...ovat aika ilmavia. Suorastaan tyhjiötä, päähän asti. Niitä tulee siitä paatoksesta, millä tosikosmologit ylistää suuria ajatuksiaan universumin olemuksesta.
Suomennettuna; Ne vähä pierettää.
Muuta vastinetta sieltä ei oikein tule, kuin silmitön herjaaminen puun takaa piilosta, että Vihtori on hörhö, joka 'ei ymmärrä mitään'.
Ei se nyt oikein tieteeltä näytä.
Jos nuo valopäät haluaa saada viimeisen sanan asiassa, niin saakoot. Asia ei silti tuolla savolaisjänkkäämisellä valkene yhtään. Eikä imartele esittäjiensä älykkyystasoa, kun ei siitä muuta ilmene, kuin sama solvaaminen joka viestissä. Vai onko tiedepalsta solvauspalsta?
Samaa on saarnattu kautta aikain, kaikkialla: Vain MEIDÄN näkemys on ainoa oikea. Koko totuus. Mitään muuta ei ole. Ei voi, eikä saa olla. Vääräuskoiset on hävitettävä. Menkää pois. Jne.
Sellainen ei ole tiedettä. Se on uskontoa.
Uskovaistenkin kokouksissa eri mieltä olevat ajetaan pois ja haukutaan ovella hölmöksi, joka 'ei tiedä mitään'. Autoritaaripolitiikassa tällaiset on yleensä tapettu.
Kosmologia ei eroa tästä yhtään: Kuten muissakin -ismeissä, niin sielläkin on tosi hienoja säie-ym. teorioita, kartioita ja kaareutumia. Big Bangeja ja Bullshitteja. Mahtavia mittaustuloksia uusimmilla laitteilla ja satelliiteilla. Huipputieteellinen matematiikka osoittaa kaiken todeksi. Josta maallikot 'ei ymmärrä mitään'. (Vrt. Kommunismi)
Mm. raamattu on kirjoitettu samalla tavalla.
Samoin feministit ovat kymmeniä vuosia todistaneet tieteellisesti lukuisissa tutkimuksissaan ja väitöksissään, joista viimeisin tuli Tanskasta, S.Oksaselta, että mies on väkivaltainen, seksihullu juopporetku, jolla ei ole mitään virkaa. Vastaväittäjät 'ei ymmärrä mitään'.
Kaikkia näitä on myös popularisoitu.
JOS kosmologia on tiedettä ja sen popularisoinnissa on virhe ja asiat on esitetty ihan väärin, niin miksi sitä ei oikaista? Että tyhmätkin ymmärtäisi jotain? Kehutaan vaan itteensä ja haukutaan muita tyhmiksi, jotka 'ei tiedä mitään'.
Kyllä siinä JOKU mättää. Ja pahasti.
Se ei ainakaan todista mitään, että nimettömät selkään puukottajat jankuttaa joka rivillä Vihtorin olevan uuninpankolla notkuva hörhö, joka 'ei tiedä mitään'.
Jos TUO on tiedettä, niin Vihtori on Jumala. Eikä ainakaan ihan niin pöllö, kuin tosiuskovaiset.
Kosmologiassa uskonto ei enää uskovaisemmaksi tule; Mikä on ylhäältä opetettu, se on vain uskottava lujasti, että totta se on. Kuten kaikissa uskonnoissa.
Säie-teoria kuvaa hyvin uskovaisuutta: Se on tosi hieno selitys jollekkin, jonka selittämiseen sanat ei riitä. Mutta ei siihen riitä matematiikkakaan, jota 'tyhmät ei ymmärrä'.
Muutkin hienot hypoteesit (Siis OIKEASTI hienot!) ovat selityksiä JOSTAKIN, mutta MISTÄ, on sitten ihan eri asia. Niiden yhteen sovittaminen ei ole kiistatonta. 'Yhtenäisteoriaa' ei ole edes väitetty löytyneen.
Ei tyhmätkään ihan kaikkea usko. Fanaattinen jänkkääminen omaan uskoonsa vie lopunkin uskon muutoin niin mielenkiintoiseen asiaan. Se on olettamusta, ei factaa. JOS se olisi factaa, sen voisi myös popularisoida. Niin, että tyhmätkin ymmärtäisi. Eikä sekoittaa vielä pahemmin.
Kaikki nerokkuus, jota 'tyhmät ei ymmärrä', törmää, kuin seinään uuninpankolla yksinkertaistettuun kysymykseen: "Kun 'aine' menee Black Holeen, niin MIHIN se menee?"
Hienoimmatkaan hypoteesit ei tätä selitä. Ei säikeillä, eikä ilman.
JOS selittäisi, se myös näkyisi jossain. SEN verran Vihtori ymmärtää, muuta ei tarvi tietää, eikä ikimaailmassa sen pidemmälle eksy kosmologian sirpaletietoryteikköön. Sinne on moni kadonnut.
Mitä enemmän haukutaan lapsellisesti ketään tyhmäksi, joka 'ei ymmärrä mitään', sitä selvemmin paljastuu solvaajan oma sokea usko asiaan, jota ei tunneta. Se, jos mikään, on uskontoa, ei tiedettä.
Vitsipalstoja ei tarvita. Uskovainen jänkkääminen on jo tarpeeksi suuri jättiläisvitsi. Epälogiikan mainitseminen tosikosmologeille vastaa samaa, kuin väittäisi Talibaneille heidän olevan vääräuskoisia.
Eikö nuo jääräpäänerot todellakaan tajua, miten hölmöksi itsensä tekevät ylistämällä OSAteorioitaan, jotka EI SELITÄ koko universumia millään tavalla? Kyllä tyhmempikin SEN ymmärtää.
Näin ollen Vihtorin universum on tasan yhtä 'tieteellinen', kuin mikään muukaan väitös. Kiusallakin laitan sen TAAS tähän. Suoraan peräkammarista:
http://www.bigbangisbigbubble.blogspot.com/
Selkäänpuukottajat saa riehua vapaasti. Savolaisteoriat piisaa tällä erää. Ottaaks kaaliin?
TV: Vihtori Pönttis HPTM. Kaikkien inhokkien esi-isä.
P.S. Ei tarvii välttämättä vastata, ellei välttämättä halua.
Vihtorin ilmavaivat
4
219
Vastaukset
- ihiminen
Ihan hienoa analyysiä sinällään...
Mutta mikäs on vaihtoehto eli sinun jumalasi?
Muiden arvostelu ilman korjausehdotusta on täysin turhaa näpyttelyä.
(Ei tartte itte häävi olla, että voi toisia arvostella).Minä itse ja siinäkin on yksi liikaa.
Tätä jumalaa häiritsee se, että tosiuskovaiset kosmologit ihan tosissaan asettaa itsensä oikean Jumalan asemaan ja väittää tuntevansa oikean Jumalan paremmin, kuin Jumala itse.
Myönnän, että kyllä ne siitä jotain tuntee. Vaikka parran. Jommasta kummasta päästä, mutta ei niin paljoa, kuin niistä hienoista väitteistä näyttää, eli kaiken. SITÄ ne ei tunne.
On siis yhdentekevää, jos teko-epäjumalat esittää mitä tahansa, kun ei oikeatkaan tunne omaa asiaansa.
Kyllä tämäkin Jumala väsyy; Mä meen ny muihin hommiin. MOORJENS!- vaihtoehtosi
vihtori.pontto kirjoitti:
Minä itse ja siinäkin on yksi liikaa.
Tätä jumalaa häiritsee se, että tosiuskovaiset kosmologit ihan tosissaan asettaa itsensä oikean Jumalan asemaan ja väittää tuntevansa oikean Jumalan paremmin, kuin Jumala itse.
Myönnän, että kyllä ne siitä jotain tuntee. Vaikka parran. Jommasta kummasta päästä, mutta ei niin paljoa, kuin niistä hienoista väitteistä näyttää, eli kaiken. SITÄ ne ei tunne.
On siis yhdentekevää, jos teko-epäjumalat esittää mitä tahansa, kun ei oikeatkaan tunne omaa asiaansa.
Kyllä tämäkin Jumala väsyy; Mä meen ny muihin hommiin. MOORJENS!nykyiselle, kymmenkunta riviä vastausta ilman vastausta???
vaihtoehtosi kirjoitti:
nykyiselle, kymmenkunta riviä vastausta ilman vastausta???
Se on juuri se, mistä oikeat kosmologit sai ilmalaivoja:
BIG BANG IS BIG BUBBLE!
Osoite yllä. Ks. siitä.
TV; Pönttis-ilkkis
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti27545862Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!5111460Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy23311038Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump399830Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla908678Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2856728Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j23549Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti33440Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.253163Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle43013