Ensin tuli Köpiksessä takkiin niin, että karvat pöllysi. Nyt iski sitten toinen ongelma, tämä kylmyys.
Mieli tekisi mennä kaduille huutamaan ja osoittamaan mieltä lämpenemistä vastaan mutta ei tarkene kun on niin kylmää. Ongelma onkin se, että pitää odottaa lämpenemistä että tarkenisi vastustaa lämpenemistä. Siinäpä hörhöjen dilemma tällä hetkellä. Hah haaa.
Mieli tekisi mennä kaduille huutamaan ja osoittamaan mieltä lämpenemistä vastaan mutta ei tarkene kun on niin kylmää. Ongelma onkin se, että pitää odottaa lämpenemistä että tarkenisi vastustaa lämpenemistä. Siinäpä hörhöjen dilemma tällä hetkellä. Hah haaa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
pitäisi vastusta ilmaston lämpämistä mutta kun ei tarkene. Jäätyy kadulla. Mitähän hörhöt keksii tähän, voitaisiko kaupungit päällystää isolla juustokuvulla niin tarkenis talvellakin osoittaa mieltä. Ja kolealla kesäsateella.
ilamston lämpeneminen on TILASTOLLINEN KÄSITE sillä ei ole merkitystä mitä luonnossa tapahtuu. Kyseessä on tietokone malli niin kuin nintendo johon on syötetty ohjelmia ja dataa. Esim se minkä perusteella peli ilmoittaa merenlämpötilan mitataan kilometrin syvyydestä ja muunnetaan sitten pintalämpötilaksi tietokoneohjalmalla joka sitten ilmoittaa valtameren pintalämpötilan, jos joku sitten mittaa pintalämpötilan mittarilla se todetaan paikalliseksi ilmiöksi, jolla ei ole merkitystä isossa kuvassa.
Samoin on mitattu puunkasvusto renkaita ja niistä on arvioitu lämpötiloja silmämääräisesti ja siirretty ne toisen tietokone ohjalmanavulla ilmaston lämpötiloiksi riippumatta siitä mitä luonnossa on tapahtunyt. Kaiken lisäksi kaikki puut mitä Mann käytti olivat samalta alueelta.
Luonnon ja luonnontieteiden kanssa tällä ilmastotieteellä ei ole mitään tekemistä.
5:ttä puuta. No, ei kait sitä kalliita apurahoja kuittaileva mies miksikään metsuriksi viitsi ryhtyäkään.
kyllä se ilmasto lämpee kun grönlannissa on tavanomaista lämpimämpää!!!!!!! missään ei huomioida että briteissä on pahin talvi 30 vuoteen, floridassa pakkasta ym...
en voinut vastustaa kiusausta
http://www.youtube.com/watch?v=cTGLpqFGyYM&feature=PlayList&p=B340E77D7BBCEE53&playnext=1&playnext_from=PL&index=48
Climategate oli AGW perikato. Edessä on enään Nurnbergin oikeudenkäynnit ja kauhistelut en minä tiennyt ,toimin käskyjen mukaan, kukaan ei tiennyt jäljelle, jää vain uus ilmastotieteilijät joka uskovat pyhään asiaan.
tulee ja lämpenee niin lähden entistäkin isomman plakaatin kanssa vastustamaan lämpenemistä. Ja jos tulee oikein lämmintä niin on ihan kiva siemaista terassilla kylmät kaljat vastustamisen lomassa. Olet sikäli oikeassa, että ei nyt kunnolla tarkenisikaan vastustaa lämpenemistä.
ilmastonmuutosta kun on vielä vähän lauhempaa. Ensi viikolla taas pakastuu eikä tarkene vastustaa.
jo etelässäkin 15 astetta. Että kylmää on taas brrrrrrrr. Kun äkkiä tuo ilmasto lämpenisi tuonne 28 asteeseen tammikuussakin. Olisi se ihanaa, lampsia kadulla ja terassilla kuun paisteessa kaamokseen pelkkä T-paita ja sortsit jalassa ja nakuilla kuutamouinnilla kesämökin rannassa.
Muuta tropiikkiin hörhö.
Muuta sinä itse etelä-navalle jos täällä ei ole tarpeeksi kylmää. Tiedoksi vain sinulle, että joskus koko maapallo on ollut lämmin paikka, napa-alueet mukaan lukien. Ja elämä kukoisti. Mitä pahaa siinä on jos on lämmintä. Voisitko selittää, miksi pitäisi olla ikitalvi?