Mistä Savolaista talkkunaa pääkaupunkiseudulla ?

Talkkunaa kiitos

Kääk.... joulu ilman Savolaista talkkunaa.
Tietääkö joku jonkun kaupan pääkaupunkiseudulla josta saa Savolaista puurotalkkunaa?

Kiitos

14

3316

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kielelle
      • En itse ole koskaan uskaltanut ottaa tuota asiaa esille, ettei taas syytetä kaikenlaisesta suomalaisen kansanperinteen polkemisesta, mutta Virossa Mulkinmaalla olen saanut aivan oikeaa talkkunaa, jonka selitettiin olevan paikallinen erikoisuus. Talkkunaahan se oli - vähän vain eri makuista. Kuten sanoit siinä taitaa herneen lisäksi olla useita eri viljalajeja jauhettuna, mutta talkkunaa yhtäkaikki. Mutta onhan Suomessakin useita eri makuisia talkkunoita paikkakunnan ja myllärin mukaan.

        Ruoan nimi oli kama ja sitä tarjoillaan aivan samoin kuin omaa talkkunaammekin. Onpa siitä jopa tällainen koura/tappitalkkunan versiokin - "mutti"-variantti - tarjolla.

        Jotta ei tarvitse lyödä sanalla, niin suomalainen on parempaa - uskoo ken haluaa.


    • k mikko

      VAIN PIENI OSA SUOMALAISISTA TIETÄÄ OEKEEN SAVOLAESEN TALAKKUNAN.
      HYVÄ SAVOLAINEN TALKKUNAJAUHO VALMISTETAAN VAIN SOPIVASTI PAAHDETUISTA OHRISTA JAUHAEN. JOS LIIKAA PAAHDETAAN,SE MAISTUU KITKERÄLLE. KERRAN KUN HESAN KESKUSTAN LUONTAISTUOTEKAUPASTA HYVÄN RANTASALAMELAESEN TALAKKUNATEHTAAN LÖYSIN,TILASIN SIELTÄ 50 KILLOO TALAKKUNAKSIA. SIELLÄPÄ OLJ JUSTIISA SILLON VANAHA ISÄNTÄ SYRJÄÄN SIIRTYNNÄ. JA NUORJ ISÄNTÄ KUN JAOHOT SITTEN TOEMITTI,NIIN SE HYVÄKÄS OLJ JYVIÄ LIIAKS PUAHTANNA. OLJ MINULLA SITTEN REILUMMANLAESESTI KITKERÄTÄ EVÄSTÄ ITELLE JA MONILLE TUTUILLEKKII HOLLIN AEKOO TARJONA,JAOSSA!!!!!!!!

      SAVOLAISTA TALKKUNAJAUHOA SAATTAA EDELLEEN LÖYTÄÄ JOISTAIN LUONTAISTUOTEMYYMÄLÖISTÄ TAI ISOISTA ELINTARVIKELIIKKEISTÄ. MUT AENA ON PUSSIM PIÄLTÄ LUETTAVA SISÄLLYSLUETTELO.

      OEKEE SAVOLAENEN TALAKKUNAPUURO SYNTYY KIEHUVASSA VEISSÄ KEITELLEN,HYVIN HÄMMENNELLEN,ETTEI SE PIÄSE POHJAAM PALAMAAN. JOS KEITETÄÄN VÄHÄSSÄ VEISSÄ,SE VOEJJAAN SYYVVÄ KOPRATALAKKUNANA;KÄSISSÄ MUOTOILTUA,TIUKKAA PUUROPALLOA KASTELLAAN SUOLASEEN SULLAAN VOIHIN TAI SIANLIHALIEMEEN JA HAUKATAAN KUIN KOTIMAISTA OMENATA.

      TAVANOMAISEMMIN HIUKAN NOTKEAMPI TALKKUNAPUURO KAUHOTAAN KUPPIIN. PUURON KESKELLE PAINETAAN PIEN KUOPPA,MIHIN LUSIKOEJJAAN TUOTA SUOLASTA SIANLIHALIENTÄ TAI TIPPAOTETTAAN SUOLANEN VOINOKARE. HERRKUAHAN SE ON SILLE,JOKA HYVÄM PIÄLLE YMMÄRTÄÄ.
      k mikko

    • keittelevä kokki

      Osta Kainuulaista talakkunaa, niin löyvät hyvää.

      • Oikia immeinen

        Pitteekö sitä väjen vängälä aevan löysiä hoastoo! Kaenuulaiset ny talakkunasta tiijä niin pölökähystäkkää!
        Roahooppa ihtes tänne kuopijoo, niin soat oekeeta talakkunoo syyväkses ja vaekka kottiis viemisiks!


      • Talakkunapoeka

        Elä sinä sovolaenen viisastele talakkunallasi, kyllä Kaenuulaenen talakkuna on parempoo, käristys kyytipoekana totta kae!


    • skv

      maatilatori lasipalasti sillä on savolaistakotitalkkunaa

      • 16+2

        Kuka tuota virulaisen kulkukoiran hilsettä ostaisi, en minä ainakaan.


    • skv

      Eat & Joy Kauppahalli kluuvi ja maatilatori lasipalatsi.
      Sieltä saa savolaistakotitalkkunaa luomuna katso lisäohjeita WWW.savolaistakotitalkkunaa.fi

    • skv

      Eat & Joy Kauppahalli kluuvi ja maatilatori lasipalatsi.
      Sieltä saa savolaistakotitalkkunaa luomuna katso lisäohjeita WWW.savolaistakotitalkkunaa.fi

    • skv

      Eat & Joy Kauppahalli kluuvi ja maatilatori lasipalatsi.
      Sieltä saa savolaistakotitalkkunaa luomuna katso lisäohjeita WWW.savolaistakotitalkkunaa.fi

    • ****

      En,mutta "pohojalaista"löytyy Oulusta.

    • niinpä näkkyy

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1463
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      926
    4. 68
      733
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      713
    6. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      240
      698
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      609
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      551
    10. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      537
    Aihe