Yritän noudattaa vhh:ta mutte se jotenkin viikonloppuna osoittautuu tosi vaikeeksi. Poikakaverin kaa katotaa usein v-loppuna leffaa ja olis kiva keksiä jotai ei lihottavaa terveellistä vhh ruokaa kaikkien pitsojen sun muiden tilalle. Mutta, mitä sitä tekisi? Semmoista "roskaruuan" tyyppistä mutta terveellistä? Vinkkejä tulemaan!
Kunnon mässyruoka viikonlopuksi?
12
4662
Vastaukset
- Näinkin..
Mikäli viikot pysyt ruodussa ja syöt niukasti hiilihydraatteja ja paljon kasviksia, niin halutessasi voit viikon loppuisin syödä pitsaa ja muita hiilari ruokia. Sitä kutsutaan osa aikaiseksi VHHksi ja toimii mainiosti painon hallinnassa. Siittä oli iltalehdessä juttuakin eräs kokki oli laihtunut ja pysynyt hoikkana tuolla 5 2 jaksotuksella..
- "pizzapaistosta"...
Kesäkurpitsapohjaan pizzatäyte ja juusto.
Sen voi maustaa pizzan tapaan.
On se vähän samanmoista, mitä "roskaruoka", mutta ei sisällä kovinkaan hiilareita. - 1+12
En alunalkaenkaan ymmärrä ollenkaan koko vhh-huuhoilua. Terve, tasapainoinen dieetti, missä karsitaan rasvaa ja sokeria, tietysti myös suolaa ja turhia hiilareita on ainakin itsellä toiminut. Mutta noin asenteellisesti, "mässyruokaa". Jos ollaan kurinalaisella dieetillä, silloin ei syödä mässyruokaa. Ei ainakaan minun arvomaailmani puitteissa. En nyt halua olla mikään tiukkapipo, mutta ihan normaalista ruokaympyrästä löytää kyllä kivoja välipaloja niin arkeen kuin viikonloppuunkin. Kesäkurpitsapizza kuulosti juuri niin kammottavalta, kuin se luultavasti onkin. Mieluummin vaikka raikas salaatti, tuoreet vihannekset, hedelmät tai kasvikset. Niissä on mässyttämistä ihan riittävästi. Nälkä lähtee, saa napostella mielin määrin (paitsi ei tietenkään hedelmiä) ja olo säilyy mukavan kevyenä.
- Näitä..
Toi arvomailma juttu kuulostaa niin fanaattiselta, että kaikki tulee vain kärsimyksen kautta huh huh!!! Rento meininki ja "mässypäivät" kuuluu ehdottomasti laihdutukseenkin... Katsos arjen ja juhlan erottaminen on kaiken aaaaa ja ooo ... Mikään rapsakka salaatti tai retiisi ei todellakaan korvaa kunnon pizzaa ja muutamaa tuopposta..
- "pizza"....
Ei se ole mikään turha tuote. Kesäkurpitsasiivuja on vain pohjana. Muu osa on tavanomaista pizzatäytettä. Erona on käytännössä se, että pohja ei ole ainakaan sitkeää. Ideana on saada vaihtelua ruokaan.
Se on aivan maukas juttu!
Kesäkurpizza on oikein herkullista! - 11+11
Näitä.. kirjoitti:
Toi arvomailma juttu kuulostaa niin fanaattiselta, että kaikki tulee vain kärsimyksen kautta huh huh!!! Rento meininki ja "mässypäivät" kuuluu ehdottomasti laihdutukseenkin... Katsos arjen ja juhlan erottaminen on kaiken aaaaa ja ooo ... Mikään rapsakka salaatti tai retiisi ei todellakaan korvaa kunnon pizzaa ja muutamaa tuopposta..
Fanaattisuutta olen nähnyt vain VHH-laihduttajilla. Arvomaailma oli nyt ehkä väärä ilmaus, kysymys on enemmänkin siitä, että pidetään valittu suunta. Normaali laihduttaja voi tietysti myös herkutella, mutta silloin kehissä on ihan jotain muuta, kuin pizzaa ja kaljaa. Ei laihduttamisen tarvitse olla ryppyotsaista touhua, mutta ei myöskään itsensä kusettamista. Arkikin voi olla juhlaa, katsos, kun sen oikein oivaltaa.
- vhh-tyyliin
Kokeile joskus näitä reseptejä:
- Vyötärön metsästäjän pizzapohja
- 1 minuutin sämpylä
Täältä löytyy lisää herkkuja:
http://karppaus.info/resepti/suosituimmat.php
Käsittääkseni tuon pizzan voi varmaan pakastaakin ja lämmittää sitten kun tekee mieli mässyruokaa. Eivät sisällä kauheen paljon hiilareita. Ja kun täytteet voit laittaa makusi mukaan, niin saat varmasti herkullista.- töttöö
Kerran laitoin vikaterän yleiskoneeseen, porkkanasta tuli ohuita siivuja...Mut että ne maistuu hyvälle!
Huomaamatta menee iso kupillinen... kantsii kokeilla. - parasta...???
töttöö kirjoitti:
Kerran laitoin vikaterän yleiskoneeseen, porkkanasta tuli ohuita siivuja...Mut että ne maistuu hyvälle!
Huomaamatta menee iso kupillinen... kantsii kokeilla.Oikeasti porkkana on tosiaan hyvää naposteltavaa aivan raakana. Porkussa on makua!
Kokeilin myös joskus raakaa lanttua, siihen tulee helposti himo. - 4n0n
parasta...??? kirjoitti:
Oikeasti porkkana on tosiaan hyvää naposteltavaa aivan raakana. Porkussa on makua!
Kokeilin myös joskus raakaa lanttua, siihen tulee helposti himo.Porkkanat ja kukkakaali dipattuna Ranch-dippiin. Ai että on hyvää.
- Karppi09
Moussaka on todellista VHH-herkkuruokaa. Uusin rakkauteni roskaruokarintamalla on kuitenkin itse naudan jauhelihasta väännetyt burgerit ja tietysti vanha kunnon kebabliha salaatilla ja turkkilaisella jogurtilla.
Noita vähähiilarisia pizzoja on myös erilaisia ja niistä kannattaa kokeilemalla valita oma suosikki.
Ei se niin vaikeaa oo :) - sipsien tilalle
Alkosta portviiniä ja Lidlistä esim. chorizo-makkaraa, ilmakuivattua salamia, parmankinkkua, oliiveja, kirsikkatomaatteja, coctail-kurkkuja sekä erilaisia vahvoja juustoja. Hammastikkuja ja dippikastikkeita tarjoiluun.
Pakastealtaasta vielä pari pakettia kebab-lihaa ja broilerin rintafileitä, kebab-kastiketta, currykastiketta ja jäävuorisalaattia. Näillä pärjää viikonlopun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.933970Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973337Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1302654Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2232086Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m901843Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.211809Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä1001803- 1141617
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11311- 571222