"kiireinen"

Kuu???

Katselin kuuta ja se liikui itsensä kokoisen matkan talon nurkan taakse reilussa viidessä minuutissa!Kuu kulki siss silmin havaittavan nopeasti.Onkos tämä ihan normaali ilmiö jota en vain ennen ole tullut seuranneeksi, vai onko siinä jotain outoa? Ajattelin siin katsellessa että maan liike ja kuun liike on hidasta, eli tuntui tuo kulku siks oudon nopeelta??

5

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mukavia havaintoja

      Viidessä minuutissa voi huomata taivaan pyörimisen jos on olemassa hyvä kiinteä vertailukohta kuten sopiva talon nurkka. Taivaan liikkeen voi nähdä tähdistä, Auringosta ja Kuusta oleellisesti samalla tavalla. Yleensä asiaa ei huomaa koska kaukana kiinteistä esineistä "keskellä" taivasta möllättävän kohteen liikettä ei niin tarkasti tajua. Taivas pyörähtää taivaannavan ympäri myötäpäivään noin 15 astetta tunnissa eli viidessä minuutissa 1,25 astetta.

      Tokihan Auringolla ja Kuulla on myös oma hitaampi liikkeensä tähtien suhteen. Kuu liikkuu tähtien suhteen vastapäivään täyden ympyrän noin 29,5 vuorokaudessa eli keskimäärin noin 12 astetta vuorokaudessa eli puoli astetta tunnissa, oman läpimittansa verran. Tuon tunnin aikana taivas kuitenkin pyörähtää sen 15 astetta myötäpäivään joten Kuu näyttää liikkuvan enimmäkseen tähtien mukana, ellei sitä seuraa todella tarkasti.

      Vaikuttavaltahan tuollainen tuntuu varsinkin kun sen ensi kertaa selvästi havaitsee. Keväällä on tarjolla myös erikoinen elämys jos on esim. aamulla selkeitä ilmoja. Kun tarkkailee keväällä Auringon nousua niin että pystyy tarkasti näkemään millä korkeudella Aurinko on esim. jonkin rakennuksen takaa noustessaan niin peräkkäisinä päivinä voi nähdä että Aurinko nousee samalla suunnalla ylemmäs päivä päivältä suunnilleen oman läpimittansa verran.

    • pyörii ympäri

      kerran vuorokaudessa jolloin aurinko, kuu ja tähdetkin näyttävät kiertävän
      valtavan ympyrän ympäri 24 tunnissa.
      Esim.kun kuu paistaa puiden oksien läpi jolloin silmällä on vertailukohtaa liikkeen näkee mainiosti.
      Kuun näennäinen läpimitta on n. yksi aste, joten kuten joku tuossa jo kirjoittikin
      se etenee läpimittansa n. viidessä minuutissa.

      • ei ihan niin iso

        Kuun näennäinen keskimäärinen kulmaläpimitta on suunnilleen sama kuin auringonkin, eli noin puoli astetta.


      • menee ristiin
        ei ihan niin iso kirjoitti:

        Kuun näennäinen keskimäärinen kulmaläpimitta on suunnilleen sama kuin auringonkin, eli noin puoli astetta.

        kuun etäisyys maasta on n. 384 000 km, jolloin sen kiertämän ympyrän kehä on
        kaksi pii kertaa tuo...eli n. 2,41 milj km.

        Kuun halkaisija on 3476 km.

        Elikkä kuun halkaisijan suhde koko kehän pituuteen kertaa 360 astetta...0,52.

        Eli puoli astetta.
        Totta töriset.
        Sehän etenee halkaisijansa verran sitten jo vajaassa kolmessa minuutissa!
        Ilmankos näkyy liike hyvin.


      • menee ristiin kirjoitti:

        kuun etäisyys maasta on n. 384 000 km, jolloin sen kiertämän ympyrän kehä on
        kaksi pii kertaa tuo...eli n. 2,41 milj km.

        Kuun halkaisija on 3476 km.

        Elikkä kuun halkaisijan suhde koko kehän pituuteen kertaa 360 astetta...0,52.

        Eli puoli astetta.
        Totta töriset.
        Sehän etenee halkaisijansa verran sitten jo vajaassa kolmessa minuutissa!
        Ilmankos näkyy liike hyvin.

        ... eli Maan pyörimisliike näennäisesti siirtää sitä sen verran länteen päin. Ulkoavaruudesta katsoen Kuu kiertää Maata lännestä itään keskimäärin noin 1 km/s eli suurinpiirtein oman läpimittansa verran tunnissa. Nopeus vähän vaihtelee kuukauden mittaan radan elliptisyyden mukaan. Siitä johtuen Kuu on aina samassa ilmansuunnassa tänään vajaata tuntia myöhemmin kuin eilen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      74
      1933
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1673
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1217
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      662
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      557
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe