ensi kerran 15 vuoteen. Kertooko se ilmaston lämpenemisestä vai päinvastoin? Miettikää hohhelit sitä ja menkää sitten häpeämään jos osaatte. Kerratkaa sitten mitä sana "syklisyys" tarkoittaa. Katsokaa niitä lämpötilatietoja taaksepäin niin näette sen. Nyt lähdetään taas alaspäin. Edessä on monta kylmää talvea ja kesää eikä mitään tarvinnut tehdä...
Voitte tietysti mennä välillä käymään ulkonakin...
Voitte tietysti mennä välillä käymään ulkonakin...
Vastaukset 13
Vanhimmat
hohhelit tai pellet.
Ei kandee tulla meille ryppyilee.
Me ollaan itsenäisii ja kukin hoitakoon oman energian saannin kuten puut, sähkön ja mitä tarttee. ja kandee hankkii puita varastoon sillä energiasta tulee vielä kova tappelu näillä leveysasteilla, enkä viitsisi lähtee vaikka Afrikkaan pakolaiseksi kun se ei sovi Suomalaiselle geenistölle.
Taas tätä hörhöjen aivotonta lässytystä.
Morjensta jöns, luulin sinulta hörhöltä jo eturauhasen jäätyneen, vai onko kankkunen kun vasta ilmaannuit.
Kävin täällä jo aamulla, mutta eipä näihin hörhöilyihin paljon ole intoa vastata. Pyrin välttämään toistoa.
Eturauhasesta ei vaivaa. Olenhan nuori vasta.
kumpi lämpenee enemmän: nuori vasta vai vanha vihta?
Ja Pohjanlahti on jo umpijäässä. Lähes koko Itämerellä on pintalämpötila pari astetta viileämpi kuin normaalisti. Kattegatissa näyttää olevan jopa 4-5 astetta normaalia kylmempi vesi. Hyvät edellytykset siis Tanskan salmien jäätymiselle. Maunderin aurinkominimin aikaanhan Ruotsin kuningas Kaarle X Kustaa ratsasti joukkoineen jään yli Tanskaan.
Niin, tuleekohan jääkausi kun golf-virta ei enää toimi kuten ennen ja lauhduta Pohjolan ilmastoa?
oikeilla jäljillä ja kerroin tuosta "ilmiöstä" jo 6 vuotta sitten tällä sivustolla.
ihan kuten ennenkin. Missä todistetaan muuta?
sää oli raikas ja komea, minun makuuni ehkä hieman liian kylmä talvisää. Ilmasto ja sää oli kutakuinkin samanlainen mitä se oli viimeksi tähän aikaan 1987. Tämä opettaa meille että ihmisikä (en ole ikäloppu mutta olen elänyt ja muistan vuoden 1987) on kovin lyhyt arvioimaan ilmastoa. Nyt suurinta mekkalaa pitävien aktivistien oma kokemus ei yllä vuoteen -87, ja he pitävät näitä normaaleja syklejä jonkin katastrofin ennusmerkkeinä.
Talvi -87 oli tosiaan kunnollinen ja luminen, Helsinki - Vantaan mittareissa paukkui 32 astetta ja tuuleskeli vielä sekaan... Alle -50 päästiin virallisissa mittauksissa ja muutamat privaatti-digimittarit hyytyivät -59 näytettyään.
Siihen nähden kulunut pakkasjakso ei oikein jaksa kulmakarvoja kohottaa, näitä on nähty ja paljon, paljon kovempia. Iltalehdille on tietysti revittelemistä ja toimittajalapsukaiset kehittelevät räväköitä otsikoita "tappajatalvesta".
jostain 80-luvulta kun kossupullo jäätyi auton takakontissa. Yli 30 pykälää oli pakkasta sillon pitemmän aikaa. Tais jäätyä se autokin silloin, oli ne aikoja! Se on kyllä totta että suurinta ääntä pitää nuoret jotka ei vielä ole itse kokeneet paljon mitään. Tyhjät tynnyrit kolisee eniten... eikä vuodet ole veljeksiä.
Ajantasainen jääkartta:
http://www.itameriportaali.fi/html/icef/jaakartta.pdf
Sulana on salmet.