Tervehdys vaan kaikille! :-)
Ostin vähän aikaa sitten irtokakkupohjavuoan (halk. 26cm) ja ajattelin ilahduttaa nyt läheisiäni tekemällä heille herkullisen juustokakun. En ole koskaan aikaisemmin tehnyt juustokakkua, joten vähän epäilyttää. Ovatko juustokakut miten vaativia leivottavia, etenkin näin ensikertalaiselle?
Ainiin, ja laittakaapa alle hyväksi testattuja juustokakkureseptejä (ilman uunia), kiitos jo etukäteen! :-)
Ostin vähän aikaa sitten irtokakkupohjavuoan (halk. 26cm) ja ajattelin ilahduttaa nyt läheisiäni tekemällä heille herkullisen juustokakun. En ole koskaan aikaisemmin tehnyt juustokakkua, joten vähän epäilyttää. Ovatko juustokakut miten vaativia leivottavia, etenkin näin ensikertalaiselle?
Ainiin, ja laittakaapa alle hyväksi testattuja juustokakkureseptejä (ilman uunia), kiitos jo etukäteen! :-)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Aseta vuoan pohjalle pohjan ja reunan väliin leivinpaperi niin, että paperin reunat tulevat ulkopuolelle. Lukitse reuna. Paperia apuna käyttäen valmis kakku on helppo siirtää tarjoiluvadille.
Pohja:
150 g Digestive-keksejä
75 g margariinia
Sekoita hienonnetut keksit sulaan margariiniin. Painele seos irtoreunavuokaan voipaperin päälle.
(laita jääkaappiin jähmettymään siksi aikaa kun teet täytettä)
Täyte:
1 prk (n. 250 g) tuorejuustoa (olen käyttänyt 200 g appelsiinituorejuustoa ja 100 g vanilja tai naturel)
1 prk (2 dl) kuohukermaa
1/2 - 3/4 dl sokeria (jos käytät juustona naturellia laita 3/4 dl, muuten riittää puolikas)
2 kananmunaa
4 liivatelehteä, kylmää vettä
1 limetin (tai sitruunan) raastettu kuori ja mehu
Laita liivatelehdet pehmiämään kylmään veteen. Vatkaa kerma vaahdoksi.
Vaahdota munat ja sokeri, sekoita tuorejuustoon. Sulata kylmässä vedessä liotetut liivatelehdet kuumaan limettimehuun/sitruunamehuun ja sekoita mehu juustoseokseen. Lisää vaahdotettu kerma.
Kaada täyte pohjalle ja hyydytä hetki jääkaapissa.
Kiille pinnalle:
2 dl appelsiinimehua (ilman hedelmälihaa)
1-2 limetin mehu tai 1 sitruunan mehu
4 liivatelehteä, kylmää vettä
Liota liivatelehdet kylmässä vedessä.
Sekoita liotetut liivatelehdet kuumaan appelsiini-limettimehuun ja kaada kakun päälle (itse kuumennan vain limetti/sitruunamehun ja liotan liivatteet siihen, turha kuumentaa koko mehumäärää).
(annan mehun jäähtyä jääkaapissa samalla kuin kakku jäähtyy, sekoittelen mehua ja odotan että se alkaa hiukan sakenemaan, en anna jähmettyä sekoitusastiassa vaan kaadan kakun päälle kun on selvästi alkanut sakeutua. Ekalla kerralla kaadoin melkein heti kakun päälle ja mehu valui jostakin täytteen rakosesta jääkaapin pohjalle).
Hyydytä kakkua kylmässä n. 4 tuntia. Irrota kakku vuoasta (käytä ruokaveistä irrottamiseen, pyöräytä varovasti kakun ja irtoreunan välissä ennen kuin avaat reunan "salvan").
Kakku on ihana, meillä tykätään tosi sitruunaisesta. Tiskiä tulee, kun on vaahtoja, liivatteiden liotusta, mehujen kuumennusta, muru- ja rasvaseosta jne.
Kiitos reseptistä! Tätä voisi kokeilla, itsekin kun pidän sitrushedelmistä :-).
http://www.kinuskikissa.fi/?p=2223
http://www.kinuskikissa.fi/?p=2082
Aika herkullisen näköisiä, eikö?
Täältä löytyy myös muikta, aivan ihania leivomnnaisia:
www.kinuskikissa.fi
http://tigenkeittio.blogspot.com/2010/01/suklaajuustokakku.html
Tuolta löytyy suklaajuustokakku, fazerin sinistä siinä seassa, joten luulisi olevan hyvää :)