Sikaflunssa asiaa

tiedonantaja.

13

986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghghggfg
    • että näin

      http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2010/03/1075126

      Sosiaali- ja terveysministeriö ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitos kertovat, että tällä hetkellä sikainfluenssaa ei Suomessa käytännössä tavata.

      - Euroopassakin se on harvinaisuus, mutta joissakin Itä-Euroopan maissa ilmenee paikallisia epidemioita

      Terveysviranomaiset suosittelevat kuitenkin yhä rokotteen ottamista.

      Sikainfluenssa-aaltoa ei odoteta enää kevääksi Suomeen,...

    • uutiset-

      http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2010/03/1078296

      Rokotevalmistajat markkinoivat entistä aggressiivisemmin uusia rokotteitaan yhteiskunnan korvattaviksi. Teollisuuden tähtäimessä on paitsi kansallinen rokotusohjelma myös Kela-korvausjärjestelmä.

      Tietoiskuiksi puetut mainosspotit vakuuttavat asiantuntijoiden suulla kuinka tärkeää on saada yhteiskunta korvaamaan vuosi vuodelta kiihtyvän rokotetuotannon kustannuksia.

    • jatkuuu...

      Sikainfluenssan toinen aalto jäänee heikoksi
      04.04.2010 MTV3

      Suomalaiset on rokotettu sikainfluenssaa vastaan jo niin hyvin, että influenssan toinen aalto vältetään lähes kokonaan. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) rokotehuollosta vastaava erikoistutkija Rose-Marie Ölander arvioi, että sikainfluenssaan sairastuu toisen aallon aikana enää vain yksittäisiä suomalaisia.

      - Virus tulee joka tapauksessa uudelleen. Mutta koska suomalaisilla on näin hyvä suoja, aalto ei tule niin voimakkaana, vaan yksittäisinä tapauksina.

      Rokotuksia annetaan kansalaisille vielä ainakin toukokuun viimeiseen päivään saakka. Rokotusten jatkamisesta sen jälkeen ei ole vielä päätetty. Sikainfluenssarokote löytyy myös ensi kauden kausi-influenssarokotteesta.

      "Rokotteiden myynti ennenaikaista"

      Suomella on käyttämättä lääketukkukaupoissa noin 1,6 miljoonaa rokotetta.

      - Rokotteilla on käyttöaikaa vuoteen 2011 saakka. Tästä pienestä määrästä on vielä ennenaikaista luopua, koska rokotteita voidaan vielä käyttää.

      Esimerkiksi Saksa on kertonut myyvänsä kahden miljoonan rokotteen erän, jota se ei ole onnistunut käyttämään.

      (MTV3 - STT)

    • dffdfdfds

      On huono asia että veronmaksajat pakotetaan rahoittamaan THL:n toimintaa.

    • ehdotantätä
      • THL vaiensi

        http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/75478-kova-varoitus-h1n1-huhujen-levittajille

        Puska varoittaa, että H1N1-huhujen levittäjät voivat joutua vastuuseen.

        -Jos tulee kuolemantapauksia henkilöille, jotka ovat kieltäytyneet rokotuksesta uskoen näihin perättömiin huhuihin, niin se on tietysti ikävä asia. Silloin huhujen levittäjille tulee tiettyä painetta päänsä päälle, ja heillä on jonkunlainen osavastuu kuolemista, Puska sanoo Suomenmaassa.


    • farssi jatkuu

      http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2010/06/1138407

      Maailman terveysjärjestö WHO on joutunut kiusalliseen tilanteeseen sikainfluenssalääkitystä koskevan kohun vuoksi. Riippumattoman raportin mukaan WHO:ta lääkityksestä konsultoineet kolme tiedemiestä saivat palkkaa myös suurilta lääkejäteiltä, jotka valmistivat pandemialääkkeitä. Tutkimusraportin takana ovat British Medical Journal sekä Britannian tutkivan journalismin osasto.

      Lääkeyritysten arvioidaan netonneen arviolta 5,7 miljardia euroa, kun eri maiden hallitukset käynnistivät massiiviset lääkevarastoinnit.

      WHO julisti sikainfluenssan pandemiaksi eli maailmanlaajuiseksi epidemiaksi vuosi sitten. Tuolloin esimerkiksi Britannia varoitti, että pandemia tulisi vaatimaan saarivaltiossa yli 65 000 ihmisen hengen. Maa hankki influenssalääkkeitä ja rokotteita varmuusvarastoihin lähes 830 000 eurolla, kirjoittaa The Guardian. Maailmanlaajuista epidemiaa ei koskaan syntynyt, ja nyt brittiviranomaiset yrittävät epätoivoisesti purkaa lääkeyhtiöiden kanssa tehtyjä kalliita sopimuksia.

      Euroopan neuvosto julkaisi tänään raportin, jossa WHO:n toimintaa arvostellaan rajusti.

    • Nelonen.fi

      http://www.nelonen.fi/uutiset?vt=video&vid=91893

      Pandemia, jota ei koskaan tullut

      Sikainfluenssaan varautuminen maksoi Suomelle 100 miljoonaa euroa, kertoo sosiaali- ja terveysministeriö. Euroopan neuvoston raportoijan mukaan pandemian uhkaan ylireagoitiin, mikä aiheutti valtavia kustannuksia. Suomalaisviranomaiset puolustavat rokotusohjelmaa.

    • lkhflkjfjlk

      Ensin THL vaiensi rokote-kriittiset lääkärit uhkaamalla toimiluvan menettömisellä, ja uhkasi myös kansalaisia seuraamuksille jos kriittisiä mielipiteitä ilmaantuu. Rokotteen piti olla varmuudella turvallinen.

      Nyt kuitenkin THL on tekemässä takin kääntöä jossa se itse varoittaa rokotteen mahd. vaaroista. Olisiko aika miettiä THL:n roolia uudelleen`?


      http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/187840.shtml

      THL:n asiantuntija: "Älä anna sikaflunssarokotetta lapsellesi"

      • uutisleikkeilta

        http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010091212333749_uu.shtml

        Suomalaisviranomaisilla ei ollut tietoa Euroopan lääkeviraston (EMA) raportista silloin, kun Pandemrix-rokote otettiin käyttöön, kertoo Helsingin Sanomat.

        Sikainfluenssarokotuksen vaikutuksista ihmisiin oli olemassa vain hyvin vähän tietoa siinä vaiheessa, kun piikkejä ryhdyttiin jakaman suomalaisille. Lehden mukaan tämä käy ilmi EMA:n raportista.

        Suomalaisviranomaisilla ei puolestaan ollut käytössään edes tätä tietoa silloin, kun he ryhtyivät rokottamaan kansalaisia, paljastaa puolestaan sosiaali- ja terveysministeriön kansliapäällikkö Kari Välimäki lehdessä.


        http://www.savonsanomat.fi/uutiset/sikainfluenssa/mtv3-sikapiikillä-ja-narkolepsialla-ei-yhteyttä/596536

        "Suomessa THL on saanut 26 haittaepäilyilmoitusta, joissa rokotetulla epäillään narkolepsiaa. Heistä 21 on alle 15-vuotiaita. Kaikki diagnoosit eivät ole vielä varmistuneet."


      • lklkkllklklk
        uutisleikkeilta kirjoitti:

        http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010091212333749_uu.shtml

        Suomalaisviranomaisilla ei ollut tietoa Euroopan lääkeviraston (EMA) raportista silloin, kun Pandemrix-rokote otettiin käyttöön, kertoo Helsingin Sanomat.

        Sikainfluenssarokotuksen vaikutuksista ihmisiin oli olemassa vain hyvin vähän tietoa siinä vaiheessa, kun piikkejä ryhdyttiin jakaman suomalaisille. Lehden mukaan tämä käy ilmi EMA:n raportista.

        Suomalaisviranomaisilla ei puolestaan ollut käytössään edes tätä tietoa silloin, kun he ryhtyivät rokottamaan kansalaisia, paljastaa puolestaan sosiaali- ja terveysministeriön kansliapäällikkö Kari Välimäki lehdessä.


        http://www.savonsanomat.fi/uutiset/sikainfluenssa/mtv3-sikapiikillä-ja-narkolepsialla-ei-yhteyttä/596536

        "Suomessa THL on saanut 26 haittaepäilyilmoitusta, joissa rokotetulla epäillään narkolepsiaa. Heistä 21 on alle 15-vuotiaita. Kaikki diagnoosit eivät ole vielä varmistuneet."

        http://www.iltalehti.fi/sikainfluenssa/2009100810391980_si.shtml

        Raskaana olevia toivotaan rokotuksiin

        Torstaina koolla ollut asiantuntijaryhmä toivoo, että erityisesti raskaana olevat ottaisivat rokotteen.

        http://www.ksml.fi/uutiset/sikainfluenssa/sikainfluenssarokotukset-riskiryhmille-ensi-viikosta-alkaen/496850

        Ensimmäisinä rokotetaan raskaana olevat naiset ja sen jälkeen muut riskiryhmät eli alle 24-vuotiaat ja sairautensa vuoksi riskiryhmiin kuuluvat.


    • jjkjkljlkjlkjlkjl

      http://blogit.yle.fi/mot/keta-tohtori-edustaa

      (26.10.2010) Keskustelu jatkuu: Martti Backman (YLE MOT): Ketä tohtori edustaa?

      "Länsimaissa journalismin tärkeimpänä tehtävänä pidetään vallankäytön valvontaa. Siksi onkin hämmästyttävää, kuinka vähällä media päästää lääkärit. Valkotakit nimittäin käyttävät poikkeuksellisen kovaa valtaa. He päättävät ihmisten terveydestä, elämästä ja kuolemasta."

      "Kun ennen kehitettiin lääkkeitä sairauksiin, niin nykyisin kehitetään sairauksia lääkkeisiin. Sponsoroidun lääketutkimuksen ajan suuria innovaatioita on ollut teoreettisten riskien määrittely sairauksiksi, joiden katsotaan vaativan ehdottomasti ennalta ehkäisevää lääkehoitoa."

      "Jos paljastuisi, että minä toimittajana istuisin esimerkiksi meijeriteollisuuden tiedotusvaliokunnassa, ja nostaisin sieltä säännöllisesti konsulttipalkkioita, niin kuinka paljon katsojat ja lukijat luottaisivat sanomisiini? Syystäkin: eivät vähääkään. Asetelma olisi aivan mahdoton."

      "Tällainen kollektiivinen eturistiriita tuskin voisi tulla kysymykseen millään muulla yhteiskunnan osa-alueella."

      "Luulisi, että potilasjärjestöjen asiantuntijalääkärien tärkeä tehtävä olisi puolustaa potilaitaan lääketeollisuuden propagandaa sekä lääkkeiden ylenmääräistä tuputusta vastaan. Mutta voimmeko luottaa siihenkään, kun tiedämme, että esimerkiksi Sydänliiton ylilääkäri istuu suurimpien lääkeyritysten asiantuntijaelimissä. Ketä tohtori silloin edustaa?"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      122
      10801
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      256
      4666
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      177
      4021
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      178
      3523
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      83
      3351
    6. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      47
      3218
    7. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      80
      3148
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      27
      2799
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      68
      1831
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      187
      1691
    Aihe