Hampurilaiset USA:ssa

onko ne isompia kuin suomessa myytävät kun ne on todella pienen kokoiset suomessa. Saako jenkit rahalle parempaa vastinetta esim Maccarissa. Jos usassa tuotteet ovat isompia pitäisi kuluttajien suomessa vaatia isompia annoksia. Nyt ne ovat naurettavia lätysköjä.
81810
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

kaikki on isompaa. Suomessa en ole hampurilaista syonyt joten en voi olla 100% varma asiasta. Viimeksi soin In-n-Out burgerin ja kylla siita piti kaksin kasin pitaa kiinni.

Äänestä

En ole pitkään aikaan suomessa asioinut mcdonalssissa, mutta ainakin burger kinging hampparit hakkaa hesen burgerit maussa ja koossa aika sata-nolla. Ja annokset on halvempia kuin suomessa!
nimimerkillä 18kk ja 10 kiloa usassa :)

Äänestä

Kuvista päätellen ihmisetkin ovat USA:ssa paljon isompia kuin muualla - täytyyhän hampurilaistenkin olla silloin isompia kooltaan.

Äänestä
  • good point...

    Äänestä

Varmaan kustannuskysymys. Jenkeissä toimintaa pystyy pyörittämään halvemmalla (raaka-aineet ja palkat) ja kilpailu on tappavaa joten isot annokset on vaan luonnollinen seuraus. Täytyy muistaa, että Suomen mäkkäri ei lilliputtiannoksillakaan ole koskaan tuottanut emoyhtiölleen voittoa.

Äänestä
  • En syö ollenkaan ns. tavallisia hampurilaisia, en ranskiksia etc. Ainoa makuuni sopiva on Hesen kanahampurilainen. Ei mikään järin kevyt sekään - kalorit voi katsoa Hesen sivuilta. Siinä annoskoko joka tapauksessa on minulle ihan maksimi - ei muruakaan enempää.

    En tunne Suomen Mäkkärin tilannetta, mutta se nyt on ihan satavarmaa, että kannattamaton yritys ei ole omistajan mieleen. Kun heität noinkin ankaran herjan, pistä jotain liiketaloudellisia faktoja kehiin.

    Äänestä

  • chicken burger kirjoitti:

    En syö ollenkaan ns. tavallisia hampurilaisia, en ranskiksia etc. Ainoa makuuni sopiva on Hesen kanahampurilainen. Ei mikään järin kevyt sekään - kalorit voi katsoa Hesen sivuilta. Siinä annoskoko joka tapauksessa on minulle ihan maksimi - ei muruakaan enempää.

    En tunne Suomen Mäkkärin tilannetta, mutta se nyt on ihan satavarmaa, että kannattamaton yritys ei ole omistajan mieleen. Kun heität noinkin ankaran herjan, pistä jotain liiketaloudellisia faktoja kehiin.

    "Hampurilaisjätti McDonalds on toiminut Suomessa yli 20 vuotta, mutta paria poikkeusta lukuunottamatta tehnyt koko ajan tappiota. Kauppalehden mukaan pikaruokaketjua pidetään pystyssä pääkonttorista saatavilla pääomalainoilla. Niitä on maksettu Suomeen jo 86 miljoonaa euroa."

    Iso mälli

    McDonald's Oy 2001 2000 1999

    Liikevaihto, milj. e 35,6 34,6 39,6

    Tulos ennen satunn. eriä, milj. e –13,1 –5,1 –1,9


    http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/arkistot/talous/2008/07/674364

    http://www.talouselama.fi/uutiset/article157574.ece

    Äänestä

No niiden pääomalainojen törkeillä koroillahan Mäkkäri pyörii. Suomeen ei siten tarvi koskaan maksaa veroja. Jenkkimäkkäri kyllä ottaa tuottonsa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mmmm hyvää? kirjoitti:

onko ne isompia kuin suomessa myytävät kun ne on todella pienen kokoiset suomessa. Saako jenkit rahalle parempaa vastinetta esim Maccarissa. Jos usassa tuotteet ovat isompia pitäisi kuluttajien suomessa vaatia isompia annoksia. Nyt ne ovat naurettavia lätysköjä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu