Kuohu- vs. vispikerma.

-mh-

Jäin kaupan maitohyllyllä oikeen miettimään, että mitä eroa näillä kahdella on? Käyttötarkoituksetko? Vispikermalla ainakin huomattavasti pidempi säilyvyysaika...

Kertokaas, kumpaako ja mihin? Ja miksi?

7

5721

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei suurta eroa

      Yleensä ei väliä kumpaa käytät, molemmat vaahtoutuvat, käyvät ruoanvalmistukseen ja sellaisenaan.
      Valitsisin vispikerman, jos laittaisin kakun päälle kermavaahtoa tai tarjoaisin lisäkkeenä jälkiruoan kanssa.
      Valitsen kuohukerman, kun käytän kermaa ruoanlaitossa/leivonnassa tai syön mämmiä tai lorautan kermaa kahviin.

    • hyvin menee

      onko kumpaakin myynnissä Hylana? ainakin kakuissa se säilyy paremmin. Hyla on myös hiukan makeampaa, joten se sopii erinomaisesti esimerkiksi täytekakkuihin.

      Hyla taitaa vaan vatkautua hiukan heikommin, mutta vatkautuu kyllä.

    • onhan niitä kermoja

      Uskoisin, että kumpikin ajaa tarkoituksensa. Kuohukerma on parempaa, laadukkaampaa, eikö näin voitaisi sanoa? Jos olisi mistä valita, ostaisin kuohukermaa.

      Ostotilanteessa voi vaikuttaa viimeinen käyttöpäivämäärä ja onko tuote iskukuumennettu.

      Vispikerman käyttö: Jälkiruokiin, leivonnaisiin, juomien koristeluun, kahviin. Perunakiusauksiin; muihin lämpimiin ruokiin lisätään valmistuksen loppuvaiheessa. Ruoanvalmistukseen mieluummin laktoositonta ruokakermaa.

      Kuohukerman käyttö: Kaikkeen ruoanvalmistukseen, jälkiruokiin ja leivontaan sellaisenaan tai vaahdotettuna. Kuohukerma kestää hyvin kuumennusta. Vaahdotettaessa tilavuus kaksinkertaistuu.
      "Kuohukerma on kermojen aatelia. Se sopii hyvin vaahdotettuna niin jälkiruokiin kuin leivonnaisiinkin ja sellaisenaan ruoanvalmistukseen."

    • onhan niitä kermoja

      Vispikerma soveltuu erityisen hyvin pursotukseen! ei mitään ongelmaa, vaikka ostat kuohukermaa.

      Hiukkasen on ravintosisällöissä eroa; kevytvispiäkin on - jos kaloreista on kyse ja kaupan hyllyssä on monipullinen valikoima, pienissä kaupoissa varmaan täytyy ostaa vaan sitä mitä sattuu olemaan myynnissä, ei voida edellyttää kaikkia mahdollisia variaatioita. Huom! Kevytvispiä ei voi käyttää ruoanvalmistukseen tai kahviin eli ei kestä lämmittämistä!

      energiapitoisuus kuohukerma kcal 340 kcal (ilmoitettu myös 360 kcal) vispi 230 - 250 - 340 - 360
      proteiinia kuohukerma 2 g vispi 2 - 2,5 g
      hiilihydraatteja kuohukerma 3 g vispi 2,7 - 3 - 3,6 - 3,7 g
      josta laktoosia kuohukerma alle 1 - 3 g vispi 0 - alle 1 - 1 g
      rasvaa kuohukerma 35 - 38 g vispi 23 - 25 - 35 - 38 g
      josta tyydyttyneitä rasvahappoja kuohukerma 19 - 21 g vispi 19 - 20 - 21 g

      Kivennäisaineet (100 g:ssa) kalsium (Ca) kuohukerma 70 mg vispi 60 - 70 - 95 mg
      kuohu 9 % päivän saantisuosituksesta vispi 8 - 9 - 12 %

      Kevytvispi: Vaahdotettuna jälkiruokiin ja leivonnaisten koristeluun, hedelmien ja marjojen kanssa sekä kylmien juomien koristeluun. Sisältää enemmän kivennäisaineita kuin tavallinen vispikerma, mutta ei varmaan ole ratkaiseva tekijä, kun valitset kermaa.

      Ei eroa kuohu- ja vispikermalla:
      ravintokuitua 0 g
      natriumia 0,03 g


      Mielenkiintoisia nämä kerma-asiat! Ei ihme, että laittaa joskus mietityttämään ruokakaupan hyllyn edessä.

    • Joululeivonnainen

      Voiko nekku-tikkareihin laittaa vispikermaa?

    • kuohu_vispi

      Yleensä tehdään kuohukermaan, siinä on enempi rasvaa ja vispikermaa käytetään enempi ruoanlaitossa.
      Kokeile pieni satsi ekana, katso miten onnistuu.
      Tikkunekku- lapsuuden ajan herkku !
      Meillä tosin silloin oli varmaan jotain separoitua kermaa joka vastaa tasoltaan kuohukermaa.

    • kermojenkerma

      Vispikerma on iskukuumennettua eli UHT-tuote kun taas kuohukerma on vain pastöroitu.

      Maussa on suurin ero - kuohukerma on luontaisesti makeampaa kuin vispikerma, joka vaatii hieman sokeria peittämään tietyn "kovuuden" maussa.

      Hyla-tuotteet kokemukseni mukaan pyrkivät "erottumaan" melko nopeastikin eli vaahdon vatkauksen jälkeen rakenne muuttuu "vetiseksi" eivätkä sovellu kuumentamiseen niin hyvin kuin käsittelemättömät kermat.

      Itse käytän vain kuohukermaa sen paremman maun takia - noin muuten kumpikin käy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      75
      842
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe