Ennennäkemöttämän kylmä , luminen, ja myrskyinen säätila valtaa mantereen tällä viikolla!!!
Koko Yhdysvaltoihin on annettu säävaroitus ja useissa osavaltioissa on julistettu hätätila.
Lunta tulee , ja kunnolla, pojat, Arizonasta saakka pois pohjoiseen , ja lämpötilat laskevat miltei 30 pakkasasteeseen USA:ssa ja -40C:seen Kanadassa
Tuuli lisää pakkasen purevuutta, niinkuin tavataan sanoa myös...
Koko Yhdysvaltoihin on annettu säävaroitus ja useissa osavaltioissa on julistettu hätätila.
Lunta tulee , ja kunnolla, pojat, Arizonasta saakka pois pohjoiseen , ja lämpötilat laskevat miltei 30 pakkasasteeseen USA:ssa ja -40C:seen Kanadassa
Tuuli lisää pakkasen purevuutta, niinkuin tavataan sanoa myös...
Vastaukset 14
Vanhimmat
lämpenemiseen. Älkää menettäkö toivorikkauttanne millään taval, kyllä se aivan varmasti Juhannukseen mennessä taas iloksi muuttuu, heh heh.
evaikka muualla koetaan ennätyspakkasia. Onko nyt tapahtumassa niin, että napaalueet siirtyvät päiväntasaajalle ja päinvastoin vai aiheuttaako CO2 kaasu jään sulamasta jopa 30 asteen pakkasessa?
Voisko joku simuloida sellaisen tietokonemallin missä päiväntasaajaalla on jäätikkö ja tropiikki napa-alueilla.
Voisiko tälläinen kehitys suistaa maapallon radaltaan.
Jostain syystä napa-alueet ovat tosiaan lämminneet enemmän kuin muut osat maapallosta. Liekö sitten otsonikadolla jotain yhteyttä napa-alueiden jääpeitteen sulamiseen?
Näiltä Oslon yliopiston sivustoilta löytyy kuvia maapallon lämpötiloista, joissa näkyy, että napa-alueilla lämpötilojen kohoaminen on suurempaa kuin muualla. Sieltä löytyy myös auringon energiamäärien rekonstruoitu käyrä 1600-luvulta lähtien, joka on nouseva kuten maapallon lämpötilakin.
Sen perusteella, mitä auringon käyttäytymisestä tiedetään, ilmasto jatkaa muutaman vuoden tauon jälkeen pientä lämpiämistään vielä tulevan vuosikymmenen puoliväliin asti, minkä jälkeen mahdollisesti alkaa jäähtyminen. Kuluva talvi tulee kuitenkin olemaan pohjoisella pallonpuoliskolla ankara, koska juuri nyt on 11-vuotisen auringonpilkkumäärän minimi eli aurinko käy kylmänä.
www.climate4you.com
"Jostain syystä napa-alueet ovat tosiaan lämminneet enemmän kuin muut osat maapallosta. Liekö sitten otsonikadolla jotain yhteyttä napa-alueiden jääpeitteen sulamiseen? "
Otsoni tai pilvisyyden lisääntyminen?
Olisikohan pilvisyyden lisääntyminen se seikka joka lämmittää etenkin pohjoista napa-aluetta talvisin
Se mistä pilvisyyden lisääntyminen johtuu onkin vaikeampi tietää.
Todennäköisesti valtameret ovat saaneet pitkästä auringon aktiivisuusjaksosta tankattua ylimääräistä lämpöä massaaansa ja tämä ylimääräinen lämpökuorma siirtyy hiljalleen merivirtojen kautta napa-alueille.
etelä-napa mantereen kohdalla jolla tämä lämpötilojen lasku selitettiin.Tietysti on loogista, että otsoni aikko toimii päin vastoin pohjoisnavalla.
Onko jenkit vielä telttakylissään jouduttuaan ulos kodeistaan ? Taitavat paleltua telttoihinsa. Miksihän missään ei kerrota kuinka paljon sielä on tähänkin mennessä kuollut ihmisiä telttakylissä ?
http://www.youtube.com/watch?v=qJUFTm6cJXM&feature=related
Vilkaikaapas hörhöt tuolta lähes reaaliaikainen koko maapallon lämpötila satelliitista käsin mitattuna:
http://discover.itsc.uah.edu/amsutemps/execute.csh?amsutemps 001
Mitä huomaatte hörhöt?
No eipä juuri mitään. Ollaan viimevuotista himpun alempana.
http://discover.itsc.uah.edu/amsutemps/execute.csh?amsutemps 002
Oletpas tyhmä pelle retard, kun postailet jotain 4,4 km korkeuden käyriä.
Tuohonko ymmärryksesi loppui?
Miksi retard olet noin saatanan tyhmä ja lapsellinen? Miksi tuhlaat jokaikinen päivä (ja yö) ison osan säälittävästä elämästäsi tuohon lapselliseen ja idioottimaiseen hörhöilyysi? Miksi häiriköit tätä palstaa (ja todennäköisesti monia muitakin) loputtomasti noilla lapsellisilla ja idioottimaisilla hörhöilyilläsi?
Miksi retard et opiskelisi edes ilmastonmuutoksen perustiedot vaikkapa tuolta:
Suomeksi:
http://www.fmi.fi/ilmastonmuutos/
http://www.ilmasto.org/
http://www.co2-raportti.fi/index.php?page=ilmastonmuutos
http://www.yle.fi/uutiset/ilmastonmuutos/
Englanniksi:
http://www.ipcc.ch/
http://climate.nasa.gov/
http://www.giss.nasa.gov/
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/
http://earthobservatory.nasa.gov/Features/GlobalWarming/
http://www.noaa.gov/climate.html
http://www.ncdc.noaa.gov/oa/climate/globalwarming.html
http://www.metoffice.gov.uk/climatechange/
http://globalchange.mit.edu/
http://www.wmo.int/pages/themes/climate/index_en.php
http://epa.gov/climatechange/index.html
Miksi retard et vilkaisisi vaikkapa näitä lämpötilakäyriä:
Suomi:
http://www.fmi.fi/kuvat/vuosikeskilampotilapoikkeama.png
Maailma:
http://www.fmi.fi/kuvat/maapallonkeskilampo_600px.jpg
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/graphs/Fig.A2.lrg.gif
http://www.research.noaa.gov/climate/images/observing2.gif
http://www.ncdc.noaa.gov/img/climate/research/global-jan-dec-error-bar-pg.gif
http://www.ncdc.noaa.gov/paleo/globalwarming/images/temp-anom-larg.jpg
http://www.cru.uea.ac.uk/cru/info/warming/gtc2008.gif
Miksi retard et opiskelisi kasvihuoneilmiön ja hiilidioksidin perustiedot vaikkapa tuolta:
http://www.ilmasto.org/ilmastonmuutos/perusteet.html
http://www.ilmasto.org/ilmastonmuutos/perusteet/kasvihuonekaasut.html
http://www.ilmasto.org/ilmastonmuutos/perusteet/kasvihuonekaasut/hiilidioksidi.html
Miksi retard olet noin saatanan tyhmä ja lapsellinen pelle?
http://arxiv.org/PS_cache/arxiv/pdf/0707/0707.1161v4.pdf
Taidat olla jonkin sortin vajakki ja salaliitto/huuhaa-hörhö. Taidat tyhmänä uskoa aivottomasti ihan mitä tahansa huuhaata ja öljyfirmojen propagandaa mitä satut netistä löytämään. Hohhoijaa.