Olipa heikko pakkaskausi

Ei jaksanut pitää kuin pari viikkoa pientä talventapaista.

Toista se oli ennen. Kun kuumeneminen alkoi isosti 1960-luvulla, jotta sen tyhmempikin heti huomasi,oli vielä muistissa kymmenet talvet, jolloin eteläisessäkin Suomessa mittari vipotti kolme kuukautta putkeen - 20 - 40 astetta.

Tiedämmehän, että globaali lämpeneminen on ollut hurjinta juuri polaarialueilla. Siellähän nytkin Jäämeren päällä 10C kuumempaa kuin puoli vuosisataa sitten keskiarvo.

Ilmankos Jäämeri jääkin jäättömäksi parin vuoden kuluttua syksyllä. Sieltä on se "vanha" jää jo sulanut kokonaan.

Hurjjaaa!!!
8158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ollut. Täyttä paska puhetta. Tyhmä maalainen

Äänestä

Itämerelläkin jäätilanne normaalia kehnompi. Ei tästä enää kunnon talvea taida tulla..

Äänestä

Lopeta jo AGW-mies tuollaisen paskan syöttäminen. Eteläisessä Suomessa ei ole koskaan mitattu 40 asteen pakkasia. Helsingin pakkasennätys on 35.9 vuodelta 1987. Keskilämpötila talvikuukausina Etelä-Suomessa on 4-6 pakkasastetta. Koko mittaushistorian pisin yli 15 asteen pakkasjakso on Helsingissä kestänyt kolme viikkoa vuonna 1987.

Joten pidä pientä rajaa tuossa valhtelussasi.

Äänestä
  • tietäisi mitä oli 80-luvulla, eivät olleet vielä edes syntyneet. AGW-kusetus uppoaa helpoiten just noihin herkkiin nuoriin, samoin kun kaikki uskonnot. Natiaiset kailottavat täällä suureen ääneen "tieteestä" vaikka peruskoulua, korkeintaan lukiota vielä käyvät, hehehe. Tosi vakuuttavaa.

    Äänestä

  • Kuinka pakkaskauden edes voi sanoa päättyneen, kun sitä on edessä vielä useita viikkoja. Saattaa jopa käydä niin, ettei Helsingissä mennä lainkaan plussalle tammikuun aikana, se olisi poikkeuksellista. Pohjoisessa on nyt leudompaa, mutta mikäs siinä kun kuun ensimmäinen viikko oli yli 10C tavallista kylmempi, etelässäkin yli 5C. Tämänhetkiset säät ovat Keski-Suomesta alkaen etelään mennessä tavanomaisia, tai tavanomaista kylmempiä. Itämerellä on jäätä lähes kaksinkertainen määrä, kuin mitä tänä talvena Ilmatieteen laitos odotti sinne syntyvän. Tanskassa on jouduttu turvautumaan jäänmurtajien apuun jo tammikuun alussa.

    Äänestä

  • 6463464436 kirjoitti:

    Kuinka pakkaskauden edes voi sanoa päättyneen, kun sitä on edessä vielä useita viikkoja. Saattaa jopa käydä niin, ettei Helsingissä mennä lainkaan plussalle tammikuun aikana, se olisi poikkeuksellista. Pohjoisessa on nyt leudompaa, mutta mikäs siinä kun kuun ensimmäinen viikko oli yli 10C tavallista kylmempi, etelässäkin yli 5C. Tämänhetkiset säät ovat Keski-Suomesta alkaen etelään mennessä tavanomaisia, tai tavanomaista kylmempiä. Itämerellä on jäätä lähes kaksinkertainen määrä, kuin mitä tänä talvena Ilmatieteen laitos odotti sinne syntyvän. Tanskassa on jouduttu turvautumaan jäänmurtajien apuun jo tammikuun alussa.

    tänä talvena? Hehehehehee.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


malariatulee kirjoitti:

Ei jaksanut pitää kuin pari viikkoa pientä talventapaista.

Toista se oli ennen. Kun kuumeneminen alkoi isosti 1960-luvulla, jotta sen tyhmempikin heti huomasi,oli vielä muistissa kymmenet talvet, jolloin eteläisessäkin Suomessa mittari vipotti kolme kuukautta putkeen - 20 - 40 astetta.

Tiedämmehän, että globaali lämpeneminen on ollut hurjinta juuri polaarialueilla. Siellähän nytkin Jäämeren päällä 10C kuumempaa kuin puoli vuosisataa sitten keskiarvo.

Ilmankos Jäämeri jääkin jäättömäksi parin vuoden kuluttua syksyllä. Sieltä on se "vanha" jää jo sulanut kokonaan.

Hurjjaaa!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu