Naisten asema muinaisessa Egyptissä

Fabricius

Jos muinaisessa Egyptissä naiset onnistuivat kohoamaan jopa faaraoiksi asti, eikö se kerro erittäin hyvästä naisen asemasta jopa niinkin varhaisena aikana? Suurimassa osassa nykypäivän valtioista nainen ei ole koskaan ollut hallitsijana. Ilmeisesti heidän naisensa olivat ainakin paremmassa asemassa kuin keskiajan Euroopassa ja nykyajan muslimimaissa (kuten Egyptissä)?

2

2318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Acmed

      Ja kehitys onkin mennyt 1500 vuotta takaperin eikä nykyisessä Egyptissä nainen nouse johtamaan maata.

    • nimetön.

      "Jos muinaisessa Egyptissä naiset onnistuivat kohoamaan jopa faaraoiksi asti, eikö se kerro erittäin hyvästä naisen asemasta jopa niinkin varhaisena aikana?"

      Naisten asema oli Egyptissä suhteellisen hyvä muihin aikakauden kulttuureihin verrattuna. Vanhan ajan kulttuureista Muinaisessa-Egyptissä naisia kohdeltiin parhaiten

      Lain kannalta nainen oli tasa-arvoinen miesten kanssa. Siis naisilla oli miesten lailla oikeus:

      - Yksityisomaisuuteen
      - Avio-eroon
      - Lainata rahaa
      - Tehdä ja allekirjoittaa sopimuksia
      - Toimia todistajana oikeudessa

      Tämä ei kuitenkaan tarkoita että naisten asema Egyptissä olisi ollut mitenkään kehuttava nykyaikaan verrattuna. Vaikka miehet ja naiset olivat lain edessä tasa-arvoisia, niin se ei tarkoittanut että kulttuuri muuten oli tasa-arvoinen. Laki siis vain takasi kansalaisille tiettyjä oikeuksia.

      Naisfaaraot hallitsijat pukivat tekopartaa kuten miesfaaraotkin ja korostivat miehekkäitä ominaisuuksiaan propagandassa. Naisfaaraot olivat myös enemmänkin poikkeuksia kuin sääntöjä.

      Onhan monessa muissakin maissa ollut naishallitsijoita, vaikka naisten asema on muuten ollut yhteiskunnallisesti hyvin heikko. Esimerkiksi Englannin kuningatar Elisabet I, tai samaisen maan viktoriaaninen aika joka sai nimensä kuningatar Victoriasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      232
      4451
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2874
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2413
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      43
      1697
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1389
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      83
      1192
    7. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      919
    8. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      68
      882
    9. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      854
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      842
    Aihe