Tepon kana-nuudelikeitto

teppo.moi

Jätetään typeriä ja heikkoja reseptejään suoltava Crudo ja hänen toinen nimimerkkinsä eli Porkkanapää (Crudo tekeytyy äärimmäisen yksinkertaiseksi kirjoittaessaan tällä) solvaamaan Teppoa tuonne Kala & äyriäiset -palstalle et sillei hei! Teppo sen sijaan antaa tuolle alemmalle kyselijälle itse innovoimansa ja siten loisteliaan keiton ohjeen et sillei hei!


Iso kattilallinen tätä loistavaa etnistä keittoa onnistuu:


Pari pakettia kanan tissiä (n. 700g)

Vettä noin kolme litraa 3-4 kanaliemikuutiota

Desi ananasmehua

Bambunversoja purkki

Vihreää curry-tahnaa vajaa ruokalusikallinen

Yksi iso keltasipuli

Yksi kiinalainen valkosipuli (tai noin 4-5 tavallista kynttä)

1 sitruuna puristettuna

Makeaa chilikastiketta (tai hapanimelää kastiketta) noin 3 dl

Tuoretta ja tulista (isohkoa) chiliä pari kpl hienonnettuna

Tuoreita herkkusieniä viipaloituna

Kaksi kananuudelipakettia (jauheet sekaan)


Ensin paistetaan kanat kevyesti ja pilkotaan ne et sillei hei! Sitten vesi kiehumaan ja kanaliemikuutiot sekaan. Sen jälkeen sipuli, valkosipuli, bambuversot sitruunamehu & curry-tahna ja ananasmehu liemeen ja keitellään hissuksiin lyhyen aikaa. Sitten kanat sekaan ja viimein herkkusienet et sillei hei! Pienen keittelyn jälkeen on aika nakata sekaan makea chilikastike ja nuudelipussissa tuleva kanajauhe ja chili. Sitten annetaan makujen tasaantua hitaasti keitellen noin 15-20 min et sillei hei! Lopuksi nuudelit sekaan ja vielä viisi minuuttia, kunnes Tepon loistelias kanakeitto on valmista et sillei hei!

Loistavan maun eräs salaisuus on sitruunan ja makean chilikastikkeen liitto: sweet & sour et sillei hei! Jos käytät hapanimeläkastiketta, niin sitruunaa ei tarvitse laittaa niin paljoa.

2

761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Etkö ole käynyt tsekkaamassa profiileita ?
      Kuinkas me voitaisiin olla sama ihminen ?
      Teoriassa kai mahdollista, käytännössä ei.

      "Kiitokset" viittauksesta yksinkertaisuuteeni.
      Näin sen ainakin ymmärsin.

      No- en minäkään pidä stadilaisista, ylimielistä ja
      muka kaikentietävää porukkaa.

      • Tytteli Tyy

        Herkullisen tuntuinen resepti...nam. Voisitko kertoa kuitenkin millaisessa purkissa tai pullossa makeaa chilikastiketta tai hapanimelää kastiketta myydään? En ole aiemmin ostanut enkä oikein tiedä minkälaista purnukkaa kaupasta pitäisi etsiä. Muistatko jonkin tuotemerkin näistä edellämainituista? Kerro vielä kumpi edellämainituista kastikkeista sopii keittoon mielestäsi paremmin. Kiitos tiedoista etukäteen ja makoisaa joulun odotusta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      417
      3107
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      70
      2398
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      79
      2036
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      124
      1763
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      143
      1657
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      72
      1268
    7. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      293
      1096
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      14
      1063
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1049
    10. 41
      919
    Aihe