"*, sanoo Herra Jumala, hän, joka on, joka oli ja joka on tuleva, Kaikkivaltias.
Kuka on A ja O? Vastaus: Herra Jumala. Kuka on tämä Herra Jumala? Vastaus=
12 Käännyin nähdäkseni, mikä ääni minulle puhui, ja kun käännyin, näin seitsemän kultajalkaista lamppua
13 ja lamppujen keskellä hahmon, joka oli ihmisen kaltainen. Hänellä oli yllään pitkä viitta ja rinnan ympärillä kultainen vyö.
14 Hänen päänsä ja hiuksensa hohtivat valkoisina kuin valkoinen villa, kuin lumi, ja hänen silmänsä olivat kuin tulen liekit
15 Hänen jalkansa välkehtivät kuin sulatusuunissa hehkuva pronssi, ja hänen äänensä oli kuin suurten vesien pauhu
16 Hänellä oli oikeassa kädessään seitsemän tähteä, hänen suustaan pisti esiin kaksiteräinen, terävä miekka, ja hänen kasvonsa olivat kuin loistava keskipäivän aurinko.
17 Hänet nähdessäni minä vaivuin hänen jalkoihinsa kuin kuollut. Mutta hän laski oikean kätensä päälleni ja sanoi: "Älä pelkää. Minä olen ENSIMMÄINEN JA VIIMEINEN (A ja O)
18 iäti elävä. Minä olin kuollut, mutta nyt minä elän, elän aina ja ikuisesti. Minulla on kuoleman ja tuonelan avaimet.
Jeesus on tämä A ja O, josta Raamattu todistaa, että Hän on Kaikkivaltias, Herra ja Jumala. Hänen on kunnia, kirkkaus, valta ja voima. Hän on minun Herrani ja Jumalani.
Kun nyt olet lukenut tämän kirjoituksen, niin kysyn sinulta, että voitko sanoa tämän kirjoituksen luettuasi, että aaaamen!Johannes 17 :5:" Isä, kirkasta sinä nyt minut, ota minut luoksesi ja anna minulle se kirkkaus, joka minulla oli sinun luonasi jo ennen maailman syntyä."
Ketä Jeesus sanoo Isäkseen? Kenen luokse hän pyytää päästä? - tetragrammiin-JHWH
Psalmi50.15 kirjoitti:
13 He eivät ole syntyneet verestä, eivät ruumiin halusta, eivät miehen tahdosta, vaan Jumalasta. Mistä he syntyivät??? Lukekaa nyt kolminaisuuden vastustajat. Mistä me synnymme? 1. Piet. 1:23 Olettehan te syntyneet uudesti, ette katoavasta siemenestä, vaan katoamattomasta, Jumalan elävästä ja pysyvästä SANASTA. Mistä me synnymme?? Me synnymme JUMALASTA (SANASTA). Voiko tätä enää selvemmin Raamattu ilmoittaa. Uskotko sinä sen mitä Raamattu sanoo?
Johannes jatkaa: 18 Jumalaa ei kukaan ole koskaan nähnyt. Ainoa Poika, joka itse on Jumala ja joka aina on Isän vierellä, on opettanut meidät tuntemaan hänet.
Kiitos Jumalalle, että Sana on kaikilta osin selkeää ja sopusointuista. Koko Raamattu julistaa tätä samaa totuutta, Jeesus on Jumala.
Näiden kohtien jälkeen me huomaamme Raamatusta myös toisenlaisen ilmoituksen Jeesuksesta. Hän itse vapaaehtoisesti riisuutuu Jumaluudestaan ja ottaa orjan muodon. Hän tulee ihmiseksi, niin kuin mekin. Heikoksi ja vajavaiseksi. Jes 53 kertoo tästä jo VT:ssä.Johannes jatkaa: 18 Jumalaa ei kukaan ole koskaan nähnyt. Ainoa Poika, joka itse on Jumala ja joka aina on Isän vierellä, on opettanut meidät tuntemaan hänet.
tetragrammiin-JHWH kirjoitti:
mitä tämä sitten tarkoittaa kun sanotaan: " Sana oli Jumalan luona."
Sana=Jeesus=Jumala tekstisi mukaan. Kysisinkin sinulta, miksi sitten sanotaan Sanan olevan Jumalan LUONA.
Eihän siinä ole mitään järkeä.minä vaan olen lukenut, että näin asia olisi. Jos olet sitä mieltä, ettei Raamatussa ole mitään järkeä, niin se on sitten eriasia. Eiväthän kaikki usko.
Lue Kolossalaiskirjeestä miten siellä kerrotaan Jeesuksesta, jonka kautta kaikki on luotu. Mitään ei ole luotu ilman Jeesusta. Asiaa sitten täsmentää Johanneksen evankeliumi, jossa sanotaan heti ensimmäisessä jakeessa, että Sana tuli lihaksi ja Sana on Jumala. Edelleen asiayhteys kertoo, että tuo Sana on Jeesus jne..
Tätä samaa sitten koko Raamattu tukee ja vahvistaa monella tavalla.
Se, että viittaat Jeesuksen olevan yhtäaikaa, sekä taivaassa ja maanpäällä on kyllä sikäli totta, että vaikka Jeesus lihassa olikin paikkaan sidottu, niin Hänen Jumaluutensa ei kuitenkaan lakannut olemasta ja tässä mielessä Sana (lue Jumala) on, ja oli taivaassa ja maanpäällä ja kaikkialla, vaikka Jeesus olikin lihassaan paikkaan sidottu. Täytyy ymmärtää inkarnaatio. Jeesus on ihminen ja Jumala, siis molempia sanan varsinaisessa merkityksessä.- veli.vapaa
Psalmi50.15 kirjoitti:
minä vaan olen lukenut, että näin asia olisi. Jos olet sitä mieltä, ettei Raamatussa ole mitään järkeä, niin se on sitten eriasia. Eiväthän kaikki usko.
Lue Kolossalaiskirjeestä miten siellä kerrotaan Jeesuksesta, jonka kautta kaikki on luotu. Mitään ei ole luotu ilman Jeesusta. Asiaa sitten täsmentää Johanneksen evankeliumi, jossa sanotaan heti ensimmäisessä jakeessa, että Sana tuli lihaksi ja Sana on Jumala. Edelleen asiayhteys kertoo, että tuo Sana on Jeesus jne..
Tätä samaa sitten koko Raamattu tukee ja vahvistaa monella tavalla.
Se, että viittaat Jeesuksen olevan yhtäaikaa, sekä taivaassa ja maanpäällä on kyllä sikäli totta, että vaikka Jeesus lihassa olikin paikkaan sidottu, niin Hänen Jumaluutensa ei kuitenkaan lakannut olemasta ja tässä mielessä Sana (lue Jumala) on, ja oli taivaassa ja maanpäällä ja kaikkialla, vaikka Jeesus olikin lihassaan paikkaan sidottu. Täytyy ymmärtää inkarnaatio. Jeesus on ihminen ja Jumala, siis molempia sanan varsinaisessa merkityksessä.ei Jeesuksen persoona. Ja toki SANA oli Jumalan luona, koska sieltä Isä antoi jokaisen SANAN Jeesuksen puhuttavaksi. Siis SANA tarkoittaa Jumalan SANAA, joka tuli Jumalalta taivaasta.
- veli.vapaa
Psalmi50.15 kirjoitti:
Miten sinä luet Raamattua?
5 Olkoon teillä se mieli, joka myös Kristuksella Jeesuksella oli,
6 joka ei, vaikka hänellä olikin Jumalan muoto, katsonut --saaliiksensa-- olla Jumalan kaltainen,
7 vaan TYHJENSI itsensä ja otti orjan muodon, tuli ihmisten kaltaiseksi, ja hänet havaittiin olennaltaan sellaiseksi kuin ihminen.
Osaatko sinä lukea?
Mistähän se Jeesus joutui itsensä tyhjentämään, ennen kuin tuli ihmiseksi ja lisäksi Hän OTTI orjan muodon ja tuli ihmisen kaltaiseksi. Hänen olemuksensa siis muuttui ja Hänet havaittiinkin nyt sellaiseksi kuin ihminen. Hän ei sitä aiemmin ollut.
Mitä tulee tuohon Jumaluus ja Jumala sana leikkiin, niin sen voit jo lopettaa. Raamattu sanoo, että Jeesus on JUMALA ja näitä kohtia on useita. Et vain halua tätä tunnustaa, koska et USKO.
Älä välitä "veli" "vapaa". Et sinä ole ainut joka ei usko. Raamattu sanoo, että se tie on kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.taivaallinen henkipersoona ilmestyy lihaan, tottakai sellainen on tyhjentanyt itsensä taivaallisesta olomuodostaan Jumalan Poikana. Sen Jeesus itse todisti kutsumalla itseään Ihmisen pojaksi.
Isä loi Pojan ennen muuta luomakuntaa esikoisekseen, ja Hän on yhä edelleenkin Jumalan Poika. - veli.vapaa
Il-Mari kirjoitti:
eikö olekkin hyvä, että Psalmi50.15 tuo puhdasta Raamatullista sanomaa täällä esille, jotta sinäkin saat ottaa oppia, ettei sinun tarvitse pimeydessä vaeltaa? :)
Joten tee Iso Lapis parannus ja ota sana vastaan!kuultu jo sata kertaa, eikä kukaan Jeesukseen uskova lähte tekemään "parannusta" liittymällä johonkin ihmisoppeja levittävään järjestöön, ja uskomalla sen "parantavaan" julistukseen.
- veli.vapaa
veli.vapaa kirjoitti:
kuultu jo sata kertaa, eikä kukaan Jeesukseen uskova lähte tekemään "parannusta" liittymällä johonkin ihmisoppeja levittävään järjestöön, ja uskomalla sen "parantavaan" julistukseen.
tarkoitettu vastaukseksi Il-marille.
- tetragrammiin-JHWH
Psalmi50.15 kirjoitti:
minä vaan olen lukenut, että näin asia olisi. Jos olet sitä mieltä, ettei Raamatussa ole mitään järkeä, niin se on sitten eriasia. Eiväthän kaikki usko.
Lue Kolossalaiskirjeestä miten siellä kerrotaan Jeesuksesta, jonka kautta kaikki on luotu. Mitään ei ole luotu ilman Jeesusta. Asiaa sitten täsmentää Johanneksen evankeliumi, jossa sanotaan heti ensimmäisessä jakeessa, että Sana tuli lihaksi ja Sana on Jumala. Edelleen asiayhteys kertoo, että tuo Sana on Jeesus jne..
Tätä samaa sitten koko Raamattu tukee ja vahvistaa monella tavalla.
Se, että viittaat Jeesuksen olevan yhtäaikaa, sekä taivaassa ja maanpäällä on kyllä sikäli totta, että vaikka Jeesus lihassa olikin paikkaan sidottu, niin Hänen Jumaluutensa ei kuitenkaan lakannut olemasta ja tässä mielessä Sana (lue Jumala) on, ja oli taivaassa ja maanpäällä ja kaikkialla, vaikka Jeesus olikin lihassaan paikkaan sidottu. Täytyy ymmärtää inkarnaatio. Jeesus on ihminen ja Jumala, siis molempia sanan varsinaisessa merkityksessä.ettei Raamatussa olisi järkeä. Raamatussa on todella paljon nimenomaan järkeä. Olen vain tuonut ilmi että jos Sana=Jeesus=Jumala, niin silloin tuossa Joh 1:1:ssä:" Sana oli Jumalan luona" ei ole mitään järkeä. Miksi Raamatussa sanottaisiin, kun siinä nimenomaan on järkeä, että joku on itsensä luona?
Ja myöskin tuo lauseesi, että olisin viitannut Jeesuksen olevan taivaassa ja maanpäällä yhtäaikaa, ei pidä paikkaansa. Mikäli sellaiseen käsitykseen olet päässyt, olet ymmärtänyt minut väärin. Eihän sellainen ole mahdollista, vaikka sitä yrititkin selittää.
Olen kanssasi samaa mieltä siitä, että Sana=Jeesus Kristus. Näinhän sen Raamattu meille opettaa. Sana (Jeesus) on siis ollut Jumalan luona, Jumalan työtoverina luomistyössä. Jeesus sanoi itse eläneensä taivaassa ennen ihmiseksi tuloaan (Joh 3:13; 6:38, 62; 8:23, 42, 58). Jeesus itsekin puhui että hän on ollut taivaassa ENNEN kuin tuli maan päälle ihmiseksi. Ei hän sononut olevansa yhtäaikaa taivaassa ja maan päällä. Hänen Isänsä Kaikkivaltias Jumala on kyllä ollut taivaassa koko ajan, ja on edelleenkin, jonne Jeesuskin palasi kuolemansa jälkeen. (Luuk 24:51; Apt 1:9,11). On kaksi ERI persoonaa Kaikkivaltias Jumala ja hänen Poikansa Jeesus Kristus.
Luehan tältä pohjalta tuo Joh 1:1:ssä oleva " Sana oli Jumalan luona" uudestaan------------------------------- eikö saakkin ihan uuden järjellisen merkityksen. :-)
sanoo poikaa Jumalaksi, se tarkoittaa AINA Isältä saatua jumaluutta, josta mekin saamme olla osalliset, ja jonka Jeesus itse yksityiskohtaisesti selitti Joh. 10:34,35 jakeissa;
Johannes 10
34 "Jeesus vastasi heille: »Eikö teidän laissanne ole kirjoitettuna: 'Minä sanoin: te olette jumalia'?
35 Jos hän sanoo jumaliksi niitä, joille Jumalan sana tuli-ja Raamattu ei voi raueta tyhjiin-"
Mutta sinä et tätä usko, etkä usko Raamatun antamaa määritelmää siitä, kuka Jumala on! Se määritelmä on tämä;
1. Korinttolaiskirje 8
6 "niin on meillä kuitenkin ainoastaan YKSI JUMALA, ISÄ, JOSTA KAIKKI ON ja johon me olemme luodut, ja yksi Herra, Jeesus Kristus, jonka kautta kaikki on, niin myös me hänen kauttansa."
Ja Jeesus todisti usein, ettei hän ole itsestänsä tullut vaan ISÄSTÄ, josta kaikki on.
-kohdissako? Raamattu ei sano Jeesusta Jumalaksi vain muutamissa kohdissa, vaan se on luettavissa ihan suoraan useista eri kohdista. Lisäksi Jeesuksen Jumaluus on nähtävillä Raamatussa kaikkialla, kun vain USKOO sen mitä Raamattu ilmoittaa. Missään kohden Raamattu ei sano, että Jeesuksen Jumaluus olisi jollain tavalla saatua Jumaluutta, mutta Raamattu kyllä selvästi sanoo, että Jeesus ON Jumala. Ymmärrätkö? Hän ON Jumala. Ei se ole mitään saatua, vaan se on OLEMISTA sanan varsinaisessa merkityksessä. Sinun oppisi eki ovat Raamatun ulkopuolista tietoa.
Mitä tulee sitten tuohon saatuun Jumaluuteen. Minä sanon te olette jumalia. (joh 10:34) Jeesushan sanoo tämän vastatessaan niille, jotka syyttivät Häntä Jumalan pilkasta Hänen todistaessaan: "Minä ja Isä olemme yhtä". Jeesus lainasi Psalmia 82:6. Eikö teidän laissanne ole kirjoitettu minä sanon, te olette jumalia ja osoittaa sanojensa täydellisen johdonmukaisuuden selittämällä: "Jos Hän sanoo jumaliksi niitä, joille Jumalan Sana tuli - ja Raamattu ei voi raueta tyhjiin - niin kuinka te sanotte sille, jonka Isä on pyhittänyt ja lähettänyt maailmaan. "Sinä pilkkaat Jumalaa", sentähden, että minä sanoin: "Minä olen Jumalan Poika".
Kun siis tavallisiakin ihmisiä voitiin kutsua jumaliksi sen perusteella, että he olivat saaneet kutsun toimia Jumalan edustajina ja Hänen tahtonsa välittäjinä maan päällä, kuinka paljon suurempi oikeus olikaan silloin Jeesuksella nimittää itseään Jumalan Pojaksi, koska Hän oli Jumalan täydellinen ilmestys maailmassa.
Sana Elohim ei tarkoita yksinomaan elävää, tosi Jumalaa. Sitä käytetään useissa yhteyksissä myös henkilöistä, joilla on mahtia ja vaikutusvaltaa, jolloin se on lähellä alkuperäistä merkitystään, valta, voima, väkevyys. Samalla tavalla käytetään myös kreikan sanaa teoi, jumalat.
Mitä tulee sitten tuohon sinun määritelmääsi Jumalasta.
Kun Israelilaisia varoitettiin palvelemasta epäjumalia, niin heille sanottiin, että heidän Jumalansa on yksi. Tämä oli hyvin tärkeä käsky ja se toistuu usein VT:ssä. Kuvitteletko sinä eki ihan vakavalla naamalla, että Israelilaisia varoitettiin uskomasta kolmiyhteiseen Jumalaan, kun heille sanotaan, että kuule Israel sinun Jumalasi on yksi. Ei tietenkään, vaan heitä varoitettiin alati palvelemasta epäjumalia ja samalla haluttiin korostaa, ettei ole muita Jumalia. Vaikka pakanat palvelevatkin epäjumaliaan, niin kuule sinä Israel, sinun Jumalasi on yksi ja epäjumalat eivät ole Jumalia, koska on vain yksi Jumala. Tästähän siinä oli kysymys. Tuo jae Jumala on yksi tarkoittaa, että Hän on ainoa tosi Jumala. Ei tuota jaetta voi käyttää määrittelemään Jumalan olemusta ja tällä tavalla pyrkiä rajoittamaan ja sitomaan muuta Raamatun ilmoitusta Jumalasta. Meillä on yksi Jumala, mutta Hän ilmaisee itsensä kolmessa eri persoonassa ja tämä kuuluu kristillisen Jumala tiedon alkeisiin.
Oliko vielä jotain muuta kysyttävää?Jari Iivanainen opettaa Israelin uskontunnustuksesta: "Jumala on yksi" näin:
5 Moos 6:4. Kun on kyseessä Israelin uskontunnustus, on sitä usein käytetty ehdottomana todisteena kolminaisuuden käsitettä vastaan. Sillä on ehkä enemmän kuin millään muulla vastattu väitteisiin Jumalan kolmesta persoonasta.
On kuitenkin hyvä huomata, että kun on kyseessä tämän uskontunnustuksen viimeinen sana "echad", viittaa se aina osista koostuvaan ykseyteen. Sen tilalla ei käytetä "jachid"-sanaa, joka viittaa ehdottomaan yksikköön, vaan siinä käytetään juuri tätä monikollisuuteen viittaavaa "echad"-sanaa - eli muotoa, joka tarkoittaa yhdistämällä aikaansaatua ykseyttä.
Niinpä kun on kyseessä Israelin uskontunnustus, on siinä yksi selvimpiä viittauksia siihen, miten yksi voi koostua useammasta osasta. Sama käsitys tulee lisäksi ilmi muistakin esimerkeistä, joissa käytetään "echad"-sanaa. Mm. Esra 2:64 puhuu seurakunnan ykseydestä, Hes. 37:17:ssä kaksi puusauvaa yhdistyvät yhdeksi kokonaisuudeksi, 1 Moos 2:24:ssä mies ja vaimo tulevat yhdeksi lihaksi sekä 4 Moos 13:24:ssä puhutaan rypäletertusta, joka sekin koostuu monista osista:
Teksti on katkelma tästä lenkistä
http://koti.phnet.fi/elohim/Jeesusyksin_oppi.htmljaikal kirjoitti:
Jari Iivanainen opettaa Israelin uskontunnustuksesta: "Jumala on yksi" näin:
5 Moos 6:4. Kun on kyseessä Israelin uskontunnustus, on sitä usein käytetty ehdottomana todisteena kolminaisuuden käsitettä vastaan. Sillä on ehkä enemmän kuin millään muulla vastattu väitteisiin Jumalan kolmesta persoonasta.
On kuitenkin hyvä huomata, että kun on kyseessä tämän uskontunnustuksen viimeinen sana "echad", viittaa se aina osista koostuvaan ykseyteen. Sen tilalla ei käytetä "jachid"-sanaa, joka viittaa ehdottomaan yksikköön, vaan siinä käytetään juuri tätä monikollisuuteen viittaavaa "echad"-sanaa - eli muotoa, joka tarkoittaa yhdistämällä aikaansaatua ykseyttä.
Niinpä kun on kyseessä Israelin uskontunnustus, on siinä yksi selvimpiä viittauksia siihen, miten yksi voi koostua useammasta osasta. Sama käsitys tulee lisäksi ilmi muistakin esimerkeistä, joissa käytetään "echad"-sanaa. Mm. Esra 2:64 puhuu seurakunnan ykseydestä, Hes. 37:17:ssä kaksi puusauvaa yhdistyvät yhdeksi kokonaisuudeksi, 1 Moos 2:24:ssä mies ja vaimo tulevat yhdeksi lihaksi sekä 4 Moos 13:24:ssä puhutaan rypäletertusta, joka sekin koostuu monista osista:
Teksti on katkelma tästä lenkistä
http://koti.phnet.fi/elohim/Jeesusyksin_oppi.htmlkyse on ns. kollektiivisesta ykseydestä.
- hmmm...
jaikal kirjoitti:
Jari Iivanainen opettaa Israelin uskontunnustuksesta: "Jumala on yksi" näin:
5 Moos 6:4. Kun on kyseessä Israelin uskontunnustus, on sitä usein käytetty ehdottomana todisteena kolminaisuuden käsitettä vastaan. Sillä on ehkä enemmän kuin millään muulla vastattu väitteisiin Jumalan kolmesta persoonasta.
On kuitenkin hyvä huomata, että kun on kyseessä tämän uskontunnustuksen viimeinen sana "echad", viittaa se aina osista koostuvaan ykseyteen. Sen tilalla ei käytetä "jachid"-sanaa, joka viittaa ehdottomaan yksikköön, vaan siinä käytetään juuri tätä monikollisuuteen viittaavaa "echad"-sanaa - eli muotoa, joka tarkoittaa yhdistämällä aikaansaatua ykseyttä.
Niinpä kun on kyseessä Israelin uskontunnustus, on siinä yksi selvimpiä viittauksia siihen, miten yksi voi koostua useammasta osasta. Sama käsitys tulee lisäksi ilmi muistakin esimerkeistä, joissa käytetään "echad"-sanaa. Mm. Esra 2:64 puhuu seurakunnan ykseydestä, Hes. 37:17:ssä kaksi puusauvaa yhdistyvät yhdeksi kokonaisuudeksi, 1 Moos 2:24:ssä mies ja vaimo tulevat yhdeksi lihaksi sekä 4 Moos 13:24:ssä puhutaan rypäletertusta, joka sekin koostuu monista osista:
Teksti on katkelma tästä lenkistä
http://koti.phnet.fi/elohim/Jeesusyksin_oppi.htmlheprean yksi on samanlainen kuin muiden kielten lukusanat, vaikakapa suomen. Jos jotain on yksi, sitä on yksi kappaletta, jachid tarkoitaa ainoaa, se ei siis ole lukusana. Yhtälailla suomeksikin vaimosta ja miehestä tulee yksi liha tai vanhemmista ja tusinasta lapsesta yksi perhe.
Mikään saivartelu ei muuta lukusanan sisältöä. Meitä on 6 miljoonaa ja olemme silti yksi kansa, sama ilmaus hepreassa ja muissa kielissä joissa on lukusanat, joten ehkä Israelin uskontunnustus onkin viittaus on miljooniin jumaliin ja sana yksi on tarkoituksellinen harhautus? Psalmi50.15 kirjoitti:
kohdissako? Raamattu ei sano Jeesusta Jumalaksi vain muutamissa kohdissa, vaan se on luettavissa ihan suoraan useista eri kohdista. Lisäksi Jeesuksen Jumaluus on nähtävillä Raamatussa kaikkialla, kun vain USKOO sen mitä Raamattu ilmoittaa. Missään kohden Raamattu ei sano, että Jeesuksen Jumaluus olisi jollain tavalla saatua Jumaluutta, mutta Raamattu kyllä selvästi sanoo, että Jeesus ON Jumala. Ymmärrätkö? Hän ON Jumala. Ei se ole mitään saatua, vaan se on OLEMISTA sanan varsinaisessa merkityksessä. Sinun oppisi eki ovat Raamatun ulkopuolista tietoa.
Mitä tulee sitten tuohon saatuun Jumaluuteen. Minä sanon te olette jumalia. (joh 10:34) Jeesushan sanoo tämän vastatessaan niille, jotka syyttivät Häntä Jumalan pilkasta Hänen todistaessaan: "Minä ja Isä olemme yhtä". Jeesus lainasi Psalmia 82:6. Eikö teidän laissanne ole kirjoitettu minä sanon, te olette jumalia ja osoittaa sanojensa täydellisen johdonmukaisuuden selittämällä: "Jos Hän sanoo jumaliksi niitä, joille Jumalan Sana tuli - ja Raamattu ei voi raueta tyhjiin - niin kuinka te sanotte sille, jonka Isä on pyhittänyt ja lähettänyt maailmaan. "Sinä pilkkaat Jumalaa", sentähden, että minä sanoin: "Minä olen Jumalan Poika".
Kun siis tavallisiakin ihmisiä voitiin kutsua jumaliksi sen perusteella, että he olivat saaneet kutsun toimia Jumalan edustajina ja Hänen tahtonsa välittäjinä maan päällä, kuinka paljon suurempi oikeus olikaan silloin Jeesuksella nimittää itseään Jumalan Pojaksi, koska Hän oli Jumalan täydellinen ilmestys maailmassa.
Sana Elohim ei tarkoita yksinomaan elävää, tosi Jumalaa. Sitä käytetään useissa yhteyksissä myös henkilöistä, joilla on mahtia ja vaikutusvaltaa, jolloin se on lähellä alkuperäistä merkitystään, valta, voima, väkevyys. Samalla tavalla käytetään myös kreikan sanaa teoi, jumalat.
Mitä tulee sitten tuohon sinun määritelmääsi Jumalasta.
Kun Israelilaisia varoitettiin palvelemasta epäjumalia, niin heille sanottiin, että heidän Jumalansa on yksi. Tämä oli hyvin tärkeä käsky ja se toistuu usein VT:ssä. Kuvitteletko sinä eki ihan vakavalla naamalla, että Israelilaisia varoitettiin uskomasta kolmiyhteiseen Jumalaan, kun heille sanotaan, että kuule Israel sinun Jumalasi on yksi. Ei tietenkään, vaan heitä varoitettiin alati palvelemasta epäjumalia ja samalla haluttiin korostaa, ettei ole muita Jumalia. Vaikka pakanat palvelevatkin epäjumaliaan, niin kuule sinä Israel, sinun Jumalasi on yksi ja epäjumalat eivät ole Jumalia, koska on vain yksi Jumala. Tästähän siinä oli kysymys. Tuo jae Jumala on yksi tarkoittaa, että Hän on ainoa tosi Jumala. Ei tuota jaetta voi käyttää määrittelemään Jumalan olemusta ja tällä tavalla pyrkiä rajoittamaan ja sitomaan muuta Raamatun ilmoitusta Jumalasta. Meillä on yksi Jumala, mutta Hän ilmaisee itsensä kolmessa eri persoonassa ja tämä kuuluu kristillisen Jumala tiedon alkeisiin.
Oliko vielä jotain muuta kysyttävää?KAIKKI KAIKISSA, eikä VAIN kolmessa persoonassa:
1. Korinttolaiskirje 12
6 "ja voimavaikutukset ovat moninaiset, mutta Jumala, joka kaikki kaikissa vaikuttaa, on sama."
1. Korinttolaiskirje 15
28 "Ja kun kaikki on alistettu Pojan valtaan, silloin itse Poikakin alistetaan sen valtaan, joka on alistanut hänen valtaansa kaiken, että Jumala olisi kaikki kaikissa."
Tuo väitteesi että "Jumala ilmaisee itsensä vain kolmessa persoonassa", se on vailla kirjoitusten tukea, sillä Jumala on "kaikki kaikissa", jota vastaan kolminaisuusoppi on keksitty.
Luo Johannes 15:1-8 jakeet ja opettele siitä, että muun juurissa ja rungossa kiertävä mahla (Pyhä henki) virtaa myöskin viinipuun lukemattomissa oksissa, lehdissä silmuissa ja hedelmissä!
-- hmmm...
Psalmi50.15 kirjoitti:
kyse on ns. kollektiivisesta ykseydestä.
lähetettiin: "Lähettäkää yksi joukostanne hakemaan veljeänne, te muut jäätte tänne vankeuteen"?
" "Kutakin heimon päämiestä kohti saa olla vain yksi sauva" Koska hepreasta Iivanaisen mukaan puuttuu yhtä osoittava lukusana, emme voi mitenkään tietää kuinka suuri kollektiivi piti kulloinkin olla. Psalmi50.15 kirjoitti:
kohdissako? Raamattu ei sano Jeesusta Jumalaksi vain muutamissa kohdissa, vaan se on luettavissa ihan suoraan useista eri kohdista. Lisäksi Jeesuksen Jumaluus on nähtävillä Raamatussa kaikkialla, kun vain USKOO sen mitä Raamattu ilmoittaa. Missään kohden Raamattu ei sano, että Jeesuksen Jumaluus olisi jollain tavalla saatua Jumaluutta, mutta Raamattu kyllä selvästi sanoo, että Jeesus ON Jumala. Ymmärrätkö? Hän ON Jumala. Ei se ole mitään saatua, vaan se on OLEMISTA sanan varsinaisessa merkityksessä. Sinun oppisi eki ovat Raamatun ulkopuolista tietoa.
Mitä tulee sitten tuohon saatuun Jumaluuteen. Minä sanon te olette jumalia. (joh 10:34) Jeesushan sanoo tämän vastatessaan niille, jotka syyttivät Häntä Jumalan pilkasta Hänen todistaessaan: "Minä ja Isä olemme yhtä". Jeesus lainasi Psalmia 82:6. Eikö teidän laissanne ole kirjoitettu minä sanon, te olette jumalia ja osoittaa sanojensa täydellisen johdonmukaisuuden selittämällä: "Jos Hän sanoo jumaliksi niitä, joille Jumalan Sana tuli - ja Raamattu ei voi raueta tyhjiin - niin kuinka te sanotte sille, jonka Isä on pyhittänyt ja lähettänyt maailmaan. "Sinä pilkkaat Jumalaa", sentähden, että minä sanoin: "Minä olen Jumalan Poika".
Kun siis tavallisiakin ihmisiä voitiin kutsua jumaliksi sen perusteella, että he olivat saaneet kutsun toimia Jumalan edustajina ja Hänen tahtonsa välittäjinä maan päällä, kuinka paljon suurempi oikeus olikaan silloin Jeesuksella nimittää itseään Jumalan Pojaksi, koska Hän oli Jumalan täydellinen ilmestys maailmassa.
Sana Elohim ei tarkoita yksinomaan elävää, tosi Jumalaa. Sitä käytetään useissa yhteyksissä myös henkilöistä, joilla on mahtia ja vaikutusvaltaa, jolloin se on lähellä alkuperäistä merkitystään, valta, voima, väkevyys. Samalla tavalla käytetään myös kreikan sanaa teoi, jumalat.
Mitä tulee sitten tuohon sinun määritelmääsi Jumalasta.
Kun Israelilaisia varoitettiin palvelemasta epäjumalia, niin heille sanottiin, että heidän Jumalansa on yksi. Tämä oli hyvin tärkeä käsky ja se toistuu usein VT:ssä. Kuvitteletko sinä eki ihan vakavalla naamalla, että Israelilaisia varoitettiin uskomasta kolmiyhteiseen Jumalaan, kun heille sanotaan, että kuule Israel sinun Jumalasi on yksi. Ei tietenkään, vaan heitä varoitettiin alati palvelemasta epäjumalia ja samalla haluttiin korostaa, ettei ole muita Jumalia. Vaikka pakanat palvelevatkin epäjumaliaan, niin kuule sinä Israel, sinun Jumalasi on yksi ja epäjumalat eivät ole Jumalia, koska on vain yksi Jumala. Tästähän siinä oli kysymys. Tuo jae Jumala on yksi tarkoittaa, että Hän on ainoa tosi Jumala. Ei tuota jaetta voi käyttää määrittelemään Jumalan olemusta ja tällä tavalla pyrkiä rajoittamaan ja sitomaan muuta Raamatun ilmoitusta Jumalasta. Meillä on yksi Jumala, mutta Hän ilmaisee itsensä kolmessa eri persoonassa ja tämä kuuluu kristillisen Jumala tiedon alkeisiin.
Oliko vielä jotain muuta kysyttävää?että Jeesus Kristus on J U M A L A S T A ?
Johannes 8
42 "Jeesus sanoi heille: »Jos Jumala olisi teidän Isänne, niin te rakastaisitte minua, sillä - m i n ä
o l e n - J u m a l a s t a - l ä h t e n y t - ja tullut; en minä ole itsestäni tullut, vaan hän on minut lähettänyt.«"
Ja mikä ihmeellistä? Minäkin saan sanoa samalla tavalla kuin Jeesus sanoi, sillä;
Heprealaiskirje 2
11 "Sillä sekä hän, joka pyhittää, että ne, jotka pyhitetään, o v a t - k a i k k i - a l k u i s i n - y h d e s t ä. Sen tähden hän ei häpeä kutsua heitä veljiksi,"
1. Johanneksen kirje 5
1 "Jokainen, joka uskoo, että J e e s u s - o n - K r i s t u s, - o n J u m a l a s t a- s y n t y n y t; ja jokainen, joka rakastaa häntä, joka on synnyttänyt, rakastaa myöskin sitä, joka hänestä on syntynyt. "
-jaikal kirjoitti:
Jari Iivanainen opettaa Israelin uskontunnustuksesta: "Jumala on yksi" näin:
5 Moos 6:4. Kun on kyseessä Israelin uskontunnustus, on sitä usein käytetty ehdottomana todisteena kolminaisuuden käsitettä vastaan. Sillä on ehkä enemmän kuin millään muulla vastattu väitteisiin Jumalan kolmesta persoonasta.
On kuitenkin hyvä huomata, että kun on kyseessä tämän uskontunnustuksen viimeinen sana "echad", viittaa se aina osista koostuvaan ykseyteen. Sen tilalla ei käytetä "jachid"-sanaa, joka viittaa ehdottomaan yksikköön, vaan siinä käytetään juuri tätä monikollisuuteen viittaavaa "echad"-sanaa - eli muotoa, joka tarkoittaa yhdistämällä aikaansaatua ykseyttä.
Niinpä kun on kyseessä Israelin uskontunnustus, on siinä yksi selvimpiä viittauksia siihen, miten yksi voi koostua useammasta osasta. Sama käsitys tulee lisäksi ilmi muistakin esimerkeistä, joissa käytetään "echad"-sanaa. Mm. Esra 2:64 puhuu seurakunnan ykseydestä, Hes. 37:17:ssä kaksi puusauvaa yhdistyvät yhdeksi kokonaisuudeksi, 1 Moos 2:24:ssä mies ja vaimo tulevat yhdeksi lihaksi sekä 4 Moos 13:24:ssä puhutaan rypäletertusta, joka sekin koostuu monista osista:
Teksti on katkelma tästä lenkistä
http://koti.phnet.fi/elohim/Jeesusyksin_oppi.htmltunnustamisessa mitään pahaa ole, mutta pahaa on Jumalan kaikkiyhteyden rajoittaminen vain kolmeen persoonaan, sillä Jeesus opetti selvästi ja ymmärrettävästi opetuslapsilleen, että myös he, opetuslapset ovat yhtä täydellisesti ja samalla tavalla kuin Isä ja poika yhtä ovat, ja myöskin ne, jotka opetuslasten opetuksen kautta siihen täydelliseen jumalayhteyteen tulevat, [Joh. 17:20-23 ]
-- Totuus esiin
ekivaari kirjoitti:
KAIKKI KAIKISSA, eikä VAIN kolmessa persoonassa:
1. Korinttolaiskirje 12
6 "ja voimavaikutukset ovat moninaiset, mutta Jumala, joka kaikki kaikissa vaikuttaa, on sama."
1. Korinttolaiskirje 15
28 "Ja kun kaikki on alistettu Pojan valtaan, silloin itse Poikakin alistetaan sen valtaan, joka on alistanut hänen valtaansa kaiken, että Jumala olisi kaikki kaikissa."
Tuo väitteesi että "Jumala ilmaisee itsensä vain kolmessa persoonassa", se on vailla kirjoitusten tukea, sillä Jumala on "kaikki kaikissa", jota vastaan kolminaisuusoppi on keksitty.
Luo Johannes 15:1-8 jakeet ja opettele siitä, että muun juurissa ja rungossa kiertävä mahla (Pyhä henki) virtaa myöskin viinipuun lukemattomissa oksissa, lehdissä silmuissa ja hedelmissä!
-eikö se olisi viisaampaa, kun et kommentoisi meidän Jumalan Poikaan Jeesukseen uskovien kirjoituksia. Sillä mitä sin siitä hyödyt, saat vain pahan mielen, kun emme ateistin kirjoituksiin usko!
"minä, ekivaari, en usko Mariasta syntyneeseen lihalliseen Jeesukseen vapahtajani," - ???
ekivaari kirjoitti:
tunnustamisessa mitään pahaa ole, mutta pahaa on Jumalan kaikkiyhteyden rajoittaminen vain kolmeen persoonaan, sillä Jeesus opetti selvästi ja ymmärrettävästi opetuslapsilleen, että myös he, opetuslapset ovat yhtä täydellisesti ja samalla tavalla kuin Isä ja poika yhtä ovat, ja myöskin ne, jotka opetuslasten opetuksen kautta siihen täydelliseen jumalayhteyteen tulevat, [Joh. 17:20-23 ]
-joka ei itse ole uskossa!
hmmm... kirjoitti:
lähetettiin: "Lähettäkää yksi joukostanne hakemaan veljeänne, te muut jäätte tänne vankeuteen"?
" "Kutakin heimon päämiestä kohti saa olla vain yksi sauva" Koska hepreasta Iivanaisen mukaan puuttuu yhtä osoittava lukusana, emme voi mitenkään tietää kuinka suuri kollektiivi piti kulloinkin olla.Jos minä sanon, että tuossa on sinulle YKSI rypäleterttu, niin puuttuuko suomen kielestä yhtä osoittava lukusana? Sehän on lukusanalla osoitettavasta kohteesta kiinni antaako se mahdollisuuden tulkita kollektiivisen ykseyden. No minä tiedän, että rypäletertussa on monta rypälettä, joten ymmärrän tämän sanan yksi kollektiivisenä ykseytenä. Edelleen voin sanoa, että minä tunnen Jumalan Sanan ja voin sillä perusteella huomata, että sana yksi voidaan Jumalasta puhuttaessa tulkita kollektiiviseksi ykseydeksi.
Ongelma ei siis ole siinä, että meiltä puuttuisi jokin lukusana, vaan siinä, tunnemmeko me kohteen, jota lukusana osoittaa. Jos minulle sanottaisiin, että sinulle on saapunut yksi lähetys postissa, niin enhän minä millään tavalla hämmästyisi, jos paketista löytyisi useita eri tuotteita. Vai sanoisinko, että ei mihinkään voi enään luottaa, kun siellä kerran oli useampia tuotteita, vaikka lähetteessä luki yksi.
Tunnetko sinä Raamatun? Entäs Jumalan?hmmm... kirjoitti:
heprean yksi on samanlainen kuin muiden kielten lukusanat, vaikakapa suomen. Jos jotain on yksi, sitä on yksi kappaletta, jachid tarkoitaa ainoaa, se ei siis ole lukusana. Yhtälailla suomeksikin vaimosta ja miehestä tulee yksi liha tai vanhemmista ja tusinasta lapsesta yksi perhe.
Mikään saivartelu ei muuta lukusanan sisältöä. Meitä on 6 miljoonaa ja olemme silti yksi kansa, sama ilmaus hepreassa ja muissa kielissä joissa on lukusanat, joten ehkä Israelin uskontunnustus onkin viittaus on miljooniin jumaliin ja sana yksi on tarkoituksellinen harhautus?olikin sinulta hyvä selitys. Sinähän nyt itse tulkitsit sen, miten sanaa yksi voidaan käyttää kolektiivisessa mielessä. Tuo on aivan erinomainen huomio, että miehestä ja naisesta tulee yksi liha ja kuitenkin ne ovat selvästi kaksi. Näin sinun tulisi tulkita sanaa yksi myös Jumalasta puhuttaessa. On yksi Jumala, joka ilmoittaa itsensä kolmessa eri persoonassa.
- ?????
"Seuraava, eli kolmas jae osoittaa meille, että Jumalan Sana ei olekaan pelkkää puhetta, siis ääniaaltoja, vaan se on jotain enemmän" Oho.
"Tehkäämme ihminen, tehkäämme hänet kuvaksemme ja kaltaiseksemme..." (1 Moos.1:26) Huomamme, että Jumala puhuu monikossa: Tehkäämme ihminen. Eikö ole selvää tekstiä. Ei tässä ole kysymys mistään yksin puhelusta, vaan siitä, että joku kuulee ja ymmärtää. Muutenhan puhe on täysin turhaa" Todellinen älynväläys. " Tässähän Jumala puhuu ja Sanalle ja Hengelle". Yksinpuhelu luotaessa olisi ollut tosi tyhmää, siitä jo selviää että Jumala selittää tekojaan kolminaisuuden muille osille. Ei ole vain yhtä Jumalaa, muuten kyseessä olisi yksinpuhelu.
Kaikki Jumalan nimet tarkoittavat isää ja poikaa siten poika esiintyy Raamatussa 9600 kertaa eli poika on Jumala. Todistettu.Olipa helppoa.Mitä sinä hihität?
Älä ota kirjoituksestani pelkkiä osia, vaan lue kokonaisuus.
Se, että Jumala puhui monikossa on vain yksi osoitus monien muiden todisteiden valossa siitä, että Sana on Jumala. Eihän sillä pelkästään olisi mitään arvoa, mutta kun sen yhdistää koko Raamatun ilmoitukseen, niin silloin se tuntuu luonnolliselta, että Jumala puhuu monikossa ja se on ymmärrettävä siten, että Jumala puhuu Pojalle ja Hengelle, jotka osallistuivat luomiseen.
Etkö sinä usko mitä Raamattuun on meille kirjoitettu??
Kol. 1:16
Hänen (=Jeesuksen (tulee esiin asiayhteydessä) ) välityksellään luotiin kaikki, kaikki mitä on taivaissa ja maan päällä, näkyvä ja näkymätön, valtaistuimet, herruudet, kaikki vallat ja voimat. Kaikki on luotu hänen kauttaan ja häntä varten.
Jeesus on Raamatun mukaan osallistunut luomistyöhön ja mitään ei ole luotu ilman Jeesusta. Kirjoitin, ettei Sana ole pelkkää puhetta ja ääniaaltoja, siksi, koska palstalla on monesti väitetty, että Jumalan Sana on vain puhetta, ilman mitään lisä ominaisuutta. Näin se ei ole, vaan Raamatun mukaan Jeesus on Jumalan Sana ja Sana ei ole enempää eikä vähempää kuin Jumala.
Lue se tästä.
1 Alussa oli Sana. Sana oli Jumalan luona, ja Sana oli Jumala.
Kun nyt toivottavasti ymmärrät lukemasi ja vielä uskotkin sen, niin voit palata lukemaan avaustani, joka on neljässä osiossa. Huomaat, että tällä selvälle Raamatun ilmoitukselle Jeesuksen Jumaluudesta löytyy tukea Raamatusta kaikkialta. Jos sitten haluat vielä keskustella ja perustellusti väittää vastaan, niin tervetuloa takaisin.hän olisi selittänyt itse lähteneensä ja itsestänsä lähteneeksi selittänyt, mutta nyt hän kielsi sen jyrkästi:
Johannes 7
28 "Niin Jeesus puhui pyhäkössä suurella äänellä, opetti ja sanoi: »Te tunnette minut ja tiedätte, mistä minä olen; ja i t s e s t ä n i - m i n ä - e n - o l e - t u l l u t, vaan hän, joka minut on lähettänyt, on oikea lähettäjä, ja häntä te ette tunne."
Johannes 8
42 "Jeesus sanoi heille: "Jos Jumala olisi teidän Isänne, niin te rakastaisitte minua, sillä - m i n ä - o l e n
J u m a l a s t a - l ä h t e n y t - ja tullut; e n - m i n ä - o l e - i t s e s t ä n i - t u l l u t, - vaan hän on minut lähettänyt"
Olipa helppo kumota sinun järjenpäättely!
-Ei vain Jumala puhu itselleen. Ihminen myös voi puhua itselleen tai itsensä kansssa ja olla siitä huolimatta täysin terve psyykkeeltään. Raamatussa on esimerkki ja vieläpä Herran Jeesuksen kertoma:
"Rikkaan miehen maa kasvoi hyvin. Niin hän mietti mielessään ja sanoi: 'Mitä minä teen, kun ei minulla ole, mihin viljani kokoaisin? Ja hän sanoi: 'Tämän minä teen: minä revin maahan aittani ja rakennan suuremmat ja kokoan niihin kaiken eloni ja hyvyyteni; ja SANON SIELULLENI: SIELU, SINULLA ON paljon hyvää tallessa moneksi vuodeksi; NAUTI LEPOA, syö, juo ja iloitse'. Mutta Jumala sanoi hänelle: 'Sinä mieletön, tänä yönä SINUN SIELUSI vaaditaan sinulta pois; kenelle sitten joutuu se, minkä sinä olet hankkinut?' NÄIN KÄY SEN, joka kokoaa aarteita ITSELLEEN, mutta jolla ei ole rikkautta Jumalan tykönä. Ja hän sanoi opetuslapsillensa: "Sentähden minä sanon teille: älkää murehtiko HENGESTÄNNE, mitä söisitte, älkääkä RUUMIISTANNE, mitä päällenne pukisitte. Sillä HENKI on enemmän kuin ruoka, ja RUUMIS enemmän kuin vaatteet." (Luuk 12:16-23).
IHMINEN KOOSTUU KOLMESTA OSASTA MUTTA HÄN ON YKSI KOKONAISUUS
"Mutta itse rauhan Jumala pyhittäköön teidät KOKONANSA, ja säilyköön koko teidän HENKENNE ja SIELUNNE ja RUUMIINNE nuhteettomana meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen tulemukseen" (1 Tess 5:23).
"Sillä Jumalan sana on elävä ja voimallinen ja terävämpi kuin mikään kaksiteräinen miekka ja tunkee lävitse, kunnes se erottaa SIELUN ja HENGEN, NIVELET SEKÄ YTIMET, ja on sydämen ajatusten ja aivoitusten tuomitsija;"
"sillä te saavutatte uskon päämäärän, SIELUJEN pelastuksen" (1 Piet 1:9).
"Silloin hän sanoi heille: "Minun SIELUNI on syvästi murheellinen, kuolemaan asti; olkaa tässä ja valvokaa minun kanssani" (Matt 26:38).
"Sillä mitä se hyödyttää ihmistä, vaikka hän voittaisi omaksensa koko maailman, mutta saisi vahingon SIELULLENSA? (Mark 8:36).
"Sillä mitä voi ihminen antaa SIELUNSA lunnaiksi?" (Mark 8:37).
"sillä sinä et hylkää minun SIELUANI tuonelaan etkä salli Pyhäsi nähdä katoavaisuutta" (Apt 2:27).- vbnm,,
jaikal kirjoitti:
Ei vain Jumala puhu itselleen. Ihminen myös voi puhua itselleen tai itsensä kansssa ja olla siitä huolimatta täysin terve psyykkeeltään. Raamatussa on esimerkki ja vieläpä Herran Jeesuksen kertoma:
"Rikkaan miehen maa kasvoi hyvin. Niin hän mietti mielessään ja sanoi: 'Mitä minä teen, kun ei minulla ole, mihin viljani kokoaisin? Ja hän sanoi: 'Tämän minä teen: minä revin maahan aittani ja rakennan suuremmat ja kokoan niihin kaiken eloni ja hyvyyteni; ja SANON SIELULLENI: SIELU, SINULLA ON paljon hyvää tallessa moneksi vuodeksi; NAUTI LEPOA, syö, juo ja iloitse'. Mutta Jumala sanoi hänelle: 'Sinä mieletön, tänä yönä SINUN SIELUSI vaaditaan sinulta pois; kenelle sitten joutuu se, minkä sinä olet hankkinut?' NÄIN KÄY SEN, joka kokoaa aarteita ITSELLEEN, mutta jolla ei ole rikkautta Jumalan tykönä. Ja hän sanoi opetuslapsillensa: "Sentähden minä sanon teille: älkää murehtiko HENGESTÄNNE, mitä söisitte, älkääkä RUUMIISTANNE, mitä päällenne pukisitte. Sillä HENKI on enemmän kuin ruoka, ja RUUMIS enemmän kuin vaatteet." (Luuk 12:16-23).
IHMINEN KOOSTUU KOLMESTA OSASTA MUTTA HÄN ON YKSI KOKONAISUUS
"Mutta itse rauhan Jumala pyhittäköön teidät KOKONANSA, ja säilyköön koko teidän HENKENNE ja SIELUNNE ja RUUMIINNE nuhteettomana meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen tulemukseen" (1 Tess 5:23).
"Sillä Jumalan sana on elävä ja voimallinen ja terävämpi kuin mikään kaksiteräinen miekka ja tunkee lävitse, kunnes se erottaa SIELUN ja HENGEN, NIVELET SEKÄ YTIMET, ja on sydämen ajatusten ja aivoitusten tuomitsija;"
"sillä te saavutatte uskon päämäärän, SIELUJEN pelastuksen" (1 Piet 1:9).
"Silloin hän sanoi heille: "Minun SIELUNI on syvästi murheellinen, kuolemaan asti; olkaa tässä ja valvokaa minun kanssani" (Matt 26:38).
"Sillä mitä se hyödyttää ihmistä, vaikka hän voittaisi omaksensa koko maailman, mutta saisi vahingon SIELULLENSA? (Mark 8:36).
"Sillä mitä voi ihminen antaa SIELUNSA lunnaiksi?" (Mark 8:37).
"sillä sinä et hylkää minun SIELUANI tuonelaan etkä salli Pyhäsi nähdä katoavaisuutta" (Apt 2:27).ihminen muuten koostuu sadoista osista.
vbnm,, kirjoitti:
ihminen muuten koostuu sadoista osista.
sinussa on henki, sielu ja ruumis.
Ruumista minun ei tarvitse sinulle todistella. Mutta henki ja sielu on vaikeampi todistaa ihmiselle.
Mutta, jos ajattelet asiaa niin että sinä olet enemmän kuin vain pelkkä ruumis. Kuollut ihmisen ruumis poikkeaa suuresti elävästä ihmisestä. Siitä puuttuu elämä ja ihmisen sielu. Sielu on se osa sinussa joka tuntee, ajattelee, aistii, loukkaantuu, iloitsee, nauttii, kärsii, pelkää. Sielu on siis sinä itse, ihminen asumassa ruumiissasi. Sielu asuu ruumiissa. Kun ruumis kuolee, henki (elämä) lähtee ja sielu muuttaa ikuisuuteen sinne minkä paikan sinä itse olet tämän elämän aikana itsellesi valinnut.
Sinulla on tasan kaksi valintaa.
1. Jumalan luokse tuleminen Jeesuksen Kristuksen kautta (Joh 14:6). Jos olet tullut Jumalan luokse Jeesuksen kautta elämäsi aikana, silloin sinä pääset viettämään ikuisuutesi Jumalan ja Jeesuksen luona ikuisesti.
2. Pois Jumalasta ikuiseen kadotukseen. Jos et ole tullut Jumalan luokse tässä ajassa,
et pääse hänen luokseen kuolemankaan jälkeen. Joudut kadotukseen, pois Jumalasta ts. helvettiin.jaikal kirjoitti:
Ei vain Jumala puhu itselleen. Ihminen myös voi puhua itselleen tai itsensä kansssa ja olla siitä huolimatta täysin terve psyykkeeltään. Raamatussa on esimerkki ja vieläpä Herran Jeesuksen kertoma:
"Rikkaan miehen maa kasvoi hyvin. Niin hän mietti mielessään ja sanoi: 'Mitä minä teen, kun ei minulla ole, mihin viljani kokoaisin? Ja hän sanoi: 'Tämän minä teen: minä revin maahan aittani ja rakennan suuremmat ja kokoan niihin kaiken eloni ja hyvyyteni; ja SANON SIELULLENI: SIELU, SINULLA ON paljon hyvää tallessa moneksi vuodeksi; NAUTI LEPOA, syö, juo ja iloitse'. Mutta Jumala sanoi hänelle: 'Sinä mieletön, tänä yönä SINUN SIELUSI vaaditaan sinulta pois; kenelle sitten joutuu se, minkä sinä olet hankkinut?' NÄIN KÄY SEN, joka kokoaa aarteita ITSELLEEN, mutta jolla ei ole rikkautta Jumalan tykönä. Ja hän sanoi opetuslapsillensa: "Sentähden minä sanon teille: älkää murehtiko HENGESTÄNNE, mitä söisitte, älkääkä RUUMIISTANNE, mitä päällenne pukisitte. Sillä HENKI on enemmän kuin ruoka, ja RUUMIS enemmän kuin vaatteet." (Luuk 12:16-23).
IHMINEN KOOSTUU KOLMESTA OSASTA MUTTA HÄN ON YKSI KOKONAISUUS
"Mutta itse rauhan Jumala pyhittäköön teidät KOKONANSA, ja säilyköön koko teidän HENKENNE ja SIELUNNE ja RUUMIINNE nuhteettomana meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen tulemukseen" (1 Tess 5:23).
"Sillä Jumalan sana on elävä ja voimallinen ja terävämpi kuin mikään kaksiteräinen miekka ja tunkee lävitse, kunnes se erottaa SIELUN ja HENGEN, NIVELET SEKÄ YTIMET, ja on sydämen ajatusten ja aivoitusten tuomitsija;"
"sillä te saavutatte uskon päämäärän, SIELUJEN pelastuksen" (1 Piet 1:9).
"Silloin hän sanoi heille: "Minun SIELUNI on syvästi murheellinen, kuolemaan asti; olkaa tässä ja valvokaa minun kanssani" (Matt 26:38).
"Sillä mitä se hyödyttää ihmistä, vaikka hän voittaisi omaksensa koko maailman, mutta saisi vahingon SIELULLENSA? (Mark 8:36).
"Sillä mitä voi ihminen antaa SIELUNSA lunnaiksi?" (Mark 8:37).
"sillä sinä et hylkää minun SIELUANI tuonelaan etkä salli Pyhäsi nähdä katoavaisuutta" (Apt 2:27)."kokonaisuus" hakataan kappaleiksi ja Jumala valitsee siitä parhaat palat itselleen, mutta jättää maalliset majamme maahan hajotettaviksi;
2. Korinttolaiskirje 5
1 "Sillä me tiedämme, että vaikka tämä meidän maallinen majamme hajotetaankin maahan, meillä on asumus Jumalalta, iankaikkinen maja taivaissa, joka ei ole käsin tehty."
2. Pietarin kirje 1
14 "Sillä minä tiedän, että tämän majani poispaneminen tapahtuu äkisti, niinkuin myös meidän Herramme Jeesus Kristus minulle ilmoitti."
-- vbnm,,
jaikal kirjoitti:
sinussa on henki, sielu ja ruumis.
Ruumista minun ei tarvitse sinulle todistella. Mutta henki ja sielu on vaikeampi todistaa ihmiselle.
Mutta, jos ajattelet asiaa niin että sinä olet enemmän kuin vain pelkkä ruumis. Kuollut ihmisen ruumis poikkeaa suuresti elävästä ihmisestä. Siitä puuttuu elämä ja ihmisen sielu. Sielu on se osa sinussa joka tuntee, ajattelee, aistii, loukkaantuu, iloitsee, nauttii, kärsii, pelkää. Sielu on siis sinä itse, ihminen asumassa ruumiissasi. Sielu asuu ruumiissa. Kun ruumis kuolee, henki (elämä) lähtee ja sielu muuttaa ikuisuuteen sinne minkä paikan sinä itse olet tämän elämän aikana itsellesi valinnut.
Sinulla on tasan kaksi valintaa.
1. Jumalan luokse tuleminen Jeesuksen Kristuksen kautta (Joh 14:6). Jos olet tullut Jumalan luokse Jeesuksen kautta elämäsi aikana, silloin sinä pääset viettämään ikuisuutesi Jumalan ja Jeesuksen luona ikuisesti.
2. Pois Jumalasta ikuiseen kadotukseen. Jos et ole tullut Jumalan luokse tässä ajassa,
et pääse hänen luokseen kuolemankaan jälkeen. Joudut kadotukseen, pois Jumalasta ts. helvettiin." Kuollut ihmisen ruumis poikkeaa suuresti elävästä ihmisestä. Siitä puuttuu elämä ja ihmisen sielu." Vai niin. Minä väitän että ihminen on ruumis, sielu, henki ja krnoh. Sen näkee siitä että ruumiilta puuttuu myös krnoh. Pidätkö minua idioottina ?
Ihmisen tietoisuus, minuus, totta kai katoaa kun ihminen kuolee ja aivotoiminta lakkaa, voihan se kadota jo aiemminkin. Onnettomuus, aivokasvain, dementia ja moni muu seikka saattaa tuhota minuuden ennen kuin ihminen on edes kuollut. Sielu on filosofian antama yleisnimi ihmisen minälle, minuudelle, tietoisuudelle, jotka ovat yksi ja sama asia.
Mikään sielu ei asu minussa. Sieluni muuttaa kaukaisuuteen? Ei helkkarissa, kyllä se mätänee muun "minän " kanssa.Toivon että en päädy minkään jumalan luokse, yksi elämä riittää, mutta jos nyt on ihan pakko elää vielä kuoltuaankin, menisin mieluiten muslimien taivaiseen, se tuntuu olevan eläväinen paikka. - 10+7
ekivaari kirjoitti:
hän olisi selittänyt itse lähteneensä ja itsestänsä lähteneeksi selittänyt, mutta nyt hän kielsi sen jyrkästi:
Johannes 7
28 "Niin Jeesus puhui pyhäkössä suurella äänellä, opetti ja sanoi: »Te tunnette minut ja tiedätte, mistä minä olen; ja i t s e s t ä n i - m i n ä - e n - o l e - t u l l u t, vaan hän, joka minut on lähettänyt, on oikea lähettäjä, ja häntä te ette tunne."
Johannes 8
42 "Jeesus sanoi heille: "Jos Jumala olisi teidän Isänne, niin te rakastaisitte minua, sillä - m i n ä - o l e n
J u m a l a s t a - l ä h t e n y t - ja tullut; e n - m i n ä - o l e - i t s e s t ä n i - t u l l u t, - vaan hän on minut lähettänyt"
Olipa helppo kumota sinun järjenpäättely!
-se pitää ekivaari uskoa. Jeesus on Jumala ja sillä sipuli!
"
1. Rakkaani, älkää jokaista henkeä uskoko, vaan koetelkaa henget, ovatko ne Jumalasta; sillä monta väärää profeettaa on lähtenyt maailmaan.
2. Tästä te tunnette Jumalan Hengen: jokainen henki, joka tunnustaa Jeesuksen Kristukseksi, lihaan tulleeksi, on Jumalasta;
3. ja yksikään henki, joka ei tunnusta Jeesusta, ei ole Jumalasta; se on antikristuksen henki, jonka olette kuulleet olevan tulossa, ja se on jo nyt maailmassa.
1. Joh. 4." 10+7 kirjoitti:
se pitää ekivaari uskoa. Jeesus on Jumala ja sillä sipuli!
"
1. Rakkaani, älkää jokaista henkeä uskoko, vaan koetelkaa henget, ovatko ne Jumalasta; sillä monta väärää profeettaa on lähtenyt maailmaan.
2. Tästä te tunnette Jumalan Hengen: jokainen henki, joka tunnustaa Jeesuksen Kristukseksi, lihaan tulleeksi, on Jumalasta;
3. ja yksikään henki, joka ei tunnusta Jeesusta, ei ole Jumalasta; se on antikristuksen henki, jonka olette kuulleet olevan tulossa, ja se on jo nyt maailmassa.
1. Joh. 4."ekivaariin, vaan Jeesukseen Kristukseen, joka opetti, että "MEILLÄ ON vain YKSI JUMALA, ISÄ, JOSTA KAIKKI ON."
-ekivaari kirjoitti:
hän olisi selittänyt itse lähteneensä ja itsestänsä lähteneeksi selittänyt, mutta nyt hän kielsi sen jyrkästi:
Johannes 7
28 "Niin Jeesus puhui pyhäkössä suurella äänellä, opetti ja sanoi: »Te tunnette minut ja tiedätte, mistä minä olen; ja i t s e s t ä n i - m i n ä - e n - o l e - t u l l u t, vaan hän, joka minut on lähettänyt, on oikea lähettäjä, ja häntä te ette tunne."
Johannes 8
42 "Jeesus sanoi heille: "Jos Jumala olisi teidän Isänne, niin te rakastaisitte minua, sillä - m i n ä - o l e n
J u m a l a s t a - l ä h t e n y t - ja tullut; e n - m i n ä - o l e - i t s e s t ä n i - t u l l u t, - vaan hän on minut lähettänyt"
Olipa helppo kumota sinun järjenpäättely!
-Vai oli helppo kumota. Ryhdy nyt ensin kumoamaan noita aloitukseen liittyviä faktoja, jotka olen kaikki selvästi Raamatulla perustellut ja tule sitten vasta näine nippeli tietoinesi ja selityksinesi, niin voin ottaa sinut edes jotenkin tosissani. Totuus on eki se, että Jeesus on Jumala ja sitä et ole pystynyt perustellusti kumoamaan vähissäkään määrin. Raamatussa on niin painavat todisteet tästä, että saat rakennella ihan minkälaisia opinrakennelmia tahansa ja pelkkä puhallus riittää ne kumoamaan. Ei se eki niin mene, että joillain viisasteluilla ja kompa tehtävillä tämä asia ratkaistaan. Kyllä täytyy löytyä jotain painavampaa.
Nuo kohdat, joissa Jeesus todistaa, että Isä on Hänet lähettänyt eivät mitenkään vähennä Jeesuksen Jumaluutta. Ennemminkin ne kertovat sen, että Jeesus ja Isä ovat yhtä. Tottakai Jeesus sanoo, että Isä on Hänet lähettänyt, koska Hän halusi korostaa sitä, että Hän ei ole pelkästään ihminen. Hän on itse Isän Jumalan lähettämä. Hän on tullut taivaasta ja Jumala on Hänen Isänsä, ei Joosef. Tätä Hän halusi korostaa ja juuri näiden monien samantyyppisten kommenttien tähden Jeesusta syytettiin Jumalan pilkasta, koska jopa fariseukset sen ymmärsivät, että Jeesus viittaa siihen, että Hän on Jumala. Miksi sinä eki et ymmärrä?
- koliet
Minun Raamatustani voi lukea että Jeesus on Jumalan Poika. Onko meillä eri Raamatut?
Jeesus rukoili ISÄÄ ei itseään.
On mielestäni eri asia sanoa Jumala on Jeesuksessa kuin Jeesus on Jumala (Raamatusta saan sen käsityksen että Jumala on Jeesuksessa). En ole koskaan tajunnut tuota teidän kolmijakoista Jumalaanne.
Minulle Isä on Jumala Jeesus/Kristus on Jumalan Poika ja meidän vapahtajamme ja Pyhä Henki on Jumalan voima jolla Hän (Isä) toimii niissä jotka ovat osallisia Pyhästä Hengestä. .tai itseasiassa neljä kirjoitustani, niin huomaat, että vastaus tuohon sinun ongelmaasi löytyy sieltä.
Ei siinä kauaa mene, kun ne tavaat läpi ajatuksella. On se kyllä kumma jos vielä senkin jälkeen ihmettelet, että miten me uskomme Jeesuksen Jumalaksi.
Samalla huomaat, että meillä on ihan sama Raamattu, ellet sitten itse lue uudenmaailman käännöstä, jonka pääteemana on kumota Jeesuksen Jumaluus.
ps. vai onko ongelmana se, että et haluakkaan lukea, uskoa ja vastaanottaa totuutta?Psalmi50.15 kirjoitti:
tai itseasiassa neljä kirjoitustani, niin huomaat, että vastaus tuohon sinun ongelmaasi löytyy sieltä.
Ei siinä kauaa mene, kun ne tavaat läpi ajatuksella. On se kyllä kumma jos vielä senkin jälkeen ihmettelet, että miten me uskomme Jeesuksen Jumalaksi.
Samalla huomaat, että meillä on ihan sama Raamattu, ellet sitten itse lue uudenmaailman käännöstä, jonka pääteemana on kumota Jeesuksen Jumaluus.
ps. vai onko ongelmana se, että et haluakkaan lukea, uskoa ja vastaanottaa totuutta?löytyviä ratkaisuja eikä sinusta ja kolminaisuusopista tulevia selityksiä!
Jumala on KAIKKI KAIKISSA, eikä vain kolmessa persoonassa! Lue Johannes 15:1-8 jakeissa oleva viinipuu-vertaus, jossa korostetaan oksienkin olevan täydellisesti yhtä niin kuin juuret ja runko ovat yhtä! Sama viinipuun mahla kiertää myöskin oksissa ja hedelmissä, mikä kiertää juurissa ja viinipuun rungossa!
Koska kolminaisuusoppi kieltää opetuslasten täydellisen jumalayhteyden, niin kolminaisuusopilla on vain oksaton ja siten täysin hedelmätön viinipuu, se anttikristus!
-- >>>:<<<
ekivaari kirjoitti:
löytyviä ratkaisuja eikä sinusta ja kolminaisuusopista tulevia selityksiä!
Jumala on KAIKKI KAIKISSA, eikä vain kolmessa persoonassa! Lue Johannes 15:1-8 jakeissa oleva viinipuu-vertaus, jossa korostetaan oksienkin olevan täydellisesti yhtä niin kuin juuret ja runko ovat yhtä! Sama viinipuun mahla kiertää myöskin oksissa ja hedelmissä, mikä kiertää juurissa ja viinipuun rungossa!
Koska kolminaisuusoppi kieltää opetuslasten täydellisen jumalayhteyden, niin kolminaisuusopilla on vain oksaton ja siten täysin hedelmätön viinipuu, se anttikristus!
-ekivaari kun kirjoitat tälle pastalle, että sinä kirjoitat ateistina, ainakin toistaiseksi niin kauan kun otat vastaa Herramme Jeesuksen Kristuksen. Hänen joka on neitseestä syntynt ja Pyhästä Hengestä alkunsa saanut!
Me muistamme kyllä, mitä olet uskostasi tunnustanut!
>>>minä, ekivaari, en usko Mariasta syntyneeseen lihalliseen Jeesukseen vapahtajani, ekivaari kirjoitti:
löytyviä ratkaisuja eikä sinusta ja kolminaisuusopista tulevia selityksiä!
Jumala on KAIKKI KAIKISSA, eikä vain kolmessa persoonassa! Lue Johannes 15:1-8 jakeissa oleva viinipuu-vertaus, jossa korostetaan oksienkin olevan täydellisesti yhtä niin kuin juuret ja runko ovat yhtä! Sama viinipuun mahla kiertää myöskin oksissa ja hedelmissä, mikä kiertää juurissa ja viinipuun rungossa!
Koska kolminaisuusoppi kieltää opetuslasten täydellisen jumalayhteyden, niin kolminaisuusopilla on vain oksaton ja siten täysin hedelmätön viinipuu, se anttikristus!
-Siitähän se on kiinni.
Jos viinipuuvertausta haluat tutkia, niin huomaan kyllä selvän eron rungolla ja oksilla. Mitä se sellainen "tasavertainen" yhteys on, että meitä oksia voidaan leikata pois ja Raamattu vielä kehoittaa meitä pelkäämään, koska Israel jo leikattiin. Edelleen sanotaan, että ette te kannata juurta, vaan juuri kannattaa teitä jne.. On se nyt kyllä mahdottoman kummallinen tulkinta, että me olisimme rungon vertaisia ja kaltaisia, vaikka Raamattu sanoo, että meidät liitetään runkoo ja me pääsemme osalliseksi jostain, mikä ei meille luonnollisesti kuulu. Itse ainakin huomaan, että meidän yhteytemme on sitä, että olemme Kristuksessa (rungossa) ja tätä kautta osallisia saman puun juurien ravinosta. Meissä on saman puun antama elämä, mutta oksa on silti oksa. Oksa voidaan leikata pois, eikä puu siihen kuole. Oksaa puhdistetaan ja leikataan, mutta runkoa ei jne..
Luulisi nyt jokaisen selvä järkisen jotain eroa huomaavan Isän yhteydessä Poikaan ja meidän yhteydellä Jumalaan. Se ero on katsos siinä, että me emme ole samaa olemusta Jumalan kanssa, vaikka yhtä olisimmekin. Olet eki astunut yhden askeleen liian pitkälle tuossa yhteys tulkinnassasi.>>>:<<< kirjoitti:
ekivaari kun kirjoitat tälle pastalle, että sinä kirjoitat ateistina, ainakin toistaiseksi niin kauan kun otat vastaa Herramme Jeesuksen Kristuksen. Hänen joka on neitseestä syntynt ja Pyhästä Hengestä alkunsa saanut!
Me muistamme kyllä, mitä olet uskostasi tunnustanut!
>>>minä, ekivaari, en usko Mariasta syntyneeseen lihalliseen Jeesukseen vapahtajani,mitä Jeesus syntymisestään opetti, että
Johannes 3
6 "Mikä on syntynyt lihasta, on lihaa, mikä on syntynyt Hengestä, on henkeä." [1. Kor. 15:50; Ef. 2:3]
Johannes 6
63 "Henki on se, joka eläväksi tekee; ei liha mitään hyödytä. Ne sanat, jotka minä olen teille puhunut, ovat henki ja ovat elämä."
2. Korinttolaiskirje 5
16 "Sen tähden me emme tästä lähtien tunne ketään lihan mukaan; jos olemmekin tunteneet Kristuksen lihan mukaan, emme kuitenkaan nyt enää tunne."
-ekivaari kirjoitti:
mitä Jeesus syntymisestään opetti, että
Johannes 3
6 "Mikä on syntynyt lihasta, on lihaa, mikä on syntynyt Hengestä, on henkeä." [1. Kor. 15:50; Ef. 2:3]
Johannes 6
63 "Henki on se, joka eläväksi tekee; ei liha mitään hyödytä. Ne sanat, jotka minä olen teille puhunut, ovat henki ja ovat elämä."
2. Korinttolaiskirje 5
16 "Sen tähden me emme tästä lähtien tunne ketään lihan mukaan; jos olemmekin tunteneet Kristuksen lihan mukaan, emme kuitenkaan nyt enää tunne."
-jos osaat, mitä noissa jakeissa sanotaan lihaan tulemisesta?
"1. Rakkaani, älkää jokaista henkeä uskoko, vaan koetelkaa henget, ovatko ne Jumalasta; sillä monta väärää profeettaa on lähtenyt maailmaan.
2. Tästä te tunnette Jumalan Hengen: jokainen henki, joka tunnustaa Jeesuksen Kristukseksi, lihaan tulleeksi, on Jumalasta;
3. ja yksikään henki, joka ei tunnusta Jeesusta, ei ole Jumalasta; se on antikristuksen henki, jonka olette kuulleet olevan tulossa, ja se on jo nyt maailmassa.
1. Joh. 4."Il-Mari kirjoitti:
jos osaat, mitä noissa jakeissa sanotaan lihaan tulemisesta?
"1. Rakkaani, älkää jokaista henkeä uskoko, vaan koetelkaa henget, ovatko ne Jumalasta; sillä monta väärää profeettaa on lähtenyt maailmaan.
2. Tästä te tunnette Jumalan Hengen: jokainen henki, joka tunnustaa Jeesuksen Kristukseksi, lihaan tulleeksi, on Jumalasta;
3. ja yksikään henki, joka ei tunnusta Jeesusta, ei ole Jumalasta; se on antikristuksen henki, jonka olette kuulleet olevan tulossa, ja se on jo nyt maailmassa.
1. Joh. 4."selittänyt että "Herra on henki", joka tuli lihaan, "asui lihassa, kärsi lihassa ja kuoletettiin lihassa, mutta herätettiin eloon Hengessä"
Apostoli Paavali ei sanonut Daavidin siemenestä syntyneen Jeesuksen herraudesta mitään (Room.1:3) mutta sanoi "pyhyyden hengen puolesta" syntynyttä
Roomalaiskirje 1-
4 "pyhyyden - H e n g e n - p u o l e l t a - h ä n - o l i - J u m a l a n - P o i k a, - j o l l a - o n - v a l t a, ylösnousemuksessa tähän asemaan asetettu. Hän on Jeesus Kristus, meidän Herramme," [Ap.t. 2:36; Hepr. 1:5]
-
Jumalan hengestä, [Ilm. 4:5; 5:6] ja luku seitsemän kuvaa toistuvaa täydellisyyttä, niin kuin seitsemän päivää sisältävät viikot vierivät toinen toisensa jälkeen. Jumala ei rajoita missään jumaluuttaan VAIN KOLMEEN, vaan ilmoittaa olevansa "KAIKKI KAIKISSA".
-- Asko T
että nuo on sun omia käsityksiäsi Raamatusta, joilla ei ole mitään pohjaa! Joten älä latele niitä täällä Raamatun tietoina, vaan ihan omina järjenpäätelminäsi.
Ja samalla voisit joka vastaukseesi liittää, että sinä et usko Raamatun Jeesukseen. Mutta huomaatkos muuten sen, että Mohikaani on jo vuosia ollut oikeassa siinä, että sinä et usko neitseestä syntyneeseen Jeesukseen. Mohis on sen usein sanonut. Nyt jouduit sen itse tunnustamaan, kun Evankelista Il-Mari laittoi sinut "puun ja kuoren väliin". Eli jouduit tilanteeseen, josta sinulla ei ollut ulospääsyä muutoin, kuin tunnustaa tosiasia että et usko Jeesukseen Kristukseen. Asko T kirjoitti:
että nuo on sun omia käsityksiäsi Raamatusta, joilla ei ole mitään pohjaa! Joten älä latele niitä täällä Raamatun tietoina, vaan ihan omina järjenpäätelminäsi.
Ja samalla voisit joka vastaukseesi liittää, että sinä et usko Raamatun Jeesukseen. Mutta huomaatkos muuten sen, että Mohikaani on jo vuosia ollut oikeassa siinä, että sinä et usko neitseestä syntyneeseen Jeesukseen. Mohis on sen usein sanonut. Nyt jouduit sen itse tunnustamaan, kun Evankelista Il-Mari laittoi sinut "puun ja kuoren väliin". Eli jouduit tilanteeseen, josta sinulla ei ollut ulospääsyä muutoin, kuin tunnustaa tosiasia että et usko Jeesukseen Kristukseen.Jeesuksen itsensä ja apostolien opettamalla tavalla, mutta en usko kolminaisuusopin lihan mukaan tunnettua ja lihallisesti opetettuun Jeesukseen, joka vastoin Jeesuksen omaa opetusta on korottanut itsensä Jumalaksi;
2. Tessalonikalaiskirje 2
4 "tuo vastustaja, joka korottaa itsensä yli kaiken, mitä jumalaksi tai jumaloitavaksi kutsutaan, niin että hän asettuu Jumalan temppeliin ja julistaa olevansa Jumala."
Antikristuksen Jumalaksi asettuminen tapahtui vuonna 325 Nikean kirkolliskokouksessa, jossa kolminaisuusopin mukainen Jeesus korotettiin Jumalaksi.
Matteus 24:
15 "Kun te siis näette hävityksen kauhistuksen, josta on puhuttu profeetta Danielin kautta, seisovan pyhässä paikassa-joka tämän lukee, se tarkatkoon-" [ Mark. 13:14 ]
-ekivaari kirjoitti:
Jeesuksen itsensä ja apostolien opettamalla tavalla, mutta en usko kolminaisuusopin lihan mukaan tunnettua ja lihallisesti opetettuun Jeesukseen, joka vastoin Jeesuksen omaa opetusta on korottanut itsensä Jumalaksi;
2. Tessalonikalaiskirje 2
4 "tuo vastustaja, joka korottaa itsensä yli kaiken, mitä jumalaksi tai jumaloitavaksi kutsutaan, niin että hän asettuu Jumalan temppeliin ja julistaa olevansa Jumala."
Antikristuksen Jumalaksi asettuminen tapahtui vuonna 325 Nikean kirkolliskokouksessa, jossa kolminaisuusopin mukainen Jeesus korotettiin Jumalaksi.
Matteus 24:
15 "Kun te siis näette hävityksen kauhistuksen, josta on puhuttu profeetta Danielin kautta, seisovan pyhässä paikassa-joka tämän lukee, se tarkatkoon-" [ Mark. 13:14 ]
-johtaa, kun ei usko Raamatun sanomaa kokonaisuutena. Sinähän otat jakeen sieltä ja toisen täältä, niin siinä tulee sellainen oppi kuin sinulla on. Se oli hiekalle rakennettu ja nyt sinun oppisi on sortunut. Kyllä sinä täällä kirjoitella ja höpistä voi, mutta sillä ei ole mitään merkitystä enää, sillä kuka uskoo sinun tarinaasi? Kun totuuskin on saatavilla! Raamattu kehoittaa ekivaari tekemään noin, kun noissa jakeissa kerrotaan!
"1. Rakkaani, älkää jokaista henkeä uskoko, vaan koetelkaa henget, ovatko ne Jumalasta; sillä monta väärää profeettaa on lähtenyt maailmaan.
2. Tästä te tunnette Jumalan Hengen: jokainen henki, joka tunnustaa Jeesuksen Kristukseksi, lihaan tulleeksi, on Jumalasta;
3. ja yksikään henki, joka ei tunnusta Jeesusta, ei ole Jumalasta; se on antikristuksen henki, jonka olette kuulleet olevan tulossa, ja se on jo nyt maailmassa.
1. Joh. 4."Jumala ei ole ilmoittanut, että olisimme samaa olemusta Hänen kanssaan. Kyllä se on ekivaari, joka näin ilmoittaa. Ihminen on ihminen ja Jumala on Jumala. On siinä niin valtavan suuri ero, että voidaan kait sanoa, että puhutaan ihan eri asioista, kun puhutaan ihmisestä ja Jumalasta.
Jumalan olomuotoon kuuluvat kaikkivaltius, kaikkitietävyys, kaikkialla läsnäolo, kaikkivoipaisuus ja kaikkiviisaus.
Hän on ajan ja paikan yläpuolella, mutta voi myös sijoittua aikaan ja paikkaan tulematta silti ajalliseksi ja paikalliseksi. Olemukseltaan Hän on luoduissa mutta myös luotujensa ulkopuolella.
Jumala on antanut meihin Henkensä ja tässä suhteessa voidaan sanoa, että olemme yhtä Hänen kanssaan, mutta täytyy muistaa, että ei se ole se sama Henki, jonka Jumala antoi ihmiselle paratiisissä. Tuo henki oli elämän henki ja tässä mielessä me olemme täysin ulkopuolisia Jumalan olemuksesta ja on aivan turha puhua mistään kaikki ykseydestä, tai yhteydestä. Suorastaan naurettavaa väittää, että me olisimme millään tavalla osallisia Isän, Pojan ja Pyhä Hengen ykseydestä. Yhteys on vain Pyhä Hengen kautta ja se ei tee meistä Jumalia. Kyllä tuo on ihan yksinkertainen asia ymmärtää.
Raamattu sanoo, että me olemme taivaassakin kuin enkelit. Emme ole enkeleitä, vaan niin kuin enkelit. Ei siinä puhuta siitä, että olisimme Jumalia, niin kuin Jeesus ja Isä. Nej nej eki saat unohtaa tuon kaikki yhteysoppisi siinä suhteessa, että olisimme Jeesuksen ja Isän kanssa yhtä. Höpö höpö.
Haluat aivan tahallasi sekoittaa Raamatussa Jumalan kolmen persoonan ykseyden ja ihmisen yhteyden Jumalaan. Tälläistä on harhaoppi, se on aina lähellä totuutta, mutta silti niin äärettömän kaukana.- efox
Psalmi50.15 kirjoitti:
Jumala ei ole ilmoittanut, että olisimme samaa olemusta Hänen kanssaan. Kyllä se on ekivaari, joka näin ilmoittaa. Ihminen on ihminen ja Jumala on Jumala. On siinä niin valtavan suuri ero, että voidaan kait sanoa, että puhutaan ihan eri asioista, kun puhutaan ihmisestä ja Jumalasta.
Jumalan olomuotoon kuuluvat kaikkivaltius, kaikkitietävyys, kaikkialla läsnäolo, kaikkivoipaisuus ja kaikkiviisaus.
Hän on ajan ja paikan yläpuolella, mutta voi myös sijoittua aikaan ja paikkaan tulematta silti ajalliseksi ja paikalliseksi. Olemukseltaan Hän on luoduissa mutta myös luotujensa ulkopuolella.
Jumala on antanut meihin Henkensä ja tässä suhteessa voidaan sanoa, että olemme yhtä Hänen kanssaan, mutta täytyy muistaa, että ei se ole se sama Henki, jonka Jumala antoi ihmiselle paratiisissä. Tuo henki oli elämän henki ja tässä mielessä me olemme täysin ulkopuolisia Jumalan olemuksesta ja on aivan turha puhua mistään kaikki ykseydestä, tai yhteydestä. Suorastaan naurettavaa väittää, että me olisimme millään tavalla osallisia Isän, Pojan ja Pyhä Hengen ykseydestä. Yhteys on vain Pyhä Hengen kautta ja se ei tee meistä Jumalia. Kyllä tuo on ihan yksinkertainen asia ymmärtää.
Raamattu sanoo, että me olemme taivaassakin kuin enkelit. Emme ole enkeleitä, vaan niin kuin enkelit. Ei siinä puhuta siitä, että olisimme Jumalia, niin kuin Jeesus ja Isä. Nej nej eki saat unohtaa tuon kaikki yhteysoppisi siinä suhteessa, että olisimme Jeesuksen ja Isän kanssa yhtä. Höpö höpö.
Haluat aivan tahallasi sekoittaa Raamatussa Jumalan kolmen persoonan ykseyden ja ihmisen yhteyden Jumalaan. Tälläistä on harhaoppi, se on aina lähellä totuutta, mutta silti niin äärettömän kaukana.määritelmä Jeesuksesta? Mitä sanotte tästä? Vaari on täällä opettanut että Tuomas tunnusti Jeesuksen näiden jakeiden perusteella Herrakseen ja Jumalakseen.
Ekivaari kirjoitti: "Raamatun antaman määritelmän, että ainoa ja totinen Jumala on ainoastaan se, JOSTA KAIKKI ON, kaikki muut ovat Joh.10:34,35 jakeissa Jeesuksen määrittelemiä kuolevaisia epäjumalia!" efox kirjoitti:
määritelmä Jeesuksesta? Mitä sanotte tästä? Vaari on täällä opettanut että Tuomas tunnusti Jeesuksen näiden jakeiden perusteella Herrakseen ja Jumalakseen.
Ekivaari kirjoitti: "Raamatun antaman määritelmän, että ainoa ja totinen Jumala on ainoastaan se, JOSTA KAIKKI ON, kaikki muut ovat Joh.10:34,35 jakeissa Jeesuksen määrittelemiä kuolevaisia epäjumalia!"tuohon ekivaarin väittämään tässä ketjussa.
Kirjoitin näin: Mitä tulee sitten tuohon saatuun Jumaluuteen. Minä sanon te olette jumalia. (joh 10:34) Jeesushan sanoo tämän vastatessaan niille, jotka syyttivät Häntä Jumalan pilkasta Hänen todistaessaan: "Minä ja Isä olemme yhtä". Jeesus lainasi Psalmia 82:6. Eikö teidän laissanne ole kirjoitettu minä sanon, te olette jumalia ja osoittaa sanojensa täydellisen johdonmukaisuuden selittämällä: "Jos Hän sanoo jumaliksi niitä, joille Jumalan Sana tuli - ja Raamattu ei voi raueta tyhjiin - niin kuinka te sanotte sille, jonka Isä on pyhittänyt ja lähettänyt maailmaan. "Sinä pilkkaat Jumalaa", sentähden, että minä sanoin: "Minä olen Jumalan Poika".
Kun siis tavallisiakin ihmisiä voitiin kutsua jumaliksi sen perusteella, että he olivat saaneet kutsun toimia Jumalan edustajina ja Hänen tahtonsa välittäjinä maan päällä, kuinka paljon suurempi oikeus olikaan silloin Jeesuksella nimittää itseään Jumalan Pojaksi, koska Hän oli Jumalan täydellinen ilmestys maailmassa.
Eki haluaa tahallaan vääristellä Sanaa. Kunhan etsii pakoreittejä, että pääsisi keskustelussa voitolle. Pakoreitit on toki tukittu ja vääriksi osoitettu jo ajat sitten, mutta vaari se vaan jaksaa kirjoittaa samoja asioita uudelleen ja uudelleen. On siinä elämän tehtävä.Il-Mari kirjoitti:
johtaa, kun ei usko Raamatun sanomaa kokonaisuutena. Sinähän otat jakeen sieltä ja toisen täältä, niin siinä tulee sellainen oppi kuin sinulla on. Se oli hiekalle rakennettu ja nyt sinun oppisi on sortunut. Kyllä sinä täällä kirjoitella ja höpistä voi, mutta sillä ei ole mitään merkitystä enää, sillä kuka uskoo sinun tarinaasi? Kun totuuskin on saatavilla! Raamattu kehoittaa ekivaari tekemään noin, kun noissa jakeissa kerrotaan!
"1. Rakkaani, älkää jokaista henkeä uskoko, vaan koetelkaa henget, ovatko ne Jumalasta; sillä monta väärää profeettaa on lähtenyt maailmaan.
2. Tästä te tunnette Jumalan Hengen: jokainen henki, joka tunnustaa Jeesuksen Kristukseksi, lihaan tulleeksi, on Jumalasta;
3. ja yksikään henki, joka ei tunnusta Jeesusta, ei ole Jumalasta; se on antikristuksen henki, jonka olette kuulleet olevan tulossa, ja se on jo nyt maailmassa.
1. Joh. 4."Jumalasta syntyneen Kristuksen lihaan tulleeksi Jumalan pojaksi. Raamatusta ei löydy sellaista vaatimusta että Jeesus Kristus pitäisi uskoa LIHAKSI tulleeksi!
Herra on Henki ja liha on lihaa. "Lihan mieli on vihollisuus Jumalaa vastaan", eikä se asetu ennen kuin lihan mieli ristillä kuoletetaan!
-- Sanos muuta!
Psalmi50.15 kirjoitti:
tuohon ekivaarin väittämään tässä ketjussa.
Kirjoitin näin: Mitä tulee sitten tuohon saatuun Jumaluuteen. Minä sanon te olette jumalia. (joh 10:34) Jeesushan sanoo tämän vastatessaan niille, jotka syyttivät Häntä Jumalan pilkasta Hänen todistaessaan: "Minä ja Isä olemme yhtä". Jeesus lainasi Psalmia 82:6. Eikö teidän laissanne ole kirjoitettu minä sanon, te olette jumalia ja osoittaa sanojensa täydellisen johdonmukaisuuden selittämällä: "Jos Hän sanoo jumaliksi niitä, joille Jumalan Sana tuli - ja Raamattu ei voi raueta tyhjiin - niin kuinka te sanotte sille, jonka Isä on pyhittänyt ja lähettänyt maailmaan. "Sinä pilkkaat Jumalaa", sentähden, että minä sanoin: "Minä olen Jumalan Poika".
Kun siis tavallisiakin ihmisiä voitiin kutsua jumaliksi sen perusteella, että he olivat saaneet kutsun toimia Jumalan edustajina ja Hänen tahtonsa välittäjinä maan päällä, kuinka paljon suurempi oikeus olikaan silloin Jeesuksella nimittää itseään Jumalan Pojaksi, koska Hän oli Jumalan täydellinen ilmestys maailmassa.
Eki haluaa tahallaan vääristellä Sanaa. Kunhan etsii pakoreittejä, että pääsisi keskustelussa voitolle. Pakoreitit on toki tukittu ja vääriksi osoitettu jo ajat sitten, mutta vaari se vaan jaksaa kirjoittaa samoja asioita uudelleen ja uudelleen. On siinä elämän tehtävä.Kuinkahan moneen kertaan samoja jakeita
on palstalla pyöritelty-eikö jo olisi aika tehdä
aloituksia muistakin Raamattuun liittyvistä
aiheista ja alkaa keskustella asiallisemmin.
Kuitenkin,jos me uskomme Jeesukseen ja
olemme uudestisyntyneitä,niin silloinhan
ymmärrämme senkin,että olemme uskovina
enemmän ja vähemmän kasvaneita,joka
meidän jokaisen on otettava huomioon,
eikä pyrkiä kumoamaan toisen kirjoitusta
vain siksi,että itse ei vielä ymmärrä jotain
tai kokee sen vääräksi-sanoohan Raamattu
että: kunhan vain,mihin saakka olemme
ehtineetkin vaellamme samaa tietä,niin
Jumala kyllä ilmoittaa,miten asia on.
- tetragrammiin-JHWH
on JHWH eli Jehova tai Jahve ja hänen ainokaisen Poikansa nimi on Jeesus. Älkäämme sekoittako asioita.
On kaksi eri persoonaa joilla on omat nimet; Kaikkivaltias Jumala Jehova ja Poika Jeesus Kristus.
Hiukan lisätietoa kolminaisuusopista:
Mistä kolminaisuusoppi on peräisin?
Otavan suuri ensyklopedia mainitsee: ”Kolminaisuusopilla ei ole välitöntä perustaa Raamatussa.” (1977, 3. osa, s. 2435.)
Iso tietosanakirja sanoo: ”Varsinaista kolminaisuusoppia ei ole raamatussa. Kolminaisuusdogmin kehittäminen suoritettiin pääasiallisesti loppuun 300-luvulla. Länsimailla se valettiin Athanasiuksen tunnustuksen kaavoihin.” (1934, 6. osa, palsta 1123.)
The New Encyclopædia Britannica sanoo: ”Sanaa kolminaisuus sen enempää kuin täsmällisesti esitettyä kolminaisuusoppiakaan ei sinänsä esiinny Uudessa testamentissa, eikä Jeesuksen ja hänen seuraajiensa tarkoitus ollut kieltää Vanhassa testamentissa esitettyä šemaa: ’Kuule, Israel! Herra, meidän Jumalamme, Herra on yksi.’ (5. Moos. 6:4.)No niinpä taitaa olla. Kaskun en tuota ole ennen huomannut, että Pojan nimihän on Jeesus, eikä JHWH.
Olenpas minä ollut huolimaton lukija. No heh.
Jospa lukisit kaikki kolme kirjoitustani ajatuksella ja miettisit sitten vielä uudemman kerran, että onko Jeesuksen Jumaluudelle jotain perustetta Raamatussa, vai pahentaako nimi "miehen".
Sitten olet tutustunut vielä tietokirjallisuuteenkin. Hyvä juttu.
Minäkin olen huomannut, että tietosanakirjat ja muut vastaavat teokset eivät lainkaan hyväksy kolminaisuutta. Aika hassua ja olen minä verrannut Raamattua monelta muultakin osalta näihin kirjoihin ja kas kummaa, eiväthän ne hyväksy paljon mitään mitä Raamattuun on kirjotettu. Vai ajattelitko, että nämä kirjat on tehty vain Raamattua lukemalla. Ei, vaan Raamattu on tieteessä vain sivumateriaali ja sen yli poljetaan mennen tullen ja palatessa, välittämättä mistään hengellisistä totuukista, tai lainalaisuuksista. Edes Raamatun historia ei paina mitään tieteen vaakakupissa. Teologia liittyy Raamatun tutkimiseen. Jos haluat lukea Raamatun pohjalta tehtyjä tukielmia, niin ehkä ensyklopedia ei ole tarkoitettu varsinaisesti siihen tarkoitukseen.
Ennenkaikkea toivoisin, että lukisit Raamattua rukoillen, ja ilman ennakko asenteita. Anna Jumalan puhua sinulle tuon kirjan välityksellä, niin huomaat, että tuossa Sanassa on Henki ja elämä. Se on elävää Sanaa, jossa on pelastava voima ja siitä Sanasta voi tulla sinussa lähde, josta on jakaa muillekkin.- löyhäpää
Psalmi50.15 kirjoitti:
No niinpä taitaa olla. Kaskun en tuota ole ennen huomannut, että Pojan nimihän on Jeesus, eikä JHWH.
Olenpas minä ollut huolimaton lukija. No heh.
Jospa lukisit kaikki kolme kirjoitustani ajatuksella ja miettisit sitten vielä uudemman kerran, että onko Jeesuksen Jumaluudelle jotain perustetta Raamatussa, vai pahentaako nimi "miehen".
Sitten olet tutustunut vielä tietokirjallisuuteenkin. Hyvä juttu.
Minäkin olen huomannut, että tietosanakirjat ja muut vastaavat teokset eivät lainkaan hyväksy kolminaisuutta. Aika hassua ja olen minä verrannut Raamattua monelta muultakin osalta näihin kirjoihin ja kas kummaa, eiväthän ne hyväksy paljon mitään mitä Raamattuun on kirjotettu. Vai ajattelitko, että nämä kirjat on tehty vain Raamattua lukemalla. Ei, vaan Raamattu on tieteessä vain sivumateriaali ja sen yli poljetaan mennen tullen ja palatessa, välittämättä mistään hengellisistä totuukista, tai lainalaisuuksista. Edes Raamatun historia ei paina mitään tieteen vaakakupissa. Teologia liittyy Raamatun tutkimiseen. Jos haluat lukea Raamatun pohjalta tehtyjä tukielmia, niin ehkä ensyklopedia ei ole tarkoitettu varsinaisesti siihen tarkoitukseen.
Ennenkaikkea toivoisin, että lukisit Raamattua rukoillen, ja ilman ennakko asenteita. Anna Jumalan puhua sinulle tuon kirjan välityksellä, niin huomaat, että tuossa Sanassa on Henki ja elämä. Se on elävää Sanaa, jossa on pelastava voima ja siitä Sanasta voi tulla sinussa lähde, josta on jakaa muillekkin.Meidän isämme hylkäsivät katolisen uskon nelisensataa vuotta sitten pahimmanlaatuisena taikauskona. Psalmi ajaa takaisin paavin valtaa. No. Mikäs siinä. Kyllä se sopii.
Teologian historia. Katoliset piispat päättivät Nikean kirkolliskokouksessa 325 äänestyspäätöksellä (huom.) kolmen jumalan opista. Raamatun uskonteoria ei siedä jumalansa rinnalla muita jumalia. Muiden jumalien olemassaolo tunnustetaan (taivaalliset, maanpäälliset ja maanaliset).
Päätös tehtiin Rooman pakanakeisarin Konstantinuksen määräyksestä. Se oli ehto kristinuskon sallimiselle Rooman alueilla. Rooma vaati kristinuskolle omaa jumalaa. Sille ei kelvannut vakuuttelut, että juutalaisten jumala Jahve on k-uskonkin jumala, koska juutalaisuus ei kuollut. Kokous päätti luoda samalla kertaa kolme jumalaa. Se kelpasi Roomalle. Samassa rytäkässä ihminen Jeesus korottui jumalaksi tai sen osaksi tai miten sen nyt tahtoo ymmärtää. Jahve säilyi edelleen Herra-nimellään neljäntenä jumalana. Juutalaisilla on kyllä edelleen Herra jumalanaan. Jommankumman uskonnon Herra on epäjumala uskonteoriassa.
Jumalat erottuvat siinä miten niitä kumarretaan ja palvontamenoissa. Muuten niillä ei eroa ole. löyhäpää kirjoitti:
Meidän isämme hylkäsivät katolisen uskon nelisensataa vuotta sitten pahimmanlaatuisena taikauskona. Psalmi ajaa takaisin paavin valtaa. No. Mikäs siinä. Kyllä se sopii.
Teologian historia. Katoliset piispat päättivät Nikean kirkolliskokouksessa 325 äänestyspäätöksellä (huom.) kolmen jumalan opista. Raamatun uskonteoria ei siedä jumalansa rinnalla muita jumalia. Muiden jumalien olemassaolo tunnustetaan (taivaalliset, maanpäälliset ja maanaliset).
Päätös tehtiin Rooman pakanakeisarin Konstantinuksen määräyksestä. Se oli ehto kristinuskon sallimiselle Rooman alueilla. Rooma vaati kristinuskolle omaa jumalaa. Sille ei kelvannut vakuuttelut, että juutalaisten jumala Jahve on k-uskonkin jumala, koska juutalaisuus ei kuollut. Kokous päätti luoda samalla kertaa kolme jumalaa. Se kelpasi Roomalle. Samassa rytäkässä ihminen Jeesus korottui jumalaksi tai sen osaksi tai miten sen nyt tahtoo ymmärtää. Jahve säilyi edelleen Herra-nimellään neljäntenä jumalana. Juutalaisilla on kyllä edelleen Herra jumalanaan. Jommankumman uskonnon Herra on epäjumala uskonteoriassa.
Jumalat erottuvat siinä miten niitä kumarretaan ja palvontamenoissa. Muuten niillä ei eroa ole.Olipas asia taas esitetty kokonaisuudessaan mahdollisen kärjistetysti ja tarkoitushakuisen leimaavasti, liittyen kolminaisuusopin syntyyn.
Tuot asian esiin melkoisen väärässä valossa.
Nikean kokous pidettiin, koska oli vaarana, että oikea oppi katoaa. Sen tarkoitus oli vain vahvistaa se, miten asiat oli uskottu alusta alkaen. Oikean opin rinnalle oli nousemassa monia muita näkemyksiä ja siksi oli tärkeää luoda selvät säännöt, joiden pohjalta toimitaan. Siitä, että apostolit uskoivat Jeesuksen Jumaluuteen on kyllä Raamatussa ihan riittävästi todisteita. Lisäksi on monia arvokkaita kirjoituksia apostoliselta ajalta, joissa voi huomata Jeesuksen Jumaluuden olleen esillä. Miten sitten on sinun mielestäsi väärin se, että on luotu kolminaisuus oppi, jos se kerran on Raamatun hengen ja opetuksen mukainen. Katolilaiseen kirkkoon on aina helppo vedota, kun kaikki tietävät kuinka paljon siellä tehtiin vääryyksiä ja miten paljon siellä oli myös opillista vääristymää. Se ei kuitenkaan tee tyhjäksi sitä, että kolminaisuus oppi oli ja on Raamatun opetus ja lisäksi se on vahvistamalla vahvistettu meidän aikanamme. Ei meidän tarvitse Nikeasta tietää mitään, jos haluamme uskoa Jeesuksen Jumaluuteen. Riittää, että lukee Raamattua, mutta sinulla löyhäpää on tuo nikea trauma, niin kuin veli vapaallakin. Aina kun puhutaan kolminaisuudesta iskee nikea trauma päälle, eikä siinä sitten mikään auta. voe voe.
Kun kirjoituksessani viittasin teologisiin kirjoituksiin, niin en tarkoittanut kirkkoisien oppeja, vaikka nekin ovat joiltain osin ihan hyviä lukea. Tarkoitin ihan tämän päivän oppimateriaalia, enkä välttämättä edes minkään seurakunnan omaa oppia, kunhan pysytään kristinopissa. Olen itse lukenut paljon luterilaisia kirjoituksia ja opetuksia ja pidän monia niistä hyvinä. Toki myös helluntaiseurakunnan aineistoa olen lukenut. Eihän tietosanakirjoista löydä kovin hyvää hengellistä materiaalia ja jos löytyy, niin tarkkaan saa katsoa mitä sinne on kirjoitettu. Aina huomaa, etteivät ne ole yhteneväisiä Raamatun ilmoituksen kanssa.- Oppiriitoja(325-451)
Psalmi50.15 kirjoitti:
Olipas asia taas esitetty kokonaisuudessaan mahdollisen kärjistetysti ja tarkoitushakuisen leimaavasti, liittyen kolminaisuusopin syntyyn.
Tuot asian esiin melkoisen väärässä valossa.
Nikean kokous pidettiin, koska oli vaarana, että oikea oppi katoaa. Sen tarkoitus oli vain vahvistaa se, miten asiat oli uskottu alusta alkaen. Oikean opin rinnalle oli nousemassa monia muita näkemyksiä ja siksi oli tärkeää luoda selvät säännöt, joiden pohjalta toimitaan. Siitä, että apostolit uskoivat Jeesuksen Jumaluuteen on kyllä Raamatussa ihan riittävästi todisteita. Lisäksi on monia arvokkaita kirjoituksia apostoliselta ajalta, joissa voi huomata Jeesuksen Jumaluuden olleen esillä. Miten sitten on sinun mielestäsi väärin se, että on luotu kolminaisuus oppi, jos se kerran on Raamatun hengen ja opetuksen mukainen. Katolilaiseen kirkkoon on aina helppo vedota, kun kaikki tietävät kuinka paljon siellä tehtiin vääryyksiä ja miten paljon siellä oli myös opillista vääristymää. Se ei kuitenkaan tee tyhjäksi sitä, että kolminaisuus oppi oli ja on Raamatun opetus ja lisäksi se on vahvistamalla vahvistettu meidän aikanamme. Ei meidän tarvitse Nikeasta tietää mitään, jos haluamme uskoa Jeesuksen Jumaluuteen. Riittää, että lukee Raamattua, mutta sinulla löyhäpää on tuo nikea trauma, niin kuin veli vapaallakin. Aina kun puhutaan kolminaisuudesta iskee nikea trauma päälle, eikä siinä sitten mikään auta. voe voe.
Kun kirjoituksessani viittasin teologisiin kirjoituksiin, niin en tarkoittanut kirkkoisien oppeja, vaikka nekin ovat joiltain osin ihan hyviä lukea. Tarkoitin ihan tämän päivän oppimateriaalia, enkä välttämättä edes minkään seurakunnan omaa oppia, kunhan pysytään kristinopissa. Olen itse lukenut paljon luterilaisia kirjoituksia ja opetuksia ja pidän monia niistä hyvinä. Toki myös helluntaiseurakunnan aineistoa olen lukenut. Eihän tietosanakirjoista löydä kovin hyvää hengellistä materiaalia ja jos löytyy, niin tarkkaan saa katsoa mitä sinne on kirjoitettu. Aina huomaa, etteivät ne ole yhteneväisiä Raamatun ilmoituksen kanssa.Kristuksen persoonasta.
Areios opetti,että Kristus on luotu olento ja ettei Hän ole yhtä Jumalan kanssa.
Athanasios piti kiinni siitä,että Hän on samaa olemusta Isän kanssa,samalla tavalla
olemassaoleva ja yhtä ikuinen.
Nikean kirkolliskokouksessa v.325 tuomittiin areiolaisuus ja asetuttiin Athanasioksen
näkemyksen kannalle.
Ja nyt armonvuonna 2009 tällä palstalla käydään samaa oppiriitaa.."Minä ja Isä olemme yhtä!" - nuijapoika
Oppiriitoja(325-451) kirjoitti:
Kristuksen persoonasta.
Areios opetti,että Kristus on luotu olento ja ettei Hän ole yhtä Jumalan kanssa.
Athanasios piti kiinni siitä,että Hän on samaa olemusta Isän kanssa,samalla tavalla
olemassaoleva ja yhtä ikuinen.
Nikean kirkolliskokouksessa v.325 tuomittiin areiolaisuus ja asetuttiin Athanasioksen
näkemyksen kannalle.
Ja nyt armonvuonna 2009 tällä palstalla käydään samaa oppiriitaa.."Minä ja Isä olemme yhtä!"Olenko ymmärtäny väärin?
Jeesus on jumalan poika ja he ovat yhtä= heillä on sama tahto, ja ovat muutenkin kaikin tavoin
yhtä, mutta eivät sama?
Matt24:36 "Mutta sitä päivää ja hetkeä ei tiedä kukaan, eivät taivaan enkelit eikä edes Poika, sen tietää vain Isä.
Matt 28:18 Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on ANNETTU kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
Eli he ovat yhtä, mutta eivät sama. eikö? - nuijapoika
nuijapoika kirjoitti:
Olenko ymmärtäny väärin?
Jeesus on jumalan poika ja he ovat yhtä= heillä on sama tahto, ja ovat muutenkin kaikin tavoin
yhtä, mutta eivät sama?
Matt24:36 "Mutta sitä päivää ja hetkeä ei tiedä kukaan, eivät taivaan enkelit eikä edes Poika, sen tietää vain Isä.
Matt 28:18 Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on ANNETTU kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
Eli he ovat yhtä, mutta eivät sama. eikö?Eli siis Jeesukselle on annettu Jumalan valta, mutta hän ei ole isä.
Käsitykseni mukaan molemmat osapuolet on tästä samaa mieltä?
Miksi te riitelette ja tuomitsette toisianne?
Niinkö Jeesus meitä opetti?
Antikristuksen henki kieltää Jeesuksen Jumalan poikana ja uhrikaritsana.
Pojalla on kaikkivalta ja poika on isässä ja isä pojassa, mutta poika ei ole isä. eikö niin? nuijapoika kirjoitti:
Olenko ymmärtäny väärin?
Jeesus on jumalan poika ja he ovat yhtä= heillä on sama tahto, ja ovat muutenkin kaikin tavoin
yhtä, mutta eivät sama?
Matt24:36 "Mutta sitä päivää ja hetkeä ei tiedä kukaan, eivät taivaan enkelit eikä edes Poika, sen tietää vain Isä.
Matt 28:18 Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on ANNETTU kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
Eli he ovat yhtä, mutta eivät sama. eikö?Ei ole vaikeaa, selvää tekstiä.
nuijapoika kirjoitti:
Olenko ymmärtäny väärin?
Jeesus on jumalan poika ja he ovat yhtä= heillä on sama tahto, ja ovat muutenkin kaikin tavoin
yhtä, mutta eivät sama?
Matt24:36 "Mutta sitä päivää ja hetkeä ei tiedä kukaan, eivät taivaan enkelit eikä edes Poika, sen tietää vain Isä.
Matt 28:18 Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on ANNETTU kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
Eli he ovat yhtä, mutta eivät sama. eikö?jumaluus aivan samalla tavalla kuin meilläkin, "että he kaikki olisivat yhtä, niin kuin sinä, Isä, olet minussa ja minä sinussa, - e t t ä - h e k i n - m e i s s ä - o l i s i v a t " [Joh.17:21]
Asiantuntijat sanovat että Sananlaskujen kirjan 8:22 voidaan suomentaa sanoilla; "loi", "synnytti", "teki" ja "valmisti", eikä se ole meidän pelastuksellemme ehdoton vaatimus tietää, mitä näistä Jumala käytti. Minä uskon että Jumala käytti ja käyttää näitä kaikkia, sillä Jaakobista Raamattu sanoo:
Jesaja 43
1 "Mutta nyt, näin sanoo Herra, joka - l o i - sinut, Jaakob, joka - v a l m i s t i - sinut, Israel: Älä pelkää, sillä minä olen lunastanut sinut, minä olen sinut nimeltä kutsunut; sinä olet minun."
Kaiken tuon lisäksi toisaalla Raamattu kertoo Jaakobin myös syntyneen, joten asiantuntijat näyttävät olevan oikeassa.
luonnostaan olevan jumaluuden ja saadun jumaluuden eroa näin:
1. Korinttolaiskirje 4
7 "Sillä kuka antaa sinulle etusijan? Ja mitä sinulla on, jota et ole lahjaksi saanut? Mutta jos olet sen saanut, niin miksi kerskaat, ikäänkuin se ei olisi saatua?"
Hierarkian määrää siis Isä eikä poika, jolla ei ole etusijojen määräämisoikeutta!
-Oppiriitoja(325-451) kirjoitti:
Kristuksen persoonasta.
Areios opetti,että Kristus on luotu olento ja ettei Hän ole yhtä Jumalan kanssa.
Athanasios piti kiinni siitä,että Hän on samaa olemusta Isän kanssa,samalla tavalla
olemassaoleva ja yhtä ikuinen.
Nikean kirkolliskokouksessa v.325 tuomittiin areiolaisuus ja asetuttiin Athanasioksen
näkemyksen kannalle.
Ja nyt armonvuonna 2009 tällä palstalla käydään samaa oppiriitaa.."Minä ja Isä olemme yhtä!"oppiriidat on jo ratkaistu ja linjan vedot tehty asian suhteen. Se, että kristillisen opin perustaksi muodostui kolminaisuusoppi on suuri osoitus myös Jumalan voimasta ja Pyhän Hengen vaikutuksesta oikean opin sälymisessä. Jumala ei sallinut harhaoppien päästä voitolle, ja tämän takia meillä on tänä päivänä kristinusko oikealla pohjalla. Eihän tuo kirkolliskokous nyt ihan ainut kokous ollut, jossa oltiin erimieltä oikeasta opista ja jossa tehtiin suuria linjauksia siitä, miten tulee toimia, että evankeliumi etenisi ja olisi oikean opin mukaista. Muistat varmaan senkin kokouksen, jossa oli kyse siitä, että kuuluuko evankeliumi myös pakanoilleja jos kuuluu, niin tuleeko heidän noudattaa Mooseksenlakia. Vain kolme apostolia olivat sillä kannalla, että kuuluu ja loput olivat joko vastaan, tai hiljaa. Täpärällä kait oli, että homma olisi mennyt pieleen jo alkumetreillä, mutta tässäkään tapauksessa, kuten nikeassakaan ei Jumalan Henki sallinut harhaopin voittaa. Jumalan Henki vaikutti ja vaikuttaa tänäkin päivänä niin, että oikea oppi ei katoa ja harhaopin kannattajat saavat huudella oppositostaan ihan mitä tahtovat. Tämän palstan nikea trauman saaneet kirjoittajat olisivat varmaan kuorossa huutaneet Jerusaleminkin kokouksessa, että pakanoiden kuuluu noudattaa Mooseksen lakia. Tietty he olisivat vielä lisänneet siihen, että Pyhä Henki on näin sanonut.
- löyhäpää
Psalmi50.15 kirjoitti:
oppiriidat on jo ratkaistu ja linjan vedot tehty asian suhteen. Se, että kristillisen opin perustaksi muodostui kolminaisuusoppi on suuri osoitus myös Jumalan voimasta ja Pyhän Hengen vaikutuksesta oikean opin sälymisessä. Jumala ei sallinut harhaoppien päästä voitolle, ja tämän takia meillä on tänä päivänä kristinusko oikealla pohjalla. Eihän tuo kirkolliskokous nyt ihan ainut kokous ollut, jossa oltiin erimieltä oikeasta opista ja jossa tehtiin suuria linjauksia siitä, miten tulee toimia, että evankeliumi etenisi ja olisi oikean opin mukaista. Muistat varmaan senkin kokouksen, jossa oli kyse siitä, että kuuluuko evankeliumi myös pakanoilleja jos kuuluu, niin tuleeko heidän noudattaa Mooseksenlakia. Vain kolme apostolia olivat sillä kannalla, että kuuluu ja loput olivat joko vastaan, tai hiljaa. Täpärällä kait oli, että homma olisi mennyt pieleen jo alkumetreillä, mutta tässäkään tapauksessa, kuten nikeassakaan ei Jumalan Henki sallinut harhaopin voittaa. Jumalan Henki vaikutti ja vaikuttaa tänäkin päivänä niin, että oikea oppi ei katoa ja harhaopin kannattajat saavat huudella oppositostaan ihan mitä tahtovat. Tämän palstan nikea trauman saaneet kirjoittajat olisivat varmaan kuorossa huutaneet Jerusaleminkin kokouksessa, että pakanoiden kuuluu noudattaa Mooseksen lakia. Tietty he olisivat vielä lisänneet siihen, että Pyhä Henki on näin sanonut.
enemmän oppiriidoista kuin haluaa antaa tuoda esille.
Katolisen kirkon perustamisesta eivät oppiriidat alkaneet. Huomiosi on oikea. Heti "Jeesuksen" valekuolleista herämisen ja mystisen katoamisen jälkeen Jerusalemissa alkoi huhumylly ja vuosien saatossa siihen lisääntyi ajan tavan mukaan mystisiä tapahtumia. Silminnäkijät ja läheiset näkivät, tunsivat ja siten mielsivät Jeesuksen mieheksi. Ja koska hännet voitiin mestata, kukaan ei kokenut häntä Jumalaksi.
Juutalaisten suuri ja tappiollinen kapina (66-70 jaa.) poisti Jeesuksen tarinan etenemiseltä juutalaisen juuren. Montaakaan silminnäkijää ei ollut enää elossa. Toisaalta köyhäinjärjestöaate levisi ei-juutalaisten keskuuteen. Ei-juutalaiset, lähinnä hellenistit, astuivat liikkeen johtoon ja ryhtyivät muokkaamaan teologiaa. Syntyi kymmeniä virtauksia.
Katolisuus paisutti virtausten syntymistä ja josta erosi ortodoksisuus. Nykyään voi todeta, että useimmassa emokirkossa harhaopit tai muodolliset jäsenet kattavat suuren osan jäsenistöstä. Virtauksia on satoja ja koko ajan tulee lisää. Tuotanto ja sen vaatima peruskoulutus tuottaa liukuhihnalla ateisteja tai tietoon asiallisesti suhtautuvia kansalaisia.
Jos Jeesus oli jumala, hän ei sitä olisi voinut ennen v. 66 sanoa ääneen. Hä ei voinut esittää itseään edes Jahven pojaksi. V. 70 jälkeen juutalaisilla oli kyse elämästä ja kuolemasta. He eivät enää voineet kivittää jumalanpilkasta. Heidän ikuiseksi rakennettu temppeli hajotettiin toisen kerran maan tasalle, eikä Jahve laittanut tikkua ristiin. No, sanottakoon "oikein"; Jeesus salli temppelin purkamisen.
Jos Jeesus oli Jumala. Miten Jeesus voi rukoilla Jumalaa tai kääntyä hänen puoleensa. Hänhän olisi rukoillut apua itselleen itseltään. Jos hän rukoili jumalaa oppilaiden kuullen, silloin hän olisi syyllistynyt oppilaille valehtelemiseen. Eikö totta? Jeesuksen tarinassa Jeesus rukoilee omaa kansallisjumalaa Jahvea. Tämä on fakta. Olisiko Jeesus Jumalana opettanut kuulijoita rukoilemaan muuta kuin itseään. Jos olisi, niin ketä? Jeesus Jumalana oli paikalla ja ihmiset olisivat huolineen voineet kääntyä suoraan hänen puoleensa. Tätä ongelmaa ei voi sivuuttaa sillä, että -ei tarvitse ymmärtää-. - tetragrammiin-JHWH
Psalmi50.15 kirjoitti:
No niinpä taitaa olla. Kaskun en tuota ole ennen huomannut, että Pojan nimihän on Jeesus, eikä JHWH.
Olenpas minä ollut huolimaton lukija. No heh.
Jospa lukisit kaikki kolme kirjoitustani ajatuksella ja miettisit sitten vielä uudemman kerran, että onko Jeesuksen Jumaluudelle jotain perustetta Raamatussa, vai pahentaako nimi "miehen".
Sitten olet tutustunut vielä tietokirjallisuuteenkin. Hyvä juttu.
Minäkin olen huomannut, että tietosanakirjat ja muut vastaavat teokset eivät lainkaan hyväksy kolminaisuutta. Aika hassua ja olen minä verrannut Raamattua monelta muultakin osalta näihin kirjoihin ja kas kummaa, eiväthän ne hyväksy paljon mitään mitä Raamattuun on kirjotettu. Vai ajattelitko, että nämä kirjat on tehty vain Raamattua lukemalla. Ei, vaan Raamattu on tieteessä vain sivumateriaali ja sen yli poljetaan mennen tullen ja palatessa, välittämättä mistään hengellisistä totuukista, tai lainalaisuuksista. Edes Raamatun historia ei paina mitään tieteen vaakakupissa. Teologia liittyy Raamatun tutkimiseen. Jos haluat lukea Raamatun pohjalta tehtyjä tukielmia, niin ehkä ensyklopedia ei ole tarkoitettu varsinaisesti siihen tarkoitukseen.
Ennenkaikkea toivoisin, että lukisit Raamattua rukoillen, ja ilman ennakko asenteita. Anna Jumalan puhua sinulle tuon kirjan välityksellä, niin huomaat, että tuossa Sanassa on Henki ja elämä. Se on elävää Sanaa, jossa on pelastava voima ja siitä Sanasta voi tulla sinussa lähde, josta on jakaa muillekkin.nimi on Jeesus, niin kenen nimi sitten on JHWH?
Enhän minä tässä olekaan kumoamassa Jeesuksen jumalallisuutta, vaan yritän Raamatun avulla selventää että on kysymys kahdesta eri persoonasta, Isästä ja Pojasta. Jumalan(JHWH) ensimmäisenä luomuksena Jeesus on Jumalan ”esikoinen” ( Kol 1:15: " ja hän(Jeesus) on näkymättömän Jumalan kuva, esikoinen ennen kaikkea luomakuntaa"), jota ennen ihmiseksi tuloaan sanotaan ”Sanaksi” (Joh 1:1). Jeesus on ”ainokainen Poika” (Joh 3:16) sen vuoksi, että hän on sekä Jumalan henki- että ihmispojista ainoa, jonka Jumala loi yksin, sillä kaikki muut luotiin tuon Esikoispojan kautta eli välityksellä (Kol 1:16, 17).
Sana ei Raamatun mukaan ole Jumala, Kaikkivaltias Jumala, vaan jumalallinen, jumala. (Jopa muinaisen Israelin tuomareita, joilla oli paljon valtaa tuon kansakunnan keskuudessa, sanottiin ”jumaliksi” ;Ps 82:6; Joh 10:34, 35).
Joh 1:18:"Ei kukaan ole Jumalaa milloinkaan nähnyt; ainokainen Poika, joka on Isän helmassa, on hänet ilmoittanut." Tämäkin kohta meille kertoo ettei Jeesus ole sama kuin JHWH, Kaikkivaltias Jumala, vaan hän on Jumalan (JHWH:n) Poika. Jeesus on jumalallinen eli jumalan kaltainen muttei itse Kaikkivaltias Jumala.
Jokohan nyt sain asian ilmaistua niin ettei tule väärin ymmärrystä. Toivottavasti. Tämä on näin kirjoittamalla joskus vaikeaa. :-/ - tetragrammiin-JHWH
nuijapoika kirjoitti:
Olenko ymmärtäny väärin?
Jeesus on jumalan poika ja he ovat yhtä= heillä on sama tahto, ja ovat muutenkin kaikin tavoin
yhtä, mutta eivät sama?
Matt24:36 "Mutta sitä päivää ja hetkeä ei tiedä kukaan, eivät taivaan enkelit eikä edes Poika, sen tietää vain Isä.
Matt 28:18 Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on ANNETTU kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
Eli he ovat yhtä, mutta eivät sama. eikö?He ovat yhtä siinä mielessä että ovat samanmielisiä asioista, mutta silti kaksi eri persoonaa. Raamattua lukiessakin saa käyttää maalaisjärkeä, eikö vain. ;-)
- Psalmi50,15
HAAAH Helluntalaiset skadet!
Saan massapostittaa tänne,koska olette homoja, ja joutaisitte Helvetiin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
hiiiiiiii!
Ylläpitäjänne o kädetö hullU!!!!!!!!! jok ei auta ees teit!!!
uux ! juux! Tämän Raamatun antaman määritelmän siitä, kuka Jumala on?:
1. Korinttolaiskirje 8
6 "niin on meillä kuitenkin ainoastaan YKSI JUMALA, ISÄ, JOSTA KAIKKI ON ja johon me olemme luodut, ja yksi Herra, Jeesus Kristus, jonka kautta kaikki on, niin myös me hänen kauttansa."
Ja Jeesus todisti usein, ettei hän ole itsestänsä tullut vaan ISÄSTÄ, - j o s t a - k a i k k i - o n.
Raamatun määritelmän mukaan Jeesusta ei voi sanoa "tosi Jumalaksi"!
-- Psalmi50..
Olet tässä samassa ketjussa jo AINAKIN kerran esittänyt vastaavan kysymyksen ja olen siihen vastannut kattavasti ja tyhjentävästi. Tätä minä eki olen aina ihmetellyt tässä sinun touhussasi. Esität samoja jo kumottuja väitteitä ja kysymyksiä yhä uudelleen ja uudelleen.
Miksi näin eki?
Alkaako ikä jo tehdä tehtävänsä (ei pahalla) ja et siksi enään muista vastauksia, vai mistä on kyse? - että Jumala
on Henki, ja tämä Henki siitti Marian kohtuun Jeesuksen, joka on Vapahtaja, meidän Herramme?
Jumala Jeesuksessa, ihmisenä ollessaan, alentui meidän tasollemme,tuli palvelijaksi ja oli kuuliainen sille Hengelle, jota kutsui Isäkseen. "Ettekö usko, että minä olen Isässäni ja että Isä on minussa", sanoi Jeesus.
Jeesus kulki sen tien loppuun asti, minkä Jumala oli jo ennen ikuisia aikoja suunnitellut meidän pelastukseksemme, ja Jeesus sai aikaan iankaikkisesn lunastuksen, kun lihassaan ristinkuoleman kautta sovitti syntimme.
Mutta Raamattu sanoo, että kuolema ei voinut häntä pitää. "Elämän ruhtinaan te surmasitte", sanoo apostoli, ja toisessa kohtaa, että "jos he olisivat tunteneet hänet, eivät he olisi kirkkauden Herraa ristiinnaulinneet."
Niinpä Jeesus kirjoitusten mukaan kolmantena päivänä nousi kuolleista. Tämä Henki, Isä, joka Jeesuksessa asui, herätti Jeesuksen ruumiin ylösnousemusruumiiseen. Jeesus ilmestyi tässä ylösnousemusruumiissaan neljänkymmenen päivän ajan, näyttäytyen opetuslapsilleen ja sitten yhdellä havaa yli viidellesadalle silminnäkijälle, ja monien epäämättömien todistusten kautta osoitti elävänsä.
Sitten Jeesus antoi käskyn pysyä Jerusalemissa, ja odottaa ISÄLTÄ SEN LUPAUKSEN TÄYTTYMISTÄ, JONKA OLETTE MINULTA KUULLEET. Sen jälkeen Jeesus nousi taivaaseen ja istui Voiman oikealle puolelle, eli on siinä kirkkaudessaan, mikä Hänellä olikin ennen lihaksi tuloaan. Hän on todella Jumala valtaistuimellaan!
Kun sitten helluntaipäivä koitti, niin Pyhä Henki vuodatettiin yläsalissa olevien päälle, niillä seurauksilla, mitä apt. 2:ssa luvussa on kerrottu. Isä, Jeesus, vuodatti Pyhän Hengen, joka on todella Jumalan Henki, koska Jeesus sanoi, että "minä en jätä teitä orvoiksi, vaan minä tulen teidän tykönne asumaan", ja Hän sanoi toisessa paikassa, että "teille on hyväksi, että minä menen pois. Ellen minä mene pois, ei Puolustaja, Pyhä Henki, voi tulla teidän tykönne. Mutta kun minä menen pois, niin MINÄ HÄNET TEILLE LÄHETÄN."
Isä lupasi omassa nimessään, minkä Jeesukselle antoi, lähettää Pyhän Hengen.
Jooel 2:27-28 Ja te tulette tietämään, että Israelin keskellä OLEN MINÄ. JA MINÄ OLEN HERRA, TEIDÄN JUMALANNE, EIKÄ TOISTA OLE.
28. Näitten päivien jälkeen MINÄ OLEN VUODATTAVA HENKENI kaiken lihan päälle.
Tätä Jooelin kirjaa Pietari siteerasi puheessaan, minkä hän puhui Pyhän Hengen vuodattamisen jälkeen helluntaina.
Eikö Kaikkivaltias, Israelin yksi Jumala vuodattanut tämän Hengen lupauksensa mukaan?
Ja Jeesus sanoi, että "kun minä menen pois, niin minä Hänet lähetän".
Jeesus on totisesti tässä Pyhässä Hengessä uskovien kanssa, jotka ovat ottaneet Sanan vastaan.
Tätä tarkoittavat Jeesuksen sanat Joh. 14:20 "Sinä päivänä te ymmärrätte, että minä olen Isässäni, ja te olette minussa ja minä teissä."
Totisesti Jeesus on myös iankaikkinen Isä! (Jes. 9:5) Psalmi50.. kirjoitti:
Olet tässä samassa ketjussa jo AINAKIN kerran esittänyt vastaavan kysymyksen ja olen siihen vastannut kattavasti ja tyhjentävästi. Tätä minä eki olen aina ihmetellyt tässä sinun touhussasi. Esität samoja jo kumottuja väitteitä ja kysymyksiä yhä uudelleen ja uudelleen.
Miksi näin eki?
Alkaako ikä jo tehdä tehtävänsä (ei pahalla) ja et siksi enään muista vastauksia, vai mistä on kyse?mitään ole kumonnut. Kun Jeesus sanoi Isän kanssa yhtä olevansa, hän ei sanonut olevansa YKSI Isän kanssa vaan ainoastaan yhtä! Ja pitää muistaa että Jeesus vakuutti opetuslastensakin Isässä ja pojassa yhtä olevan samalla tavalla Isässä ja pojassa "täydellisesti yhtä" niin kuin Isä ja poika yhtä ovat, [Joh. 17:20-23]!
-että Jumala kirjoitti:
on Henki, ja tämä Henki siitti Marian kohtuun Jeesuksen, joka on Vapahtaja, meidän Herramme?
Jumala Jeesuksessa, ihmisenä ollessaan, alentui meidän tasollemme,tuli palvelijaksi ja oli kuuliainen sille Hengelle, jota kutsui Isäkseen. "Ettekö usko, että minä olen Isässäni ja että Isä on minussa", sanoi Jeesus.
Jeesus kulki sen tien loppuun asti, minkä Jumala oli jo ennen ikuisia aikoja suunnitellut meidän pelastukseksemme, ja Jeesus sai aikaan iankaikkisesn lunastuksen, kun lihassaan ristinkuoleman kautta sovitti syntimme.
Mutta Raamattu sanoo, että kuolema ei voinut häntä pitää. "Elämän ruhtinaan te surmasitte", sanoo apostoli, ja toisessa kohtaa, että "jos he olisivat tunteneet hänet, eivät he olisi kirkkauden Herraa ristiinnaulinneet."
Niinpä Jeesus kirjoitusten mukaan kolmantena päivänä nousi kuolleista. Tämä Henki, Isä, joka Jeesuksessa asui, herätti Jeesuksen ruumiin ylösnousemusruumiiseen. Jeesus ilmestyi tässä ylösnousemusruumiissaan neljänkymmenen päivän ajan, näyttäytyen opetuslapsilleen ja sitten yhdellä havaa yli viidellesadalle silminnäkijälle, ja monien epäämättömien todistusten kautta osoitti elävänsä.
Sitten Jeesus antoi käskyn pysyä Jerusalemissa, ja odottaa ISÄLTÄ SEN LUPAUKSEN TÄYTTYMISTÄ, JONKA OLETTE MINULTA KUULLEET. Sen jälkeen Jeesus nousi taivaaseen ja istui Voiman oikealle puolelle, eli on siinä kirkkaudessaan, mikä Hänellä olikin ennen lihaksi tuloaan. Hän on todella Jumala valtaistuimellaan!
Kun sitten helluntaipäivä koitti, niin Pyhä Henki vuodatettiin yläsalissa olevien päälle, niillä seurauksilla, mitä apt. 2:ssa luvussa on kerrottu. Isä, Jeesus, vuodatti Pyhän Hengen, joka on todella Jumalan Henki, koska Jeesus sanoi, että "minä en jätä teitä orvoiksi, vaan minä tulen teidän tykönne asumaan", ja Hän sanoi toisessa paikassa, että "teille on hyväksi, että minä menen pois. Ellen minä mene pois, ei Puolustaja, Pyhä Henki, voi tulla teidän tykönne. Mutta kun minä menen pois, niin MINÄ HÄNET TEILLE LÄHETÄN."
Isä lupasi omassa nimessään, minkä Jeesukselle antoi, lähettää Pyhän Hengen.
Jooel 2:27-28 Ja te tulette tietämään, että Israelin keskellä OLEN MINÄ. JA MINÄ OLEN HERRA, TEIDÄN JUMALANNE, EIKÄ TOISTA OLE.
28. Näitten päivien jälkeen MINÄ OLEN VUODATTAVA HENKENI kaiken lihan päälle.
Tätä Jooelin kirjaa Pietari siteerasi puheessaan, minkä hän puhui Pyhän Hengen vuodattamisen jälkeen helluntaina.
Eikö Kaikkivaltias, Israelin yksi Jumala vuodattanut tämän Hengen lupauksensa mukaan?
Ja Jeesus sanoi, että "kun minä menen pois, niin minä Hänet lähetän".
Jeesus on totisesti tässä Pyhässä Hengessä uskovien kanssa, jotka ovat ottaneet Sanan vastaan.
Tätä tarkoittavat Jeesuksen sanat Joh. 14:20 "Sinä päivänä te ymmärrätte, että minä olen Isässäni, ja te olette minussa ja minä teissä."
Totisesti Jeesus on myös iankaikkinen Isä! (Jes. 9:5)läheisempi kuin kahdentuhannen vuoden takaa Marian synnyttämä Jeesus. Tunnen hänet omakohtaisena ja omassa sisimmässäni syntyneenä vapahtajanani vuodesta 1960 alkaen, jolloin Jumala puhdisti uskolla sydämeni ja Jeesus syntyi Jumalan sanan kautta minuun asumaan, ja silloin toteutui kohdallani tämä Jeesuksen opetus;
Matteus 12
48 "Mutta hän vastasi ja sanoi sille, joka sen hänelle ilmoitti: »Kuka on minun äitini, ja ketkä ovat minun veljeni?«
49 Ja hän ojensi kätensä opetuslastensa puoleen ja sanoi: »Katso, minun äitini ja veljeni!
50 Sillä jokainen, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon, on minun veljeni ja sisareni ja äitini.«"
[Mark. 3:33-35 ]
Oletko sinä jo antanut Jeesukselle Jumalan tahdon mukaisen vastauksen tähän Jeesuksen tekemään kysymykseen?
-- tähän
ekivaari kirjoitti:
läheisempi kuin kahdentuhannen vuoden takaa Marian synnyttämä Jeesus. Tunnen hänet omakohtaisena ja omassa sisimmässäni syntyneenä vapahtajanani vuodesta 1960 alkaen, jolloin Jumala puhdisti uskolla sydämeni ja Jeesus syntyi Jumalan sanan kautta minuun asumaan, ja silloin toteutui kohdallani tämä Jeesuksen opetus;
Matteus 12
48 "Mutta hän vastasi ja sanoi sille, joka sen hänelle ilmoitti: »Kuka on minun äitini, ja ketkä ovat minun veljeni?«
49 Ja hän ojensi kätensä opetuslastensa puoleen ja sanoi: »Katso, minun äitini ja veljeni!
50 Sillä jokainen, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon, on minun veljeni ja sisareni ja äitini.«"
[Mark. 3:33-35 ]
Oletko sinä jo antanut Jeesukselle Jumalan tahdon mukaisen vastauksen tähän Jeesuksen tekemään kysymykseen?
-Jeesukseen, joka noin kaksituhatta vuotta sitten sikisi Pyhästä Hengestä ja syntyi neitsyt-Mariasta, suoritti sen tehtävän, minkä Jumala oli hänelle antanut, eli Jumala oli Kristuksessa ja sovitti syntimme lihansa ruumiissa. Hänet haudattiin, mutta kolmantena päivänä Hän nousi kuolleista ja nousi taivaaseen, kirkkauteensa. Sieltä Hän lähetti Pyhän Hengen meille toiseksi Puolustajaksi. Tämä Pyhä Henki näyttää ihmiselle todeksi synnin, vanhurskauden ja tuomion. Näin kävi minullekin, että Pyhä Henki näytti minulle syntini, ja sitten sain kuulla evankeliumin sanoman Golgatan voitosta, että siellä minunkin syntini Jeesus on ristillä sovittanut. Sain syntyä uudesti ylhäältä ja tulla Jumalan lapseksi. Pyhä Henki on kastanut minut, jakaen armolahjojaan.
Tämä ei ole vain kahden vuosituhannen tarinaa, vaan Jeesus Kristus on sama eilen ja tänään ja iankaikkisesti.
Tämä Jeesus, hyvä Paimen, etsii vielä tänäänkin ihmistä, ja Hän tuntee varmasti sääliä tämänkin päivän ihmisiä kohtaan, koska paljon on heitä, jotka ovat nääntyneitä ja hyljättyjä niinkuin lampaat, joilla ei ole paimenta.
Jesaja 53:6 Me vaelsimme kaikki eksyksissä niinkuin lampaat, kukin meistä poikkesi omalle tielleen. Mutta Herra heitti hänen (Jeesuksen) päällensä kaikkien meidän syntivelkamme.
Piet. 2:25 Sillä te olitte "eksyksissä niinkuin lampaat", mutta nyt te olette palanneet sielujenne paimenen ja kaitsijan tykö.
Tämän Paimenen tykö minäkin olen saanut tulla, joka verellään osti minut vapaaksi ja lunasti itselleen.
Ja nyt minäkin saan ylistää Herraani psalmi 23 sanoilla: "Herra on minun paimeneni, ei minulta mitään puutu."
Jes.63:16 Sinähän olet meidän isämme,sillä Aabraham ei meistä tiedä eikä Israel meitä tunne:
Sinä, Herra, olet meidän isämme; "meidän Lunastajamme" on ikiajoista sinun nimesi.
- Sioux_3,14
Johanneksen evankeliumi:
17:3 Mutta tämä on iankaikkinen elämä, että he tuntevat sinut, joka yksin olet totinen Jumala, ja hänet, jonka sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen.
Jeesus on Jumala
Psalmi50.15
Luukkaan evankeliumi:
18:19 Jeesus sanoi hänelle: "Miksi sanot minua hyväksi? Ei kukaan ole hyvä, paitsi Jumala yksin.
2.Tessalonikalaiskirje:
2:11 Ja sentähden Jumala lähettää heille väkevän eksytyksen, niin että he uskovat valheen,
Ilmestyskirja:
17:17 Sillä Jumala on pannut heidän sydämeensä, että he täyttävät hänen aivoituksensa, yksimielisesti, ja antavat kuninkuutensa pedolle, kunnes Jumalan sanat täyttyvät.
Ilmestyskirja:
3:12 Joka voittaa, sen minä teen pylvääksi Jumalani temppeliin, eikä hän koskaan enää lähde sieltä ulos, ja minä kirjoitan häneen Jumalani nimen ja Jumalani kaupungin nimen, sen uuden Jerusalemin, joka laskeutuu alas taivaasta minun Jumalani tyköä, ja oman uuden nimeni.Jeesuksen opetuksen, kun tuolla edellä käänsi Jeesuksen opetuksen että " "Minä olen Jumalan Poika", sanoo Psalmi50.15, että ""Minä olen yhtä" tarkoittaa että Jeesus on Jumala, vaikka Jeesus itse sanoi olevansa Jumalan poika. Mutta Psalmi50.15 ei huomioi, että Jeesus opetti opetuslastensakin täydellisesti Isässä ja pojassa yhtä olevan!
Psalmi50:15 perusteli Jeesuksen jumaluutta näin:
>>>"Mitä tulee sitten tuohon saatuun Jumaluuteen. Minä sanon te olette jumalia. (joh 10:34) Jeesushan sanoo tämän vastatessaan niille, jotka syyttivät Häntä Jumalan pilkasta Hänen todistaessaan: "Minä ja Isä olemme yhtä". Jeesus lainasi Psalmia 82:6. Eikö teidän laissanne ole kirjoitettu minä sanon, te olette jumalia ja osoittaa sanojensa täydellisen johdonmukaisuuden selittämällä: "Jos Hän sanoo jumaliksi niitä, joille Jumalan Sana tuli - ja Raamattu ei voi raueta tyhjiin - niin kuinka te sanotte sille, jonka Isä on pyhittänyt ja lähettänyt maailmaan. "Sinä pilkkaat Jumalaa", sentähden, että minä sanoin: "M i n ä - o l e n - J u m a l a n - P o i k a".- Psalmi50..
ekivaari kirjoitti:
Jeesuksen opetuksen, kun tuolla edellä käänsi Jeesuksen opetuksen että " "Minä olen Jumalan Poika", sanoo Psalmi50.15, että ""Minä olen yhtä" tarkoittaa että Jeesus on Jumala, vaikka Jeesus itse sanoi olevansa Jumalan poika. Mutta Psalmi50.15 ei huomioi, että Jeesus opetti opetuslastensakin täydellisesti Isässä ja pojassa yhtä olevan!
Psalmi50:15 perusteli Jeesuksen jumaluutta näin:
>>>"Mitä tulee sitten tuohon saatuun Jumaluuteen. Minä sanon te olette jumalia. (joh 10:34) Jeesushan sanoo tämän vastatessaan niille, jotka syyttivät Häntä Jumalan pilkasta Hänen todistaessaan: "Minä ja Isä olemme yhtä". Jeesus lainasi Psalmia 82:6. Eikö teidän laissanne ole kirjoitettu minä sanon, te olette jumalia ja osoittaa sanojensa täydellisen johdonmukaisuuden selittämällä: "Jos Hän sanoo jumaliksi niitä, joille Jumalan Sana tuli - ja Raamattu ei voi raueta tyhjiin - niin kuinka te sanotte sille, jonka Isä on pyhittänyt ja lähettänyt maailmaan. "Sinä pilkkaat Jumalaa", sentähden, että minä sanoin: "M i n ä - o l e n - J u m a l a n - P o i k a".Sinulle tuolla aiemmin kysymyksiisi ja nyt otit siitä vain pienen osasen esiin, joten siirretään nyt sitten koko teksti tänne. Vastaa nyt tähän, jos sinula on siihen jotain kommentoitavaa.
-------------
Raamattu ei sano Jeesusta Jumalaksi vain muutamissa kohdissa, vaan se on luettavissa ihan suoraan useista eri kohdista. Lisäksi Jeesuksen Jumaluus on nähtävillä Raamatussa kaikkialla, kun vain USKOO sen mitä Raamattu ilmoittaa. Missään kohden Raamattu ei sano, että Jeesuksen Jumaluus olisi jollain tavalla saatua Jumaluutta, mutta Raamattu kyllä selvästi sanoo, että Jeesus ON Jumala. Ymmärrätkö? Hän ON Jumala. Ei se ole mitään saatua, vaan se on OLEMISTA sanan varsinaisessa merkityksessä. Sinun oppisi eki ovat Raamatun ulkopuolista tietoa.
Mitä tulee sitten tuohon saatuun Jumaluuteen. Minä sanon te olette jumalia. (joh 10:34) Jeesushan sanoo tämän vastatessaan niille, jotka syyttivät Häntä Jumalan pilkasta Hänen todistaessaan: "Minä ja Isä olemme yhtä". Jeesus lainasi Psalmia 82:6. Eikö teidän laissanne ole kirjoitettu minä sanon, te olette jumalia ja osoittaa sanojensa täydellisen johdonmukaisuuden selittämällä: "Jos Hän sanoo jumaliksi niitä, joille Jumalan Sana tuli - ja Raamattu ei voi raueta tyhjiin - niin kuinka te sanotte sille, jonka Isä on pyhittänyt ja lähettänyt maailmaan. "Sinä pilkkaat Jumalaa", sentähden, että minä sanoin: "Minä olen Jumalan Poika".
Kun siis tavallisiakin ihmisiä voitiin kutsua jumaliksi sen perusteella, että he olivat saaneet kutsun toimia Jumalan edustajina ja Hänen tahtonsa välittäjinä maan päällä, kuinka paljon suurempi oikeus olikaan silloin Jeesuksella nimittää itseään Jumalan Pojaksi, koska Hän oli Jumalan täydellinen ilmestys maailmassa.
Sana Elohim ei tarkoita yksinomaan elävää, tosi Jumalaa. Sitä käytetään useissa yhteyksissä myös henkilöistä, joilla on mahtia ja vaikutusvaltaa, jolloin se on lähellä alkuperäistä merkitystään, valta, voima, väkevyys. Samalla tavalla käytetään myös kreikan sanaa teoi, jumalat.
Mitä tulee sitten tuohon sinun määritelmääsi Jumalasta.
Kun Israelilaisia varoitettiin palvelemasta epäjumalia, niin heille sanottiin, että heidän Jumalansa on yksi. Tämä oli hyvin tärkeä käsky ja se toistuu usein VT:ssä. Kuvitteletko sinä eki ihan vakavalla naamalla, että Israelilaisia varoitettiin uskomasta kolmiyhteiseen Jumalaan, kun heille sanotaan, että kuule Israel sinun Jumalasi on yksi. Ei tietenkään, vaan heitä varoitettiin alati palvelemasta epäjumalia ja samalla haluttiin korostaa, ettei ole muita Jumalia. Vaikka pakanat palvelevatkin epäjumaliaan, niin kuule sinä Israel, sinun Jumalasi on yksi ja epäjumalat eivät ole Jumalia, koska on vain yksi Jumala. Tästähän siinä oli kysymys. Tuo jae Jumala on yksi tarkoittaa, että Hän on ainoa tosi Jumala. Ei tuota jaetta voi käyttää määrittelemään Jumalan olemusta ja tällä tavalla pyrkiä rajoittamaan ja sitomaan muuta Raamatun ilmoitusta Jumalasta. Meillä on yksi Jumala, mutta Hän ilmaisee itsensä kolmessa eri persoonassa ja tämä kuuluu kristillisen Jumala tiedon alkeisiin.
Älä sitten enään kysy samaa asiaa uudelleen, ellet pysty tähän vastaukseeni mitenkään järkevästi vastaamaan, tai sitä kommnetoimaan. Koko avauksenikin on vailla mitään kommentteja sinulta, vaikka kirjoitin noin 15000 merkkiä pelkkää asiaa Jeesuksen Jumaluudesta, mutta et vaivautunut sitä mitenkään kommentoimaan. Kyselet vaan uudestaan samoja asioita. Kiva "keskustella".
Palstalla kirjoitti joku aika sitten nimimerkki "ihmisen viisaus". Hänen kanssaan oli kiva käydä keskusteluja, kun kaveri otti asiasta kiinni ja puolusti kantaansa perustellusti. Sinä pidät vain jääräpäisesti kiinni omasta ideologiastasi, etkä välitä lainkaan, että sinulle vastataan ja sinun väitteesi perustellusti kumotaan. Psalmi50.. kirjoitti:
Sinulle tuolla aiemmin kysymyksiisi ja nyt otit siitä vain pienen osasen esiin, joten siirretään nyt sitten koko teksti tänne. Vastaa nyt tähän, jos sinula on siihen jotain kommentoitavaa.
-------------
Raamattu ei sano Jeesusta Jumalaksi vain muutamissa kohdissa, vaan se on luettavissa ihan suoraan useista eri kohdista. Lisäksi Jeesuksen Jumaluus on nähtävillä Raamatussa kaikkialla, kun vain USKOO sen mitä Raamattu ilmoittaa. Missään kohden Raamattu ei sano, että Jeesuksen Jumaluus olisi jollain tavalla saatua Jumaluutta, mutta Raamattu kyllä selvästi sanoo, että Jeesus ON Jumala. Ymmärrätkö? Hän ON Jumala. Ei se ole mitään saatua, vaan se on OLEMISTA sanan varsinaisessa merkityksessä. Sinun oppisi eki ovat Raamatun ulkopuolista tietoa.
Mitä tulee sitten tuohon saatuun Jumaluuteen. Minä sanon te olette jumalia. (joh 10:34) Jeesushan sanoo tämän vastatessaan niille, jotka syyttivät Häntä Jumalan pilkasta Hänen todistaessaan: "Minä ja Isä olemme yhtä". Jeesus lainasi Psalmia 82:6. Eikö teidän laissanne ole kirjoitettu minä sanon, te olette jumalia ja osoittaa sanojensa täydellisen johdonmukaisuuden selittämällä: "Jos Hän sanoo jumaliksi niitä, joille Jumalan Sana tuli - ja Raamattu ei voi raueta tyhjiin - niin kuinka te sanotte sille, jonka Isä on pyhittänyt ja lähettänyt maailmaan. "Sinä pilkkaat Jumalaa", sentähden, että minä sanoin: "Minä olen Jumalan Poika".
Kun siis tavallisiakin ihmisiä voitiin kutsua jumaliksi sen perusteella, että he olivat saaneet kutsun toimia Jumalan edustajina ja Hänen tahtonsa välittäjinä maan päällä, kuinka paljon suurempi oikeus olikaan silloin Jeesuksella nimittää itseään Jumalan Pojaksi, koska Hän oli Jumalan täydellinen ilmestys maailmassa.
Sana Elohim ei tarkoita yksinomaan elävää, tosi Jumalaa. Sitä käytetään useissa yhteyksissä myös henkilöistä, joilla on mahtia ja vaikutusvaltaa, jolloin se on lähellä alkuperäistä merkitystään, valta, voima, väkevyys. Samalla tavalla käytetään myös kreikan sanaa teoi, jumalat.
Mitä tulee sitten tuohon sinun määritelmääsi Jumalasta.
Kun Israelilaisia varoitettiin palvelemasta epäjumalia, niin heille sanottiin, että heidän Jumalansa on yksi. Tämä oli hyvin tärkeä käsky ja se toistuu usein VT:ssä. Kuvitteletko sinä eki ihan vakavalla naamalla, että Israelilaisia varoitettiin uskomasta kolmiyhteiseen Jumalaan, kun heille sanotaan, että kuule Israel sinun Jumalasi on yksi. Ei tietenkään, vaan heitä varoitettiin alati palvelemasta epäjumalia ja samalla haluttiin korostaa, ettei ole muita Jumalia. Vaikka pakanat palvelevatkin epäjumaliaan, niin kuule sinä Israel, sinun Jumalasi on yksi ja epäjumalat eivät ole Jumalia, koska on vain yksi Jumala. Tästähän siinä oli kysymys. Tuo jae Jumala on yksi tarkoittaa, että Hän on ainoa tosi Jumala. Ei tuota jaetta voi käyttää määrittelemään Jumalan olemusta ja tällä tavalla pyrkiä rajoittamaan ja sitomaan muuta Raamatun ilmoitusta Jumalasta. Meillä on yksi Jumala, mutta Hän ilmaisee itsensä kolmessa eri persoonassa ja tämä kuuluu kristillisen Jumala tiedon alkeisiin.
Älä sitten enään kysy samaa asiaa uudelleen, ellet pysty tähän vastaukseeni mitenkään järkevästi vastaamaan, tai sitä kommnetoimaan. Koko avauksenikin on vailla mitään kommentteja sinulta, vaikka kirjoitin noin 15000 merkkiä pelkkää asiaa Jeesuksen Jumaluudesta, mutta et vaivautunut sitä mitenkään kommentoimaan. Kyselet vaan uudestaan samoja asioita. Kiva "keskustella".
Palstalla kirjoitti joku aika sitten nimimerkki "ihmisen viisaus". Hänen kanssaan oli kiva käydä keskusteluja, kun kaveri otti asiasta kiinni ja puolusti kantaansa perustellusti. Sinä pidät vain jääräpäisesti kiinni omasta ideologiastasi, etkä välitä lainkaan, että sinulle vastataan ja sinun väitteesi perustellusti kumotaan.>>>"Meillä on yksi Jumala, mutta Hän ilmaisee itsensä kolmessa eri persoonassa ..."
- Sioux_3,14
Psalmi50.. kirjoitti:
Sinulle tuolla aiemmin kysymyksiisi ja nyt otit siitä vain pienen osasen esiin, joten siirretään nyt sitten koko teksti tänne. Vastaa nyt tähän, jos sinula on siihen jotain kommentoitavaa.
-------------
Raamattu ei sano Jeesusta Jumalaksi vain muutamissa kohdissa, vaan se on luettavissa ihan suoraan useista eri kohdista. Lisäksi Jeesuksen Jumaluus on nähtävillä Raamatussa kaikkialla, kun vain USKOO sen mitä Raamattu ilmoittaa. Missään kohden Raamattu ei sano, että Jeesuksen Jumaluus olisi jollain tavalla saatua Jumaluutta, mutta Raamattu kyllä selvästi sanoo, että Jeesus ON Jumala. Ymmärrätkö? Hän ON Jumala. Ei se ole mitään saatua, vaan se on OLEMISTA sanan varsinaisessa merkityksessä. Sinun oppisi eki ovat Raamatun ulkopuolista tietoa.
Mitä tulee sitten tuohon saatuun Jumaluuteen. Minä sanon te olette jumalia. (joh 10:34) Jeesushan sanoo tämän vastatessaan niille, jotka syyttivät Häntä Jumalan pilkasta Hänen todistaessaan: "Minä ja Isä olemme yhtä". Jeesus lainasi Psalmia 82:6. Eikö teidän laissanne ole kirjoitettu minä sanon, te olette jumalia ja osoittaa sanojensa täydellisen johdonmukaisuuden selittämällä: "Jos Hän sanoo jumaliksi niitä, joille Jumalan Sana tuli - ja Raamattu ei voi raueta tyhjiin - niin kuinka te sanotte sille, jonka Isä on pyhittänyt ja lähettänyt maailmaan. "Sinä pilkkaat Jumalaa", sentähden, että minä sanoin: "Minä olen Jumalan Poika".
Kun siis tavallisiakin ihmisiä voitiin kutsua jumaliksi sen perusteella, että he olivat saaneet kutsun toimia Jumalan edustajina ja Hänen tahtonsa välittäjinä maan päällä, kuinka paljon suurempi oikeus olikaan silloin Jeesuksella nimittää itseään Jumalan Pojaksi, koska Hän oli Jumalan täydellinen ilmestys maailmassa.
Sana Elohim ei tarkoita yksinomaan elävää, tosi Jumalaa. Sitä käytetään useissa yhteyksissä myös henkilöistä, joilla on mahtia ja vaikutusvaltaa, jolloin se on lähellä alkuperäistä merkitystään, valta, voima, väkevyys. Samalla tavalla käytetään myös kreikan sanaa teoi, jumalat.
Mitä tulee sitten tuohon sinun määritelmääsi Jumalasta.
Kun Israelilaisia varoitettiin palvelemasta epäjumalia, niin heille sanottiin, että heidän Jumalansa on yksi. Tämä oli hyvin tärkeä käsky ja se toistuu usein VT:ssä. Kuvitteletko sinä eki ihan vakavalla naamalla, että Israelilaisia varoitettiin uskomasta kolmiyhteiseen Jumalaan, kun heille sanotaan, että kuule Israel sinun Jumalasi on yksi. Ei tietenkään, vaan heitä varoitettiin alati palvelemasta epäjumalia ja samalla haluttiin korostaa, ettei ole muita Jumalia. Vaikka pakanat palvelevatkin epäjumaliaan, niin kuule sinä Israel, sinun Jumalasi on yksi ja epäjumalat eivät ole Jumalia, koska on vain yksi Jumala. Tästähän siinä oli kysymys. Tuo jae Jumala on yksi tarkoittaa, että Hän on ainoa tosi Jumala. Ei tuota jaetta voi käyttää määrittelemään Jumalan olemusta ja tällä tavalla pyrkiä rajoittamaan ja sitomaan muuta Raamatun ilmoitusta Jumalasta. Meillä on yksi Jumala, mutta Hän ilmaisee itsensä kolmessa eri persoonassa ja tämä kuuluu kristillisen Jumala tiedon alkeisiin.
Älä sitten enään kysy samaa asiaa uudelleen, ellet pysty tähän vastaukseeni mitenkään järkevästi vastaamaan, tai sitä kommnetoimaan. Koko avauksenikin on vailla mitään kommentteja sinulta, vaikka kirjoitin noin 15000 merkkiä pelkkää asiaa Jeesuksen Jumaluudesta, mutta et vaivautunut sitä mitenkään kommentoimaan. Kyselet vaan uudestaan samoja asioita. Kiva "keskustella".
Palstalla kirjoitti joku aika sitten nimimerkki "ihmisen viisaus". Hänen kanssaan oli kiva käydä keskusteluja, kun kaveri otti asiasta kiinni ja puolusti kantaansa perustellusti. Sinä pidät vain jääräpäisesti kiinni omasta ideologiastasi, etkä välitä lainkaan, että sinulle vastataan ja sinun väitteesi perustellusti kumotaan.http://ftp.funet.fi/index/bible/fi/1933,38/hae/Jesus_divinity.html
Jeesus, hänen jumaluutensa
1Moos.2:3
1Moos.17:1
1Moos.32:24
1Moos.32:25
1Moos.32:26
1Moos.32:27
1Moos.32:28
1Moos.32:29
1Moos.32:30
1Moos.48:15
1Moos.48:16
2Moos.23:20
2Moos.23:21
Tuom.6:22
Tuom.6:23
Tuom.6:24
Tuom.13:21
Tuom.13:22
1Sam.2:2
Neh.9:6
Job.19:25
Job.19:26
Job.19:27
Ps.24:7
Ps.24:10
Ps.45:6
Ps.45:7
Ps.97:9
Ps.102:24
Ps.102:25
Ps.102:26
Ps.102:27
Ps.110:1
Sananl.16:4
Sananl.30:4
Saarn.12:14
Jes.6:1
Jes.6:2
Jes.6:3
Jes.7:14
Jes.8:13
Jes.8:14
Jes.9:6
Jes.40:3
Jes.40:9
Jes.40:10
Jes.40:11
Jes.40:28
Jes.44:6
Jes.48:12
Jes.48:13
Jes.48:14
Jes.48:15
Jes.48:16
Jer.23:5
Jer.23:6
Dan.10:17
Hoos.1:7
Hoos.12:3
Hoos.12:4
Hoos.12:5
Joel.2:32
Sak.13:7
Mal.3:1
Matt.1:23
Matt.3:3
Matt.8:29
Matt.9:6
Matt.11:27
Matt.12:8
Matt.22:42
Matt.22:43
Matt.22:44
Matt.22:45
Matt.26:63
Matt.26:64
Matt.26:65
Matt.26:66
Matt.26:67
Matt.28:17
Mark.5:6
Mark.5:7
Luuk.4:12
Luuk.4:33
Luuk.4:34
Luuk.7:27
Luuk.9:43
Luuk.9:44
Joh.1:1
Joh.1:2
Joh.1:3
Joh.1:14
Joh.1:18
Joh.3:16
Joh.3:18
Joh.3:31
Joh.5:17
Joh.5:18
Joh.5:21
Joh.5:22
Joh.5:23
Joh.10:30
Joh.10:31
Joh.10:32
Joh.10:33
Joh.10:38
Joh.12:41
Joh.12:45
Joh.14:7
Joh.14:8
Joh.14:9
Joh.14:10
Joh.14:16
Joh.15:26
Joh.17:10
Joh.20:28
Ap.t.3:14
Ap.t.7:37
Ap.t.7:38
Ap.t.7:39
Ap.t.10:36
Ap.t.20:28
Room.1:7
Room.9:5
Room.10:11
Room.10:12
Room.10:13
1Kor.1:2
1Kor.1:30
1Kor.4:5
1Kor.8:6
1Kor.10:9
1Kor.15:47
2Kor.5:10
Gal.1:1
Gal.1:3
Ef.1:2
Ef.6:23
Fil.2:6
Kol.1:16
Kol.1:17
1Tess.3:11
2Tess.2:16
2Tess.2:17
1Tim.3:16
2Tim.4:1
Tit.2:13
Hebr.1:3
Hebr.1:8
Hebr.1:10
Hebr.1:11
Hebr.1:12
Hebr.13:20
1Piet.2:8
1Joh.4:9
1Joh.5:20
Ilm.1:5
Ilm.1:17
Ilm.17:14
Ilm.22:13 - Sioux_3,14
Sioux_3,14 kirjoitti:
http://ftp.funet.fi/index/bible/fi/1933,38/hae/Jesus_divinity.html
Jeesus, hänen jumaluutensa
1Moos.2:3
1Moos.17:1
1Moos.32:24
1Moos.32:25
1Moos.32:26
1Moos.32:27
1Moos.32:28
1Moos.32:29
1Moos.32:30
1Moos.48:15
1Moos.48:16
2Moos.23:20
2Moos.23:21
Tuom.6:22
Tuom.6:23
Tuom.6:24
Tuom.13:21
Tuom.13:22
1Sam.2:2
Neh.9:6
Job.19:25
Job.19:26
Job.19:27
Ps.24:7
Ps.24:10
Ps.45:6
Ps.45:7
Ps.97:9
Ps.102:24
Ps.102:25
Ps.102:26
Ps.102:27
Ps.110:1
Sananl.16:4
Sananl.30:4
Saarn.12:14
Jes.6:1
Jes.6:2
Jes.6:3
Jes.7:14
Jes.8:13
Jes.8:14
Jes.9:6
Jes.40:3
Jes.40:9
Jes.40:10
Jes.40:11
Jes.40:28
Jes.44:6
Jes.48:12
Jes.48:13
Jes.48:14
Jes.48:15
Jes.48:16
Jer.23:5
Jer.23:6
Dan.10:17
Hoos.1:7
Hoos.12:3
Hoos.12:4
Hoos.12:5
Joel.2:32
Sak.13:7
Mal.3:1
Matt.1:23
Matt.3:3
Matt.8:29
Matt.9:6
Matt.11:27
Matt.12:8
Matt.22:42
Matt.22:43
Matt.22:44
Matt.22:45
Matt.26:63
Matt.26:64
Matt.26:65
Matt.26:66
Matt.26:67
Matt.28:17
Mark.5:6
Mark.5:7
Luuk.4:12
Luuk.4:33
Luuk.4:34
Luuk.7:27
Luuk.9:43
Luuk.9:44
Joh.1:1
Joh.1:2
Joh.1:3
Joh.1:14
Joh.1:18
Joh.3:16
Joh.3:18
Joh.3:31
Joh.5:17
Joh.5:18
Joh.5:21
Joh.5:22
Joh.5:23
Joh.10:30
Joh.10:31
Joh.10:32
Joh.10:33
Joh.10:38
Joh.12:41
Joh.12:45
Joh.14:7
Joh.14:8
Joh.14:9
Joh.14:10
Joh.14:16
Joh.15:26
Joh.17:10
Joh.20:28
Ap.t.3:14
Ap.t.7:37
Ap.t.7:38
Ap.t.7:39
Ap.t.10:36
Ap.t.20:28
Room.1:7
Room.9:5
Room.10:11
Room.10:12
Room.10:13
1Kor.1:2
1Kor.1:30
1Kor.4:5
1Kor.8:6
1Kor.10:9
1Kor.15:47
2Kor.5:10
Gal.1:1
Gal.1:3
Ef.1:2
Ef.6:23
Fil.2:6
Kol.1:16
Kol.1:17
1Tess.3:11
2Tess.2:16
2Tess.2:17
1Tim.3:16
2Tim.4:1
Tit.2:13
Hebr.1:3
Hebr.1:8
Hebr.1:10
Hebr.1:11
Hebr.1:12
Hebr.13:20
1Piet.2:8
1Joh.4:9
1Joh.5:20
Ilm.1:5
Ilm.1:17
Ilm.17:14
Ilm.22:131Moos.32:24
24. Ja Jaakob jäi yksinänsä toiselle puolelle. Silloin painiskeli hänen kanssaan muuan mies päivän koittoon saakka.
En kyllä ymmärrä, että mikä tuossakin todistaa kolmiyhtenäisyydestä ja Jeesuksen "Jumaluudesta? Sioux_3,14 kirjoitti:
1Moos.32:24
24. Ja Jaakob jäi yksinänsä toiselle puolelle. Silloin painiskeli hänen kanssaan muuan mies päivän koittoon saakka.
En kyllä ymmärrä, että mikä tuossakin todistaa kolmiyhtenäisyydestä ja Jeesuksen "Jumaluudesta?nimitti ja kutsui enkeliksi:
Hoosea 12
3 (12:4) "Äidin kohdussa tämä petti veljensä, ja miehuutensa voimassa hän taisteli Jumalan kanssa.
4 (12:5) - H ä n - t a i s t e l i - e n k e l i n - k a n s s a - ja voitti, hän itki ja rukoili tätä. Beetelissä tämä löysi hänet ja puhui siellä meidän kanssamme."
-ekivaari kirjoitti:
>>>"Meillä on yksi Jumala, mutta Hän ilmaisee itsensä kolmessa eri persoonassa ..."
taas sitten vastata tuohon samaan jo moneen kertaan vastattuun kysymykseen.
Ei se eki siitä miksikään muutu, vaikka kysytkin samaa asiaa monta kertaa. Saat nääs saman vastauksenkin vaan monta kertaa.
Se, että Isä, Poika ja Pyhä Henki ovat samaa olemusta on aivan eri asia, kuin se, että Jumala on Henkensä kautta kaikki kaikessa. Ei se tee meistä Jumalia, eikä samaa olemusta Jumalan kanssa, ei sinne päinkään. Tähän Jumala ykseyteen meillä ei ole mitään asiaa, ei ole koskaan ollut, eikä tule koskaan olemaankaan, koska me emme ole olemukseltamme Jumalan kaltaisia. Emme ole Jumalia täällä, emmekä taivaassa. Jeesus on Jumala, koska Raamattu niin sanoo, samoin Isä on Jumala ja PH. Näin Sana opettaa ja suunnilleen näin sinulle jo usein olen vastannutkin.
Oliko ekillä jotain muuta sydämellä?Sioux_3,14 kirjoitti:
http://ftp.funet.fi/index/bible/fi/1933,38/hae/Jesus_divinity.html
Jeesus, hänen jumaluutensa
1Moos.2:3
1Moos.17:1
1Moos.32:24
1Moos.32:25
1Moos.32:26
1Moos.32:27
1Moos.32:28
1Moos.32:29
1Moos.32:30
1Moos.48:15
1Moos.48:16
2Moos.23:20
2Moos.23:21
Tuom.6:22
Tuom.6:23
Tuom.6:24
Tuom.13:21
Tuom.13:22
1Sam.2:2
Neh.9:6
Job.19:25
Job.19:26
Job.19:27
Ps.24:7
Ps.24:10
Ps.45:6
Ps.45:7
Ps.97:9
Ps.102:24
Ps.102:25
Ps.102:26
Ps.102:27
Ps.110:1
Sananl.16:4
Sananl.30:4
Saarn.12:14
Jes.6:1
Jes.6:2
Jes.6:3
Jes.7:14
Jes.8:13
Jes.8:14
Jes.9:6
Jes.40:3
Jes.40:9
Jes.40:10
Jes.40:11
Jes.40:28
Jes.44:6
Jes.48:12
Jes.48:13
Jes.48:14
Jes.48:15
Jes.48:16
Jer.23:5
Jer.23:6
Dan.10:17
Hoos.1:7
Hoos.12:3
Hoos.12:4
Hoos.12:5
Joel.2:32
Sak.13:7
Mal.3:1
Matt.1:23
Matt.3:3
Matt.8:29
Matt.9:6
Matt.11:27
Matt.12:8
Matt.22:42
Matt.22:43
Matt.22:44
Matt.22:45
Matt.26:63
Matt.26:64
Matt.26:65
Matt.26:66
Matt.26:67
Matt.28:17
Mark.5:6
Mark.5:7
Luuk.4:12
Luuk.4:33
Luuk.4:34
Luuk.7:27
Luuk.9:43
Luuk.9:44
Joh.1:1
Joh.1:2
Joh.1:3
Joh.1:14
Joh.1:18
Joh.3:16
Joh.3:18
Joh.3:31
Joh.5:17
Joh.5:18
Joh.5:21
Joh.5:22
Joh.5:23
Joh.10:30
Joh.10:31
Joh.10:32
Joh.10:33
Joh.10:38
Joh.12:41
Joh.12:45
Joh.14:7
Joh.14:8
Joh.14:9
Joh.14:10
Joh.14:16
Joh.15:26
Joh.17:10
Joh.20:28
Ap.t.3:14
Ap.t.7:37
Ap.t.7:38
Ap.t.7:39
Ap.t.10:36
Ap.t.20:28
Room.1:7
Room.9:5
Room.10:11
Room.10:12
Room.10:13
1Kor.1:2
1Kor.1:30
1Kor.4:5
1Kor.8:6
1Kor.10:9
1Kor.15:47
2Kor.5:10
Gal.1:1
Gal.1:3
Ef.1:2
Ef.6:23
Fil.2:6
Kol.1:16
Kol.1:17
1Tess.3:11
2Tess.2:16
2Tess.2:17
1Tim.3:16
2Tim.4:1
Tit.2:13
Hebr.1:3
Hebr.1:8
Hebr.1:10
Hebr.1:11
Hebr.1:12
Hebr.13:20
1Piet.2:8
1Joh.4:9
1Joh.5:20
Ilm.1:5
Ilm.1:17
Ilm.17:14
Ilm.22:13nästä useista kohdista, joissa me saamme nähdä, että Jeesus todella on Jumala.
En nyt ryhdy niitä kaikkia edes lukemaan, mutta otan tuosta vaikka summan mutikassa yhden, tai kaksi.
20 Me tiedämme myös, että Jumalan Poika on tullut ja antanut meille ymmärryksen, jotta tuntisimme hänet, joka on Todellinen. Ja tässä Todellisessa me elämme, kun olemme hänen pojassaan Jeesuksessa Kristuksessa. Hän on tosi Jumala ja iankaikkinen elämä.
5 heidän ovat isät, ja heistä on Kristus lihan puolesta, hän, joka on yli kaiken, Jumala, ylistetty iankaikkisesti, amen!
No, Johannes 1.1 sieltä osui silmään myös. Kohta, joka ei paljon selittelyjä kaipaa. 1 Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala.
Niin mistä ihmeen (j)umaluudesta sinä sitten yrität puhua. Vai ymmärsinkö oikein? Luetaan nyt vaan Raamattua niin kuin se on kirjoitettu. Jeesus, totinen Jumala, yli kaiken Jumala, joka jo alussa oli Isän tykönä, tosi Jumala.- Sioux_3,14
Psalmi50.15 kirjoitti:
nästä useista kohdista, joissa me saamme nähdä, että Jeesus todella on Jumala.
En nyt ryhdy niitä kaikkia edes lukemaan, mutta otan tuosta vaikka summan mutikassa yhden, tai kaksi.
20 Me tiedämme myös, että Jumalan Poika on tullut ja antanut meille ymmärryksen, jotta tuntisimme hänet, joka on Todellinen. Ja tässä Todellisessa me elämme, kun olemme hänen pojassaan Jeesuksessa Kristuksessa. Hän on tosi Jumala ja iankaikkinen elämä.
5 heidän ovat isät, ja heistä on Kristus lihan puolesta, hän, joka on yli kaiken, Jumala, ylistetty iankaikkisesti, amen!
No, Johannes 1.1 sieltä osui silmään myös. Kohta, joka ei paljon selittelyjä kaipaa. 1 Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala.
Niin mistä ihmeen (j)umaluudesta sinä sitten yrität puhua. Vai ymmärsinkö oikein? Luetaan nyt vaan Raamattua niin kuin se on kirjoitettu. Jeesus, totinen Jumala, yli kaiken Jumala, joka jo alussa oli Isän tykönä, tosi Jumala.Oletko sinä Psalmi osa Kristusruumista, kuulutko Kristusruumiiseen?
Kun julistat Jeesuksen olevan Jumala, korotat samalla itsesi Jumalaksi!!!
2.Tessalonikalaiskirje:
2:4 tuo vastustaja, joka korottaa itsensä yli kaiken, mitä jumalaksi tai jumaloitavaksi kutsutaan, niin että hän asettuu Jumalan temppeliin ja julistaa olevansa Jumala.
Roomalaiskirje:
12:4 Sillä niinkuin meillä yhdessä ruumiissa on monta jäsentä, mutta kaikilla jäsenillä ei ole sama tehtävä,
12:5 niin me, vaikka meitä on monta, olemme yksi ruumis Kristuksessa, mutta itsekukin olemme toistemme jäseniä;
1.Korinttolaiskirje:
12:12 Sillä niinkuin ruumis on yksi ja siinä on monta jäsentä, mutta kaikki ruumiin jäsenet, vaikka niitä on monta, ovat yksi ruumis, niin on Kristuskin;
12:13 sillä me olemme kaikki yhdessä Hengessä kastetut yhdeksi ruumiiksi, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, ja kaikki olemme saaneet juoda samaa Henkeä.
Efesolaiskirje:
4:10 Hän, joka on astunut alas, on se, joka myös astui ylös, kaikkia taivaita ylemmäksi, täyttääkseen kaikki.
4:11 Ja hän antoi muutamat apostoleiksi, toiset profeetoiksi, toiset evankelistoiksi, toiset paimeniksi ja opettajiksi,
4:12 tehdäkseen pyhät täysin valmiiksi palveluksen työhön, Kristuksen ruumiin rakentamiseen,
4:13 kunnes me kaikki pääsemme yhteyteen uskossa ja Jumalan Pojan tuntemisessa, täyteen miehuuteen, Kristuksen täyteyden täyden iän määrään,
4:14 ettemme enää olisi alaikäisiä, jotka ajelehtivat ja joita viskellään kaikissa opintuulissa ja ihmisten arpapelissä ja eksytyksen kavalissa juonissa;
4:15 vaan että me, totuutta noudattaen rakkaudessa, kaikin tavoin kasvaisimme häneen, joka on pää, Kristus,
4:16 josta koko ruumis, yhteen liitettynä ja koossa pysyen jokaisen jänteensä avulla, kasvaa rakentuakseen rakkaudessa sen voiman määrän mukaan, mikä kullakin osalla on.
1.Korinttolaiskirje:
10:16 Siunauksen malja, jonka me siunaamme, eikö se ole osallisuus Kristuksen vereen? Se leipä, jonka murramme, eikö se ole osallisuus Kristuksen ruumiiseen?
10:17 Koska leipä on yksi, niin me monet olemme yksi ruumis; sillä me olemme kaikki tuosta yhdestä leivästä osalliset.
Efesolaiskirje:
1:15 Sentähden, kun kuulin siitä uskosta, joka teillä on Herrassa Jeesuksessa, ja teidän rakkaudestanne kaikkia pyhiä kohtaan,
1:16 en minäkään lakkaa kiittämästä teidän tähtenne, kun muistelen teitä rukouksissani,
1:17 anoen, että meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala, kirkkauden Isä, antaisi teille viisauden ja ilmestyksen Hengen hänen tuntemisessaan
1:18 ja valaisisi teidän sydämenne silmät, että tietäisitte, mikä on se toivo, johon hän on teidät kutsunut, kuinka suuri hänen perintönsä kirkkaus hänen pyhissään
1:19 ja mikä hänen voimansa ylenpalttinen suuruus meitä kohtaan, jotka uskomme - sen hänen väkevyytensä voiman vaikutuksen mukaan,
1:20 jonka hän vaikutti Kristuksessa, kun hän herätti hänet kuolleista ja asetti hänet oikealle puolellensa taivaissa,
1:21 korkeammalle kaikkea hallitusta ja valtaa ja voimaa ja herrautta ja jokaista nimeä, mikä mainitaan, ei ainoastaan tässä maailmanajassa, vaan myös tulevassa.
1:22 Ja kaikki hän on asettanut hänen jalkainsa alle ja antanut hänet kaiken pääksi seurakunnalle,
1:23 joka on hänen ruumiinsa, hänen täyteytensä, joka kaikki kaikissa täyttää.
Efesolaiskirje:
5:15 Katsokaa siis tarkoin, kuinka vaellatte: ei niinkuin tyhmät, vaan niinkuin viisaat,
5:16 ja ottakaa vaari oikeasta hetkestä, sillä aika on paha.
5:17 Älkää sentähden olko mielettömät, vaan ymmärtäkää, mikä Herran tahto on.
5:18 Älkääkä juopuko viinistä, sillä siitä tulee irstas meno, vaan täyttykää Hengellä,
5:19 puhuen keskenänne psalmeilla ja kiitosvirsillä ja hengellisillä lauluilla, veisaten ja laulaen sydämessänne Herralle,
5:20 kiittäen aina Jumalaa ja Isää kaikesta meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä.
5:21 Ja olkaa toinen toisellenne alamaiset Kristuksen pelossa.
5:22 Vaimot, olkaa omille miehillenne alamaiset niinkuin Herralle;
5:23 sillä mies on vaimon pää, niinkuin myös Kristus on seurakunnan pää, hän, ruumiin vapahtaja. Psalmi50.15 kirjoitti:
taas sitten vastata tuohon samaan jo moneen kertaan vastattuun kysymykseen.
Ei se eki siitä miksikään muutu, vaikka kysytkin samaa asiaa monta kertaa. Saat nääs saman vastauksenkin vaan monta kertaa.
Se, että Isä, Poika ja Pyhä Henki ovat samaa olemusta on aivan eri asia, kuin se, että Jumala on Henkensä kautta kaikki kaikessa. Ei se tee meistä Jumalia, eikä samaa olemusta Jumalan kanssa, ei sinne päinkään. Tähän Jumala ykseyteen meillä ei ole mitään asiaa, ei ole koskaan ollut, eikä tule koskaan olemaankaan, koska me emme ole olemukseltamme Jumalan kaltaisia. Emme ole Jumalia täällä, emmekä taivaassa. Jeesus on Jumala, koska Raamattu niin sanoo, samoin Isä on Jumala ja PH. Näin Sana opettaa ja suunnilleen näin sinulle jo usein olen vastannutkin.
Oliko ekillä jotain muuta sydämellä?1. Timoteuskirje 2
5 "Sillä yksi on Jumala, yksi myös välimies Jumalan ja ihmisten välillä, - i h m i n e n, - Kristus Jeesus,"
niin Jeesus tunnusti opetuslapset veljenään olemaan yhtä Isän kanssa - s a m a l l a - t a v a l l a - kuin hän ja Isä ovat yhtä. Raamattu nimeää useissa kohti ISÄN YKSIN Jumalaksi, mutta sinä et Raamattua usko todeksi!
-Sioux_3,14 kirjoitti:
Oletko sinä Psalmi osa Kristusruumista, kuulutko Kristusruumiiseen?
Kun julistat Jeesuksen olevan Jumala, korotat samalla itsesi Jumalaksi!!!
2.Tessalonikalaiskirje:
2:4 tuo vastustaja, joka korottaa itsensä yli kaiken, mitä jumalaksi tai jumaloitavaksi kutsutaan, niin että hän asettuu Jumalan temppeliin ja julistaa olevansa Jumala.
Roomalaiskirje:
12:4 Sillä niinkuin meillä yhdessä ruumiissa on monta jäsentä, mutta kaikilla jäsenillä ei ole sama tehtävä,
12:5 niin me, vaikka meitä on monta, olemme yksi ruumis Kristuksessa, mutta itsekukin olemme toistemme jäseniä;
1.Korinttolaiskirje:
12:12 Sillä niinkuin ruumis on yksi ja siinä on monta jäsentä, mutta kaikki ruumiin jäsenet, vaikka niitä on monta, ovat yksi ruumis, niin on Kristuskin;
12:13 sillä me olemme kaikki yhdessä Hengessä kastetut yhdeksi ruumiiksi, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, ja kaikki olemme saaneet juoda samaa Henkeä.
Efesolaiskirje:
4:10 Hän, joka on astunut alas, on se, joka myös astui ylös, kaikkia taivaita ylemmäksi, täyttääkseen kaikki.
4:11 Ja hän antoi muutamat apostoleiksi, toiset profeetoiksi, toiset evankelistoiksi, toiset paimeniksi ja opettajiksi,
4:12 tehdäkseen pyhät täysin valmiiksi palveluksen työhön, Kristuksen ruumiin rakentamiseen,
4:13 kunnes me kaikki pääsemme yhteyteen uskossa ja Jumalan Pojan tuntemisessa, täyteen miehuuteen, Kristuksen täyteyden täyden iän määrään,
4:14 ettemme enää olisi alaikäisiä, jotka ajelehtivat ja joita viskellään kaikissa opintuulissa ja ihmisten arpapelissä ja eksytyksen kavalissa juonissa;
4:15 vaan että me, totuutta noudattaen rakkaudessa, kaikin tavoin kasvaisimme häneen, joka on pää, Kristus,
4:16 josta koko ruumis, yhteen liitettynä ja koossa pysyen jokaisen jänteensä avulla, kasvaa rakentuakseen rakkaudessa sen voiman määrän mukaan, mikä kullakin osalla on.
1.Korinttolaiskirje:
10:16 Siunauksen malja, jonka me siunaamme, eikö se ole osallisuus Kristuksen vereen? Se leipä, jonka murramme, eikö se ole osallisuus Kristuksen ruumiiseen?
10:17 Koska leipä on yksi, niin me monet olemme yksi ruumis; sillä me olemme kaikki tuosta yhdestä leivästä osalliset.
Efesolaiskirje:
1:15 Sentähden, kun kuulin siitä uskosta, joka teillä on Herrassa Jeesuksessa, ja teidän rakkaudestanne kaikkia pyhiä kohtaan,
1:16 en minäkään lakkaa kiittämästä teidän tähtenne, kun muistelen teitä rukouksissani,
1:17 anoen, että meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala, kirkkauden Isä, antaisi teille viisauden ja ilmestyksen Hengen hänen tuntemisessaan
1:18 ja valaisisi teidän sydämenne silmät, että tietäisitte, mikä on se toivo, johon hän on teidät kutsunut, kuinka suuri hänen perintönsä kirkkaus hänen pyhissään
1:19 ja mikä hänen voimansa ylenpalttinen suuruus meitä kohtaan, jotka uskomme - sen hänen väkevyytensä voiman vaikutuksen mukaan,
1:20 jonka hän vaikutti Kristuksessa, kun hän herätti hänet kuolleista ja asetti hänet oikealle puolellensa taivaissa,
1:21 korkeammalle kaikkea hallitusta ja valtaa ja voimaa ja herrautta ja jokaista nimeä, mikä mainitaan, ei ainoastaan tässä maailmanajassa, vaan myös tulevassa.
1:22 Ja kaikki hän on asettanut hänen jalkainsa alle ja antanut hänet kaiken pääksi seurakunnalle,
1:23 joka on hänen ruumiinsa, hänen täyteytensä, joka kaikki kaikissa täyttää.
Efesolaiskirje:
5:15 Katsokaa siis tarkoin, kuinka vaellatte: ei niinkuin tyhmät, vaan niinkuin viisaat,
5:16 ja ottakaa vaari oikeasta hetkestä, sillä aika on paha.
5:17 Älkää sentähden olko mielettömät, vaan ymmärtäkää, mikä Herran tahto on.
5:18 Älkääkä juopuko viinistä, sillä siitä tulee irstas meno, vaan täyttykää Hengellä,
5:19 puhuen keskenänne psalmeilla ja kiitosvirsillä ja hengellisillä lauluilla, veisaten ja laulaen sydämessänne Herralle,
5:20 kiittäen aina Jumalaa ja Isää kaikesta meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä.
5:21 Ja olkaa toinen toisellenne alamaiset Kristuksen pelossa.
5:22 Vaimot, olkaa omille miehillenne alamaiset niinkuin Herralle;
5:23 sillä mies on vaimon pää, niinkuin myös Kristus on seurakunnan pää, hän, ruumiin vapahtaja.Eihän Kristuksen ruumis ole sama, siis yks yhteen Jeesuksen ruumiin kanssa. Oletko sinä Sioux_3,14 katolilainen, kun noin taikauskoinen olet. He luulevat, että Kristuksen ruumis on ihan livenä esim. ehtoollisessa. Voi kertakaikkiaan, kun teille pitää selvittää yksinkertaisia asioita. Huoh.. jaksankohan.
Seurakunta on tosiaan Kristuksen ruumis täällä maan päällä. Se tarkoittaa sitä, että me uskovaiset seurakuntana muodostamme aivan kuin Kristuksen ruumiin, joka toimii kuten Krtistus toimi ollessaan maan päällä. Kristus jakaa tälle seurakuntaruumiille seurakunta virkoja ja Pyhä Henki puolestaan jakaa armolahjoja. Seurakunta on Pyhän Hengen synnyttämä ja Kristus toimii seurakunnan päänä.
Yksi jäsen ei vielä muodosta koko ruumista, mutta yhdessä uskovaiset, kun he palvelevat kukin omalla armoituksellaan muodostavat tämän Kristusruumiin. Sanoit, että korotan itseni Jumalaksi, kun sanon Jeesusta Jumalaksi. En toki niin tee, mutta Jumala kyllä toimii minunkin kauttani seurakuntaruumiissa ja saan palvella Jumalan palvelijoita omalla armoituksellani. En ole siis Jumala, vaan pappi, niin kuin Raamattu asian sanoo. Me olemme kuninkaallisen papiston jäseniä. Tämä asema kuuluu kaikille uudestisyntyneille Jumalan lapsille. Saamme palvella toinen toisiamme seurakunnassa ja niin totetuu se, mitä Raamattu sanoo. Kaikilla on jotain annettavaa.
Galattalaiskirje sanoo, että Kristus asuu meissä. Uskossa oleminen ja usko ylipäätään on Kristuksen elämää meissä. Se on sitä uskoa, jota Raamattu sanoo, rakkauden kautta vaikuttavaksi uskoksi, eläväksi uskoksi ja sydämen uskoksi. En enään elä minä, vaan Kristus elää minussa. Kun jokainen yksilöuskova saa näin heijastaa Kristusta, niin kuinka paljon enemmän elävässä uskossa oleva ja toimiva seurakunta parhaimmillaan saakaan toimia Kristuksen tuoksuna maailmassa. Ei kuitenkaan Jumalana, niin kuin sinä tahdoit virheellisesti esittää, vaan saamme välittää Jumalan voimaa, "tuoksua" ja kirkkautta.
Jumala on Jumala ja seurakunta on seurakunta.- veli.vapaa
Psalmi50.15 kirjoitti:
Eihän Kristuksen ruumis ole sama, siis yks yhteen Jeesuksen ruumiin kanssa. Oletko sinä Sioux_3,14 katolilainen, kun noin taikauskoinen olet. He luulevat, että Kristuksen ruumis on ihan livenä esim. ehtoollisessa. Voi kertakaikkiaan, kun teille pitää selvittää yksinkertaisia asioita. Huoh.. jaksankohan.
Seurakunta on tosiaan Kristuksen ruumis täällä maan päällä. Se tarkoittaa sitä, että me uskovaiset seurakuntana muodostamme aivan kuin Kristuksen ruumiin, joka toimii kuten Krtistus toimi ollessaan maan päällä. Kristus jakaa tälle seurakuntaruumiille seurakunta virkoja ja Pyhä Henki puolestaan jakaa armolahjoja. Seurakunta on Pyhän Hengen synnyttämä ja Kristus toimii seurakunnan päänä.
Yksi jäsen ei vielä muodosta koko ruumista, mutta yhdessä uskovaiset, kun he palvelevat kukin omalla armoituksellaan muodostavat tämän Kristusruumiin. Sanoit, että korotan itseni Jumalaksi, kun sanon Jeesusta Jumalaksi. En toki niin tee, mutta Jumala kyllä toimii minunkin kauttani seurakuntaruumiissa ja saan palvella Jumalan palvelijoita omalla armoituksellani. En ole siis Jumala, vaan pappi, niin kuin Raamattu asian sanoo. Me olemme kuninkaallisen papiston jäseniä. Tämä asema kuuluu kaikille uudestisyntyneille Jumalan lapsille. Saamme palvella toinen toisiamme seurakunnassa ja niin totetuu se, mitä Raamattu sanoo. Kaikilla on jotain annettavaa.
Galattalaiskirje sanoo, että Kristus asuu meissä. Uskossa oleminen ja usko ylipäätään on Kristuksen elämää meissä. Se on sitä uskoa, jota Raamattu sanoo, rakkauden kautta vaikuttavaksi uskoksi, eläväksi uskoksi ja sydämen uskoksi. En enään elä minä, vaan Kristus elää minussa. Kun jokainen yksilöuskova saa näin heijastaa Kristusta, niin kuinka paljon enemmän elävässä uskossa oleva ja toimiva seurakunta parhaimmillaan saakaan toimia Kristuksen tuoksuna maailmassa. Ei kuitenkaan Jumalana, niin kuin sinä tahdoit virheellisesti esittää, vaan saamme välittää Jumalan voimaa, "tuoksua" ja kirkkautta.
Jumala on Jumala ja seurakunta on seurakunta.tulee Jumalan valtakunta, jossa 144000 valittua hallitsee tuhat vuotta yhdessä Jeesuksen kanssa pappeina ja kuninkaina. Jeesus valitsee seurakuntansa jäsenet, ei ihmiset.
- sinä ymmärrä
Psalmi50.15 kirjoitti:
taas sitten vastata tuohon samaan jo moneen kertaan vastattuun kysymykseen.
Ei se eki siitä miksikään muutu, vaikka kysytkin samaa asiaa monta kertaa. Saat nääs saman vastauksenkin vaan monta kertaa.
Se, että Isä, Poika ja Pyhä Henki ovat samaa olemusta on aivan eri asia, kuin se, että Jumala on Henkensä kautta kaikki kaikessa. Ei se tee meistä Jumalia, eikä samaa olemusta Jumalan kanssa, ei sinne päinkään. Tähän Jumala ykseyteen meillä ei ole mitään asiaa, ei ole koskaan ollut, eikä tule koskaan olemaankaan, koska me emme ole olemukseltamme Jumalan kaltaisia. Emme ole Jumalia täällä, emmekä taivaassa. Jeesus on Jumala, koska Raamattu niin sanoo, samoin Isä on Jumala ja PH. Näin Sana opettaa ja suunnilleen näin sinulle jo usein olen vastannutkin.
Oliko ekillä jotain muuta sydämellä?Ekivaarin loogisuutta että Hän joka oli lihaan tuleva on Joosefin poika vaikka Sana sanoisi mitä muuta tahansa? Ekivaari uskoo vain peukalopaikkoihinsa niin pitkälle kuin loogisuudella päästään ja vasta tämän jälkeen turvautuu selitysten sekamelskaan yhdisatelemällä jakeen sietä sun täältä!
Miika 5:1 Mutta sinä, Beetlehem Efrata, joka olet vähäinen olemaan Juudan sukujen joukossa, sinusta minulle tulee se, joka on oleva hallitsija Israelissa, jonka alkuperä on muinaisuudesta, iankaikkisista ajoista.
2. Joh. 1:7Jeesusta Kristukseksi, joka oli lihaan tuleva; - Sioux_3,14
Psalmi50.15 kirjoitti:
Eihän Kristuksen ruumis ole sama, siis yks yhteen Jeesuksen ruumiin kanssa. Oletko sinä Sioux_3,14 katolilainen, kun noin taikauskoinen olet. He luulevat, että Kristuksen ruumis on ihan livenä esim. ehtoollisessa. Voi kertakaikkiaan, kun teille pitää selvittää yksinkertaisia asioita. Huoh.. jaksankohan.
Seurakunta on tosiaan Kristuksen ruumis täällä maan päällä. Se tarkoittaa sitä, että me uskovaiset seurakuntana muodostamme aivan kuin Kristuksen ruumiin, joka toimii kuten Krtistus toimi ollessaan maan päällä. Kristus jakaa tälle seurakuntaruumiille seurakunta virkoja ja Pyhä Henki puolestaan jakaa armolahjoja. Seurakunta on Pyhän Hengen synnyttämä ja Kristus toimii seurakunnan päänä.
Yksi jäsen ei vielä muodosta koko ruumista, mutta yhdessä uskovaiset, kun he palvelevat kukin omalla armoituksellaan muodostavat tämän Kristusruumiin. Sanoit, että korotan itseni Jumalaksi, kun sanon Jeesusta Jumalaksi. En toki niin tee, mutta Jumala kyllä toimii minunkin kauttani seurakuntaruumiissa ja saan palvella Jumalan palvelijoita omalla armoituksellani. En ole siis Jumala, vaan pappi, niin kuin Raamattu asian sanoo. Me olemme kuninkaallisen papiston jäseniä. Tämä asema kuuluu kaikille uudestisyntyneille Jumalan lapsille. Saamme palvella toinen toisiamme seurakunnassa ja niin totetuu se, mitä Raamattu sanoo. Kaikilla on jotain annettavaa.
Galattalaiskirje sanoo, että Kristus asuu meissä. Uskossa oleminen ja usko ylipäätään on Kristuksen elämää meissä. Se on sitä uskoa, jota Raamattu sanoo, rakkauden kautta vaikuttavaksi uskoksi, eläväksi uskoksi ja sydämen uskoksi. En enään elä minä, vaan Kristus elää minussa. Kun jokainen yksilöuskova saa näin heijastaa Kristusta, niin kuinka paljon enemmän elävässä uskossa oleva ja toimiva seurakunta parhaimmillaan saakaan toimia Kristuksen tuoksuna maailmassa. Ei kuitenkaan Jumalana, niin kuin sinä tahdoit virheellisesti esittää, vaan saamme välittää Jumalan voimaa, "tuoksua" ja kirkkautta.
Jumala on Jumala ja seurakunta on seurakunta.Efesolaiskirje:
5:23 sillä mies on vaimon pää, niinkuin myös Kristus on seurakunnan pää, hän, ruumiin vapahtaja.
Kolossalaiskirje:
1:18 Ja hän on ruumiin, se on: seurakunnan, pää; hän, joka on alku, esikoinen kuolleista nousseitten joukossa, että hän olisi kaikessa ensimmäinen.
1.Korinttolaiskirje:
11:3 Mutta minä tahdon, että te tiedätte sen, että Kristus on jokaisen miehen pää ja että mies on vaimon pää ja että Jumala on Kristuksen pää. Sioux_3,14 kirjoitti:
Efesolaiskirje:
5:23 sillä mies on vaimon pää, niinkuin myös Kristus on seurakunnan pää, hän, ruumiin vapahtaja.
Kolossalaiskirje:
1:18 Ja hän on ruumiin, se on: seurakunnan, pää; hän, joka on alku, esikoinen kuolleista nousseitten joukossa, että hän olisi kaikessa ensimmäinen.
1.Korinttolaiskirje:
11:3 Mutta minä tahdon, että te tiedätte sen, että Kristus on jokaisen miehen pää ja että mies on vaimon pää ja että Jumala on Kristuksen pää.Et mitenkään selitä sitä mitä ymmärrät näillä Raamatun kohdilla.
Jos saan arvata, niin ajattelet, että vaimollani ei ole omaa päätä, vaan minun pääni on vaimon hartioiden välissä ja se minkä näen onkin vain harhaa. Niin, tai tarkemmin luettuna minä kokonaisuudessaan olen tuon pään tilalla ja Krisutus on minun pääni, eikä minulla ole omaa päätä siis lainkaan ja edelleen Kristus on seurakunnan pää, mutta ei ole mikään muu ruumiin jäsen, vaan ainustaan pää ja.. äh.
Jos kuitenkin lukisit sen mitä sinulle kirjoitin edellisessä viestissä ja miettisit, että tuntuuko selitys luontevammalta.- Sioux_3,14
Psalmi50.15 kirjoitti:
Et mitenkään selitä sitä mitä ymmärrät näillä Raamatun kohdilla.
Jos saan arvata, niin ajattelet, että vaimollani ei ole omaa päätä, vaan minun pääni on vaimon hartioiden välissä ja se minkä näen onkin vain harhaa. Niin, tai tarkemmin luettuna minä kokonaisuudessaan olen tuon pään tilalla ja Krisutus on minun pääni, eikä minulla ole omaa päätä siis lainkaan ja edelleen Kristus on seurakunnan pää, mutta ei ole mikään muu ruumiin jäsen, vaan ainustaan pää ja.. äh.
Jos kuitenkin lukisit sen mitä sinulle kirjoitin edellisessä viestissä ja miettisit, että tuntuuko selitys luontevammalta.Kristus on seurakunnan pää, johon me kaikki kuulumme.
JUMALA on Kristuksen pää.
Kristus ei ole Jumala.
Seurakunta, jonka pää Kristus on, ei ole JUMALA.
JUMALA on sekä Kristuksen, että seurakunnan yläpuolella.
JUMALA on sekä Kristuksen, että kristusruumiin yläpuolella.
Kristus on meidän syntisten ihmisten esikoisena noussut JUMALAN luo.
Jeesus kuoli synnistä pois, mutta elää JUMALALLE.
Roomalaiskirje:
6:10 Sillä minkä hän kuoli, sen hän kerta kaikkiaan kuoli pois synnistä; mutta minkä hän elää, sen hän elää Jumalalle.
Psalmi50.15:
"Jos saan arvata, niin ajattelet, että vaimollani ei ole omaa päätä, vaan minun pääni on vaimon hartioiden välissä"
Nyt eksyit asiasta.
Arvasit väärin, en ajatellut noin.
Sanotaan, ettei sääntöä, ilman poikkeusta.
Sinä saisit kysellä vaimoltasi uskonasioista kodissanne, ja pyytää, että hän selittäisi sinulle sen, mitä et ole ymmärtänyt.
Kyllä se nyt on niin, että vaimosi saisi olla sinun pääsi, eikä päinvastoin.
Noin ajattelen. Sioux_3,14 kirjoitti:
Kristus on seurakunnan pää, johon me kaikki kuulumme.
JUMALA on Kristuksen pää.
Kristus ei ole Jumala.
Seurakunta, jonka pää Kristus on, ei ole JUMALA.
JUMALA on sekä Kristuksen, että seurakunnan yläpuolella.
JUMALA on sekä Kristuksen, että kristusruumiin yläpuolella.
Kristus on meidän syntisten ihmisten esikoisena noussut JUMALAN luo.
Jeesus kuoli synnistä pois, mutta elää JUMALALLE.
Roomalaiskirje:
6:10 Sillä minkä hän kuoli, sen hän kerta kaikkiaan kuoli pois synnistä; mutta minkä hän elää, sen hän elää Jumalalle.
Psalmi50.15:
"Jos saan arvata, niin ajattelet, että vaimollani ei ole omaa päätä, vaan minun pääni on vaimon hartioiden välissä"
Nyt eksyit asiasta.
Arvasit väärin, en ajatellut noin.
Sanotaan, ettei sääntöä, ilman poikkeusta.
Sinä saisit kysellä vaimoltasi uskonasioista kodissanne, ja pyytää, että hän selittäisi sinulle sen, mitä et ole ymmärtänyt.
Kyllä se nyt on niin, että vaimosi saisi olla sinun pääsi, eikä päinvastoin.
Noin ajattelen.Selitit selvästi ja asiantuntevasti. Kristus ei ole Raamatun mukaan Jumala, vaan ainoastaan Jumalan kuva, jota ei saa asettaa "totiseksi Jumalaksi"!
1. Korinttolaiskirje 11
7 "Miehen ei pidä peittää päätään, koska hän on Jumalan kuva ja heijastaa hänen kunniaansa. Nainen taas heijastaa miehen kunniaa." [1. Moos. 1:26, 5:1, 9:6]
NOVUMista edellistä jaetta tutkiessani muuten huomasin, että alkuteksti ei sano miestä Jumalan kuvaksi, vaan -"m i e h e n - p ä ä, - K r i s t u s - o n - J u m a l a n - k u v a"! Kahdessa seuraavassa jakeessa se asia sanotaankin oikein;
-
2. Korinttolaiskirje 4
4 "Tarkoitan niitä, joiden mielen tämän maailman jumala on sokaissut, niin että he epäuskossaan eivät näe Kristuksen evankeliumin kirkkaudesta säteilevää valoa, - K r i s t u k s e n, - j o k a - o n - J u m a l a n
k u v a. [Kol. 1:15; Hepr. 1:3]
Kolossalaiskirje 1
15 "H ä n - o n - n ä k y m ä t t ö m ä n - J u m a l a n - k u v a, - esikoinen, ennen koko luomakuntaa syntynyt." [2. Kor. 4:4; Hepr. 1:3]
Vielä pätkä NOVUMista: 1.Kor.11:7 "Miehen taas sillä (vaatteella) ei pidä peittää päätä, Jumalan kuvaa ja kunniaa ollen"
Monet helluntailaiset miehet kerskaavat lihan mukaan ja sanovat aiheettomasti itseänsä Jumalan kuvaksi, mutta mutta se kuva tulee täydelliseksi vasta keskinäisessä rakkaudessa;
1. Korinttolaiskirje 11
11 "Herran edessä ei kuitenkaan ole naista ilman miestä eikä miestä ilman naista,"
-Sioux_3,14 kirjoitti:
Kristus on seurakunnan pää, johon me kaikki kuulumme.
JUMALA on Kristuksen pää.
Kristus ei ole Jumala.
Seurakunta, jonka pää Kristus on, ei ole JUMALA.
JUMALA on sekä Kristuksen, että seurakunnan yläpuolella.
JUMALA on sekä Kristuksen, että kristusruumiin yläpuolella.
Kristus on meidän syntisten ihmisten esikoisena noussut JUMALAN luo.
Jeesus kuoli synnistä pois, mutta elää JUMALALLE.
Roomalaiskirje:
6:10 Sillä minkä hän kuoli, sen hän kerta kaikkiaan kuoli pois synnistä; mutta minkä hän elää, sen hän elää Jumalalle.
Psalmi50.15:
"Jos saan arvata, niin ajattelet, että vaimollani ei ole omaa päätä, vaan minun pääni on vaimon hartioiden välissä"
Nyt eksyit asiasta.
Arvasit väärin, en ajatellut noin.
Sanotaan, ettei sääntöä, ilman poikkeusta.
Sinä saisit kysellä vaimoltasi uskonasioista kodissanne, ja pyytää, että hän selittäisi sinulle sen, mitä et ole ymmärtänyt.
Kyllä se nyt on niin, että vaimosi saisi olla sinun pääsi, eikä päinvastoin.
Noin ajattelen.se sieltä. Joskus se vaan vaati vähän puristusta, että saa vastauksen ulos ja paras tapa saada vastaus on vastata itse toisen puolesta. Mahdollisimman provosoidusti tietenkin. En lainkaan pidä siitä, että keskustelussa laitetaan vastaukseksi pelkkiä Raamatun kohtia, joita ei sitten mitenkään vaivauduta selittämään. Minä kyllä osaan lukea ja Raamattun kohdat puhuvat minulle siinä missä sinullekkin, mutta mitä ne puhuvat, niin siitä täällä kait sitten keskustellaan. Eikö niin? En siis eksynyt asiasta, vaan sain sinut asiaan.
Mielenkiintoinen asia tuo Jumalallinen järjestys.
Mies on vaimonsa pää. Kysymyksiä:
- Onko vaimo eri lajia miehensä kanssa?
- Onko vaimo miestään huonompi?
- Onko vaimo alempiarvoinen kuin mies?
- Onko vaimo alistettu?
- Onko mies Jumalan edessä suurempi vaimoaan?
- Onko mies mitenkään Jumalan edessä parempi vaimoaan?
Toivottavasti olet kanssani samaa mieltä, että kaikkiin näihin kysymyksiin on vain yksi vastaus ja se on yksiselitteinen EI. Miksi sitten mies on vaimonsa pää? Kysymys on Jumalallisesta järjestyksestä, johon vaimo vapaaehtoisesti alistuu, jos alistuu. Siihen liittyy suuri siunaus ja sen on Jumala viisaudessaan suunnitellut ja näin hyväksi nähnyt.
Jumala on Kristuksen pää. Kysymyksiä:
- Onko Kristus ja Jumala eri lajia?
- Onko Kristus Jumalaa huonompi?
- Onko Kristus alempiarvoinen, kuin Jumala?
- Onko Kristus alistettu?
- jne...
Vastaus on täsmälleen sama, eli EI. Kysymys on Jumalallisesta järjestyksestä. Kyseinen järjestysero ei perustu yhden ylemmyyteen tai toisen alemmuuteen. Kristuksen pää on Jumala, vaikka Herrassa Jeesuksessa asuu jumaluuden koko täyteys. Jumala on asettanut tämän järjestyksen omien tarkoitustensa saavuttamiseksi. Jumalan Poika alisti itsensä Jumalan valtaan täysin omasta tahdostaan, jotta Jumalan tahto toteutuisi. Tässä mielessä Jumala on siis Kristuksen pää. Samalla tapaa Kristus on miehen pää ja mies naisen pää. On myös hyvä muistaa, että Jeesus on myös ihminen Jumaluutensa ohella. Hän on sitä tänäkin päivänä ja myös siksi Jumala on Kristuksen pää.
Lue inkarnaatiosta, niin sinulle avautuu moni asia.
- Turve-Kustaa
Ramatun ensilehdet eivät kylläkään puhu Kolminaisuudesta yhtään mitään. Luomismyytti alkaa, 'Alussa jumalat loivat taivaan ja maan...! Kyse on pikemmin jumalperheen toiminnasta kuin mistään kristillisesti ymmärretystä kolminaisuudesta.
- Jeesus on Jumala
Jeesuksessa Jumala tuli ja sovitti maailman Itsensä kanssa.
Missä on teidän uskonne??? - uskoni!
Jeesus on Jumala kirjoitti:
Jeesuksessa Jumala tuli ja sovitti maailman Itsensä kanssa.
Missä on teidän uskonne???http://www.ask.com/bar?q=joulupukki%2Bkirje&page=1&qsrc=121&dm=all&ab=1&u=http%3A%2F%2Fwww.santaclauslive.com%2Fmain.php%3Flink%...
Kirjoita sinäkin Joulupukille ja Kerro joululahjatoiveistasi!
Meilleppä tulee pukki jouluna!
Tuleeko teille? - löyhäpää
uskoni! kirjoitti:
http://www.ask.com/bar?q=joulupukki%2Bkirje&page=1&qsrc=121&dm=all&ab=1&u=http%3A%2F%2Fwww.santaclauslive.com%2Fmain.php%3Flink%...
Kirjoita sinäkin Joulupukille ja Kerro joululahjatoiveistasi!
Meilleppä tulee pukki jouluna!
Tuleeko teille?...raamatun ulkopuolella Nikean kirkolliskokouksessa 325. Kaikkien kristillisten valtavirtausten teologit sanovat niin käsitellessään kirkkohistoriaa. Miksi virallinen teologia halutaan kieltää?
UT ei tunne Jeesuksen jumaluutta. Lähin lausunto on sekin irroitettu asiayhteydestä. "Joka on nähnyt minut, on nähnyt jumalan". Jos se on Jeesuksen sanoma, niin se tarkoittaa ihmisten olevan jumalan näköisiä ja kaltaisia tai toisinpäin. Mutta jos lausunnolla on tarkoitettu Jeesuksen juamaluutta, se on ilmestynyt tekstiin v. 325 jälkeen.
Vanhassa Testamentissä ei ennusteta Jeesuksen ilmaantumista ja varsinkaan hänen jumaluuttaan. VT on toisen uskonnon kirja ja kirjoitettu ennen Jeesuksen syntymää. Kaikki siellä esitetyt kohdat, joilla Jeesusta puolustetaan, ovat keinotekoisia oletuksia jakeiden merkityksestä.
Kristittyjen jumalan nimi on siis Jeesus. Juutalaisten jumalan nimi on Herra eli Jahve. Mihin siinä kolmiyhteyttä tarvitaan!
Islam on selkein. Heillä on yksi jumala ja yksi profeetta. Koraani tunnustaa Jeesuksen pieneksi profeetaksi tai merkittäväksi mieheksi. Islamin jumalalla ei ole poikia. löyhäpää kirjoitti:
...raamatun ulkopuolella Nikean kirkolliskokouksessa 325. Kaikkien kristillisten valtavirtausten teologit sanovat niin käsitellessään kirkkohistoriaa. Miksi virallinen teologia halutaan kieltää?
UT ei tunne Jeesuksen jumaluutta. Lähin lausunto on sekin irroitettu asiayhteydestä. "Joka on nähnyt minut, on nähnyt jumalan". Jos se on Jeesuksen sanoma, niin se tarkoittaa ihmisten olevan jumalan näköisiä ja kaltaisia tai toisinpäin. Mutta jos lausunnolla on tarkoitettu Jeesuksen juamaluutta, se on ilmestynyt tekstiin v. 325 jälkeen.
Vanhassa Testamentissä ei ennusteta Jeesuksen ilmaantumista ja varsinkaan hänen jumaluuttaan. VT on toisen uskonnon kirja ja kirjoitettu ennen Jeesuksen syntymää. Kaikki siellä esitetyt kohdat, joilla Jeesusta puolustetaan, ovat keinotekoisia oletuksia jakeiden merkityksestä.
Kristittyjen jumalan nimi on siis Jeesus. Juutalaisten jumalan nimi on Herra eli Jahve. Mihin siinä kolmiyhteyttä tarvitaan!
Islam on selkein. Heillä on yksi jumala ja yksi profeetta. Koraani tunnustaa Jeesuksen pieneksi profeetaksi tai merkittäväksi mieheksi. Islamin jumalalla ei ole poikia.>>Kristittyjen jumalan nimi on siis Jeesus. Juutalaisten jumalan nimi on Herra eli Jahve. Mihin siinä kolmiyhteyttä tarvitaan!>>
Siinäpä mielenkiintoinen kysymys: mihin kolmiyhteyttä (kolminaisuutta) tarvitaan? Mitkä teologiset perusteet olivat kolminaisuusopin muodostamiselle? Antiikin jumalmaailmassa oli tosin jumal-triadeja ja Pyhä Henki -käsite ainakin jossakin muodossa lienee muinaisen Lähi-Idän joistakin uskonnoista tuttu juutalaisuuden ja Kristinuskon ulkopuoleltakin mutta mitkä tosiaan olivat syyt ja Kristillisen Kolminaisuusopin synnylle ja sen muotoilemiselle.- ......
Epiktetos kirjoitti:
>>Kristittyjen jumalan nimi on siis Jeesus. Juutalaisten jumalan nimi on Herra eli Jahve. Mihin siinä kolmiyhteyttä tarvitaan!>>
Siinäpä mielenkiintoinen kysymys: mihin kolmiyhteyttä (kolminaisuutta) tarvitaan? Mitkä teologiset perusteet olivat kolminaisuusopin muodostamiselle? Antiikin jumalmaailmassa oli tosin jumal-triadeja ja Pyhä Henki -käsite ainakin jossakin muodossa lienee muinaisen Lähi-Idän joistakin uskonnoista tuttu juutalaisuuden ja Kristinuskon ulkopuoleltakin mutta mitkä tosiaan olivat syyt ja Kristillisen Kolminaisuusopin synnylle ja sen muotoilemiselle.kolminaisuuden käsitettä joten sieltä se ei ole kristilliseen teologiaan ainakaan tullut.
tässä olekkaan kyse mistään kolminaisuus sanasta, sehän voidaan vaikka unohtaa, jos niin haluat. Kyse on siitä, että onko Jeesus Jumala. Raamattu antaa meille asiasta sellaisen ilmoituksen, jossa on kyllin selvästi sanottu, että Jeesus on Jumala, joka osallistui myös luomiseen. Hän on siis Luoja. Edelleen Raamattu antaa ymmärtää, että Jumala on yksi. Nämä kummatkin ilmoitukset toistuvat Raamatussa useita kertoja, joten ei voida puhua mistään yhden jakeen teorista, vaan selkeästä Raamatun ilmoituksesta, että Isä ja Poika ovat tasaveroisia Jumaluudessa ja kuitenkin yksi. Pyhä Hengen Jumaluudesta ja osallisuudesta luomistyöhön on niin ollen myös Raamatussa selkeää ilmoitusta ja kuitenkin Raamattu puhuu yhdestä Jumalasta ja siitä kuinka Isä on Pojassa, Poika Isässä ja Pyhä Henki on itsenäinen, mutta kuitenkin Isän Henki ja Jeesuksen Henki, Isän lähettämä ja Pojan lähettämä. Kaikki tämä "yhteenlaskettuna" ovat saaneet aikaan teologian, jossa voidaan mielestäni täysin oikeutetusti puhua kolmiyhteisestä Jumalasta, Isästä, Pojasta ja Pyhästä Hengestä.
Yhtälailla on totta se, että sanaa kolminaisuus ei Raamatusta löydy, mutta kukaan ei ole niin koskaan väittänytkään, vaan tälle Raamatun totuudelle on vain haluttu antaa nimi. Asia ei siis muutu miksikään, vaikka sana kolminaisuus poistettaisiinkin.- löyhäpää
Psalmi50.15 kirjoitti:
tässä olekkaan kyse mistään kolminaisuus sanasta, sehän voidaan vaikka unohtaa, jos niin haluat. Kyse on siitä, että onko Jeesus Jumala. Raamattu antaa meille asiasta sellaisen ilmoituksen, jossa on kyllin selvästi sanottu, että Jeesus on Jumala, joka osallistui myös luomiseen. Hän on siis Luoja. Edelleen Raamattu antaa ymmärtää, että Jumala on yksi. Nämä kummatkin ilmoitukset toistuvat Raamatussa useita kertoja, joten ei voida puhua mistään yhden jakeen teorista, vaan selkeästä Raamatun ilmoituksesta, että Isä ja Poika ovat tasaveroisia Jumaluudessa ja kuitenkin yksi. Pyhä Hengen Jumaluudesta ja osallisuudesta luomistyöhön on niin ollen myös Raamatussa selkeää ilmoitusta ja kuitenkin Raamattu puhuu yhdestä Jumalasta ja siitä kuinka Isä on Pojassa, Poika Isässä ja Pyhä Henki on itsenäinen, mutta kuitenkin Isän Henki ja Jeesuksen Henki, Isän lähettämä ja Pojan lähettämä. Kaikki tämä "yhteenlaskettuna" ovat saaneet aikaan teologian, jossa voidaan mielestäni täysin oikeutetusti puhua kolmiyhteisestä Jumalasta, Isästä, Pojasta ja Pyhästä Hengestä.
Yhtälailla on totta se, että sanaa kolminaisuus ei Raamatusta löydy, mutta kukaan ei ole niin koskaan väittänytkään, vaan tälle Raamatun totuudelle on vain haluttu antaa nimi. Asia ei siis muutu miksikään, vaikka sana kolminaisuus poistettaisiinkin....mutta kolme jumalaa kuitenkin näyttää olevan ja sitten neljäntenä se, jossa kaikki ovat yhdessä.
No mitä sitten ovat Paholainen ja Herra? Onko Jeesus mooseksenuskon jumala. Jos on, niin miksi juutalaiset eivät kutsuneet jumalaansa Jeesukseksi tai miksi mooseksenuskon jumala Herra esiintyy usein Jeesuksen tai Jumalan nimen kanssa?
Psalmin selostus ei vieläkään avautunut. Ei tarvitse vastata, jos koet tämän jankutukseksi. - 1. Moos. 1:26
26. Ja Jumala sanoi: "Tehkäämme ihminen kuvaksemme, kaltaiseksemme;
löyhäpää kirjoitti:
...mutta kolme jumalaa kuitenkin näyttää olevan ja sitten neljäntenä se, jossa kaikki ovat yhdessä.
No mitä sitten ovat Paholainen ja Herra? Onko Jeesus mooseksenuskon jumala. Jos on, niin miksi juutalaiset eivät kutsuneet jumalaansa Jeesukseksi tai miksi mooseksenuskon jumala Herra esiintyy usein Jeesuksen tai Jumalan nimen kanssa?
Psalmin selostus ei vieläkään avautunut. Ei tarvitse vastata, jos koet tämän jankutukseksi.mitään jankuttamista ole, vaan keskustelua. Kolminaisuus on vaikea asia käsittää, mutta sitten kun se avautuu, niin se on aivan valtava rikkaus. Inkarnaatio on toinen asia mikä on hankala asia käsittää ja sen käsittäminen auttaa myös kolminaisuuden ymmärtämistä. Suurin syy siihen miksi kaikki eivät ymmärrä Jeesuksen Jumaluutta on se, että sekoitetaan ne Raamatun kohdat, joissa Jeesus puhuu ihmisenä ja ne, joissa puhutaan Hänen Jumaluudestaan. Jeesushan oli sekä ihminen, että Jumala.
Tuota neljättä ekivaarin kehittämää Jumalaa ei ole olemassakaan. Se on ekin keksimä mielikuvitus olento, jonka hän on saanut aikaan sekoittamalla ja käsitelemällä väärin Raamatun ilmoitusta. Hän siis sekoittaa meidät Jumalan olemuksen kanssa, vaikka tämä kaikki yhteys on ihan muuta. Se yhteys mikä meillä on Isän ja Pojan kanssa on Hengen yhteys. Se yhteys johtuu ainuastaan siitä, että Kristuksen Henki asuu meissä uskovissa, kun taas Isän ja Pojan yhteys on olemuksellista yhteyttä. He siis ovat samaa olemusta, eli Jumalia.
Paholaista sanotaan tämän maailan ruhtinaaksi ja jossain mielessä myös tämän maailman jumalaksi, mutta on muistettava, että Lusifer oli enkeli, ei Jumala. Enkeli, joka lankesi.
Adonai = Herra on Jumalan valtiasluonnetta korostava ilmaus, joka osoittaa hänen olevan muiden yläpuolella, myös Herrojen Herra. Raamatussa käytetään Jeesuksesta sanaa Herra satoja kertoja. Jeesus on tämä Herrojen Herra. 16 Hänen viittaansa on reiden kohdalle kirjoitettu nimi: kuninkaiden Kuningas, herrojen Herra.
Mutta tässäkin huomaame, kuinka Isä ja Poika ovat yhtä, nimittäin myös Isä on tämä sama Herrojen Herra kuninkaiden Kuningas. Sama asia toistuu usein nimissä ja ominaisuuksissa missä puhutaan Isästä, Pojasta, tai Pyhästä Hengestä. Näemme, että näillä kaikilla on samat kaikkivaltiaan ominaisuudet. Tästä voimme päätellä, että on kyse siitä yhdestä Jumalasta, josta VT meille puhuu. Yksi Jumala, mutta kolme persoonaa.
Juutalaiset eivät tietenkään kutsuneet Jumalaa Jeesukseksi, koska nimi Jeesus annettiin ihmiselle. Jeesus on ihmisen nimi ja ei sitä voitu antaa etukäteen. Jeesuksia oli ennen Jeesusta ja myös Jeesuksen jälkeen, mutta kuitenkin tässä Jeesus nimessä, kun siis tiedämme kenestä Jeesuksesta puhumme, meillä on pelastus ja syntien anteeksi saaminen ja Jeesus itse kehoitti meitä lähestymään Jumalaa tässä nimessä. Jumala sai kuvan ja nimen Jeesuksessa, Jumala, joka ennen Jeesusta ilmoitti olevansa Minä Olen se, joka Minä Olen. Tätä nimeä myös Jeesus käytti itsestään usein, ja tämän nimen voimasta kaatuivat sotilaat maahan, Juudas mukaan lukien, kun he tulivat hakemaan Jeesusta ristiinnaulittavaksi. Jeesus sanoi Minä se Olen ja kaikki kaatuivat maahan.
Jeesus oli myös Mooseksen Jumala ja Mooses myös ennusti Jeesuksesta ja samoin Daavid, joka sanoi, että Herra sanoi minun Herralleni istu oikealle puolelleni. Jeesus siis oli Daavidin Herra ja tähän profetian Jeesus myös palasi viitatessaan syntyperäänsä. Hän ei ollut Joosefin poika ja jos olisi ollut, niin miksi sitten Daavid olisi sanonut Häntä Herrakseen, jos Hän kerran oli Daavidin poika(sukua). Niin miettiköön sitä ne, jotka haluavat alentaa Jeesuksen Joosefin pojaksi.Psalmi50.15 kirjoitti:
mitään jankuttamista ole, vaan keskustelua. Kolminaisuus on vaikea asia käsittää, mutta sitten kun se avautuu, niin se on aivan valtava rikkaus. Inkarnaatio on toinen asia mikä on hankala asia käsittää ja sen käsittäminen auttaa myös kolminaisuuden ymmärtämistä. Suurin syy siihen miksi kaikki eivät ymmärrä Jeesuksen Jumaluutta on se, että sekoitetaan ne Raamatun kohdat, joissa Jeesus puhuu ihmisenä ja ne, joissa puhutaan Hänen Jumaluudestaan. Jeesushan oli sekä ihminen, että Jumala.
Tuota neljättä ekivaarin kehittämää Jumalaa ei ole olemassakaan. Se on ekin keksimä mielikuvitus olento, jonka hän on saanut aikaan sekoittamalla ja käsitelemällä väärin Raamatun ilmoitusta. Hän siis sekoittaa meidät Jumalan olemuksen kanssa, vaikka tämä kaikki yhteys on ihan muuta. Se yhteys mikä meillä on Isän ja Pojan kanssa on Hengen yhteys. Se yhteys johtuu ainuastaan siitä, että Kristuksen Henki asuu meissä uskovissa, kun taas Isän ja Pojan yhteys on olemuksellista yhteyttä. He siis ovat samaa olemusta, eli Jumalia.
Paholaista sanotaan tämän maailan ruhtinaaksi ja jossain mielessä myös tämän maailman jumalaksi, mutta on muistettava, että Lusifer oli enkeli, ei Jumala. Enkeli, joka lankesi.
Adonai = Herra on Jumalan valtiasluonnetta korostava ilmaus, joka osoittaa hänen olevan muiden yläpuolella, myös Herrojen Herra. Raamatussa käytetään Jeesuksesta sanaa Herra satoja kertoja. Jeesus on tämä Herrojen Herra. 16 Hänen viittaansa on reiden kohdalle kirjoitettu nimi: kuninkaiden Kuningas, herrojen Herra.
Mutta tässäkin huomaame, kuinka Isä ja Poika ovat yhtä, nimittäin myös Isä on tämä sama Herrojen Herra kuninkaiden Kuningas. Sama asia toistuu usein nimissä ja ominaisuuksissa missä puhutaan Isästä, Pojasta, tai Pyhästä Hengestä. Näemme, että näillä kaikilla on samat kaikkivaltiaan ominaisuudet. Tästä voimme päätellä, että on kyse siitä yhdestä Jumalasta, josta VT meille puhuu. Yksi Jumala, mutta kolme persoonaa.
Juutalaiset eivät tietenkään kutsuneet Jumalaa Jeesukseksi, koska nimi Jeesus annettiin ihmiselle. Jeesus on ihmisen nimi ja ei sitä voitu antaa etukäteen. Jeesuksia oli ennen Jeesusta ja myös Jeesuksen jälkeen, mutta kuitenkin tässä Jeesus nimessä, kun siis tiedämme kenestä Jeesuksesta puhumme, meillä on pelastus ja syntien anteeksi saaminen ja Jeesus itse kehoitti meitä lähestymään Jumalaa tässä nimessä. Jumala sai kuvan ja nimen Jeesuksessa, Jumala, joka ennen Jeesusta ilmoitti olevansa Minä Olen se, joka Minä Olen. Tätä nimeä myös Jeesus käytti itsestään usein, ja tämän nimen voimasta kaatuivat sotilaat maahan, Juudas mukaan lukien, kun he tulivat hakemaan Jeesusta ristiinnaulittavaksi. Jeesus sanoi Minä se Olen ja kaikki kaatuivat maahan.
Jeesus oli myös Mooseksen Jumala ja Mooses myös ennusti Jeesuksesta ja samoin Daavid, joka sanoi, että Herra sanoi minun Herralleni istu oikealle puolelleni. Jeesus siis oli Daavidin Herra ja tähän profetian Jeesus myös palasi viitatessaan syntyperäänsä. Hän ei ollut Joosefin poika ja jos olisi ollut, niin miksi sitten Daavid olisi sanonut Häntä Herrakseen, jos Hän kerran oli Daavidin poika(sukua). Niin miettiköön sitä ne, jotka haluavat alentaa Jeesuksen Joosefin pojaksi.>>>"Tuota neljättä ekivaarin kehittämää Jumalaa ei ole olemassakaan. Se on ekin keksimä mielikuvitus olento, jonka hän on saanut aikaan sekoittamalla ja käsitelemällä väärin Raamatun ilmoitusta. Hän siis sekoittaa meidät Jumalan olemuksen kanssa, vaikka tämä kaikki yhteys on ihan muuta. Se yhteys mikä meillä on Isän ja Pojan kanssa on Hengen yhteys. Se yhteys johtuu ainuastaan siitä, että Kristuksen Henki asuu meissä uskovissa, kun taas Isän ja Pojan yhteys on olemuksellista yhteyttä. He siis ovat samaa olemusta, eli Jumalia.
ekivaari kirjoitti:
>>>"Tuota neljättä ekivaarin kehittämää Jumalaa ei ole olemassakaan. Se on ekin keksimä mielikuvitus olento, jonka hän on saanut aikaan sekoittamalla ja käsitelemällä väärin Raamatun ilmoitusta. Hän siis sekoittaa meidät Jumalan olemuksen kanssa, vaikka tämä kaikki yhteys on ihan muuta. Se yhteys mikä meillä on Isän ja Pojan kanssa on Hengen yhteys. Se yhteys johtuu ainuastaan siitä, että Kristuksen Henki asuu meissä uskovissa, kun taas Isän ja Pojan yhteys on olemuksellista yhteyttä. He siis ovat samaa olemusta, eli Jumalia.
ja henki. Ajatteleeko ekivaari, että on olemassa vain yksi henki tässä maailmassa? Kyllä taidat ajatella, kun tuota kaikki yhteys oppiasi yhä opetat. Jumalan Henki on Henki. Isä Jumala on myös Henki, mutta eri persoona, kuin Pyhä Henki. Poika on Henki, mutta myös eri persoona. Näillä kolmella on ykseys ja täydellinen yhteys. Näitä kolmea yhditää sama olemus. Kaikkien kolmen olemus on Jumala.
Entäs sitten enkelit? Nekin ovat henkiolentoja, mutta ei ole enään kyse samasta Hengestä, kuin Jumalan olemus. Sitten on elävä henki, joka annettin eläimille ja lopulta elämän henki, jonka me ihmiset olemme saaneet. Ekivaari löytää tästä kaikki yhteyden, mutta minä en näe mitään muuta yhteyttä, kuin sen, että Jumalan Henki, joka asuu meissä uskovissa uudestisyntymisen sinettinä on se yhdistävä tekijä. Meillä on yhteys ja me olemme yhtä, mutta emme samaa olemusta. Väitän, että eki tämän kyllä tietää ja ymmärtää, mutta ei halua myöntää, koska hyvä harhaoppi menisi pilalle.Psalmi50.15 kirjoitti:
ja henki. Ajatteleeko ekivaari, että on olemassa vain yksi henki tässä maailmassa? Kyllä taidat ajatella, kun tuota kaikki yhteys oppiasi yhä opetat. Jumalan Henki on Henki. Isä Jumala on myös Henki, mutta eri persoona, kuin Pyhä Henki. Poika on Henki, mutta myös eri persoona. Näillä kolmella on ykseys ja täydellinen yhteys. Näitä kolmea yhditää sama olemus. Kaikkien kolmen olemus on Jumala.
Entäs sitten enkelit? Nekin ovat henkiolentoja, mutta ei ole enään kyse samasta Hengestä, kuin Jumalan olemus. Sitten on elävä henki, joka annettin eläimille ja lopulta elämän henki, jonka me ihmiset olemme saaneet. Ekivaari löytää tästä kaikki yhteyden, mutta minä en näe mitään muuta yhteyttä, kuin sen, että Jumalan Henki, joka asuu meissä uskovissa uudestisyntymisen sinettinä on se yhdistävä tekijä. Meillä on yhteys ja me olemme yhtä, mutta emme samaa olemusta. Väitän, että eki tämän kyllä tietää ja ymmärtää, mutta ei halua myöntää, koska hyvä harhaoppi menisi pilalle.kaikki henget, mitkä ovat Jumalasta, ovat Jumalan henkeä. Luku seitsemän kuvaa Raamatussa toistuvaa täydellisyyttä, ja koska Raamattu puhuu "Jumalan seitsemästä hengestä" [ Jes.11:2; Ilm.3:1; 4:5; 5:6 ]
Sanaa 'persoona' ei Raamattu tunne. Ja koska vanhastaan persoonaksi on sanottu teatterinaamiota, ei se oikein luontevasti sovellu kohteeksi, johon Jumalaa voisi verrata, [Jes. 40:18,25; 46:5; Ap.t:17:29].
-
Usko, oppi- ja opetus-palstaa, josta löysin mielenkiintoisen mielipiteen Jeesuksen jumaluudesta phaipolalta, (harvennus ekivaarin tekemä).
>>"Sillä ei ole väliä, mitä messiaaniset tai helluntailaiset opettavat Jeesuksen jumaluudesta ja Jumalasta. Tutki sitä, mitä Raamatussa näistä asioista on opetettu ja mitä Jumala itsestään siellä kertoo.
Jeesus on Jumalana kaikkien luotujen Jumala ja Herra, - m u t t a - h ä n - e i - o l e - J u m a l a - e i k ä
H e r r a - I s ä l l e e n. - Isän ja Pojan välinen jumaluus eroaa toisistaan siten, että Isällä ei ole Jumalaa eikä Isää, mutta Pojalla on Isä ja Jumala.
Yksityiskohtaista Raamatun opetusta tästä aiheesta:
http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/jumala/i...
http://www.inri.fi/jla/
Jos uskot, että Jeesus on Kristus (Messias) ja Jumalan Poika, ja tunnustat hänet suullasi Herraksi (kyrios), niin sinä pelastut, sikäli kuin olet Kristuksessa (pelkkä totena pitäminen ilman uskon kuuliaisuutta ja hengen pyhitystä ei ole vielä pelastavaa uskoa). (Joh, 20:27-31; 1.Joh, 4:13-15; Room, 10:8-13; Jaak, 2:19; Room 6:1-23.).
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.284548- 343326
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1823135- 102168
- 1571730
- 121718
- 251681
- 1011257
- 1371097
Mua ei ole rengastettu, vaikka asunkin jonkun kanssa
Siihen on esteitä. Sinä taas olet rengastettu yksilö. En jaa aviovuodetta kenenkään kanssa, enkä mitään muutakaan.14954