Jäätilanne normaalia kovempi. Siinäpä taas AGW-miehelle vatsanpuruja ja selittelemisiä.
http://www.itameriportaali.fi/fi/itamerinyt/fi_FI/jaatilanne/#middle
http://www.itameriportaali.fi/fi/itamerinyt/fi_FI/jaatilanne/#middle
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eikös tällä palstalla joku juuri hiljattain melskannut kuinka Itämeri on jäätön?
Mikäli lähtökohtana syksyllä olisi ollut tavallista kylmempi Itämeri niin eläisimme nyt ankaran jäätalven keskellä.
Selkämeren keskiosa sinnittelee jäätymistä vastaan yllätävän pitkään, vaikka pakkaskelejä on riittänyt viikko tolkulla.
Tuhoretki ratsastaen yli Suomenlahden
Vuonna 1570 alkoi ”Pohjoismainen 25-vuotinen sota”. Sen alussa Venäjän tsaari, Iivana IV Julma, pyrkii murtamaan kaikin keinoin Ruotsin mahdin Liivinmaalla ja Virossa. Ruotsi ja Venäjä tekivät hävitysretkiä syvälle toistensa maaperälle. Tammikuussa 1577 ruhtinas Fjodor Ivanovitš Mstislavski käski 1200 tataaria hyökkäämän ratsain jään yli Uudenmaan rannikolle.[15]
Tataarit suunnistivat Tallinnasta Pranglin saarelta Helsingin edustan itäiseen saaristoon, josta he käynnistivät tuhoretket rannikolle. Noin 200 miehinen tiedusteluosasto suunnattiin jäitä pitkin Porkkalan niemelle. Helmikuussa tataarit hyökkäsivät päävoimillaan useissa parvissa samanaikaisesti Porvoon, Sipoon, Helsingin, Espoon, Kirkkonummen, Siuntion ja Inkoon pitäjiin.
"Selkämeren keskiosa sinnittelee jäätymistä vastaan yllätävän pitkään, vaikka pakkaskelejä on riittänyt viikko tolkulla"
Kannattaa muistaa että veden tai ilman lämpötila eivät ole suinkaan ainoita jäätymiseen vaikuttavia tekijöitä. Tuuli- ja virtausolosuhteet ratkaisevat hyvin paljon. Ja Selkämerellä on viime aikoina ollut voimakkaita kaakkois-ja etelävirtauksia jotka ovat ajaneet jäät puristuksiin. Lämpötilojen puolesta Selkämeri voisi hyvinkin olla jo jäässä mikäli olisi ollut tyynemmät kelit.
Kyllä vain, viikon verran tyventä pakkasjaksoa kasvattaa jääpinta-alaa paremmin kuin pari viikkoa vilua ja viimaa.
Luonto vaan tekee sen joka kerta oman kaavansa mukaan kuten Jäämerelläkin ja ennustajille riittää töitä.