Miksi syödä luomulihaa?

JennaaM

Itseäni säälittää tapattaa luomu- olosuhteissa olevaa onnellista eläintä. Tulee mieleen kotieläimet ja muuta, nyyh:( Eikö se ole järkevämpää syödä niitä eläimiä, jotka elävät ahtaissa tiloissa tai ovat jo vanhoja tms?!

3

1007

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      Mielenkiintoinen logiikka, täytyy myöntää. Eläin ei ole esine, taivaan tähden! Jos sitä elossa pitää, on sille annettava sellainen elämä, että sen pystyy hyvin elää vaikka kuolisi seuraavana päivänä syntymästään. Sairasta minun mielestäni satakiloista eläintä tunkea häkkiin, jossa on vain puoli neliömetriä liikkumavaraa karsinassaan. Siis ei karsinan koko, vaan liikkumavara siitä minkä elukan keho itsessään peittää. Ja saanen huomauttaa: eläimet eivät elä vanhaksi. Eivät Suomessa.

    • Näin se menee

      Syömällä luomua, tuet luomua. Syömällä epäeettisesti tuotettua, tuet tehotuotantoa. Se mitä ostetaan, sitä myydään. Eli: tue sitä mikä on oikeudenmukaista jos haluat sen jatkuvan.

      • tosionni+aina

        on parasta syödä luomua, se parantaa eläinten kohtelua maatiloilla ja vastustaa tehotuotantoa. Eikö ole eläimen kannalta parasta, että se saa hyvän elämän ja nopean kuoleman, mieluiten kotikarsinaansa, edes loppuaan aavistamatta. Joten kotiteurastukset kunniaan ja se perinteinen kesäpossu, joka syksyllä lahdataan on paras paisti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5037
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4428
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      2997
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1770
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1767
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1761
    Aihe