Jätetään typeriä ja heikkoja reseptejään suoltava Crudo ja hänen toinen nimimerkkinsä eli Porkkanapää (Crudo tekeytyy äärimmäisen yksinkertaiseksi kirjoittaessaan tällä) solvaamaan Teppoa tuonne Kala & äyriäiset -palstalle et sillei hei! Teppo sen sijaan antaa tuolle alemmalle kyselijälle itse innovoimansa ja siten loisteliaan keiton ohjeen et sillei hei!
Iso kattilallinen tätä loistavaa etnistä keittoa onnistuu:
Pari pakettia kanan tissiä (n. 700g)
Vettä noin kolme litraa 3-4 kanaliemikuutiota
Desi ananasmehua
Bambunversoja purkki
Vihreää curry-tahnaa vajaa ruokalusikallinen
Yksi iso keltasipuli
Yksi kiinalainen valkosipuli (tai noin 4-5 tavallista kynttä)
1 sitruuna puristettuna
Makeaa chilikastiketta (tai hapanimelää kastiketta) noin 3 dl
Tuoretta ja tulista (isohkoa) chiliä pari kpl hienonnettuna
Tuoreita herkkusieniä viipaloituna
Kaksi kananuudelipakettia (jauheet sekaan)
Ensin paistetaan kanat kevyesti ja pilkotaan ne et sillei hei! Sitten vesi kiehumaan ja kanaliemikuutiot sekaan. Sen jälkeen sipuli, valkosipuli, bambuversot sitruunamehu & curry-tahna ja ananasmehu liemeen ja keitellään hissuksiin lyhyen aikaa. Sitten kanat sekaan ja viimein herkkusienet et sillei hei! Pienen keittelyn jälkeen on aika nakata sekaan makea chilikastike ja nuudelipussissa tuleva kanajauhe ja chili. Sitten annetaan makujen tasaantua hitaasti keitellen noin 15-20 min et sillei hei! Lopuksi nuudelit sekaan ja vielä viisi minuuttia, kunnes Tepon loistelias kanakeitto on valmista et sillei hei!
Loistavan maun eräs salaisuus on sitruunan ja makean chilikastikkeen liitto: sweet & sour et sillei hei! Jos käytät hapanimeläkastiketta, niin sitruunaa ei tarvitse laittaa niin paljoa.
Tepon kana-nuudelikeitto
2
774
Vastaukset 2
Etkö ole käynyt tsekkaamassa profiileita ?
Kuinkas me voitaisiin olla sama ihminen ?
Teoriassa kai mahdollista, käytännössä ei.
"Kiitokset" viittauksesta yksinkertaisuuteeni.
Näin sen ainakin ymmärsin.
No- en minäkään pidä stadilaisista, ylimielistä ja
muka kaikentietävää porukkaa.- Tytteli Tyy
Herkullisen tuntuinen resepti...nam. Voisitko kertoa kuitenkin millaisessa purkissa tai pullossa makeaa chilikastiketta tai hapanimelää kastiketta myydään? En ole aiemmin ostanut enkä oikein tiedä minkälaista purnukkaa kaupasta pitäisi etsiä. Muistatko jonkin tuotemerkin näistä edellämainituista? Kerro vielä kumpi edellämainituista kastikkeista sopii keittoon mielestäsi paremmin. Kiitos tiedoista etukäteen ja makoisaa joulun odotusta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791692
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109893En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58745Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo96653Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207644- 133618
- 48566
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50548- 37546
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15520