Eikö näin ennusteta, sadan vuoden kuluttua Suomessa olisi samanlainen ilmasto kuin Saksassa. Vaikka Suomeen tulisi etelä-Euroopan ilmasto, joka kyllä kelpaisi, niin mitä kamalaa siinä olisi, kyllä Suomi olisi aivan asuttavassa kunnossa, väkeä mahtuisi paljon enemmänkin. Ei se maailmanloppu ainakaan Suomeen taida tullakaan?
Suomeen keski-Euroopan ilmasto
Entä sitten
10194
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Saisi kunnolla lämmetä, Suomeen Kanarian saarten tapainen ilmasto, ympäri vuoden hyvä.
niin, mitä se suomea liikuttaa, kun nälänhätää kärsivät maat hakevat elintilaa, myös suomesta.. eihän se missään tunne, että pohjoiseen ryntäisi eri maiden armeijoita sun muita hirveitä määriä.
toisaalta, tämä kehity tapahtuu jo ennenkuin suomessa olisi keskieuropan lämmöt :)
juuri sen vuoksi. Kyllä täällä rakennetulle hyvinvoinnille ottajia riittäisi jos vaan annettaisiin.
Jos ja kun arabimaista ja Afrikasta loppuu vesi, Etelä-Eurooppa aavikoituu ei ole Suomen puolustus kuin hyttysen ininää.
Oikeasti vaikka olen jo keski-ikäinen eikä minun elinaikanani toivottavasti vielä tule pahempia muutoksia, panen silti toivoni kunnollisiin ja järkeviin nuoriin. Heidän ja heidän lapsiensa tulevaisuudesta tässä on kyse jopa heidän hengestään. Toivon että nuoret nousevat vaikuttamaan asioihin muutenkin kuin riehumalla ja ikkunoita rikkomalla. Luotan fiksuihin nuoriin ja toivon että myös me vanhemmat voisimme tehdä edes jotain asian hyväksi.
täällä ei taida olla mainitsemaasi hyvinvointia. viidennes suomalaisista kärsii mielenterveys ongelmista.
hyvinvointi mistä puhut on varmaankin sitä, että on ottanut mainostajien puheet totuudekseen, ja ostaa niitä tuotteita minkä on luvatun onnen tuovan. valtaosa kokee siitä onnea ja sitä fiilistä mitä asian on opetettu tuottavan..
Jostain vinku-intiasta jos pakolaisia yrittää tulla on aika monta maata välissä. Ne jotka tänne saakka pääsevät ja yrittävät väkisin tulla ammutaan!
Siperia ja Grönlanti olisivat mitä mainiompia asuinalueita jos ilmasto tarpeeksi lämpenee.
Hyvät ihmiset ja torvelot. Kun matkailette niin miksi ette poikkea vaikka Venetsiassa, Maleviideilla, Karachissa, Kalkutassa, jossakin Saharan laidoilla, niin itse voisitte havannoida tilannetta ja esim. kokeilla asumista hotellihuoneessa, jossa on vettä lattialla.
Konkreettisia merkkejä on nääs riittävästi siitä, että kohti yhä suurempia vaikeuksia olemme menossa.
Mutta itsekin puhut ihmisvirrasta Afrikasta tännepäin, ja EU:n ajama rahavirta kulkee täältä sinnepäin. Tästä voimme päätellä täällä jonkinlaista suhteellista hyvinvointia olevan, muutoin virrat kulkisivat päinvastoin.
Itse luen hyvinvoinniksi kyllä nuo mainitsemasi, ja lisäksi mm. jokaiselle tarjottavan mahdollisuuden koulutukseen, saatavilla olevan terveydenhuollon, toimivan infrastruktuurin, sosiaaliturvasta huolehtimisen muutoinkin kuin monikymmenpäisiä lapsilaumoja vanhuudenturvaksi tehtailemalla ym. tämän tyyppiset olosuhteet. Ne eivät synny sattumalta ja ilmaiseksi.
pohjoisnavalla tai antarktiksella. hyvä jos moiset paskamestat sulaa huut hemmettiin