http://www.nelonen.fi/uutiset/ulkomaat/tornionjokilaaksossa-asuttiin-jo-11-000-vuotta-sitten
???
Mätäkuun juttuja keskellä marraskuuta?
11000 vuotta vanhaa asutusta?
6
1342
Vastaukset
- Kustaa IIIa
Jääkauden aikaisen jäätikön sulamisen myötä asutus seurasi tiiviisti jään reunaa. Loppuvaiheessa jäätikkö ei ollut yhtenäinen eikä sen paksuus ollut esteenä ihmisen vaelluksille, vrt Antarktis, Grönlanti, eskimot ja tutkimusmatkailijat. Arvellaan että Ruotsista n vuosi sitten löydetyt maailman vanhimmat puut (kuuset) joita on n. 20 ja joilla kaikilla on ikää vähintään 8500 mutta osalla jopa 9500vuotta, olisivat ihmisten mukanaan tuomia istukkaita jäänreunan paetessa pohjoiseen.
http://www.tiede.fi/uutiset/uutinen.php?id=3333
Muutama muu linkki
http://fi.wikipedia.org/wiki/Suomussalmi
http://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_mesoliittinen_kulttuuri
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hyrynsalmi
vähän huumoria:
http://hikipedia.info/wiki/Hyrynsalmi - EiKaiNytasent...
Ihmisiä, kuten muita kädellisiä on ollut maailmassa vasta noin viimeiset 7000-vuotta. Tämän vanhempia merkkejä ei ole LUOTETTAVASTI voida sanoa löytyneen. eli tuo 11,000-v on käytännössä impossible...
- kirjakin on siitä
Suomestakin löytyy 9000 vuotta vanhoja merkkejä ihmisen toiminnasta, eli hyvin pian jään sulamisen jälkeen ihminen on saapunut suomenniemelle.
- Jetsonic
kirjakin on siitä kirjoitti:
Suomestakin löytyy 9000 vuotta vanhoja merkkejä ihmisen toiminnasta, eli hyvin pian jään sulamisen jälkeen ihminen on saapunut suomenniemelle.
Pakenivat ensin jäätä ja seurasivat sen reunaa kun se lähti takaisin.
- höyläsi
Jetsonic kirjoitti:
Pakenivat ensin jäätä ja seurasivat sen reunaa kun se lähti takaisin.
Onhan Suomen alueella voinut olla ihmisiä jo ennen jääkautta, mutta selviä merkkejä siitä lie vaikeaa löytää. Viimeisin jääkausi oli aika pitkä ja se pisti maanpinnan uuteen uskoon.
..uskonnollinen vakaumus? Se siitä siten, usko tai älä.
Mutta asiaan: tässä yhteidessä on mielenkiintoista, ettei munainen ihminen pelännyt kylmiä olosuhteita lainkaan.
Amerikan asutus on nimittäin tutkittu eri aikoina eri tavalla ja se teoria, että ihminen olisi tullut VAIN Beringin salmen ylitse, on nykyisin kysynalaistettu. Eteleäamerikassakin on todisteita siitä, että asutus on tullut lännestä, eli meren yli.
Toinen huima havainto on n. 15.000 vuotta vanhat löydöt Pohjoisamerikasta, joissa oli kivisia työkaluja, jotka olivat samalaisia kuin Ranskasta löydetyt! Tästä pääteltiin, että eräs maahanmuutajairyhmä olisi tullut jäiten mukaan tai ylitse Euroopasta Amerikkaan. Kun tiedetään, että eskimot pystyisivät tuohon, mikseivät muut. Lukekaa Nansenin kirjat, tiedätte, miten se tehdään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512