blinit

mr. nautiskelija

Kertokaa te jotka asiasta tiedätte miksi muutamassa paikassa täällä helsigissä joissa oli vielä muutama vuosi sitten hyviä blinejä, niin nyt ne maistuvat lähinnä pesusieniltä.
Onko ohjita muutettu? Onko jauhoja tai niiden koostumusta muutettu? Onko tekiät vaihtuneet?

8

729

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulee mieleen kolme syytä:

      *ei käytetä riittävästi tattarijauhoja - oikeita
      *taikinaa ei viitsitä hapattaa riittävän kauan - ei siis vain nostatus vaan hapatus
      *paistamiseen ei käytetä kirkastettua voita riittävästi, jotta saataisiin bliniin oikea rapeus

      Blinit ovat aikaa vievä ruokalaji, jonka teko pitäisi oikeastaan aloittaa jo edellisenä päivänä. Ravaintolat hakevat joskus oikoteitä onneen.

    • palstan otsikko hoi

      mielestäni ei ole

      • Vanha kokki

        Oikein tarkkoja otsikon suhteen, niin missä kohden siinä mainitaan, että kyse olisi nimenomaa suomalaisista perinneruoista?


      • alkuperäinen,
        Vanha kokki kirjoitti:

        Oikein tarkkoja otsikon suhteen, niin missä kohden siinä mainitaan, että kyse olisi nimenomaa suomalaisista perinneruoista?

        Kerro Vanha kokki mikä sitten sinun mielestä on mennyt vikaan blineissä kun ne maistuvat suoran sanottuna pesu sieneltä joissa on eltaantunutta paistorasvaa.

        Otsikosta vielä ... Missään ei mainittu että pitäisi olla suomalaista perinneruokaa. Minun mielestä blini on vanhaa slaavilaista ruokaperinnettä.


      • Mesu1
        alkuperäinen, kirjoitti:

        Kerro Vanha kokki mikä sitten sinun mielestä on mennyt vikaan blineissä kun ne maistuvat suoran sanottuna pesu sieneltä joissa on eltaantunutta paistorasvaa.

        Otsikosta vielä ... Missään ei mainittu että pitäisi olla suomalaista perinneruokaa. Minun mielestä blini on vanhaa slaavilaista ruokaperinnettä.

        Syy saattaa tosiaankin olla siinä, että käytetään kaikenlaisia asiaan kuulumattomia paistorasvoja esim. öljyä tai margariinia.
        Blinejä saa myös valmiiksi paistettuina tukusta, ei muuta kun vuokaan ja vähän jotain kevytmargariinia pintaan ja uuniin kuumenemaan.
        Oikea kokki tekee aina itse blinit ja paistaa ne tosiaankin kirkastetussa voissa jota ei säästellä, niin japitää käyttää valurautaista blinipannua.
        Taikinan pohja tosiaankin tehdään jo edellisenä päivänä, annetaan olla tarpeeksi kauan huoneenlämmössä, laitetaan yöski kylmiöön ja seuraavana päivänä enne paistoa lisätään ne vatkatut valkuaiset.
        Itse käytän muuten taikinassa olutta ja/tai vissyä.


    • opiskelian tapainen

      "Onko tekiät vaihtuneet?"

      Kyllä ovat. Sekä tekiät että tekiöiden siaiset. Isännöitsiän siainen, näytteliä ja onpelia olivat ulkoilioita ja asuivat Kuopijossa. He tapasivat Puiolla.....

      • ????????????

        ??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

        en ymmärrä


      • opiskelijan tapainen
        ???????????? kirjoitti:

        ??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

        en ymmärrä

        ...sinun kirjaimistoosi ei kuulu j-kirjain, ainakaan noissa sanoissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      67
      7319
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      70
      7133
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      150
      5773
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      53
      4748
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4119
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3780
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3397
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3328
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      80
      2823
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      187
      2350
    Aihe