Suomen joet ennen jääkautta

=_=

Onko asiaa pähkäilty? Kemijoki on korkearantainen ja leveä. Tuntuisi, että se ei ole ehtinyt muotoutua muutamassa tuhannessa vuodessa.

2

606

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joujoo

      Kyllä se on muotoutunut viimeisen jääkauden jälkeen. Ota huomioon, että 8000-9000 v sitten Ancylus-meri ulottui nyk. Rovaniemelle asti. Eli alaosa nyk. Kemijokea oli meren lahti. Siihen että joki on nykyisessä uomassaan on toki vaikuttanut kallioperän siirrokset ja heikkousvyöhykkeet.

    • airfoil joka ei kirj

      Eihän jää höylännyt kuin 7-12 m maankamaraa. Joten ei maan muodot ole kauheasti muuttuneen siitä mitä ne oli ennen edellista jääkautta. Lisäksi jääkin on tainnut kasvaa miltei samalla tavalla kuin edelliselläkin kaudella, samantapaiset kielekevirrat kuin aikaisemiillakin kausilla. Koska ainakin yksi harju on samassa kohdin kuin edellinen jääkauden harju, se josta löytyy turvekerros kerrosten välistä, jonka on sanottu olevan jääkausien väliseltä ajalta.

      Kemijoki olisi tullut erikohtaan, jos olisi tullut poikittainen harju nykyisen joen poikki tai paljon päätemoreenia olisi kasautunut kuin Salpausselkä joen linjalle johonkin kohtaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      149
      2433
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      987
    3. 66
      970
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      120
      937
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      793
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      611
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      90
      561
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      536
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      522
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      488
    Aihe