Yhteinen virtalähde kodin vehkeille

En tiedä että säästäisikö energiaa, mutta siis yksi virtalähde josta sitten 5 V ja 12V ja -5 ja -12V johdot ympäri kämppää. Siis laitteissa ei tarvitsisi olla verkkovirrasta em. jännitteisiin muuntamista. Kuulostaa jotenkin järkevältä.
4290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

alat viritellä kämppääsi tuollaista "keskusvirtalähdettä" ja sen
johdotusta, havaitset ihan varmaan nopeasti miksi sellainen
ei ole levinnyt yleiseen käyttöön.

Mainittakoon, ettei idea ole uusi, on sellainen jossain
tekniikkalehdessä esitelty joskus; en nyt muista missä ja milloin.

Äänestä
  • Olisi kyllä kätsää kun saisivat noista muuntajista tulevien johtojen plugit samanlaiseksi, ei tarvitseisi montaa erilaista pyörittää kun voisi kännykkään napata mistä vaan virtaa, ja sillee. Turha kuvitella , ajatelkaapa jos kaikissa autoissa olisi samanlaiset levytpyörät(vanteet). Suuri määrä terästä säästyisi kun voisi vanhoja vanteita siirtää aina uudempaan autoon, tulisi todennäköisesti ajettua kumitkin lopumpaan, kun paikalleen laitto onnistuisi ilman rengastöitä. Aika monella lojuu vanhan auton toinen rengassatsi kumeineen autotallissa.

    Äänestä

Jokainen laite ottaa oman määränsä energiaa, tulipa virta sitten laitekohtaisesta tai keskitetystä virtalähteestä.

Verkon vaihtojännite 230 V on joka tapauksessa muunnettava tarvittaviksi tasajännitteiksi. Yhden isomman virtalähteen hyötysuhde saattaa olla optimikuormituksella karvan verran parempi kuin useamman pienen, mutta osatehoilla käytettäessä (ison virtalähteen perässä vain laitteen tai parin osakuorma) saattaa tilanne kääntyä päinvastaiseksi.

Matalan jännitteen/suuren virran siirto pitkiä syöttöjohtoja pitkin keskusvirtalähteestä hajautettuun elektroniikkaan merkitsee myös osaltaan suurempia häviöitä ja saavutetun hyötysuhde-edun menetystä. Mitä pidempi siirtomatka, sitä korkeampaa jännitettä ja pienempää virtaa kannattaa käyttää häviöiden minimoimiseksi.

Äänestä

"En tiedä että säästäisikö energiaa"

Luultavasti ei. Jos noilla jännitteillä kulutetaan merkittäviä määriä energiaa niin virta kasvaa suureksi, jolloin pitkän johdon jännitehäviö on myös suuri, ellei johto ole noin ranteen paksuinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ajatusten Kymijoki kirjoitti:

En tiedä että säästäisikö energiaa, mutta siis yksi virtalähde josta sitten 5 V ja 12V ja -5 ja -12V johdot ympäri kämppää. Siis laitteissa ei tarvitsisi olla verkkovirrasta em. jännitteisiin muuntamista. Kuulostaa jotenkin järkevältä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu