Vilkaistaanpas jäämerelle

Arktisen merijään määrä on taas alle ennätystalven 2006-2007 lukeman:

http://nsidc.org/data/seaice_index/images/daily_images/N_timeseries.png

Ja viime ajathan on oltu jatkuvasti noin 1-2 miljoonaa neliökilometriä (3-6 kertaa Suomen pinta-ala) alle vuosien 1979-2000 keskiarvon.
3113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Talvella 2005-2006 käyrä oli vieläkin alempana ja kuitenkin kesällä 2006 jäätä oli mittausajanjakson toiseksi eniten:
http://www.ijis.iarc.uaf.edu/seaice/extent/AMSRE_Sea_Ice_Extent.png

Eipä talven jäistä voi juurikaan ennustaa tulevan kesän minimiä. Siihen vaikuttavat kaikkein eniten juuri heinä-elo-syyskuun tuuli-ja virtausolosuhteet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ssivistäjä kirjoitti:

Arktisen merijään määrä on taas alle ennätystalven 2006-2007 lukeman:

http://nsidc.org/data/seaice_index/images/daily_images/N_timeseries.png

Ja viime ajathan on oltu jatkuvasti noin 1-2 miljoonaa neliökilometriä (3-6 kertaa Suomen pinta-ala) alle vuosien 1979-2000 keskiarvon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu