kun haluaisin nimenomaan, että suomalaisissa kiinalaisissa ravintoloissa tarjoilijoina ja kokkeina on vain kiinalaisia tai vietnamilaisia?
http://www.aamulehti.fi/teema/ruoka/ei-enaa-yhta-pieni-kiinalainen/168654
"En mene näihin paikkoihin syömään niin kauan kuin kiinalaiset ravintoloitsijat suhtautuvat rasistisesti suomalaisiin, eli palkkaavat vain maanmiehiään.
Olisiko oikein jos vaikka Rosso palkkaisi vain suomalaisia?
Lähettäjä: Epäkohta!!! | pe 29.1 klo 12:55"
olenko kauhea rasisti
2
350
Vastaukset
- rasismia on
Ihan älytöntä, kun joku on joskus valittanut Tampereen Hervannan Sunnysta, että se olisi korkeana kolkko tms. Ihan sama, millainen paikka on, jos ruoka on tarpeeksi hyvää.
"Minusta on kiva kun kiinalaisessa ravintolassa on kiinalainen henkilökunta, se täydentää tunnelmaa, hyvän ruoan lisäksi.
Tampereella vain kiinalaiset ravintolat ovat hieman liian kahvilamaisesti ja vaatimattomasti sisustettuja. Helsingissä kiinalaisissa ravintoloissa on enemmän kiinalaista loistokkuutta ja juhlavauutta. Sellaista Tampereellekkin enemmän.
Lähettäjä: Kiinalainen maistuu | pe 29.1 klo 16:35"Eiköhän tuossa ole osa syynä suurimmaksi osaksi puhtaasti kielimuuritkin. Kiinalaiset kommunikoivat aika paljon kiinaksi, varmasti saisi suomalainen töitä jos kiinaa osaisi. Palkaisitko sinä kiinalaista joka ei osaa kommunikoida johtajan kanssa millään tasolla. Varsinkin kun ravintola ala tarvitsee hyvää yhteistyötä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss986248Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243627- 1792289
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2382149Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1821848Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.2901644Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.91295- 691134
Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.1201080Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.211080