Kääk.... joulu ilman Savolaista talkkunaa.
Tietääkö joku jonkun kaupan pääkaupunkiseudulla josta saa Savolaista puurotalkkunaa?
Kiitos
Mistä Savolaista talkkunaa pääkaupunkiseudulla ?
14
3255
Vastaukset
- kielelle
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/27820/Talkkunapuuro 6.8.07
ja ainekset http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/avoinarkisto/trindex.jsp?xid=42031&date=2001/08/13
ja huom PAH yhdisteet.
Jos isoissa marketeissa ei ole ja asuksit pääkaupunkiseudulla mene Eesti Herkut ja osta KAMA jahu-se on samaa, mut enempi hernes http://tatipensio.jutut.fi/article/751En itse ole koskaan uskaltanut ottaa tuota asiaa esille, ettei taas syytetä kaikenlaisesta suomalaisen kansanperinteen polkemisesta, mutta Virossa Mulkinmaalla olen saanut aivan oikeaa talkkunaa, jonka selitettiin olevan paikallinen erikoisuus. Talkkunaahan se oli - vähän vain eri makuista. Kuten sanoit siinä taitaa herneen lisäksi olla useita eri viljalajeja jauhettuna, mutta talkkunaa yhtäkaikki. Mutta onhan Suomessakin useita eri makuisia talkkunoita paikkakunnan ja myllärin mukaan.
Ruoan nimi oli kama ja sitä tarjoillaan aivan samoin kuin omaa talkkunaammekin. Onpa siitä jopa tällainen koura/tappitalkkunan versiokin - "mutti"-variantti - tarjolla.
Jotta ei tarvitse lyödä sanalla, niin suomalainen on parempaa - uskoo ken haluaa.
- k mikko
VAIN PIENI OSA SUOMALAISISTA TIETÄÄ OEKEEN SAVOLAESEN TALAKKUNAN.
HYVÄ SAVOLAINEN TALKKUNAJAUHO VALMISTETAAN VAIN SOPIVASTI PAAHDETUISTA OHRISTA JAUHAEN. JOS LIIKAA PAAHDETAAN,SE MAISTUU KITKERÄLLE. KERRAN KUN HESAN KESKUSTAN LUONTAISTUOTEKAUPASTA HYVÄN RANTASALAMELAESEN TALAKKUNATEHTAAN LÖYSIN,TILASIN SIELTÄ 50 KILLOO TALAKKUNAKSIA. SIELLÄPÄ OLJ JUSTIISA SILLON VANAHA ISÄNTÄ SYRJÄÄN SIIRTYNNÄ. JA NUORJ ISÄNTÄ KUN JAOHOT SITTEN TOEMITTI,NIIN SE HYVÄKÄS OLJ JYVIÄ LIIAKS PUAHTANNA. OLJ MINULLA SITTEN REILUMMANLAESESTI KITKERÄTÄ EVÄSTÄ ITELLE JA MONILLE TUTUILLEKKII HOLLIN AEKOO TARJONA,JAOSSA!!!!!!!!
SAVOLAISTA TALKKUNAJAUHOA SAATTAA EDELLEEN LÖYTÄÄ JOISTAIN LUONTAISTUOTEMYYMÄLÖISTÄ TAI ISOISTA ELINTARVIKELIIKKEISTÄ. MUT AENA ON PUSSIM PIÄLTÄ LUETTAVA SISÄLLYSLUETTELO.
OEKEE SAVOLAENEN TALAKKUNAPUURO SYNTYY KIEHUVASSA VEISSÄ KEITELLEN,HYVIN HÄMMENNELLEN,ETTEI SE PIÄSE POHJAAM PALAMAAN. JOS KEITETÄÄN VÄHÄSSÄ VEISSÄ,SE VOEJJAAN SYYVVÄ KOPRATALAKKUNANA;KÄSISSÄ MUOTOILTUA,TIUKKAA PUUROPALLOA KASTELLAAN SUOLASEEN SULLAAN VOIHIN TAI SIANLIHALIEMEEN JA HAUKATAAN KUIN KOTIMAISTA OMENATA.
TAVANOMAISEMMIN HIUKAN NOTKEAMPI TALKKUNAPUURO KAUHOTAAN KUPPIIN. PUURON KESKELLE PAINETAAN PIEN KUOPPA,MIHIN LUSIKOEJJAAN TUOTA SUOLASTA SIANLIHALIENTÄ TAI TIPPAOTETTAAN SUOLANEN VOINOKARE. HERRKUAHAN SE ON SILLE,JOKA HYVÄM PIÄLLE YMMÄRTÄÄ.
k mikko - keittelevä kokki
Osta Kainuulaista talakkunaa, niin löyvät hyvää.
- Oikia immeinen
Pitteekö sitä väjen vängälä aevan löysiä hoastoo! Kaenuulaiset ny talakkunasta tiijä niin pölökähystäkkää!
Roahooppa ihtes tänne kuopijoo, niin soat oekeeta talakkunoo syyväkses ja vaekka kottiis viemisiks! - Talakkunapoeka
Elä sinä sovolaenen viisastele talakkunallasi, kyllä Kaenuulaenen talakkuna on parempoo, käristys kyytipoekana totta kae!
- skv
maatilatori lasipalasti sillä on savolaistakotitalkkunaa
- kama talkkunaa
http://www.eatandjoy.fi/tuotteet Suomesta
http://en.wikipedia.org/wiki/Kama_(food) Virosta
ja eestikaupat
http://www.tuglas.fi/arkisto/virolaisia ruokakauppoja suomessa- 16+2
Kuka tuota virulaisen kulkukoiran hilsettä ostaisi, en minä ainakaan.
- skv
Eat & Joy Kauppahalli kluuvi ja maatilatori lasipalatsi.
Sieltä saa savolaistakotitalkkunaa luomuna katso lisäohjeita WWW.savolaistakotitalkkunaa.fi - skv
Eat & Joy Kauppahalli kluuvi ja maatilatori lasipalatsi.
Sieltä saa savolaistakotitalkkunaa luomuna katso lisäohjeita WWW.savolaistakotitalkkunaa.fi - skv
Eat & Joy Kauppahalli kluuvi ja maatilatori lasipalatsi.
Sieltä saa savolaistakotitalkkunaa luomuna katso lisäohjeita WWW.savolaistakotitalkkunaa.fi - ****
En,mutta "pohojalaista"löytyy Oulusta.
- niinpä näkkyy
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1174898Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1163979Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2223913Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1741374En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155