Kuohu- vs. vispikerma.

-mh-

Jäin kaupan maitohyllyllä oikeen miettimään, että mitä eroa näillä kahdella on? Käyttötarkoituksetko? Vispikermalla ainakin huomattavasti pidempi säilyvyysaika...

Kertokaas, kumpaako ja mihin? Ja miksi?

7

5409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei suurta eroa

      Yleensä ei väliä kumpaa käytät, molemmat vaahtoutuvat, käyvät ruoanvalmistukseen ja sellaisenaan.
      Valitsisin vispikerman, jos laittaisin kakun päälle kermavaahtoa tai tarjoaisin lisäkkeenä jälkiruoan kanssa.
      Valitsen kuohukerman, kun käytän kermaa ruoanlaitossa/leivonnassa tai syön mämmiä tai lorautan kermaa kahviin.

    • hyvin menee

      onko kumpaakin myynnissä Hylana? ainakin kakuissa se säilyy paremmin. Hyla on myös hiukan makeampaa, joten se sopii erinomaisesti esimerkiksi täytekakkuihin.

      Hyla taitaa vaan vatkautua hiukan heikommin, mutta vatkautuu kyllä.

    • onhan niitä kermoja

      Uskoisin, että kumpikin ajaa tarkoituksensa. Kuohukerma on parempaa, laadukkaampaa, eikö näin voitaisi sanoa? Jos olisi mistä valita, ostaisin kuohukermaa.

      Ostotilanteessa voi vaikuttaa viimeinen käyttöpäivämäärä ja onko tuote iskukuumennettu.

      Vispikerman käyttö: Jälkiruokiin, leivonnaisiin, juomien koristeluun, kahviin. Perunakiusauksiin; muihin lämpimiin ruokiin lisätään valmistuksen loppuvaiheessa. Ruoanvalmistukseen mieluummin laktoositonta ruokakermaa.

      Kuohukerman käyttö: Kaikkeen ruoanvalmistukseen, jälkiruokiin ja leivontaan sellaisenaan tai vaahdotettuna. Kuohukerma kestää hyvin kuumennusta. Vaahdotettaessa tilavuus kaksinkertaistuu.
      "Kuohukerma on kermojen aatelia. Se sopii hyvin vaahdotettuna niin jälkiruokiin kuin leivonnaisiinkin ja sellaisenaan ruoanvalmistukseen."

    • onhan niitä kermoja

      Vispikerma soveltuu erityisen hyvin pursotukseen! ei mitään ongelmaa, vaikka ostat kuohukermaa.

      Hiukkasen on ravintosisällöissä eroa; kevytvispiäkin on - jos kaloreista on kyse ja kaupan hyllyssä on monipullinen valikoima, pienissä kaupoissa varmaan täytyy ostaa vaan sitä mitä sattuu olemaan myynnissä, ei voida edellyttää kaikkia mahdollisia variaatioita. Huom! Kevytvispiä ei voi käyttää ruoanvalmistukseen tai kahviin eli ei kestä lämmittämistä!

      energiapitoisuus kuohukerma kcal 340 kcal (ilmoitettu myös 360 kcal) vispi 230 - 250 - 340 - 360
      proteiinia kuohukerma 2 g vispi 2 - 2,5 g
      hiilihydraatteja kuohukerma 3 g vispi 2,7 - 3 - 3,6 - 3,7 g
      josta laktoosia kuohukerma alle 1 - 3 g vispi 0 - alle 1 - 1 g
      rasvaa kuohukerma 35 - 38 g vispi 23 - 25 - 35 - 38 g
      josta tyydyttyneitä rasvahappoja kuohukerma 19 - 21 g vispi 19 - 20 - 21 g

      Kivennäisaineet (100 g:ssa) kalsium (Ca) kuohukerma 70 mg vispi 60 - 70 - 95 mg
      kuohu 9 % päivän saantisuosituksesta vispi 8 - 9 - 12 %

      Kevytvispi: Vaahdotettuna jälkiruokiin ja leivonnaisten koristeluun, hedelmien ja marjojen kanssa sekä kylmien juomien koristeluun. Sisältää enemmän kivennäisaineita kuin tavallinen vispikerma, mutta ei varmaan ole ratkaiseva tekijä, kun valitset kermaa.

      Ei eroa kuohu- ja vispikermalla:
      ravintokuitua 0 g
      natriumia 0,03 g


      Mielenkiintoisia nämä kerma-asiat! Ei ihme, että laittaa joskus mietityttämään ruokakaupan hyllyn edessä.

    • Joululeivonnainen

      Voiko nekku-tikkareihin laittaa vispikermaa?

    • kuohu_vispi

      Yleensä tehdään kuohukermaan, siinä on enempi rasvaa ja vispikermaa käytetään enempi ruoanlaitossa.
      Kokeile pieni satsi ekana, katso miten onnistuu.
      Tikkunekku- lapsuuden ajan herkku !
      Meillä tosin silloin oli varmaan jotain separoitua kermaa joka vastaa tasoltaan kuohukermaa.

    • kermojenkerma

      Vispikerma on iskukuumennettua eli UHT-tuote kun taas kuohukerma on vain pastöroitu.

      Maussa on suurin ero - kuohukerma on luontaisesti makeampaa kuin vispikerma, joka vaatii hieman sokeria peittämään tietyn "kovuuden" maussa.

      Hyla-tuotteet kokemukseni mukaan pyrkivät "erottumaan" melko nopeastikin eli vaahdon vatkauksen jälkeen rakenne muuttuu "vetiseksi" eivätkä sovellu kuumentamiseen niin hyvin kuin käsittelemättömät kermat.

      Itse käytän vain kuohukermaa sen paremman maun takia - noin muuten kumpikin käy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      6483
    2. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      290
      5454
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      98
      4151
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      52
      2900
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      27
      2874
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      120
      2093
    7. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      47
      2030
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1767
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      72
      1301
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      159
      1151
    Aihe