Hampurilaiset USA:ssa

mmmm hyvää?

onko ne isompia kuin suomessa myytävät kun ne on todella pienen kokoiset suomessa. Saako jenkit rahalle parempaa vastinetta esim Maccarissa. Jos usassa tuotteet ovat isompia pitäisi kuluttajien suomessa vaatia isompia annoksia. Nyt ne ovat naurettavia lätysköjä.

8

1664

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20

      kaikki on isompaa. Suomessa en ole hampurilaista syonyt joten en voi olla 100% varma asiasta. Viimeksi soin In-n-Out burgerin ja kylla siita piti kaksin kasin pitaa kiinni.

    • Burger King

      En ole pitkään aikaan suomessa asioinut mcdonalssissa, mutta ainakin burger kinging hampparit hakkaa hesen burgerit maussa ja koossa aika sata-nolla. Ja annokset on halvempia kuin suomessa!
      nimimerkillä 18kk ja 10 kiloa usassa :)

    • Kuvista päätellen ihmisetkin ovat USA:ssa paljon isompia kuin muualla - täytyyhän hampurilaistenkin olla silloin isompia kooltaan.

      • Anonyymi

        good point...


    • tikkuvaras

      Varmaan kustannuskysymys. Jenkeissä toimintaa pystyy pyörittämään halvemmalla (raaka-aineet ja palkat) ja kilpailu on tappavaa joten isot annokset on vaan luonnollinen seuraus. Täytyy muistaa, että Suomen mäkkäri ei lilliputtiannoksillakaan ole koskaan tuottanut emoyhtiölleen voittoa.

      • chicken burger

        En syö ollenkaan ns. tavallisia hampurilaisia, en ranskiksia etc. Ainoa makuuni sopiva on Hesen kanahampurilainen. Ei mikään järin kevyt sekään - kalorit voi katsoa Hesen sivuilta. Siinä annoskoko joka tapauksessa on minulle ihan maksimi - ei muruakaan enempää.

        En tunne Suomen Mäkkärin tilannetta, mutta se nyt on ihan satavarmaa, että kannattamaton yritys ei ole omistajan mieleen. Kun heität noinkin ankaran herjan, pistä jotain liiketaloudellisia faktoja kehiin.


      • korutonta kertomaa
        chicken burger kirjoitti:

        En syö ollenkaan ns. tavallisia hampurilaisia, en ranskiksia etc. Ainoa makuuni sopiva on Hesen kanahampurilainen. Ei mikään järin kevyt sekään - kalorit voi katsoa Hesen sivuilta. Siinä annoskoko joka tapauksessa on minulle ihan maksimi - ei muruakaan enempää.

        En tunne Suomen Mäkkärin tilannetta, mutta se nyt on ihan satavarmaa, että kannattamaton yritys ei ole omistajan mieleen. Kun heität noinkin ankaran herjan, pistä jotain liiketaloudellisia faktoja kehiin.

        "Hampurilaisjätti McDonalds on toiminut Suomessa yli 20 vuotta, mutta paria poikkeusta lukuunottamatta tehnyt koko ajan tappiota. Kauppalehden mukaan pikaruokaketjua pidetään pystyssä pääkonttorista saatavilla pääomalainoilla. Niitä on maksettu Suomeen jo 86 miljoonaa euroa."

        Iso mälli

        McDonald's Oy 2001 2000 1999

        Liikevaihto, milj. e 35,6 34,6 39,6

        Tulos ennen satunn. eriä, milj. e –13,1 –5,1 –1,9


        http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/arkistot/talous/2008/07/674364

        http://www.talouselama.fi/uutiset/article157574.ece


    • Anonyymi

      No niiden pääomalainojen törkeillä koroillahan Mäkkäri pyörii. Suomeen ei siten tarvi koskaan maksaa veroja. Jenkkimäkkäri kyllä ottaa tuottonsa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      118
      5516
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      440
      1729
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      200
      1203
    4. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      20
      1179
    5. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1173
    6. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1063
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      975
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      951
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      906
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      856
    Aihe